Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Karnawał i Wielki Post po boliwijsku
2019-03-07 10:01:45 Artykuł czytany 537 razy


Do naszej redakcji dotarła kolejna korespondencja z Boliwii. Relację z karnawału i okresu poprzedzającego Wielki Post przesłał ks. Jarosław Dziedzic.


Pomału mijają ostatnie dni przed okresem Wielkiego Postu. W całej Ameryce Południowej, tym samym i w Boliwii, czas ten przemija pod znakiem zabaw karnawałowych. Znamy wielkie karnawałowe bale na ulicach Buenos Aires, San Paulo czy w naszym boliwijskim Oruro. Ostatnio zaskoczyło mnie pytanie jednego chłopca z grupy młodzieżowej, który zapytał czy czas karnawału to czas diabła? Sprowokowało mnie to, do zastanowienia się, jak na ten czas patrzą Boliwijczycy. Czy rzeczywiście karnawał to czas mocniejszego działania demona?

Karnawał oznaczał Fiesta de la carne (karne – mięso, ciało) czyli święto mięsa, święto ciała. Był to czas poprzedzający Wielki Post, w którym, przez 40 dni, powstrzymywano się od spożywania mięsa. W tym czasie malowano się, przebierano. Był to czas robienia żartów, krytykowania władz także kościelnych. Zabawom przewodniczył Momo – bożek żartów zaczerpnięty z mitologii greko – łacińskiej, syn nocy i snów. Król Momo był przedstawiany jako osoba niechlujna, w masce z ustami wykrzywionymi w grymasie uśmiechu, w kolorowej czapce i z maskotką w ręku. Przypominałby nam nieco naszego stańczyka lub pajaca. Karnawał organizowano na cześć trzech bogów: Eros – bożek seksualności,  Pan – bożek muzyki i Bako – alkoholu. Była to kpina z Trójcy Przenajświętszej – Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Inna tradycja podaje, że nazwa Karnawał wywodzi się od Carne a Baal (karne a Baal czyli ciało dla Baala). W tym czasie wszyscy powinni zatracić się w zabawach, pijaństwie, rozpuście, tańcach na cześć Baala czyli diabła. Nasze ciała w czasie karnawału mają należeć do niego.

Ile z takiego podejścia do karnawału pozostało w tutejszych tradycjach, zwyczajach i zachowaniach? Wydaje się, że dość dużo. Kilkukrotnie słyszałem opinię, że w karnawale wszystko można, bo przecież później, w Wielkim Poście, za wszystko się odpokutuje. Młodzież w miastach gromadzi się w barwne korowody i organizuje radosne przemarsze, podczas których tańczą i śpiewają. Powszechnym też zwyczajem jest polewanie się wodą lub pianą. Zupełnie jak podczas naszego śmigusa – dyngusa. W niektórych częściach Boliwii ten zwyczaj jest bardzo uciążliwy. Młodzi jeżdżą samochodami ciężarowymi, na których mają beczki wypełnione wodą i polewają wszystkich chodzących ulicami. Często wodę mieszają z farbą lub kolorantem, który niezmiernie trudno jest później zmyć nawet z karoserii samochodu czy z ubrania. Te rozbawione korowody wprowadzają na ulice miast dużo radości. Jednak takie grupy tworzą się także wieczorami i nocami. Dawniej każda taka grupa młodzieży miała w swoim gronie osobę dorosłą, która brała odpowiedzialność za ich zachowania, która pilnowała, by zabawa nie wymknęła się spod kontroli. Przychodzono pod dom i rodziców proszono o pozwolenie na włączenie się ich syna lub córki do wspólnej, nocnej zabawy. Nad ranem, wszyscy wspólnie, odprowadzali się do domów dziękując rodzicom za pozwolenie. Dziś już grupy młodzieży chodzą bez opieki. Młodzi często uciekają z domów by przez dwa, trzy dni dać się porwać karnawałowym zabawom. Często ten czas jest okazją do inicjacji seksualnej, upijania się lub spróbowania narkotyków.

Dorośli spokojniej przeżywają ten czas. Spotykają się popołudniami pod swoimi domami i rozmawiają. To ważny element naszego życia. Na wioskach, gdzie dużo jest pracy w polu, na co dzień brakuje do tego okazji. Teraz więc, racząc się przygotowaną w domu chichą (tradycyjnym niskoprocentowym alkoholem) dzielą się tym, co wypełnia ich codzienność.

Jednym ze zwyczajów tego okresu jest przygotowywanie tzw. qhopuyo (gopujo). W pierwszej kolejności wyszukuje się drzewo, którego konary swoim kształtem przypominają krzyż z uniesionymi  ramionami w kształcie litery V. Po wycięciu przynosi się go do domu, instaluje przed wejściem i dekoruje płodami ziemi. Ważne by cały był pokryty tym, czym obrodziła w tym roku ziemia. Jest to swoiste podziękowanie Bogu za obfite plony. Wielu też dziękuje za nie jednocześnie Pacha Mamie czyli matce ziemi. Krzyż ten później przechowuje się w domu i przynosi do kościoła podczas świąt na poświęcenie.

Jak w całym Kościele Wielki Post rozpoczynamy Środą Popielcową. Niestety tylko nieliczni w tym dniu są obecni w świątyni, by przyjąć popiół, znak pokuty, na swoją głowę. Dla wielu aż do niedzieli trwa jeszcze karnawał. Dla tego wiele parafii powtarza ten znak również w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Trudno też przebić się do świadomości tutejszych chrześcijan z tym, że Wieli Post trwa 40 dni. Dla wielu tak naprawdę rozpoczyna się dopiero w Wielkim Tygodniu a nawet dopiero w Triduum Paschalne.
Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota do południa to dla campesinos, mieszkańców wiosek, czas polowań na żmije i węże. W tych dniach rolnicy wychodzą z maczetami na swoje pola by wyłapywać i zabijać te gady. Zabicie węża lub żmii w tych dniach łączy się z przeświadczeniem, że popełnione przeze mnie grzechy zostały mi odpuszczone. Oczywiście zwyczaj ten łączy się mocno z utożsamieniem w Biblii węża z pojawiającą się wśród ludzi postacią diabła.

W Wielki Piątek moi parafianie całymi rodzinami udają się nad rzekę. Jednak tym razem nie niosą ze sobą całych naręczy czy misek ubrań, by je uprać. W tym dniu sami się obmywają i kąpią w wodach rzeki. Woda w tym dniu jest błogosławiona i obmywa nas z naszych grzechów. Nie trudno w tym zwyczaju dostrzec analogii do krwi i wody wytryskującej z otwartego boku Jezusa, który w tym dniu oddaje za nas swoje życie. Woda z Jego boku obmywa cały świat z brudu grzechu. Czasem, po zbyt skromnych opadach deszczu, rzeki zamiast wodą wypełnione są tylko piachem i kamieniami. Wyszukuje się wtedy choć odrobiny wody by móc nią obmyć chociaż twarz i głowę by zwyczajowi stało się zadość.

Piątek to też dzień uroczystego celebrowania Drogi Krzyżowej. Najczęściej taka modlitwa rozpoczyna się o świcie, czasami nawet o 3 lub 4 rano. Mieszkańcy wioski gromadzą się przed kościołem lub kaplicą i tu rozpoczynają procesję, niosąc na swoich barkach krzyż. Często towarzyszy im grupa młodzieży przebranej za rzymskich żołnierzy lub za postaci biblijne pojawiające się na drodze krzyżowej Jezusa. Zgodnie ze zwyczajem taka Droga Krzyżowa połączona jest ze wspinaczką na pobliską górę, na której szczycie kończy się poranną modlitwę Wielkiego Piątku.

Wielka Sobota jest w Boliwii dniem ścisłego postu – przynajmniej do południa. Wielu przestrzega tego rygorystycznie nie jedząc nic aż do wczesnych godzin popołudniowych, kiedy to zasiada się do świątecznego obiadu. Posiłek ten powinien wg tradycji składać się z 12 potraw i żadna z niech nie może zawierać mięsa.

To kilka informacji z tego czasu, który obecnie przeżywamy tu w Boliwii i który już niedługo się rozpocznie. Na ten czas Wielkiego Postu życzę Wam wszystkim doświadczenia w swoim życiu bliskości Pana i Jego miłości, która będzie mobilizować i dodawać sił do przemiany naszego życia; do stawania się coraz mocniej Jego świadkami.

Bardzo gorąco dziękuję tym, którzy podejmują modlitwę za misje i za misjonarzy, dziękuję kołom żywego różańca, które przez swoją nieustanną pamięć modlitewną, stają się matkami nowych misyjnych powołań. Dziękuję naszemu Księdzu Biskupowi Kazimierzowi i osobom dobrej woli , które wraz z nim przychodzą z pomocą w różnych naszych misyjnych potrzebach i niedomaganiach. Dziękuję Ks. Biskupowi pomocniczemu Piotrowi za otwartość na potrzeby misyjne. Szczególne pozdrowienia ślę do Księdza referenta misyjnego Kazimierza, a za Jego pośrednictwem do wszystkich nowopowołanych księży dekanalnych referentów misyjnych.  Bez Waszej pomocy nasza praca byłaby o wiele trudniejsza a w wielu wypadkach wręcz niemożliwa. Z pokorą i wdzięczną pamięcią całuję Wasze braterskie dłonie. Niech Wasza posługa będzie przepełniona radością.

Osobiście dziękuję dekanatom włodawskiemu i grębkowskiemu, które swoja opieką i modlitwą objęły moją posługę na misjach. Niech Was Pan nagrodzi. A ja czekam w mojej Quirodze na Was wszystkich z dobrą boliwijską kawą i chichą  (czyt. cziczą) przyrządzoną przez moich parafian.Ks. Jarosław Dziedzic
Quiroga 04 marca 2019 roku.
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoWrzesień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT SIEDLECKI, 01.09

Dożynki Gminy Siedlce w Błogoszczy

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Propozycje Kina Łuków na weekend

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Jarnickie Dożynki 2019

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Festyn Otwórz Oczy III w Łochowie

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Marsz dla Życia i Rodziny w Łochowie

więcej »

PARCZEW, 01.09

Rajd samochodowy - start w Jabłoniu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09

Pobiegniemy, popłyniemy, dojedziemy do celu przy wsparciu gwiazd sportu… aby pomóc!

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09

Pobiegniemy, popłyniemy, dojedziemy do celu przy wsparciu gwiazd sportu… aby pomóc!

więcej »

GARWOLIN, 01.09

Biesiada dożynkowa w Borowiu

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Adamów: Powiatowy Dzień Bezpiecznej Rodziny

więcej »

RADZYŃ, 01.09

Radzyńskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09

XXI Dożynki Powiatowe w Wilczynie

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Łuków: obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 01.09

Przełajowe bieganie w Skórcu

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Gmina Krzywda: podziękowanie za plony

więcej »

ŁUKÓW, 01.09

Łuków: „Ta ostatnia niedziela”

więcej »

WŁODAWA, 01.09

Dożynki Powiatu Włodawskiego w Woli Uhruskiej

więcej »

WĘGRÓW, 01.09

Etno Moniuszko w Miedznie

więcej »

GARWOLIN, 01.09

Pilawa: w rocznicę wybuchu II wojny światowej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.09 10:00

80. rocznica 1 września 1939 r.

więcej »

ŁUKÓW, 01.09 11:00

Łuków: zapisz się na biegi im. księdza Brzóski

więcej »

WĘGRÓW, 01.09 12:00 - 01.09 00:00

Festyn Integracyjny „Otwórz oczy”

więcej »

MIŃSK MAZ., 01.09 13:00

Piknik sportowo-rekreacyjny w Mińsku Mazowieckim

więcej »

GARWOLIN, 01.09 13:30

Trojanów: dziękczynienie za zebrane plony

więcej »

ŁOSICE, 01.09 14:00

Dożynki w Starej Kornicy

więcej »

ŁUKÓW, 01.09 14:00

Festyn Rodzinny w Tuchowiczu

więcej »

SOKOŁÓW, 01.09 15:00

Piknik militarno-wojskowy w Kosowie Lackim

więcej »

WĘGRÓW, 01.09 18:00

Koncert muzyki cerkiewnej

więcej »
2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.09 11:00

Czas na powrót do szkoły

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 02.09 11:30

W Kotuniu pamiętają o wybuchu II Wojny Światowej

więcej »
3

POWIAT BIALSKI, 03.09 18:00

Zalesie: Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Wystawa malarstwa Joanny Błońskiej w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »

ŁUKÓW, 04.09 15:00

ŁOK: Fabryka Piosenki ogłasza nabór

więcej »

WŁODAWA, 04.09 15:00

III Międzynarodowy Trójstyk Literacki

więcej »

GARWOLIN, 04.09 19:00

Pilawa: Mazowsze w sercu Niepodległej

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.09 13:00

ŁOK: Fabryka Piosenki ogłasza nabór

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.09

Urząd Miasta kontra Żelazna Dywizja

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.09

Siedlce: „Narodowe Czytanie” z Teresą Lipowską

więcej »
7

MIASTO SIEDLCE, 07.09

Akcja krwiodawstwa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.09

Siedlce: Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym /zapowiedź/

więcej »

DROHICZYN, 07.09

W Wyszkach odbędą się Dożynki Diecezji Drohiczyńskiej

więcej »

ŁUKÓW, 07.09

Narodowe Czytanie w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 07.09 10:00

Narodowe Czytanie w Łosicach

więcej »

ŁUKÓW, 07.09 12:00

Festiwal Pierogów Świata w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.09 13:00

Narodowe Czytanie w Pałacu Ogińskich

więcej »

LUBARTÓW, 07.09 14:00

Muzykowanie na ludową nutę

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.09 14:00

Narodowe Czytanie w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 07.09 15:00

Piknik Rodzinny w Purzecu

więcej »

SOKOŁÓW, 07.09 15:00

Sokołów Podlaski: Narodowe Czytanie w MBP

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.09 19:00

Marcin Sójka, Michał Szpak, Piotr Cugowski gwiazdami Dni Siedlec

więcej »
8

POWIAT BIALSKI, 08.09

Dożynki w Szóstce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.09

Siedlce: Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym /zapowiedź/

więcej »

SOKOŁÓW, 08.09

Sokołowska RUNDa już po raz trzeci!

więcej »

ŁUKÓW, 08.09

Jarmark Folklorystyczny w gminie Łuków

więcej »

GARWOLIN, 08.09

Miętne: gminno-powiatowe dziękczynienie za plony

więcej »

ŁUKÓW, 08.09

Łuków: spotkanie z Piotrem Wołochowiczem

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.09 11:30

Dożynki w Mordach

więcej »

ŁUKÓW, 08.09 12:00

Festiwal Pierogów Świata w Łukowie

więcej »

ŁUKÓW, 08.09 12:00

Dożynki Gminno - Parafialne w Trzebieszowie i Karwowie

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.09 14:00

Zaproszenie na 25-lecie Odnowy w Duchu Świętym w Hajnówce

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.09 14:00

Piknik Organizacji Pozarządowych 2019

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09 14:30

Stowarzyszenie OSP Jedna Dubica zaprasza na piknik historyczny

więcej »

LUBARTÓW, 08.09 15:00

Pobiegną w szczytnym celu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.09 15:00

Uroczystości pod „Dębem Straceń”

więcej »

MIĘDZYRZEC, 08.09 15:00

Narodowe Czytanie w Gminie Międzyrzec

więcej »

SIEMIATYCZE, 08.09 16:00

Narodowe Czytanie w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.09 16:00

Święto Opieńki

więcej »

PARCZEW, 08.09 17:00

Parczew 1946. Powojenne rozrachunki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09 18:00

Gmina Terespol upamiętni 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

więcej »

WĘGRÓW, 08.09 19:00

Koncert „Bukiet pieśni chwalących Boga”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.09 19:00

XII Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”

więcej »
9

RADZYŃ, 09.09

Pokażą Radzyń z okresu I i II Wojny Światowej. ROK apeluje do mieszkańców o fotografie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.09 13:00

VI Letni Festiwal Biegów - Wrota Wolności

więcej »

RADZYŃ, 09.09 18:00

Wojenny Radzyń

więcej »
10

WĘGRÓW, 10.09

Konkurs kulinarny na najlepszą potrawę lokalną

więcej »

SOKOŁÓW, 10.09

Koncert zespołu Dikanda

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.09 17:00

Spotkanie autorskie Krystyny Rudnickiej w Siedleckiej Książnicy

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.09

Łukasz Długowski na kolejnym spotkaniu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09

XVIII Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne

więcej »

ŁOSICE, 12.09 10:00

Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Serpelicach

więcej »

ŁUKÓW, 12.09 13:00

Łuków: zaproszenie na konferencję

więcej »

RADZYŃ, 12.09 14:00

Narodowe Czytanie w Ulanie-Majoracie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.09 18:00

Otwarcie Poplenerowej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej Fotogram „Bałtów 2019”

więcej »
13

SIEMIATYCZE, 13.09

Konferencja „Miasta, miasteczka i miejscowości związane z księdzem Janem Krzysztofem Klukiem”

więcej »

ŁUKÓW, 13.09

Łuków: „Jutro” w Łukowskim Ośrodku Kultury

więcej »

RADZYŃ, 13.09

Wkrótce pierwsze „Spotkanie u hrabiego” w Radzyniu Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 13.09 18:00

Paweł Kukiz w Łukowie

więcej »

ŁOSICE, 13.09 18:00

Łukasz Długowski na kolejnym spotkaniu VITOexTrEAM

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.09 18:00

Otwarcie powarsztatowej wystawy Pracowni Rysunku i Malarstwa „Wyspy”

więcej »
14

ŁOSICE, 14.09

Polska pod Krzyżem - spotkanie w Serpelicach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 14.09

8 Rajd Rowerowy Stowarzyszenia Nasze Iganie

więcej »

MIŃSK MAZ., 14.09

Piknik lotniczy w Janowie

więcej »

BIELSK PODL., 14.09 11:55

80. rocznica bitwy pod Olszewem

więcej »

WĘGRÓW, 14.09 12:00

Europejskie Dni Dziedzictwa w Węgrowie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.09 12:00

I Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.09 12:00

Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podl.

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.09 13:00

Piknik rodzinny „Serdeczne Mazowsze”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.09 15:00

Święto Pieczonego Ziemniaka

więcej »

SIEMIATYCZE, 14.09 17:00

Wieczernik w Ostrożańskim Sanktuarium Maryjnym

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.09 19:00

Akcja modlitewna „Polska pod Krzyżem” w Siedlcach

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.09

OGÓLNOPOLSKI RAJD ROWEROWY GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – WIELKI FINAŁ W JANOWIE PODLASKIM

więcej »

ŁUKÓW, 15.09

Łuków: ostatni taki koncert

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

Letni Festiwal Biegów „WROTA WOLNOŚCI”

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09

Koncert Charytatywny - Razem dla Rafała

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09

Dożynki Gminy Wiśniew

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

Biała Niedziela w Łomazach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.09

Siedleckie Targi Miodów

więcej »

WĘGRÓW, 15.09

Mazowieckie Święto Chleba i Sera w Węgrowie

więcej »

KRAJ, 15.09

OGLĄDAJ TRANSMISJĘ Z KRAKOWA MOGIŁY

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09 11:00

Festyn „Dokopiny Ziemniaka – Przesmyki 2019”

więcej »

RADZYŃ, 15.09 12:00

Dożynki Gminy Radzyń w Płudach

więcej »

ŁUKÓW, 15.09 12:00

Gmina Stanin: Święto Pieczonego Ziemniaka

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09 12:00

Lata dwudzieste, lata trzydzieste - koncert w Dąbrowie

więcej »

DROHICZYN, 15.09 12:30

W Klepaczach odbędą się Dożynki Gminy Drohiczyn

więcej »

GARWOLIN, 15.09 13:00

Festiwal Tradycji Powiśla Maciejowickiego

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 15.09 13:30

Rocznica bitwy pod Wolą Wodyńską

więcej »

ŁOSICE, 15.09 13:30

Dożynki powiatu łosickiego i pożeganie lata w Sarnakach

więcej »

GARWOLIN, 15.09 14:00

Festyn II Turnieju KGW w Miętnem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.09 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Nahorny Trio

więcej »
16

BIELSK PODL., 16.09 11:00

Promocja książki „Najdawniejsze przywileje królewskiego miasta Bielska XV i XVI wieku”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.09 17:00

Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”

więcej »

SIEMIATYCZE, 16.09 18:00

Wystawa prac Weroniki Mantury

więcej »
17

WĘGRÓW, 17.09

Węgrowianie uczczą rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

więcej »

GARWOLIN, 17.09 17:00

Minister środowiska w Pilawie

więcej »
18

WŁODAWA, 18.09

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi Włodawę

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.09

Casting do Teatru ES

więcej »

ŁUKÓW, 19.09

Plener rzeźbiarski w łukowskim muzeum

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.09 19:00

Koncert zespołu Niekompletni

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.09

Nadleśnictwo Łuków: Sprzątamy – bądźcie z nami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09

Wystawa Barbary Rękawek

więcej »

WŁODAWA, 20.09

XX Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.09 18:00

Siedlce: Hosanna Festiwal

więcej »
21

ŁUKÓW, 21.09

Łuków: Kobiety - Kobietom

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09

Siatkarze KPS Siedlce wracają do gry

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.09

Bialscy szczypiorniści rozpoczynają sezon

więcej »

KRAJ, 21.09

XI Lednica Motocyklisty

więcej »

WĘGRÓW, 21.09

Zakończenie sezonu turystycznego

więcej »

ŁUKÓW, 21.09

Bezpieczny Peleton w Łukowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09

Wiedza dla wychowawców... Trwają przygotowania do Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09

Siedlce: zawody rolkarskie

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.09

Premiera filmu o Unitach z Pratulina

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09

2 Urodziny Zwierzolubów z Siedlec

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09

Hosanna Młodych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09

XXVIII Siedleckie Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców

więcej »

POWIAT BIALSKI, 21.09 11:15

W Kodniu będą modlić się za kapłanów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.09 12:00

Siedlce: Hosanna Festiwal

więcej »

ŁUKÓW, 21.09 13:00

"Zagraj mecz życia dla Agi" w Hucie Dąbrowie

więcej »

RADZYŃ, 21.09 18:00

Radzyń Podlaski: XXXVI Dni Karola Lipińskiego

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.09

Wrześniowy Rajd Rowerowy

więcej »

BIELSK PODL., 22.09

Zaczęło się 17 września

więcej »

GARWOLIN, 22.09

Spotkanie popielgrzymkowe grupy 7a

więcej »

GARWOLIN, 22.09

Wilga: razem pomóżmy Krzyśkowi

więcej »

WĘGRÓW, 22.09

Rocznica zagłady węgrowskich Żydów

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.09

Piknik wojskowy w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.09

Dzień bez samochodu w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.09 10:00

Siedlce: Hosanna Festiwal

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.09 11:00

Jesień w polu i zagrodzie – Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zaprasza

więcej »

ŁOSICE, 22.09 12:00

Zbliża się 50-lecie parafii w Szpakach

więcej »

RADZYŃ, 22.09 14:00

Wkrótce „Dokopiny” w Olszewnicy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.09 16:00

Siedlce: Rocznica poświęcenia kościoła katedralnego

więcej »

RADZYŃ, 22.09 16:00

W Radzyniu zdradzą, jak tanio podróżować

więcej »

MIŃSK MAZ., 22.09 18:00

Koncert pieśni sakralnych Manufaktury Dźwięku w Mińsku Mazowieckim

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.09

Siedlce: wspomnienie św. Ojca Pio

więcej »

POWIAT BIALSKI, 23.09

Pratulińska Szkoła Wiary - zapowiedź

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.09

Biała Podlaska: Zaproszenie na spektakl

więcej »
24 25

ŁUKÓW, 25.09

Teatr dla dzieci - Niebrzydkie Kaczątko i magiczna szafa w ŁOK

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.09

Promocja książki „Usypiając ojca”

więcej »

ŁUKÓW, 25.09 18:00

Łuków: rozmowy o komunikacji

więcej »
26

MIASTO SIEDLCE, 26.09 19:00

Saudade - koncert Anny Przedlackiej, Macieja Turkowskiego i Jakuba Zuckermana

więcej »
27

ŁUKÓW, 27.09

Wspólnota SYCHAR zaprasza na rekolekcje

więcej »

GARWOLIN, 27.09

Garwolin: obchody rocznicy powstania PPP

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.09

Jubileusz szkoły w Zalesiu

więcej »

SOKOŁÓW, 27.09

Koncert Marita Alban Juarez Quartet

więcej »

MIŃSK MAZ., 27.09 18:00

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego w Mińsku Mazowieckim

więcej »
28

POWIAT BIALSKI, 28.09

Diecezjalny Dzień Skupienia Akcji Katolickiej

więcej »

ŁUKÓW, 28.09 17:00

20-lecie „Łukowiaków”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.09 19:00

Koncert LADY PANK dla Martynki i Patryka

więcej »
29

SOKOŁÓW, 29.09 14:00

III Gminny Hubertus w Sterdyni

więcej »

MIŃSK MAZ., 29.09 19:00

Wieczór bardzo komediowy w Mrozach

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.09

Caritas: Będą mówić o resocjalizacji i relacjach rodzinnych skazanych

więcej »

RADZYŃ, 30.09

W Radzyniu wystartował cykl spotkań dla pasjonatów historii

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 30.09 11:00

Resocjalizacja, a relacje rodzinne skazanych... Konferencja w Siedlcach

więcej »

Najnowsze Informacje

foto

Poznaj najnowszego SUV-a SKODY
2019-09-21 22:28:52 Kategoria:

Dni Otwarte w salonach SKODA CARSED 27-29 września. Poznaj najnowszego SUV-a SKODY. Sprawdź szczegóły.

więcej »