Z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, Katolickie Radio Podlasie, Echo Katolickie i portal podlasie24.pl ogłosiły konkurs fotograficzny "Miejsca zwykłe i niezwykłe diecezji siedleckiej".
Zadaniem uczestników konkursu było uchwycenie w obiektywie codziennego piękna oraz głębi znaczeń, zamkniętych w widokach z pozoru pospolitych.
Fotografia przedstawia śródpolną kapliczkę, przy której modli się wielopokoleniowa rodzina. Autorka pokazała nie tylko obiekt sakralny, ale też duchowy wymiar codziennego życia mieszkańców diecezji siedleckiej. Kapliczka "żyje" - jest zadbana i pięknie ozdobiona. Zdjęcie to dobrze ilustruje krajobraz Podlasia, w którym nie brakuje przydrożnych krzyży, kapliczek, "świątków". "Zwykłością" tego zdjęcia jest przedstawienie codzienności mieszkańców, wyrażonej w pobożności oraz prostota ujęcia kapliczki stojącej w polu, przy drodze. Niezwykła, poruszająca jest wrażliwość autorki: dostrzegła i utrwaliła w swej pracy kilka ważnych elementów - człowieka, przyrodę i wiarę.
.jpg)
Komisja postanowiła również wyróżnić fotografie Rafała Chmiela, Anny Skupińskiej, Katarzyny Sprysak oraz Wiktorii Wysokińskiej. W ich pracach zwraca uwagę nie tylko artyzm ujęcia, ale i emocje, jakie w odbiorcy budzi treść i kompozycja zdjęć.
Wyróżnienia
1. "Wschód słońca" Rafała Chmiela
Zdjęcie wykonane 03.12.2016 r. w okolicach kościoła p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Maniach. Przedstawia wschód słońca w zimowym krajobrazie.
.jpg)

"Zdjęcie zostało wykonane 30 lipca 2017 roku podczas wycieczki na trasie Olszewnica - Lipniaki, w gminie Kąkolewnica, w powiecie radzyńskim. Przyniosło mi ono refleksję, iż Pan pięknie urządził ten świat, a przyroda potrafi ukazać złożoność relacji między życiem człowieka, a Bogiem. Ponadto przyniosła przemyślenia, iż tylko głęboka relacja z Bogiem pozwala w pełni żyć (w kontekście duchowym, a nie materialnym) na tym świecie, ale także żyć po śmierci".
.jpg)
3. "Figura Pana Jezusa przed kościołem w Sobieszynie" Katarzyny Sprysak
"Przed sobieszyńskim kościołem Jezus wskazuje jak żyć trzeba - przez krzyż do Nieba" .
.jpg)

Fotografia przedstawia drewniany krzyż, który został ustawiony w 1952 r. przez mieszkańców miejscowości Gołąbki.
.jpg)

POSŁUCHAJ RELACJI:
JS [ja]