R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

SPOTKANIE Z KAZACHSTANEM
2016-10-07 18:31:40 Artykuł czytany 1382 razy


Jaki system oświaty jest w Kazachstanie? Jak rozwija się kariera zawodowa mieszkańców Kazachstanu? Jak traktowane są mniejszości narodowe i cudzoziemcy w dostępie do nauki czy pracy? Na te oraz inne równie intrygujące pytania, będzie można znaleźć odpowiedzi podczas rozmowy z Olgą Wojciechowską – wnuczką repatriantów, którzy zostali zesłani do Kazachstanu w 1936 roku. Spotkanie odbędzie się w Dzień Edukacji Narodowej - 14 października o godz. 17.00 w Hotelu Arche w Siedlcach.


Data spotkania jest nie przypadkowa, gdyż tematem przewodnim  prezentacji jest edukacja, przebieg nauczania, lista obowiązkowych przedmiotów czy ranking szkół wyższych w Kazachstanie.  Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp wolny.



Jest to już drugie spotkanie z Kazachstanem. Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 29 czerwca Pani Olga bardzo ciekawie opowiadała, o losach zesłanych dziadków i rodziców. Wspominała o pielęgnowaniu polskich tradycji, i dlaczego postanowiła przenieść się do Polski. Mówiła o swoim wyobrażeniu o naszym kraju, przebiegu podróży, i rzeczywistości jaka ją spotkała po przebyciu drogi, z której nie ma już powrotu. Bo przecież zmieniła obywatelstwo, odebrano jej kazachstański paszport i teraz może jechać odwiedzić miejsce urodzenia tylko po wydaniu wizy na określony czas na podstawie zaproszenia.

Podczas spotkania 14 października Pani Olga opowie o przebiegu swojej edukacji, ile klas skończyła, jak wygląda struktura szkoły czy są gimnazja? Przedstawi ranking szkół wyższych i możliwości kariery zawodowej po skończonej szkole w Kazachstanie. Omówi niektóre zawody, te najbardziej popularne na rynku pracy, przedstawi rodzaj obowiązków w pracy i wysokość wynagrodzenia. Opowie o polityce społecznej, a także nakreśli  krótką analizę sytuacji gospodarczej. Na koniec prezentacji Pani Olga pokaże różne ciekawostki w postaci zdjęć i filmików. Wszystkie aspekty nawiązywać będę do tematu przewodniego jakim jest EDUKACJA.

Wielu Polaków z różnych przyczyn od nich niezależnych znalazło się poza granicami naszego kraju. Jedną z nich były przesiedlenia do Kazachstanu, które odbywały się w latach 1934-1936 oraz 1940-1941. Kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków chce wrócić do swojej ojczyzny. Jednak nie jest łatwo porzucić dotychczasowe życie i zaczynać wszystko od nowa, bez domu i pracy. Państwo polskie dysponuje zbyt małymi środkami finansowymi na powrót repatriantów. Właśnie dlatego powstała Fundacja Leny Grochowskiej, aby pomagać ludziom zrobić pierwszy krok w powrocie do Polski, która jest ich prawdziwym domem.

Pomysł utworzenia Fundacji rodził się przez wiele lat jak wspomina pełnomocnik Fundacji Leny Grochowskiej Pan Władysław Grochowski – Prezes Grupy Arche. „Przez pierwsze 8 lat działalności Spółka Arche miała ciągłe kontrole z US, UKS, ZUS. Urząd Skarbowy zajął nam prawie milion złotych. Sprawa trafiła do NSA. Wtedy postanowiłem, że w przypadku wygrania, pieniądze te przeznaczymy na cele społeczne. Wygraliśmy. Przez wiele lat były przymiarki do założenia fundacji, były różne cele i statuty, ale brakowało czasu. Pierwszym konkretnym działaniem było dofinansowanie w wysokości 1 mln złotych produkcji filmu „Układ Zamknięty”, które pozwoliło na rozpoczęcie zdjęć.”

„Już wtedy znałem problem jaki ma Polska z repatriacją Polaków wywiezionych do Kazachstanu. Mieliśmy już potencjał, aby część pieniędzy zarabianych przez Arche regularnie wydzielać na pomoc. I tak w 2014 roku powstała Fundacja Leny Grochowskiej, która zajmuje się sprowadzaniem do Ojczyzny polskich rodzin z Kazachstanu.

To, że razem z żoną Leną możemy pomagać innym ludziom wpływając na ich los daje wiele pozytywnej energii. Tak się układa, że czym więcej pomagamy to wielokrotnie więcej otrzymujemy. To jest uzależnienie, które wciąga i daje wiele szczęścia. Mamy ambitne plany, aby współdziałając z rodziną i coraz większą grupą zaprzyjaźnionych osób i firm sprowadzać jak najwięcej rodaków do Polski.”

Dzięki pomocy Fundacji Leny Grochowskiej 30 września 2016 roku została sprowadzona kolejna polska rodzina do ojczyzny. Państwo Kulikowscy, którzy zamieszkali w Piasecznie na osiedlu Bema w mieszkaniu Fundacji. Lokum zostało w pełni umeblowane i wyposażone, tak aby nadawało się od razu do zamieszkania przez Fundację.

5 października odbyło się oficjalne powitanie z przedstawicielami Urzędu Miasta oraz Prezesem Grupy Arche. Rodzina Kulikowskich musiała pokonać prawie 4 tysiące kilometrów by dostać się do ojczyzny swoich przodków i tutaj już na stałe osiąść. Pani Weronika i jej rodzice otrzymali również zatrudnienie od firmy Arche. Pani Weronika jako asystentka księgowości w Spółce Z O.O., Pan Wacław otrzymał pracę na budowie, zaś Pani Maria już nie długo rozpocznie pracę w sieci baro-sklepów Zaścianek w Warszawie.
Fundacja również pomaga Polakom z Ukrainy. Czteroosobowa polska rodzina Państwa Bohatiuk, która została ewakuowana przez rząd Polski z Mariupola na Ukrainie, obecnie mieszka w Konstancinie – Jeziornie w mieszkaniu wynajmowanym przez Fundację Leny Grochowskiej.

W wyniku  pomocy uczestników koncertów i bali charytatywnych organizowanych przez Fundację Leny Grochowskiej już 9 rodzin zamieszkało i otrzymało pracę w Polsce. Miejsca zamieszkania tych rodzin znajdują się w Łochowie, Zgierzu, Siedlcach, Piasecznie i Konstancinie Jeziorna.

Fundacja stale dofinansowywana jest przez Grupę Arche, która przekazuje 1% dochodu na działalność Fundacji.


Inf. pras.
[MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje