R E K L A M A



MIASTO SIEDLCE

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Światowy Dzień Żywności
2020-10-16 17:54:36 Artykuł czytany 116 razy


Bank Żywności w Siedlcach po raz kolejny zaprasza do obchodów Światowego Dnia Żywności. W tym roku ze względu na pandemię nie będzie przemarszu i happeningu.


14 października w Zespole Oświatowym w Żelkowie Kolonii, młodzież wraz z gronem pedagogicznym przygotowała część artystyczną na temat nie marnowania żywności i dbania o planetę. Rozmawiano o problemach walki z głodem, ubóstwem i niedożywieniem, zwłaszcza wśród dzieci. Wiedza uczniów w tym zakresie jest imponująca. Przygotowanie i wspólne obchody  Światowego Dnia Żywności w Żelkowie - Kolonii były możliwe dzięki Pani Małgorzacie Stańczuk - Dyrektor Zespołu Oświatowego w Żelkowie Kolonii i Pani Zofii Jagiełło.

 
Na stronie internetowej bankzywnoscisiedlce.weebly.com oraz www.bankizywnosci.pl i www.facebook.com/bankizywnosci będzie można zapoznać się z prezentacją wyników badań nt. marnowania żywności w Polsce i podsumowaniem pierwszych 6 miesięcy funkcjonowania Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.

16 października będzie można było również posłuchać o Światowym Dniu Żywności w Katolickim Radiu Podlasie.

16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności, ustanowiony został w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa w rocznicę utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1945 roku. Celem Światowego Dnia Żywności jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem – szczególnie dzieci na całym świecie.

Mówiąc o Światowym  Dniu Żywności nie sposób nie wspomnieć o Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem ustanowionym w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzonym co roku w dniu 17 października.

Marnotrawstwo żywności to biliony litrów straconej wody i ogromne ilości niepotrzebnie zużytej energii. Już jedna kanapka z serem, która trafi na wysypisko, to 90 litrów zmarnowanej wody. Obchody Światowego Dnia Żywności są okazją do pochylenia się nad tym problemem.

Kiedy żywność jest tracona lub marnowana, wszystkie zasoby użyte do jej produkcji - w tym woda, ziemia, energia, praca i kapitał - idą na marne. Ponadto składowanie utraconej żywności i odpadów na wysypiskach prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, przyczyniając się do zmiany klimatu.
Ograniczenie strat i marnotrawstwa żywności wymaga uwagi i działań wszystkich, od producentów żywności, przez zainteresowane strony w łańcuchu dostaw żywności, po przemysł spożywczy, detalistów i konsumentów.
Obecnie zdrowe żywienie oznacza zrównoważoną dietę, która jest zdrowa zarówno dla ludzi, jak i przyjazna dla środowiska i naszej planety. W realizacji takiej diety, Banki Żywności i Federacja Polskich Banków Żywności rekomendują następujące zalecenia:
- Jedz więcej żywności pochodzenia roślinnego; korzystaj z warzyw i produktów z całego ziarna zbóż.
- Jedz różnorodne produkty; zadbaj, aby na Twoim talerzu było kolorowo.
- Jedz umiarkowane ilości mięsa, zarówno czerwonego, jak i drobiowego; korzystaj z innej żywności zawierającej dużo białka, jak np. groch, fasola, ciecierzyca czy orzechy.
- Jedz mniej żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, soli i cukru; żywność taką jak ciasta, słodycze, czekolada, wędliny, frytki i chipsy jedz tylko okazjonalnie. Wybieraj wodę, unikaj słodkich napojów.
- Kupuj żywność dobrej jakości i spełniającą wiarygodne, certyfikowane standardy; weź pod uwagę kupowanie ryb ze zrównoważonych łowisk, żywności pochodzącej od zwierząt z wolnego wybiegu czy ze Sprawiedliwego Handlu.
- Ogranicz marnotrawstwo żywności; jedna trzecia żywności produkowanej każdego roku na potrzeby wyżywienia ludności świata ulega stratom i zmarnowaniu.
Marnotrawcze nawyki plasują nas w niechlubnej czołówce Europy pod względem ilości wyrzucanego jedzenia – w tym wstydliwym rankingu zajmujemy wysokie, 5 miejsce, a przykładowa czteroosobowa rodzina traci w ten sposób nawet 2,5 tys. zł.

Wprowadzenie do swojego żywienia większej ilości żywności pochodzenia roślinnego, w tym produkowanej lokalnie i sezonowej oraz ograniczenie jedzenia mięsa i jego przetworów będzie skutkować zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych i jednocześnie stworzy możliwość wyżywienia większej liczby ludności świata. Wg danych FAO liczba cierpiących głód rośnie od 2015 r. i w ubiegłym roku wyniosła 822 mln, a liczba niedożywionych przekroczyła 2 miliardy. Jednocześnie liczba osób z nadwagą i otyłością też przekroczyła 2 miliardy.

Z Raportu Federacji Polskich Banków Żywności z 2019 roku wynika,  że działania edukacyjne na szeroką skalę są niezwykle istotne i bez nich trudno o zasadniczą zmianę w tym zakresie. Bank Żywności w Siedlcach jest w trakcie realizacji w szkołach programu „Eko Misja – Nie marnuję”, gdzie wspólnie z młodzieżą omawiamy problemy marnowania żywności, sposoby walki z nim, uczniowie wykonują prace, które później wszyscy razem oglądamy i komentujemy.

Największą zmianą ostatnich miesięcy jest Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Po wielu latach prac legislacyjnych w Polsce zaczęło obowiązywać prawo zabraniające sklepom wielkopowierzchniowym marnowania jedzenia. 2020 rok jest przełomowym czasem dla 31 Banków Żywności w całej Polsce. Szacujemy, że ze względu na Ustawę, ilość odbieranej przez nas żywności może kilkukrotnie się zwiększyć.

Statystyki są przerażające. Na świecie rocznie marnuje się 1/3 produkowanej żywności. W Polsce aż 9 mln ton artykułów spożywczych kończy co roku na śmietnikach (według jedynych dostępnych na tę chwilę danych, Eurostat 2006). Przyjmując, że przeciętny, sycący i pełnowartościowy posiłek waży około 500 g, na wysypisku ląduje 18 miliardów pełnych jedzenia talerzy. PEŁNE ŚMIETNIKI, PUSTE TALERZE. Marnujemy na potęgę, a tymczasem już 2 mln ludzi w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie – to wzrost o ponad 400 tysięcy w stosunku do ubiegłego roku (GUS, 2019). Rosnąca bieda to większe potrzeby pomocy żywnościowej. Aby zmienić tę sytuację, potrzebne są zmiany prawne i instytucjonalne, ale walkę z marnowaniem powinniśmy zacząć przede wszystkim od siebie.

Najczęściej wyrzucamy pieczywo (23,7%), wędliny (12,8%) i świeże owoce (12,6%). Głównym powodem, dla którego żywność w polskich gospodarstwach domowych trafia do kosza, jest jej zepsucie (65,2%). Dalsze w kolejności to przeoczenie daty ważności (42%) oraz przygotowanie zbyt dużej ilości jedzenia (26,5%).

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności zobowiązuje sklepy wielkopowierzchniowe do przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom charytatywnym. Chodzi wyłącznie o żywność wciąż dobrą do spożycia, czyli będącą w terminie ważności. Do tej pory tego typu współpraca odbywała się dobrowolnie. Ustawa dotyczy sklepów wielkopowierzchniowych, tzn. placówek powyżej 250 m2 powierzchni, dla których sprzedaż żywności stanowi przynajmniej 50% całkowitych przychodów. Przez pierwsze 2 lata nowe prawo będzie jednak obejmować wyłącznie „największe z największych”, czyli jednostki handlowe powyżej 400 m2 powierzchni. Federacja Polskich Banków Żywności od początku była rzecznikiem przyjęcia Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jesteśmy dumni z tego, że Polska jako jeden z pierwszych krajów Europy wprowadziła tak istotne prawo.




Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

źródło: Bank Żywności w Siedlcach [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje