Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kościół jest z natury misyjny
2019-10-01 18:35:10 Artykuł czytany 298 razy


"Ochrzczeni i posłani" to część hasła nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, który ogłosił papież Franciszek. Dwa słowa wydawałoby się tak z różnych działów Kościoła i dotyczące innych ludzi. Pierwsze kojarzy się bardziej ze świeckimi. Słysząc o posłanych od razu na myśl przychodzi duchowieństwo i wspólnoty życia konsekrowanego.


Nic bardziej mylnego. Obie te rzeczywistości stanowią jedność. Z chwilą chrztu automatycznie stajemy się posłani do głoszenia Ewangelii. Każdy z nas staje się misjonarzem. Wezwanie "idźcie i głoście!" nie dotyczy wąskiej grupy wyspecjalizowanych ludzi, ale każdego ochrzczonego. Wiele razy słyszę od ludzi, że pracując w Boliwii na misjach realizuję wielkie rzeczy. Nic bardziej mylnego. Zawsze czuję słabość i wielką pokorę do zadań, które stawia przede mną Pan. Z drugiej strony to normalne zadanie Kościoła, które dotyczy wszystkich. Przypominają mi się w tym momencie słowa świeckiej misjonarki Basi, która ze zdziwieniem mówiła, że wiele osób stawia ją na piedestale ze względu na jej decyzję poświęcenia kilku lat na misjach, a przecież to nic wielkiego, bo Jezusa trzeba po prostu głosić. Pokusa patrzenia z podziwem na ludzi głoszących Dobrą Nowinę na krańcach świata niesie niestety niebezpieczeństwo odcięcia się od swojego, wynikającego z chrztu, prawdziwego poczucia wezwania do bycia misjonarzem tu i teraz, każdego dnia i w swoim środowisku. Nigdy nie pomyśl, że my to jesteśmy stworzeni tylko do często ciężkiego głoszenia Jezusa a Ty to szara, mało znacząca cegiełeczka Kościoła. On Cię od chrztu stawia obok nas. My głosimy w Boliwii, Peru, Brazylii, w krajach Afryki a Ty w swoim środowisku. My wyjeżdżamy z Ewangelią do ludzi na ziemię pustynną i spaloną przez słońce a Ty jesteś wezwany do pójścia z Nią w podobną przestrzeń duchową swojego małżeństwa, rodziny czy pracy - często bez miłości dającej życie, spalonej przez słońce nienawiści. My cierpimy przez problemy związane z niezrozumieniem, odrzuceniem, brakiem chęci do współpracy z łaską Bożą przez ludzi. Czy nie wydają Ci się one znajome, kiedy chcesz zasiać na tej pustyni dobro, miłość i Boże życie?

Jesteśmy wszyscy ochrzczeni i posłani do głoszenia Słowa Bożego. Tylko zrozumienie, że wszyscy jesteśmy misjonarzami da opór złu, które z wielką intensywnością atakuje to wszystko co jest Jezusowe. Tylko zrozumienie tego sprawi, że my, wierzący staniemy się wielkim światłem dla świata cierpiącego w ciemności kłamstwa i egoizmu. Jak być misjonarzem w tak skomplikowanej rzeczywistości? Papież podpowiada i w swoim nauczaniu podaje kilka wskazówek. Ja mogę potwierdzić, dzięki własnemu doświadczeniu, że Duch Święty prowadząc mnie po tych ścieżkach działał i wciąż działa wielkie rzeczy.

Pierwsza rzecz, o której mówi Ewangelia i którą z mocą przypomina papież to wychodzenie na peryferie – do miejsc trudnych i do ludzi absolutnie biednych. W Boliwii to fizyczne wychodzenie i podróż do odległych wiosek, gdzie nie ma obecności księdza, a przez to nie ma głoszonego Słowa Bożego i dostępu do łask rozlewających się przez sakramenty. Misjonarze czasem godzinami podróżują jadąc lub płynąc rzekami, aby dotrzeć do odległych miejsc. Jednak istnieją też peryferia duchowe na misjach. Są to ludzie najbiedniejsi, chorzy, niepełnosprawni lub też żyjący długie lata bez Boga. Wiele osób żyje w Boliwii bez chrztu i pozostałych sakramentów latami zapominając o Bogu, który ich kocha i wzywa. Powiem szczerze, że wyjście na peryferie zawsze jest bardzo trudne. Z drugiej strony są to miejsca wyjątkowego działania Pana Boga. Trzeba tylko przemóc swój lęk przed innością i niebezpieczeństwem i wyjść ze swojej pozornej strefy komfortu. Jak to powiedział papież do młodych: uczeń Jezusa zawsze ma na sobie buty turystyczne. My, misjonarze wyjeżdżamy w dalekie miejsca. Ty jako misjonarz wezwany jesteś do wychodzenia na Twoje peryferia. Na pewno masz takie przestrzenie. Mogą to być trudne i bolesne relacje, osądzanie innych, gniew. Jako uczeń Jezusa jesteś wezwany do pójścia tam i głoszenia Ewangelii, a więc totalnie innej logiki niż ta, która panowała do tej pory. To naprawianie relacji z Twoimi braćmi i siostrami, które wydawało się, że są nie do skorygowania. Wychodzenie na peryferia to pójście do ludzi cierpiących ubóstwo nie tylko materialne, ale także duchowe. Wystarczy zrobić pierwszy krok a Pan dalej Cię poprowadzi.

Druga rzecz, która jest absolutnie potrzebna do bycia misjonarzem to osobista relacja z Jezusem. Tylko On może Cię umocnić, kiedy wyruszasz na peryferia i tylko On może napełnić mocą do tego, żeby głosić Ewangelię. On zapewnia siłę i bezpieczeństwo zarówno duchowe jak i fizyczne. Bardziej niż słowo przemawia świadomość, że misjonarz osobiście przeżywa treści, o których mówi. Wiele razy w rozmowach z ludźmi, wcześniej w Polsce a teraz w Boliwii, słyszałem, że najbardziej dotykało świadectwo o działaniu Jezusa w moim życiu. Jeśli chcesz ogłosić innym Ewangelię musisz najpierw mieć bardzo osobistą relację z Tym, którego głosisz. Z mocą głosi tylko ten, który przepełniony jest miłością i wdzięcznością do Jezusa. Inaczej my wszyscy, chcący wychodzić na peryferia będziemy jedynie następnymi głosicielami jakiejś jednej idei, może i pięknej, ale nie wiadomo czy prawdziwej. Małe są perspektywy, że inni ją wtedy przyjmą.

Trzecie to zaufanie Panu Bogu w naszej misji. To, co dla mnie najtrudniejsze w pracy w Boliwii to brak widocznych owoców. Boliwijczycy są narodem bardzo skrytym jeśli chodzi o swoje życie duchowe. Nigdy nie usłyszałem świadectwa, że Ewangelia ich zmienia czy stała się dla nich ważna. Nikt nie mówi o swojej relacji z Bogiem. Czasem jedziemy sprawować Mszę Świętą tylko dla kilku osób. Czasem dla kilkorga dzieci, które same przyszły jako przedstawiciele dosyć dużej wioski. Dla mnie bycie misjonarzem w Boliwii to próba absolutnego zaufania Jezusowi. Jeśli On mnie tam postawił to znaczy, że uskutecznia się Jego wielkie dzieło, mimo że po ludzku wygląda to bardzo słabo, a czasami wręcz źle. „Jezu, ufam Tobie” to hasło, którym się żyje każdego dnia. Piszę o tym, bo w Twoim byciu misjonarzem na co dzień w Polsce może się okazać, że też nie będzie natychmiastowych owoców. Mimo głoszenia poprzez świadectwo i mimo ciągłego wychodzenia na peryferia może okazać się, że nic się nie zmienia. To tylko pozory. Bóg działa z mocą i ma we wszystkim najlepszy z możliwych planów. Rób swoje z absolutnym zawierzeniem Jezusowi.

Jeśli już masz świadomość, że jesteś misjonarzem posłanym przez Pana Jezusa tu w Polsce, do Twojej codzienności to wiedz, że możesz zrobić jeszcze więcej dla dzieła misyjnego. Możesz nam, misjonarzom w innych krajach nieść ogromną pomoc duchową. Doznajemy różnych niebezpieczeństw i niecodziennych sytuacji. Nie upadamy duchowo w obliczu braku owoców, niezrozumienia czy pustyni duchowej. Ale dla nas to oczywiste, że cała moc pochodzi od Pana a została wyproszona przez ludzi, którzy modlą się za misje. Ta pomoc jest dla nas w pewien sposób duchowy namacalnie oczywista. My pracujemy, ale to dzięki tysiącom ludzi, którzy w Polsce nas wspierają poprzez swoje modlitwy. Przyznam szczerze, że przeżyłem kilka sytuacji, które wydawały się bez wyjścia a rozwiązały się w nieoczywisty sposób. Oczywiście na korzyść naszej pracy misjonarskiej. Zawsze w takich chwilach pierwsza myśl, jaka mi przychodzi do głowy jest taka,  że to dzięki modlitwie osób w Polsce.

Kościół jest z natury misyjny. Oznacza to, że ciągle poznajemy naszego Mistrza, zachwycamy się Nim i pogłębiamy naszą miłość do Niego. Jednak nie pozostawiamy Dobrej Nowiny tylko dla siebie. Chcemy ją zanieść wszędzie, a w szczególności do miejsc, gdzie jej najbardziej brakuje bez względu na to czy to będą krańce świata czy nasze środowisko, w którym żyjemy na co dzień. W końcu jesteśmy "ochrzczeni i posłani".


ks. Paweł WysokińskiArtykuł ukazał się w tygodniku "Echo Katolickie"

wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

Co, gdzie, kiedy

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.01

Noworoczna Piątka w Strzyńcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.01

Noworoczne rugby

więcej »
2 3 4

RADZYŃ, 04.01

VII Noworoczna Gala Akordeonowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.01 19:00

Kolędy zabrzmią w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »
5

ŁUKÓW, 05.01

Łuków: Noworoczny Koncert Kolęd

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.01

III Charytatywny Marszobieg Grupy Biegaczy Skórzec Biega

więcej »

DROHICZYN, 05.01

Msza Św. trydencka w Drohiczynie

więcej »

GARWOLIN, 05.01

Śpiewajcie i grajcie Mu! Wielkie wspólne kolędowanie

więcej »

SOKOŁÓW, 05.01

Koncert Noworoczny ze Stanisławą Celińską!

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.01 18:00

Noworoczny Koncert Jazzowy w Białej Podlaskiej

więcej »
6

ŁUKÓW, 06.01

Jedlanka: Międzypokoleniowy Koncert Kolęd

więcej »

RYKI, 06.01

Kłoczew: Charytatywny Koncert Noworoczny – dla Wiktorii

więcej »

GARWOLIN, 06.01

Powiat garwoliński: uliczne jasełka w dziewięciu miejscowościach

więcej »

ŁUKÓW, 06.01

VI Orszak Trzech Króli w Łukowie

więcej »

DROHICZYN, 06.01 11:00

Charytatywne jasełka w parafii w Łysowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:45

Największe jasełka w Siedlcach już 6 stycznia

więcej »

DROHICZYN, 06.01 12:00

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Drohiczyna

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 14:15

Orszak Trzech Króli w Białkach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.01 11:00

Zmarła siostra służka Teodozja Budziszewska

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.01

Święto Patronów i benefis o. Leona Knabita

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.01

Wernisaż malarstwa Henryka Widelskiego

więcej »

ŁUKÓW, 10.01

Łuków: Hej Kolęda

więcej »

LUBARTÓW, 10.01

Wernisaż w Kocku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.01 10:00

Szła Kolęda 2020 - przesłuchania konkursowe

więcej »
11

KRAJ, 11.01

Święcenia biskupie ks. Adriana Galbasa SAC

więcej »

WĘGRÓW, 11.01

Węgrów: sobota z siatkówką

więcej »

BIELSK PODL., 11.01

Piękne kolędy i piękne głosy – Podlaskie Kolędowanie rusza w trasę po regionie!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01

KPS zagra z ZAKSĄ

więcej »

KRAJ, 11.01

XII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.01

Charytatywny Koncert Kolęd w siedleckiej katedrze

więcej »

GARWOLIN, 12.01

Kolędy na chór i kwartet smyczkowy

więcej »

ŁUKÓW, 12.01

„Romeo i Julia” w łukowskim kinie

więcej »

SIEMIATYCZE, 12.01

8. Kolędowy Przegląd Chórów Kościelnych i Zespołów Wokalnych Siemiatycze 2020

więcej »

DROHICZYN, 12.01

Wieczór Kolęd Wschodniosłowiańskich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01 11:00

Srebrny jubileusz siedleckich kolekcjonerów

więcej »
13 14

WĘGRÓW, 14.01

Debata społeczna w Węgrowie

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.01

Siedlce: Koncert Pokoleń w SP2

więcej »
16

WŁODAWA, 16.01

Masz pomysł na biznes? Przyjdź na spotkanie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Nove Kino Siedlce: Filmowe Rekolekcje już 14 stycznia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 16.01

Bal z babcią i dziadkiem

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.01 18:00

Spotkanie ze Sławomirem Kordaczukiem

więcej »
17

SOKOŁÓW, 17.01

Poezja i muzyka w Kosowie Lackim

więcej »

ŁUKÓW, 17.01

Łuków: ruszają zapisy na powstańczy rajd

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Gminny Wieczór Kolęd w Mieniku

więcej »

SIEMIATYCZE, 17.01

Epicki Festiwal Podróżniczy – ODYSEJA 2.0

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.01 18:00

Koncert finałowy konkursu SZŁA KOLĘDA 2020

więcej »
18

SIEMIATYCZE, 18.01

Otwarcie wystawy malarstwa Zbigniewa Karpińskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01

Ósemka zagra z AZS LSW

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.01

Bialscy siatkarze grają w sobotę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 08:00

W Siedlcach w wybrane soboty w roku można oddać krew

więcej »
19

RADZYŃ, 19.01

W niedzielę w Radzyniu wspólne kolędowanie

więcej »

SIEMIATYCZE, 19.01

Orkiestra OSP Siemiatycze zaprasza na koncert kolęd

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.01

Wspólne kolędowanie w Jaźwinach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.01

Wieczór Kolęd i Pastorałek w Janowie Podlaskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.01

V Otwarty Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.01

Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Wiśniew

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01 19:00

Koncert jubileuszowy chóru i scholi przy parafii p.w. Bożego Ciała w Siedlcach

więcej »
20 21

SIEMIATYCZE, 21.01

Kolejny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siemiatyczach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.01

Czynsze w STBS pod dyskusję

więcej »
22

ŁUKÓW, 22.01

Łukowskie Obchody Wybuchu Powstania Styczniowego

więcej »

SOKOŁÓW, 22.01

„Pan T” w DKF „Zbyszek”

więcej »
23

ŁUKÓW, 23.01

Gmina Adamów: karnawałowy bal

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Msza św. z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała

więcej »

SIEMIATYCZE, 24.01

Wyjazd do Parku Trampolin

więcej »

SIEDLCE, 24.01

Pierwszy Bal Charytatywny 18 Dywizji Zmechanizowanej

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Siedlce: Koncert Świąteczno-Noworoczny i zbiórka na rzecz Kacpra Boruty

więcej »

ŁUKÓW, 25.01

Bezalkoholowy bal w Łukowie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 25.01

Mokobody: Nocna Pielgrzymka

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Siatkarze KPS Siedlce podejmą lidera

więcej »

WŁODAWA, 25.01 10:00

XIX Festiwal Kolęd i Szczodrywek we Włodawie

więcej »
26

POWIAT SIEDLECKI, 26.01

Skórzec: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

WĘGRÓW, 26.01

Z kolędą przez Mazowsze

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.01

Bal charytatywny na rzecz Lenki Jażdżewskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.01

Siedlce: pokutny marsz różańcowy

więcej »

KRAJ, 26.01

Słowo Boże niesie zbawienie. 26 stycznia – pierwsza Niedziela Słowa Bożego

więcej »

LUBARTÓW, 26.01

KOCK: KONCERT I POTAŃCÓWKA

więcej »

GARWOLIN, 26.01

Pierwszy taki koncert w Wildze

więcej »

SIEMIATYCZE, 26.01

Cresa CUP 2020

więcej »

MIŃSK MAZ., 26.01

Basket Cup w Mińsku Mazowieckim

więcej »

KRAJ, 26.01

Rzecznik Episkopatu: zamieśćmy w Internecie ulubione cytaty z Biblii

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.01 11:00

XI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”

więcej »
27

GARWOLIN, 27.01

Garwolin: promocja albumu poświęconego miastu

więcej »
28

MIASTO SIEDLCE, 28.01

Konferencja dla księży

więcej »
29

MIASTO SIEDLCE, 29.01

W VITOexTrEAM o Omanie

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.01

W VITOexTrEAM o Omanie

więcej »
31

Najnowsze Informacje

foto

Narty Head dla każdego – przegląd najpopularniejszych...
2020-01-23 13:25:35 Kategoria:

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości sprzętu, warto zwrócić uwagę na narty Head. Marka ma w swojej ofercie modele dla każdego, które zachwycają zarówno w testach, jak i...

więcej »
foto

Sprawdź, w jaki sposób możesz wykonać prezent...
2020-01-23 10:58:53 Kategoria:

Decoupage, scrapbooking, quilling - skądś znasz nazwy technik tworzenia ozdób handmade, ale nie wiesz, czym się różnią? Chcesz spróbować, ale nie wiesz od czego...

więcej »
foto

Monitoring i alarm – skuteczny dozorca w domu
2020-01-22 14:55:31 Kategoria:

Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie, ale też poprawia nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe i monitoringu, a...

więcej »
foto

Narzędzia ręczne do domu. Jak je wybierać mądrze?
2020-01-22 14:50:25 Kategoria:

Jest mnóstwo przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszanie w domu. Takimi przedmiotami są miedzy innymi narzędzia ręczne. To przydatne...

więcej »
foto

Krótka historia rumieńców
2020-01-22 13:38:24 Kategoria:

Skąd w ogóle koncept, żeby się rumienić? Czy twarz bez charakterystycznej plamy koloru wygląda źle? Okazuje się, że na pomysł dodania sobie w ten sposób powabu...

więcej »