R E K L A M AMIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rodzinnie i patriotycznie w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Błogosławionego K. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach
2019-05-21 16:04:13 Artykuł czytany 138 razy


W minioną sobotę, 18 maja odbyły się w Katolickiej Szkole Podstawowej obchody Dnia Patriotycznego. Wydarzenie to miało charakter imprezy plenerowej, integrującej całą społeczność szkolną: dzieci, rodziców, nauczycieli i wychowawców.


Wspólne świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, w Sanktuarium Św. Józefa w Siedlcach.

Uroczystość szkolna w sposób szczególny była poświęcona dramatycznym wydarzeniom w dziejach Polski, jakim był czas II wojny światowej. Uczestnikom przyświecało hasło „Nigdy więcej wojny”. W istotę patriotyzmu i ten trudny czas wprowadził społeczność szkolną Michał Teodorowicz wraz całą grupą rekonstrukcyjną „Żywa historia - edukacja historyczna”. Członkowie grupy bazują w dużej mierze na rekonstrukcjach historycznych uważając, że najważniejsze jest dotknięcie historii. Nie samych dat i wydarzeń. Chodzi o to, by poznać życie ludzi sprzed lat, czym zajmowali się na co dzień, czym się posługiwali, jak się ubierali itp. Podczas pikniku można było poznać przedmioty codziennego użytku, umundurowanie żołnierzy, ekwipunek czy broń z okresu II wojny światowej. Każdy mógł też wziąć udział w żołnierskiej musztrze, zapoznać się z budową prawdziwych pistoletów czy porozmawiać z członkami grupy rekonstrukcyjnej.

Któż z nas nie chciał kiedyś być strażakiem… Dlatego pewnie dużym zainteresowaniem cieszyli się obecni także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i wóz Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej 2 marki MAN. Uczestnicy pikniku mieli okazję do zapoznania się z pięknym, ale i niebezpiecznym zawodem strażaka, z zasadami bezpieczeństwa, ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczych, a także z wozem bojowym wraz z jego wyposażeniem. Ciekawość najmłodszych dzieci wzbudzał mundur strażaka i jego elementy. Uczniowie mieli również okazję trzymać strażackiego węża, prądownicę czy ... ochłodzić się pod wodną kurtyną.

Harcerze z siedleckiego Klubu Ratowniczego pod okiem pana Jacka Żero prowadzili zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, zwracając niestrudzenie uwagę na poprawność wykonywanych czynności i potrzebę szybkiego reagowania, kiedy jesteśmy świadkami wypadku. Przypominali i uczyli, jak prawidłowo należy udzielić pierwszej pomocy, także używając fantomów i defibrylatora zewnętrznego AED. Harcerze też zaangażowali nas do udziału w grze planszowej wielkoformatowej pt. „Monopol patriotyczny”.
Strzelnica przygotowana przez pana Roberta Gryczkę - jednego z pasjonatów sportu strzeleckiego w klubie Dragon - i pięć stanowisk do sprawdzenia swoich umiejętności strzelania do celu była oblężona aż końca imprezy. Wystarczy wspomnieć, iż wystrzelano prawie 2 tys. sztuk śrutu.

Było także obecne stoisko Fundacji DKMS – fundacji, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego. Organizatorów cieszy fakt, że po imprezie lista dawców zwiększyła się o kolejne 30 osób.

W trakcie całego Dnia Patriotycznego Samorząd Uczniowski KSP prowadził LOTERIĘ FANTOWĄ, z której całkowity dochód przeznaczony został  na Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.
W ten materialny sposób wsparte zostało dzieło, którego realizacji podjął się ks. Paweł Siedlanowski, były wieloletni dyrektor tej szkoły.

Każdy mógł liczyć na słodki poczęstunek w naszej stołówce - na smaczne ciasto, zdrowe owoce i soki, mógł posmakować kiełbaski z grilla i wspaniałego żurku przygotowanego przez panie: Izę Chromik i Lilianę Konopkę wraz z uczniami klasy VIII. Nie zabrakło też atrakcji sportowych i licznych konkurencji sprawnościowych indywidualnych, zespołowych i dla całych rodzin przeprowadzonych przez pana Mariusza Trocia na szkolnym boisku.

W Sali baletowej uczniowie z klasy VIIa z własnej inicjatywy przygotowali dla dzieci z zerówki i klas I - III oraz ich rodziców poruszające serca przedstawienie pt. „Album wspomnień” o licznych dramatach dzieci i młodzieży żyjących w czasie wojny.

Momentem podsumowującym cały nasz Dzień Patriotyczny była wzruszająca inscenizacja słowno–muzyczna zatytułowana „Nigdy więcej wojny”. Profesjonalna aktorska gra  uczniów i niezwykłe wokalne popisy przeniosły nas w koszmar wojny i pozwoliły wręcz namacalnie zobaczyć trudne historyczne prawdy i ludzkie dramaty.  Artystyczny zmysł  uczniów i pani Ani Staręgi budził powszechny podziw i uznanie.

Zorganizowany przez nas Dzień Patriotyczny dedykowany był całej społeczności szkolnej: wszystkim dzieciom, młodzieży, rodzicom, nauczycielom i wychowawcom. To naprawdę duża inicjatywa. Dlatego nie odbyłaby się ona bez życzliwej pomocy i czynnego udziału oraz zaangażowania nauczycieli pod całościową koordynacją pani Ani Staręgi oraz niesamowitych uczniów i rodziców.

Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Fb/ Katolickiej Szkoły

MJa [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

1 czerwca - specjalny program na antenie Katolickiego...
2020-05-29 18:45:00 Kategoria:

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego....

więcej »


foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
foto

Idealne firany do salonu nowoczesnego. Jakie wybrać?
2020-05-28 12:40:41 Kategoria:

Firany to niezwykłe ozdoby i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdym domu i mieszkaniu. Pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze i sprawić, że...

więcej »
foto

Projekt „Wsparcie samodzielności społecznej osób z...
2020-05-28 11:15:05 Kategoria:

Czas pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 stanowi duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Osoby chorujące na różne schorzenia często bywają poddawane stygmatyzacji i...

więcej »
foto

Fotowoltaika dla mieszkańców Białegostoku
2020-05-28 08:40:46 Kategoria:

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w naszym kraju rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych kanałów dofinansowań o charakterze ogólnopolskim, jak...

więcej »

Siedlce

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.06

Filharmonia domowa

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.06

Spotkanie kapłanów posługujących w Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje