Nasi misjonarze

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wielkopostne wizyty ks. Tomasza Grzyba
2019-03-26 18:22:35 Artykuł czytany 1038 razy


Ks. Tomasz Grzyb, misjonarz pracujący w Boliwii, opowiada o pracy w kościele w Aiquile oraz o wielkopostnych wizytach u mieszkańców okolicznych wiosek.


Czas Wielkiego Postu w naszym lokalnym siedleckim Kościele to czas wzmożonej modlitwy, podejmowania dzieł miłosierdzia i pokuty, rekolekcji i spowiedzi. U nas w Boliwii, gdzie pracuję razem z innymi księżmi naszej diecezji, ten czas przedstawia się troszkę inaczej. Wielki Post w naszej Prałaturze Terytorialnej Aiquile również ma różne oblicza. Inna jest rzeczywistość w tropiku, gdzie w parafii Bulo Bulo pracują księża Marcin Dudziński i Paweł Wysokiński, inaczej jest u nas w górach, gdzie pracuje ks. Jarosław Dziedzic w Quiroga i ja w Aiquile. Obaj pracujemy w tej samej parafii, Quiroga jest to Zona Pastoral, należąca do parafii Aiquile. Ja od listopada 2018 r. zostałem mianowany proboszczem po ks. Michale Chromińskim, który z powodów zdrowotnych był w Aiquile tylko 7 miesięcy.

 


Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


Post rozpoczęliśmy jak wszędzie w Środę Popielcową. Niestety w tym dniu nie ma „tłumów” w kościele, a wszystko przez trwający karnawał, który oficjalnie kończy się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu — Domingo de las Tentaciones (Niedziela Pokus), a nieoficjalnie trwa aż do drugiej niedzieli Wielkiego Postu.

W tym czasie przygotowania do Wielkanocy, każdego piątku celebrujemy Via Crucis, nie mamy tradycji rekolekcji parafialnych, jednak ks. Tomasz Denicki, któ-ry pracował tutaj przeszło cztery lata jako proboszcz (zakończył swoją posługę po Wielkanocy 2018 r.), rozpoczął ciekawą inicjatywę. W czasie Wielkiego Tygodnia od poniedziałku do środy zapraszamy poszczególne grupy (starszych i chorych, rodziny i dorosłych oraz młodzież i dzieci) na wieczorne celebracje z homilią i możliwością spowiedzi.
Druga inicjatywa to odwiedziny cumunidades — wspólnot, czyli mówiąc po naszemu — wiosek. W całej parafii jest ich obecnie 110. Do „Zona Pastoral” Quiro-ga, która jest pod opieką ks. Jarosława należy 27 comunidades, pozostałe odwie-dzam ja wraz z Padre Jhonny Contreras, z którym współpracuje w Aiquile.
Na początku postu razem z katechistą Don Zenonem, który zna miejscowy język queczua, planujemy które wioski odwiedzimy. Wizyty realizujemy od poniedziałku do piątku, odwiedzamy — jeśli jest to większa wspólnota jedną, jeśli mniejsze to dwie. Tygodniowo ok. 7-8 wiosek. I tak cały Wielki Post. Każdego dnia wyjeżdżamy ok. 8:15-8:30, powrót w zależności od dystansu. Czasem do wioski, która oddalona jest o 46 km jedziemy 1 h 15 min, do innej, gdzie dystans to zaledwie 16 km - półtorej godziny. Zaledwie kilka wiosek jest przy drodze asfaltowej, do większości prowadzą drogi gruntowe, górskie — kręte, wąskie i strome. Każdy deszcz niszczy te drogi, nanosi błoto, kamienie, zmienia kryta rzek, które musimy przekraczać. Nanosi również suche gałęzie krzewów kolczastych, które swoimi kolcami bez trudu przebiją opony w samochodzie.

W czasie każdego wyjazdu towarzyszy nam siostra zakonna, czasem ktoś z młodych katechistów. Wizyta w każdej wiosce rozpoczyna się prawie tak samo. Dojeżdżając klaksonem oznajmiamy nasz przyjazd i czekamy. Czasem kaplica ma dzwon, najczęściej to kawałek starej felgi zawieszony na drzewie. W czasie oczekiwania jest czas na przygotowanie materiałów i podziwianie widoków, a te zawsze zapierają dech w piersiach — nieprzebyte góry, bez widoku kominów, słupów. Czasem pojawi się jakaś antena transmisyjna i domki z gliny pokryte ziemią bądź rdzewiejącą blachą. Ludzie schodzą się powoli, pojedynczo, czasem to oni na nas czekają. Wtedy zaczynają się powitania i jakieś rozmowy. Bardzo chętnie przybiegają dzieci, które jednak są wstydliwe i trochę z lęku, chowają się za spódnicą swoich mam. Jak już wszyscy się zejdą, Don Zenon rozpoczyna katechezę i rachunek sumienia. Ja idę spowiadać, czasem do kaplicy, czy czegoś w rodzaju świetlicy, czy szkoła, a czasem w cieniu drzewa. Ta spowiedź to niezłe wyzwanie, gdyż wie-lu ludzi nie zna hiszpańskiego, a ci, co znają, w czasie spowiedzi bezwiednie prze-chodzą na queczua. Do spowiedzi podchodzi czasem tylko kilka osób, a innym razem nawet ponad 20. Niestety wielu ludzi żyje w konkubinacie i trudno ich zachęcić do sakramentu małżeństwa. Po wyspowiadaniu wszystkich chętnych czas na Mszę św. z kazaniem. Po zakończonej Eucharystii katechista streszcza homilię w miejscowym języku. Na zakończenie — napomnienia: módlcie się codziennie, dbajcie o kaplicę, nareperujcie drzwi itp. Czasem posłuchają. Bywa również, że o wejście do kaplicy trzeba „walczyć” z petos — to tutejsze szerszenie, które gnieżdżą się w szczelinach między futryną a murem zrobionym z gliny. Ich ukąszenia na długo pozostawiają ślad. Czasem ludzie z wdzięczności przynoszą dla nas coś do jedzenia, gotowane ziemniaki, kukurydza, jajka i pikantny sos. Miejscowe przy-smaki. Do każdej wioski zawozimy dary. Każda rodzina otrzymuje trzy woreczki po ok. 1 kg ryżu, makaronu i cukru. Przywozimy też chleby, chrupki kukurydziane i lizaki dla dzieci oraz ubrania. Wszystko momentalnie znika, zostaje tylko uśmiech obdarowanych i gracias — dziękuję.
Takie wizyty, choć długie, męczące, często w upale, a czasem w zimie na wysokościach, dają mi dużo radości i satysfakcji. Często ludzie dopytują się, kiedy będzie kolejna wizyta i nie podejrzewam, żeby z powodu prezentów. Jesteśmy chyba jedynymi, którzy odwiedzają ich bezinteresownie. Czasem pomagamy zorganizować jakąś pomoc medyczną dla potrzebujących.

W tym miejscu chciałbym gorąco podziękować tym parafiom, które mnie przyjęły w zeszłym roku z kazaniem i gdzie mogłem zebrać ofiary, jak i wszystkim parafiom, które przyjmują misjonarzy. To dzięki tym parafiom i tak licznym oraz życz-liwym ludziom mogę robić to, co robię, odwiedzać tylu ludzi i coś im podarować.


Serdeczne Bóg zapłać!
Ks. Tomasz Grzyb
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.

foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje