R E K L A M AMIĘDZYRZEC

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sadzimy las w Nadleśnictwie Międzyrzec
2019-04-11 16:22:49 Artykuł czytany 176 razy


Leśnicy z Nadleśnictwa Międzyrzec zaplanowali w tym roku odnowienia na powierzchni ok. 100 ha, do czego zostanie zużytych ok. 600 tys. sadzonek. Przygotowane zostały też plany zalesienia 8,36 ha gruntów porolnych na terenie gminy Drelów i Międzyrzec, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2019-2020. Do zalesień zaplanowano wykorzystanie 51 tys. sadzonek; głównie sosny (32 tys.) i brzozy (32 tys.), ale też modrzewia, olchy, świerka i dębu. Wraz z odnowieniami lasu rozpoczęła się w Lasach Państwowych akcja: „Sadzimy 1000 drzew na minutę”.


Jak sadzimy? Co sadzimy?

Gatunki drzew do odnowień i zalesień leśnicy  dobierają zgodnie z siedliskiem, co oznacza, że wybór gatunków dyktują warunki środowiska. Sadzimy takie drzewa, jakie powinny rosnąć naturalnie na danej glebie. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia. W Nadleśnictwie Międzyrzec sadzeniem młodego lasu zajmują się w tym roku pracownicy zakładów usług leśnych. Wśród sadzonek przeznaczonych do odnowień znalazło się: 250 tys. sztuk sosny, 320 tys. dęba szypułkowego, 15 tys. sadzonek klonu zwyczajnego i klonu jawora oraz 10 tys. brzozy brodawkowatej. Sadzonki te wyprodukowano w szkółce leśnej Żerocin, zlokalizowanej na terenie leśnictwa Sitno. Do odnowień międzyrzeccy leśnicy  wykorzystują  też  sadzonki  mikoryzowane, z zakrytym system korzeniowym ( tzw. bryłką).

 – Produkuje  się je z nasion wyselekcjonowanych drzewostanów,  o najlepszych cechach dla danego gatunku z terenu naszego nadleśnictwa.  Sadzonki mikoryzowane  produkuje dla nas szkółka kontenerowa w Gościeradowie. W warunkach Nadleśnictwa Międzyrzec służą nam one do zakładania tzw. upraw pochodnych - wyjaśnia Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Międzyrzec. W tym roku wysadzonych zostanie 66 tys. sadzonek mikoryzowanych sosny i 80 tys. dębu. Produkcja sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym pozwala na wydłużenie okresu sadzenia wiosną i jesienią, poza tym sadzonki te łatwiej się przyjmują i w pierwszych 2-3 latach szybciej rosną.

Nowa szkółka leśna


W ubiegłym roku międzyrzeccy leśnicy rozpoczęli budowę, na terenie leśnictwa Sitno, nowej szkółki leśnej -  tzw. polowej. – Powierzchnia produkcyjna szkółki to 4,68 ha, cała zaś powierzchnia inwestycji obejmie ponad  10 ha. Obecnie kontynuowane są tu prace związane z przygotowaniem pół siewnych, pod budowę  deszczowni oraz terenu pod obiekty infrastruktury szkółkarskiej ( m.in. chłodni, deszczowni). W tym roku stanie tu też kancelaria, budynek garażowo – składowy z placem kompostowym, wykonane zostanie ogrodzenie szkółki i część drogi dojazdowej – wylicza  P. Kowalczuk.

Odnowienia a zalesienia

W Lasach Państwowych w 95% prowadzone są odnowienia. Odnowienie – to sadzenie młodych sadzonek drzew, wyprodukowanych w szkółce, w miejscu gdzie rósł las i został wycięty. Udział przyrody w tym procesie ogranicza się do zapewnienia optymalnych warunków wzrostu i rozwoju drzewek. 

– Na terenie naszego nadleśnictwa inicjowane są także odnowienia naturalne; w tym roku na powierzchni ok. 10 ha – podkreśla zastępca nadleśniczego. Natomiast zalesienie to sadzenie drzew na obszarach, gdzie lasu wcześniej nie było ( np. polach, łąkach, nieużytkach).  – Warto pamiętać, że w Lasach Państwowych panuje zasada – „jaką powierzchnię wyciąłeś, taką musisz zasadzić”. Obowiązek ten nakłada na nas Ustawa o lasach, która mówi, iż w ciągu 5 lat wycięte powierzchnie trzeba odnowić  – podsumowuje zastępca nadleśniczego Piotr Kowalczuk.

Co roku leśnicy sadzą w Polsce ok. 500 milionów nowych sadzonek, co daje aż 1000 drzew na minutę. W ubiegłym roku zasadzono  las na powierzchni 58 tys. 200 ha ; tj. tak  jakbyśmy obsadzili sadzonkami drzew  83 165 boiska piłkarskie.Małgorzata Kołodziejczyk
regionalny koordynator ds. mediów
Nadleśnictwo Międzyrzec


SK/DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 
REKLAMA
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »
foto

Jak sprytnie wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?
2019-05-16 16:33:43 Kategoria:

Ubezpieczenie mieszkania lub domu w dzisiejszych czasach nie stanowi żadnego problemu. Na brak ofert nie sposób narzekać, jednakże trzeba wiedzieć, jak wybrać tę...

więcej »

Międzyrzec Podl.

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11

MIĘDZYRZEC, 11.05

Święto Strażaków w Rogoźnicy

więcej »
12

MIĘDZYRZEC, 12.05 15:00

Śmiechy spod strzechy - inscenizacja w Zaściankach

więcej »
13 14 15 16 17 18 19

MIĘDZYRZEC, 19.05

Turniej tańca towarzyskiego

więcej »
20 21 22 23 24

MIĘDZYRZEC, 24.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »
25

MIĘDZYRZEC, 25.05

III Międzyrzeckie Warsztaty Uwielbienia

więcej »
26

MIĘDZYRZEC, 26.05

Międzyrzec Podlaski: Koncert Maryjny w kościele św. Mikołaja

więcej »
27 28 29 30 31

MIĘDZYRZEC, 31.05 17:00

Zdrowo zakręceni - warsztaty kulinarne dla dzieci

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje