R E K L A M APARCZEW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Poświęcenie kapliczki ku czci Matki Bożej w Jabłoniu
2019-10-03 16:53:43 Artykuł czytany 1106 razy


21 września w parafii pw. Tomasz bpa z Willanowy w Jabłoniu, została poświęcona kapliczka ku czci Matki Bożej Niepokalanej, przy której wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie w miejscu historycznych objawień Matki Bożej w latach 1875 - 1876.


Ceremonia rozpoczęła się Mszą św., o godzinie 16.00 w parafialnym kościele, którą sprawował bp Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki. Obrzęd poświęcenia kapliczki wpisał się w trwające uroczystości Misji świętych w parafii w Jabłoniu. W uroczystej eucharystii połączonej z przybyciem świętych znaków: obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i relikwii błogosławionych Męczenników Podlaskich z Pratulina, uczestniczyli m.in.: księża z dekanatu wisznickiego z dziekanem ks. kan. Janem Pieńkoszem, parafianie, a także goście z terenu Diecezji Siedleckiej i innych miejscowości.

Od godziny 17-tej gromadzili się licznie przybyli wierni na czuwanie modlitewne przed poświęceniem. O godzinie 18-tej przybył ksiądz biskup Kazimierz Gurda, który w obecności ks. proboszcz Zbigniewa Szyprowskiego i ks. wikariusza Karola Nasiłowskiego dokonał pobłogosławienia figury Matki Bożej Niepokalanej. Po poświęceniu Biskup Siedlecki pogratulował parafianom wybudowania pięknej i okazałej kapliczki. Ponadto zachęcił, aby w tym miejscu modlić się na różańcu. Szczególnie prosił, aby była to modlitwa za kapłanów jak i o nowe powołania. Po poświęceniu odbyła się część modlitewna z oprawą muzyczną w wykonaniu parafialnej scholii. Całość zakończyła wspólna fotografia.

Warto jeszcze zaznaczyć, że poświęcenie kapliczki odbyło się wyjątkowym dniu, bo 21 września 1875 r. Stefan Lewczuk z Gęsi za to, że opowiadał o objawieniach maryjnych w Jabłoniu oraz za to, że modlił się w miejscu objawień od stacjonującego wojska carskiego dostał 300 batów. Dzisiaj nikt na wiernych nie krzyczy, nie bije kolbami, bagnetami i nie przegania.

W miejscu objawień maryjnych płynie modlitwa różańcowa, przeplatana pieśniami maryjnymi: „Do ciebie Matko szafarko łask”, „Zawitaj królowo różańca świętego”.

Proboszcz parafii ks. Zbigniew Szyprowski pismem z dnia 19.11.2018 r. zwrócił się do Kurii Siedleckiej o pozwolenie na wybudowanie kapliczki ku czci Matki Bożej. Pozytywna odpowiedź została wydana 17.01.2019 r., wówczas rozpoczęło się gromadzenie funduszy na ten cel. Kapliczka została wybudowana dzięki ofiarom parafian oraz indywidualnych darczyńców.

Ofiarodawcami ziemi pod budowę kapliczki, są Adam i Anna Łobejkowie, którzy nieodpłatnie przekazali grunt przy ulicy Jaśminowej, jako darowiznę na rzecz parafii w Jabłoniu. Projekt kapliczki wykonał inż. Marek Janiszek. Jej wysokość wynosi 8,25 m. Figura Matki Bożej usytuowana jest na wynosi 1,5 m. Sama figura Maryi ma wysokość 1,8 m. - wykonana z włókna szklanego.

W uroczystość Zwiastowania N.M.P. 25 marca 2019 r. odbyło się wyznaczenie miejsca pod budowę kapliczki. Pracami budowlanymi kierował Franciszek Korpysz z Kuder. Kapliczkę wymurował Piotr Romańczuk. W pracach pomagał mu brat Adam Romańczuk wraz z synami Przemysławem, Sylwestrem i Adamem. Zieleń wokół kapliczki zaprojektowała Anna Jakubiuk. Prace porządkowe oraz układanie kostki wykonali parafianie pod kierunkiem Piotra Kusiuka. Budowa kapliczki trwała 6 miesięcy.

Przy kapliczce jest (zadaszone) miejsce modlitwy, wraz z 48 klęcznikami. Kapliczka jak i teren przy niej są oświetlone całą noc. Za kapliczką znajduje się studnia. Zaś przed nią są umieszczone dwa kamienie (większy i mniejszy). Są one niemymi świadkami wydarzeń z tamtych lat.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Ks. Karol Nasiłowski [ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Dotacja na otwarcie firmy
2020-02-20 10:34:08 Kategoria:

Dofinansowanie w wysokości 23 050 zł na założenie własnej działalności gospodarczej i fundusze na pokrycie kosztów jej prowadzenia przez rok. Takie wsparcie mogą...

więcej »
foto

Gadżety reklamowe - czy dawanie upominków reklamowych...
2020-02-19 12:43:55 Kategoria:

Gadżety reklamowe dla firmy skracają dystans pomiędzy nami a klientem. Dodatkowo budują pozytywny wizerunek. Czym kierować się przy ich wyborze? Gadżety reklamowe to...

więcej »
foto

Abonament dla firm - jak wybrać najlepszy?
2020-02-17 11:50:42 Kategoria:

Telefon firmowy to sprzęt obecny praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, niezależnie od jego wielkości, branży czy statusu. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie objeść się...

więcej »

Parczew

w lewoLuty 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

PARCZEW, 01.02 17:00

Parczewski Wieczór Uwielbienia

więcej »
2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 29.02

Koncerty ElectroAcoustic w regionie

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje