R E K L A M AMIĘDZYRZEC

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sadzimy las w Nadleśnictwie Międzyrzec
2019-04-11 16:22:49 Artykuł czytany 183 razy


Leśnicy z Nadleśnictwa Międzyrzec zaplanowali w tym roku odnowienia na powierzchni ok. 100 ha, do czego zostanie zużytych ok. 600 tys. sadzonek. Przygotowane zostały też plany zalesienia 8,36 ha gruntów porolnych na terenie gminy Drelów i Międzyrzec, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2019-2020. Do zalesień zaplanowano wykorzystanie 51 tys. sadzonek; głównie sosny (32 tys.) i brzozy (32 tys.), ale też modrzewia, olchy, świerka i dębu. Wraz z odnowieniami lasu rozpoczęła się w Lasach Państwowych akcja: „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.


Jak sadzimy? Co sadzimy?

Gatunki drzew do odnowień i zalesień leśnicy  dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że wybór gatunków dyktują warunki środowiska. Sadzimy takie drzewa, jakie powinny rosnąć naturalnie na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia. W Nadleśnictwie Międzyrzec sadzeniem młodego lasu zajmują się w tym roku pracownicy zakładów usług leśnych. Wśród sadzonek przeznaczonych do odnowień znalazło się: 250 tys. sztuk sosny, 320 tys. dęba szypułkowego, 15 tys. sadzonek klonu zwyczajnego i klonu jawora oraz 10 tys. brzozy brodawkowatej. Sadzonki te wyprodukowano w szkółce leśnej Żerocin, zlokalizowanej na terenie leśnictwa Sitno. Do odnowień międzyrzeccy leśnicy  wykorzystują  też  sadzonki  mikoryzowane, z zakrytym system korzeniowym ( tzw. bryłką).

 – Produkuje  się je z nasion wyselekcjonowanych drzewostanów,  o najlepszych cechach dla danego gatunku z terenu naszego nadleśnictwa.  Sadzonki mikoryzowane  produkuje dla nas szkółka kontenerowa w Gościeradowie. W warunkach Nadleśnictwa Międzyrzec służą nam one do zakładania tzw. upraw pochodnych - wyjaśnia Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec. W tym roku wysadzonych zostanie 66 tys. sadzonek mikoryzowanych sosny i 80 tys. dębu. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym pozwala na wydłużenie okresu sadzenia wiosną i jesienią, poza tym sadzonki te łatwiej się przyjmują i w pierwszych 2-3 latach szybciej rosną.

Nowa szkółka leśna


W ubiegłym roku międzyrzeccy leśnicy rozpoczęli budowę, na terenie leśnictwa Sitno, nowej szkółki leśnej -  tzw. polowej. – Powierzchnia produkcyjna szkółki to 4,68 ha, cała zaś powierzchnia inwestycji obejmie ponad  10 ha. Obecnie kontynuowane są tu prace związane z przygotowaniem pół siewnych, pod budowę  deszczowni oraz terenu pod obiekty infrastruktury szkółkarskiej ( m.in. chłodni, deszczowni). W tym roku stanie tu też kancelaria, budynek garażowo – składowy z placem kompostowym, wykonane zostanie ogrodzenie szkółki i część drogi dojazdowej – wylicza  P. Kowalczuk.

Odnowienia a zalesienia

W Lasach Państwowych w 95% prowadzone są odnowienia. Odnowienie – to sadzenie młodych sadzonek drzew, wyprodukowanych w szkółce, w miejscu gdzie rósł las i został wycięty. Udział przyrody w tym procesie ogranicza się do zapewnienia optymalnych warunków wzrostu i rozwoju drzewek. 

– Na terenie naszego nadleśnictwa inicjowane są także odnowienia naturalne; w tym roku na powierzchni ok. 10 ha – podkreśla zastępca nadleśniczego. Natomiast zalesienie to sadzenie drzew na obszarach, gdzie lasu wcześniej nie było ( np. polach, łąkach, nieużytkach).  – Warto pamiętać, że w Lasach Państwowych panuje zasada – „jaką powierzchnię wyciąłeś, taką musisz zasadzić”. Obowiązek ten nakłada na nas Ustawa o lasach, która mówi, iż w ciągu 5 lat wycięte powierzchnie trzeba odnowić  – podsumowuje zastępca nadleśniczego Piotr Kowalczuk.

Co roku leśnicy sadzą w Polsce ok. 500 milionów nowych sadzonek, co daje aż 1000 drzew na minutę. W ubiegłym roku zasadzono  las na powierzchni 58 tys. 200 ha ; tj. tak  jakbyśmy obsadzili sadzonkami drzew  83 165 boiska piłkarskie.Małgorzata Kołodziejczyk
regionalny koordynator ds. mediów
Nadleśnictwo Międzyrzec


SK/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

5 sytuacji, w których warto udać się do ginekologa
2019-07-16 11:21:15 Kategoria:

Wizytę kontrolną u ginekologa należy umawiać przynajmniej raz do roku. Między kolejnymi spotkaniami z lekarzem może jednak okazać się, że ze zdrowiem intymnym kobiety...

więcej »
foto

Gdy zarabiasz w euro a płacisz w PLN
2019-07-15 09:58:57 Kategoria:

Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej otrzymywanie wynagrodzenia w euro stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród przedsiębiorców oraz osób podejmujących...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Międzyrzec Podl.

w lewoLipiec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7

MIĘDZYRZEC, 07.07 13:00

Dni Drelowa

więcej »

MIĘDZYRZEC, 07.07 14:00

Jubileusz OSP Rzeczyca

więcej »
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20

MIĘDZYRZEC, 20.07

Misie: wakacje na sportowo

więcej »
21
22 23 24 25 26 27 28

MIĘDZYRZEC, 28.07

OSP Jelnica na sportowo

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje