Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Korespondencja z Boliwii
2018-12-08 10:58:31 Artykuł czytany 756 razy


Ks. Paweł Wysokiński pochodzi z diecezji siedleckiej, obecnie pracuje jako misjonarz w Boliwii. Ks. Paweł przesłał do naszej redakcji artykuł na temat swojej posługi.


Duchowa pustynia

Bardzo często przed swoim wyjazdem spotykając się z ludźmi w Polsce słyszałem opinię że misje to głoszenie Jezusa tym którzy jeszcze o Nim nie słyszeli. Jest w głowach pewien obraz misjonarza który stoi przed ludźmi i opowiada Ewangelię. Słuchacze z otwartymi ustami z westchnieniem zdziwienia odpowiadają: Niesamowite! Nikt nam tego jeszcze nie opowiadał! Nic bardziej mylnego. Mamy już zaawansowany w czasie XXI wiek. Świat stał się globalną wioską. Misjonarze pracują na wielu kontynentach od kilku wieków. Nie ma już ludzi którzy nie mogli jeszcze słyszeć o Ewangelii, Jezusie i Kościele. Chociaż o istnieniu tych rzeczywistości. Może jeszcze gdzieś gdzie absolutnie nie dotarła cywilizacja w dorzeczu Amazonki czy na pustyniach Afryki. Ale są skrajne promile ludzkości. Będąc tutaj powoli przekonuje się co to są misje. Że ludzie którzy wiedząc i słysząc o Jezusie mogą i tak żyć na pustyni duchowej. Tak jakby nikt wcześniej nie opowiedział im o dobrym Bogu który nadaje sens wszystkiemu i daje życie wieczne.

Parafia w której jesteśmy z ks. Marcinem ma ładny kościół gdzie sprawujemy Eucharystie codziennie. Dodatkowo w niedzielę odprawiamy w miejscowości obok która nazywa się Rio Blanco. Miejscowość ta musiała kiedyś mieć księdza bo jest tam kościół z opuszczoną dziś plebanią. Na marginesie napiszę że plagą na poddaszu kościoła są nietoperze. Znów inaczej niż w Polsce gdzie są pod ochroną ze względu na możliwość ich wyginięcia. Dodatkowo w wyznaczone niedzielę odprawiamy Msze św. W oddalonych częściach skupiska które razem nazywa si Bulo Bulo. Coś jak dzielnice tylko oddalone o kilka ładnych kilometrów. Pisze to nie tylko po to żeby dać obraz naszej pracy. Ale także żeby pokazać że praca duszpasterska tu jest zdawało by się skierowana ku wielkiej liczbie ludzi. Wcale tak nie jest. Moja głowa ciągle naszpikowana jest obrazami z Polski na których w niedzielę kościoły są pełne. Tutaj tak nie jest. Ludzie są w dużej liczbie ochrzczeni ale ich wiara jest bardzo letnia. Bywa że niedzielna Eucharystia odprawiana jest dla kilkunastu osób. Szczególnie wtedy gdy pada tropikalny deszcz. Pamiętam jak w pierwszą niedzielę odprawiałem Msze Świętą na starym boisku szkolnym gdzie uczestniczyło w niej kilkoro dzieci i jedna osoba dorosła. Czasami do kościoła w Bulo Bulo przyjdzie na Msze kilkadziesiąt osób co oznacza tu że mentalnie „kościół pękał w szwach”. Cieszymy się wtedy bo czasami kilkanaście osób, szczególnie dzieci, potrafi przyjść do spowiedzi.

Mało osób uczęszczających do sakramentów nie oznacza dla nas mniej pracy. Istnieje tu pewna pustynia duchowa która bardziej boli niż ubóstwo. Wiele osób nie jest ochrzczonych mając kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Mimo że czasem pochodzą z rodzin gdzie rodzice maja sakramenty. Dlatego praca tu polega na przygotowywaniu do chrztu ludzi którzy zgłaszają się po ten jakże istotny sakrament. Czasem jako dzieci które mają iść do i Komunii Świętej lub jako młodzi ludzie którzy chcą przyjąć sakrament małżeństwa. Zdarza się że w kancelarii zjawia się para gdzie narzeczona ma wszystkie sakramenty a narzeczony żadnego. Wtedy następuje przygotowanie katechezami do chrztu, pierwszej spowiedzi, I Komunii i bierzmowania. Wiele osób nie ma też tego ostatniego sakramentu. Ta pustynia duchowa sprawia że jeszcze z większą mocą chcemy głosić piękno Ewangelii i życia we wspólnocie Kościoła. W homiliach ale i w katechezach przygotowujących do sakramentów. Dlatego w naszej parafii przed każdym chrztem dziecka ksiądz prowadzi już na wstępie z rodzicami i chrzestnymi i rodzicami o wielkiej godności ochrzczonego i znaczeniu chrztu dla życia religijnego rodziny. Jak to mówię w takich okolicznościach: robimy co się da.

Dlaczego istnieje tak wielka pustynia duchowa? Jestem dopiero ponad miesiąc i nie wydaje się że przez to że nie było tu pracy księży i sióstr zakonnych. Bo ona była i zawsze jest prowadzona z wielkim poświęceniem. Wydaje się że potrzeba pogłębienia wiary tutejszych ludzi. Nie nastąpi to przy braku ich otwarcia na Boga. Serce zamknięte może otworzyć łaska Boża. Dlatego tak bardzo potrzebujemy modlitwy za misje. O łaskę otwarcia dla tych ludzi. Wydaje się że problemem w mniejszym stopniu jest także mentalność tych ludzi. Dla których jest wieczna „maniana” czyli jutro. Jutro zrobie co potrzeba, nie ma co się przejmować i martwić wszystkim. W taki sposób przeżywając życie zamykając sobie drogę do konkretnych postaw których wymaga chrześcijaństwo. Chrześcijaństwo to nie leżenie na słońcu i czekanie. To ortodoksyjne postawy. Rozważam teraz Dzieje Apostolskie i widać to w zachowaniu Apostołów i uczniów Jezusa po zesłaniu Ducha św.

Reasumując my nie chcemy się przejmować wydaje się małą odpowiedzią na głoszone dziesiątkami lat Słowo Boże. Bijemy się o każdego człowieka dla Jezusa. Głosimy Słowo Boże a on niech dalej prowadzi tutaj w Boliwii swój Kościół. Na koniec opowiem dwie historie które opisują to wszystko. Obrazuje to bo sam lubię czytać historie z życia wzięte.

Wczoraj przed Mszą Świętą ks. Marcin poinformował mnie że będzie chrzest. Miałem przewodniczyć Eucharystii a on udzielać tego sakramentu. Wychodzimy całujemy ołtarz i patrze na pierwszą ławkę. Dwie kobiety w swoich tradycyjnych strojach i dwóch mężczyzn ładnie ubranych. Coś sie nie zgadza. Myślę „po polsku” i pojawia się pytanie. Gdzie jest dziecko?! Chrzest to zawsze czworo dorosłych i …. Słodko wyglądające dziecko! Po chwili zrozumiałem. Jestem w Boliwii a po homilii został ochrzczony młodszy mężczyzna, który przygotowuje się też do sakramentu małżeństwa ze swoją wybranką.

Druga historia dotyczy jednej z ministrantek. Tak mamy ministrantki i ministrantów. I muszę przyznać że jest ich bardzo dużo i są świetnie wyszkoleni. Dziewczynka nazywa się Brisa. Jest niskiego wzrostu, zawsze uśmiechnięta. Jest bardzo urocza i uczynna. Zawsze pomaga w posprzątaniu rzeczy liturgicznych po Eucharystii. Problem jest jeden o czym poinformował mnie ks. Marcin. Brisa nie może przystąpić do Komunii mimo że czasem posługuje trzymając patenę. Nie jest nawet ochrzczona. Rozmawiał nie raz z jej rodzicami. Oni jednak stwierdzili że na razie chrzest jej nie potrzebny. Powiem szczerze że w takich sytuacjach nam misjonarzom serce płacze, ręce są związane a pozostaje tylko modlitwa.

Pozdrawiam wszystkich którzy są w Polsce. Wiem że jest już zimno. Nam za to dokucza tu ustawiczny deszcz. Pisząc ten wpis ciągle słyszę uderzenia w szybę tropikalnej ulewy.


Ks. Paweł Wysokiński

wykop

Komentarze

  • Oś. Zdrowa
    2018-12-10 18:25:50

    arrow

    Serdecznie pozdrawiamy księży i życzymy Błogosławieństwa Bożego na kazdy dzień oraz Opieki Matki Bożej, zapraszamy do Łosic.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

ŁUKÓW, 05.01

Noworoczne turnieje Dziecięcej Akademii Futbolu

więcej »

SOKOŁÓW, 05.01

Koncert Noworoczny w SOK!

więcej »

RADZYŃ, 05.01

Radzyńscy akordeoniści zapraszają na noworoczną galę

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.01

Noworoczny Charytatywny Marszobieg dla Lenki Rybak

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01 17:00

Spotkanie Noworoczne Duszpasterstwa Prawników

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.01

Jedlanka: wspólne kolędowanie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 06.01

Orszak Trzech Króli w Janowie Podlaskim

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Łukowie. Przygotowania

więcej »

GARWOLIN, 06.01

Borowie: koncert kolęd

więcej »

WĘGRÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Węgrowie

więcej »

ŁOSICE, 06.01

Zbliża się łosicki Orszak III Króli

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01

Orszak Trzech Króli w Kosowie Lackim

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01

Orszak Trzech Króli w Mordach

więcej »

BIELSK PODL., 06.01

Orszak Trzech Króli️ w Brańsku

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

Gmina Stanin: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

WŁODAWA, 06.01

Orszak Trzech Króli we Włodawie

więcej »

PARCZEW, 06.01

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Parczewa

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.01

Orszaki Trzech Króli w rejonie bialskim

więcej »

SOKOŁÓW, 06.01 10:30

Orszak Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 11:00

Orszak Trzech Króli po raz szósty w Wodyniach

więcej »

WŁODAWA, 06.01 11:00

IV Hański Orszak Trzech Króli

więcej »

GARWOLIN, 06.01 11:00

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w siedmiu miejscowościach

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 11:20

Ciechanowiec zaprasza na Orszak Trzech Króli

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:45

Orszak Trzech Króli w Siedlcach

więcej »

RADZYŃ, 06.01 12:00

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Radzynia

więcej »

ŁUKÓW, 06.01 12:00

Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Łukowie

więcej »

LUBARTÓW, 06.01 12:00

Lubartów: Orszak Trzech Króli

więcej »

SIEMIATYCZE, 06.01 12:00

Ulicami Siemiatycz po raz kolejny przejdzie Orszak Trzech Króli

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.01 12:30

Miński Orszak Trzech Króli

więcej »

RADZYŃ, 06.01 14:00

Gmina Borki: Koncert charytatywny dla pani Ireny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 17:00

„Kolędujmy Małemu” - koncert Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

LUBARTÓW, 06.01 18:00

Koncert kolęd „Raduj się Świecie”

więcej »
7 8

WĘGRÓW, 08.01 11:00

„W Państwie króla Abecadło”

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.01

Żegnaj jesieni, witaj zimo! – koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.01 11:00

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Zespołu Wokalnego Art Styl dla słuchaczy SUTW

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Spotkanie z Maciejem Szupilukiem

więcej »

ŁUKÓW, 10.01

Łuków: „Gramy i śpiewamy dla Andrzeja”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01

Spotkania z Muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 10:00

10 stycznia - Zjazd Kolędników Misyjnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 18:00

Wspomnienia i powroty - wystawa Barbary Pierzgalskiej

więcej »
11

ŁUKÓW, 11.01

Fabryka Piosenki ŁOK zaprasza na koncert

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01 10:00

Szła Kolęda 2019 - przesłuchania konkursowe

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.01

KPS kontra Norwid

więcej »

ŁUKÓW, 12.01

Koncert z Sydney w Kinie Łuków

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.01

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.01

Poznajmy się lepiej z Taekwon - do

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert charytatywny dla Karoliny

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.01

Koncert kolęd w parafii Bożego Ciała w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 13.01

Wodynie: Czas na Betlejemskie nutki

więcej »

BIELSK PODL., 13.01

Koncert kolęd w Bielsku Podlaskim

więcej »

SIEMIATYCZE, 13.01

3. Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych w Ciechanowcu

więcej »

DROHICZYN, 13.01

Żubr Drohiczyn zagra z KS Grabówka

więcej »

RADZYŃ, 13.01

Koncert kolęd w Czemiernikach

więcej »

ŁUKÓW, 13.01 10:00

Gmina Adamów: Anielskie Śpiewanie

więcej »

RADZYŃ, 13.01 15:00

Radzyńscy pielgrzymi podzielą się opłatkiem

więcej »
14

ŁUKÓW, 14.01 17:00

Noworoczny koncert uczniów łukowskiej szkoły muzycznej

więcej »
15

WĘGRÓW, 15.01

Węgrowskie Drogi do Niepodległości

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.01 11:00

Spotkanie z ppłk dypl. Andrzejem Pawelskim

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Kolędować Małemu - przesłuchania konkursowe

więcej »
17

SIEMIATYCZE, 17.01

Bezpłatne badania mammograficzne w Siemiatyczach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 17.01

Strzała: Aniołkowe Granie

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Muzyczny Dzień Babci i Dziadka

więcej »
18

POWIAT BIALSKI, 18.01

Koncert Noworoczny w Kodniu

więcej »

SIEMIATYCZE, 18.01

Sylwester Domański wystąpi w Ciechanowcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 19:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »

WĘGRÓW, 18.01 19:00

Koncert kolęd w Węgrowie

więcej »
19

MIŃSK MAZ., 19.01

Wernisaż wystawy Ladislava Steiningera w mińskiej bibliotece

więcej »

RADZYŃ, 19.01

Spotkanie z Andrzejem Strejlauem i Jerzym Chromikiem

więcej »

WŁODAWA, 19.01 10:00

„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem” we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01 17:00

XVI Gala Charytatywna w ramach corocznej akcji „Dzieci Eurolingua dzieciom lokalnie i międzynarodowo”

więcej »
20

KRAJ, 20.01

Mniej niż 50 dni zostało do Biegu Tropem Wilczym!

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Gmina Adamów: „Noworoczne Spotkanie” w bibliotece

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

„Dziadek do orzechów” w Kinie Łuków

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.01

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka

więcej »

SOKOŁÓW, 20.01

Jasełka w MGOK w Kosowie Lackim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01

LUZ - Taneczne podsumowanie roku/AKTUALIZACJA

więcej »

RYKI, 20.01

Kłoczew: koncert jakich mało

więcej »

ŁUKÓW, 20.01

Łuków: Wspólnota Rodziców Dzieci Utraconych zaprasza do wspólnej modlitwy

więcej »

GARWOLIN, 20.01

Strażacy rywalizować będą pod siatką

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:00

Uwertura na paluszkach i LUZtracja 2018

więcej »

LUBARTÓW, 20.01 16:30

Pastorałko nieś się biała

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.01 16:50

Koncert kolęd w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach

więcej »

MIŃSK MAZ., 20.01 17:00

Koncert kolęd i pastorałek w Mrozach

więcej »

ŁOSICE, 20.01 19:00

Zbliża się „Łosickie Kolędowanie”

więcej »

WĘGRÓW, 20.01 19:00

Węgrów: Koncert kolęd w Bazylice Mniejszej

więcej »
21

RADZYŃ, 21.01

Radzyń: Kolejne spotkanie Klubu Genealogicznego

więcej »

RADZYŃ, 21.01

Gmina Borki: Klub Seniora rekrutuje chętnych

więcej »

ŁUKÓW, 21.01

ŁOK: Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć

więcej »

RYKI, 21.01 10:00

Ryki: Miejsko – Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”

więcej »
22

POWIAT BIALSKI, 22.01

Obchody 156 rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.01

We wtorek nie będzie prądu na Kościuszki w Siemiatyczach

więcej »

ŁUKÓW, 22.01

Łukowskie obchody wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01

Filmowe Rekolekcje: „Winni”

więcej »

SIEMIATYCZE, 22.01

SKICKI-SKIUK Polski Jazz 360 Czeremcha

więcej »

RYKI, 22.01 17:00

Poznaj historię Aeroklubu Orląt w Dęblinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.01 18:00

Poetycki karnawał z „Królówką”

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.01 11:00

Czas się śmiać… – Kabaret „Wióry Lecą” dla słuchaczy Siedleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.01

IV Regionalny Konkurs Poloneza Studniówkowego

więcej »
25

SOKOŁÓW, 25.01

I Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Głos małego serca” w Bielanach

więcej »

ŁUKÓW, 25.01

Łuków i Wiśniew: IV Rajd Powstańczy im. ks. Brzóski

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz”

więcej »

WŁODAWA, 25.01 17:00

Włodawa: Koncert „Zimowa noc”

więcej »
26

MIŃSK MAZ., 26.01 11:00

I. Szaradziarskie Mistrzostwa Mińska Mazowieckiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.01 15:00

XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

więcej »
27

WŁODAWA, 27.01

Katechezy zwiastowania we Włodawie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.01

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.01

„Dalida – pieśń miłości” – koncert Justyny Bacz

więcej »

POWIAT BIALSKI, 27.01 15:00

XXIV Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu

więcej »
28

ŁUKÓW, 28.01

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na ferie zimowe

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.01 10:00

Zimowa Akademia Talentów 2019

więcej »
29 30 31

Najnowsze Informacje

foto

WYGODNIE, STYLOWO, PRAKTYCZNIE
2019-01-17 14:47:00 Kategoria:

Firma Bamar to polski producent odzieży dziecięcej i niemowlęcej. Została założona w 1998 roku. Marka Nicol powstała w 2009 roku i jest już dobrze znana rodzicom i...

więcej »