R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

PEC: coraz dalej od węgla
2021-11-05 18:18:21 Artykuł czytany 507 razy


Kilka dni temu opisywaliśmy przyczyny wchodzącej właśnie w życie podwyżki cen ciepła. Dziś obiecany ciąg dalszy: co robi Przedsiębiorstwo Energetyczne, by zapobiec następnym?


Siedlecka elektrociepłownia składa się z kilku części. Najstarsza – to zespół kilku kotłów opalanych węglem. W pierwszej dekadzie XXI wieku doszły do niego dwie turbiny gazowe, a w drugiej – następne dwie, dla większej efektywności sprzężone z turbiną parową. Spółka zaczęła produkować nie tylko ciepło, ale również prąd. Dzięki temu miała kilka tłustych lat, kiedy mogła cieszyć się z dodatkowych dochodów, a miasto – chwalić się podejmowaniem i realizacją dalekowzrocznych,  służących ochronie powietrza decyzji.

Węgiel, ale z filtrem


Ale czas nie stoi w miejscu, normy ochrony środowiska też nie. W 2017 roku pojawiły się tak zwane konkluzje BAT, które nakazują do końca 2022 roku dostosować źródła węglowe do nowych, bardzo wysokich parametrów. Czasu zostało niewiele, a niedostosowanie grozi bardzo wysokimi karami lub nawet zamknięciem instalacji. Jak szykuje się do tego PEC?

– Najbardziej zaawansowana jest modernizacja instalacji oczyszczania spalin dla jednego z kotłów węglowych. Termin wykonania upływa 30 listopada i nie jest zagrożony. Trwają już prace pomiarowe i ruch próbny. Można więc uznać, że ta inwestycja w tym roku została rozpoczęta i zakończona – informuje prezes PEC, Marzena Komar.

Z węgla na gaz

Jeden kocioł zostaje więc na węglu, ale z nowymi układami oczyszczania spalin. Dwa następne zostaną do końca przyszłego roku przerobione z węgla na gaz. – Mamy tu już rozstrzygnięty przetarg i podpisaną umowę. Wykonawca zacznie prace w styczniu i będzie je prowadził stopniowo, ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu grzewczego. Wartość tego projektu to 27 mln zł. Złożyliśmy w tej sprawie wniosek do WFOŚiGW, ale nie mamy jeszcze odpowiedzi. Planujemy także rozbudowę stacji redukcyjno-pomiarowej gazu i budowę przyłączy do kotłów gazowych. Wykonawcę chcemy wyłonić do końca tego roku – dodaje prezes Komar.

Spółka przechodzi zatem w coraz większym stopniu na gaz, co przy wysokich cenach tego paliwa może się wydawać kontrowersyjne. W tej chwili gaz jest tak drogi, że zasilane nim turbiny stoją, a pracują tylko kotły węglowe. Ale nie ma innego wyjścia, bo bez tego firmę wykończą opłaty za emisję dwutlenku węgla. Przez jakiś czas rozważano pozostawienie trzech kotłów na węglu i zrobienie im wszystkim nowych instalacji oczyszczania spalin, ale wtedy trzeba by wyłożyć 100 mln zł zamiast 30. Będzie więc tak, jak opisano: jeden kocioł na węgiel i dwa na gaz. PEC zapowiada, że kotły będą włączane tylko w duże mrozy. Podstawą produkcji ciepła mają być turbiny, z których da się jednocześnie produkować przynoszący dodatkowe dochody prąd.

A może wodór?


Opisane inwestycje powinny zapewnić przedsiębiorstwu spokojną pracę do roku 2029. Co dalej? To zależy od rozwoju technologii i polityki państwa. Przez jakiś czas rozważano spalanie biomasy, ale przy coraz bardziej restrykcyjnej dekarbonizacji energetyki wydaje się to ślepą uliczką. Na panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne do podgrzewania wody w zauważalnej dla 70-tysięcznego miasta skali trzeba by mieć ogromny teren i równie duże pieniądze. Co zatem pozostaje? – Mówi się o wodorze. Kiedy będzie dostępny w większych ilościach dla firm, tego nie wiemy. Ale inwestycje, które teraz prowadzimy, po niewielkich przeróbkach pozwolą na spalanie bądź współspalanie wodoru. Zapewniamy więc sobie już teraz możliwość dalszego rozwoju – akcentuje prezes Przedsiębiorstwa.

Sieci wkrótce, akumulator w lepszych czasach

A co ze stratami przesyłowymi? W ostatnich latach zmodernizowano sporą część magistral, a na węzłach pozakładano czujniki, by monitorować sieć i sterować nią właśnie pod kątem zmniejszania tych strat. Ten proces nie jest jeszcze zakończony i ma być w następnych latach kontynuowany.
 
Z powodu budowlanej drożyzny trzeba było jednak chwilowo zrezygnować z budowy akumulatora ciepła. Wielki, znakomicie zaizolowany zbiornik z wodą miał magazynować nadwyżki energii i oddawać je tak skutecznie, że można by spokojnie co jakiś czas wyłączać turbiny i kotły, oszczędzając w ten sposób paliwo. Niestety, koszty materiałów i robocizny wymusiły odłożenie tego projektu na lepsze czasy.

AB/DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • Dojenie mieszkańców Siedlec
    2021-11-07 08:05:29

    arrow

    Dalej cisza o wypłacie w sierpniu tego roku z PEC przez Prezydenta miasta 8 milinów złotych dywidendy !! i wcześniej wypłaconych milionach. Przecież te pieniądze mogły wpłynąć na zmniejszenie kwot podwyżek dla mieszkańców Siedlec lub powinny być przeznaczone na inwestycje w PEC, które pozwolą na stabilizację cen ciepła Tak wygląda według Prezydenta Sitnika służebna rola spółek Miasta ?! o ,której wielokrotnie mówił w kampanii wyborczej Ile już dywidendy za kadencji Prezydenta Sitnika ze spółek pobrało Miasto ? O ile milionów wzrosło zadłużenie miasta ?

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje