Uczestnicy konkursu wykazali niespodziewaną dojrzałość oraz wrażliwość w kreowaniu swoich wizji i postrzeganiu świata wykazując przy tym dużą sprawność językową. Tematyka większości utworów skupiała się wokół spraw bliskich młodym autorom: piękna przyrody, relacji międzyludzkich – przyjaźń, miłość, marzeń , własnych planów dotyczących przyszłości. Były też teksty przedstawiające krytyczny ogląd rzeczywistości (agresja, narkomania, hipokryzja świata dorosłych).
Jury w składzie : Waldemar Michalski przewodniczący jury – porta, prozaik, krytyk literacki, redaktor kwartalnika literackiego „Akcent” w Lublinie, wiceprezes ZLP -Lublin. Grzegorz Michałowski – członek jury – redaktor Kwartalnika Podlaskiego, tłumacz, wydawca, animator kultury, łowca talentów. Jolanta Adamczyk – sekretarz jury – emerytowany nauczyciel, polonista, pomysłodawczyni i założycielka Grupy Poetyckiej „Zefirek”, prezes Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego przyznało następujące nagrody
Poezja – szkoły podstawowe.
I nagroda – Kinga Janicka ZPO nr 2 Międzyrzec Podlaski – za cykl wierszy „Cisza”
II nagroda – Wiktor Kukawski ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski - za wiersz „Przepis na Bieszczady”.
II nagroda - Zuzanna Piwowar ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski za wiersz „Lato”.
Wyróżnienia równorzędne
Paulina Sobczak ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski za wiersz „Moje rymy”, Weronika Myszka ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski za zestaw wierszy.
Wyróżnienia specjalne za wiersze o Międzyrzecu Podlaskim
Natalia Gąsior ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski, Małgorzata Chodyka ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski
Proza – szkoły podstawowe
I nagroda – Małgorzata Chodyka ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski za opowiadanie „O małej Stefanii”,
II nagroda – Natalia Multan Szkoła Podstawowa w Piszczacu za opowiadanie „Szczepan – telewizor z duszą”.
III nagroda – Mikołaj Puszkarski ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski za opowiadanie „Najlepszy haker”.
Wyróżnienia równorzędne
Julia Parafiniuk ZPO nr 3 Międzyrzec Podl. za opowiadania „Senny koszmar” i „Przedsiębiorcza żyrafa”, Michał Chodyka ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski za opowiadanie „Poszukiwacze pereł”, Mariusz Wileński Szkoła Podstawowa w Kąkolewnicy za opowiadanie pt. „O niczym”.
Poezja gimnazja
I nagroda – Adrianna Puszkarska ZPO nr 3 Międzyrzec Podl. za wiersz „Prośba”.
II nagroda – Jowita Rudawska Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie za wiersz „Poezja”.
III nagroda ex eguo – Dominika Suśniak ZPO nr 3 Międzyrzec Podl. za zestaw wierszy
III nagroda ex equo - Alicja Kowal ZPO nr 3 Międzyrzec Podl. za wiersze „Z wnętrza kropki” i „Zyskać kształt”.
Wyróżnienia równorzędne
Julia Włodarczyk ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski za wiesz bez tytułu
Andżelika Kozaczuk Publiczne Gimnazjum nr Drelów za wiersz „Lucia i Gucio”.
Proza gimnazja
I nagroda – Aleksandra Rocka ZPO nr 3 Międzyrzec Podl. za opowiadanie „Wygrana wojna”.
II nagroda – Zofia Kulhawczuk ZPO Piszczac za opowiadanie „Przez drogę uzależnienia”.
III nagroda Zuzanna Katarzyna Michalczuk Gimnazjum nr 7 Lublin za opowiadanie „Brasa”.
Wyróżnienia równorzędne
Oliwia Łuszyńska Gimnazjum nr 3 Świdnica za opowiadanie „Pomyśł życzenie”, Adrianna Puszkarska ZPO nr 3 Międzyrzec Podlaski za opowiadanie „Wielka klapa”.
Poezja – szkoły ponadgimnazjalne
I nagroda Andrzej Jagiełłowicz XLIV LO Warszawa za zestaw wierszy.
II nagroda – Joanna Nowak Płock za zestaw wierszy a szczególnie za wiersz „Dar – pułapka”.
III nagroda – Wiktor Lewandowski LO Międzyrzec Podlaski za wiersz „Zegary”.
Wyróżnienia równorzędne
Michał Karol Grzywaczewski I LO Biała Podlaska za zestaw wierszy „Miasto sów”, Iga Pikulska ZSE Międzyrzec Podl. za zestaw wierszy „Wspomnienie” i „Listopad”.
Proza szkoły ponadgimnazjalne
I nagroda – Aleksandra Lachowska LO Międzyrzec Podlaski za opowiadanie „Smieszka”.
II nagroda – Małgorzata Szkuta LO Międzyrzec Podlaski za opowiadanie „Niebo”.
III nagroda – Emilia Kozłowska Zespół Szkół Ogólnokształcących Bystrzyca Kłodzka za opowiadanie „Tu jest teraz mój dom”.
Wyróżnienia równorzędne
Eliza Anna Korneluk ZSE Międzyrzec Podl. za opowiadanie „Trzepot skrzydeł”, Milena Wojtyła Zespół Szkół Ogólnokształcących Bystrzyca Kłodzka za opowiadanie „Odzyskać szczęście” i Martyna Jurkiewicz Zespół Szkół Ogólnokształcących Bystrzyca Kłodzka za opowiadanie „Wędrowiec”.
Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym laureatom wręczono podczas finału konkursu w sobotę 24 września.
SK [MSz]