Uczestnicy (przedsiębiorcy i producenci indywidualni) od jedenastu lat zgłaszają swoje produkty lokalne i tradycyjne, które przypisywane są do ośmiu kategorii konkursowych: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne, ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne, produkty mleczarskie, miody, napoje.
Spośród 144 zgłoszonych specjałów, 16 nagrodzono Laurem Marszałka, a 12 otrzymało wyróżnienia, które wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik.
Wśród wyróżnionych wyrobów znalazł się także salceson „Świński Ryjek” – produkowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Cegłowa.
Salceson nie zawiera żadnych konserwantów, wzmacniaczy smaku czy zapachu. Produkuje się go wyłącznie z mięsa wieprzowego, a osłonkę stanowi żołądek wieprzowy, który nadaje potrawie oryginalny wygląd (owalny lub podłużny, o lekko brązowej lub różowej skórce). Środek stanowi przejrzysta galaretka z kawałkami mięsa i niedużą ilością tłuszczyku oraz zatopionymi ziarnami pieprzu.

EJ/Ceglow.pl [MSz]