R E K L A M A



PARCZEW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Historia w Lasach Parczewskich wciąż żywa
2020-07-30 18:50:06 Artykuł czytany 99 razy


22 lipca we wsiach Plebania Wola i Makoszka odbyły się uroczystości związane z 76. rocznicą walk partyzantów z hitlerowskim najeźdźcą. W okresie II wojny światowej Lasy Parczewskie stanowiły bazę oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Partyzantom niejednokrotnie pomagali mieszkańcy okolicznych wsi.


W połowie lipca 1944 roku Niemcy rozpoczęli akcję "Cyklon", której celem było wyniszczenie stacjonujących tu partyzantów. W Plebaniej Woli, 21 lipca 1944 roku, o godzinie 5.30 oddziały niemieckie przeprowadziły obławę. W miejscu, gdzie dziś stoi pomnik, zebrano 60 mężczyzn ze wsi Makoszka i Plebania Wola. Stąd przewieziono ich do Parczewa, a następnie do stacji Krężnica Jara w okolicach Lublina. Tam 22 lipca hitlerowcy rozstrzelali 22 mężczyzn. Wydarzenia tamtych dni nadal żyją w pamięci Mieszkańców wsi i Mieszkańców Powiatu Parczewskiego.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów w leśniczówce Makoszka, pod pomnikiem partyzanta Edwarda Drozda, dwudziestoletniego obywatela USA pochodzenia polskiego, który zginął w zasadzce w pobliżu Makoszki w maju 1944 roku.

W kaplicy w Plebaniej Woli została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji pomordowanych w lipcu 1944 roku. Po modlitwie zebrani przeszli pod pomnik upamiętniający Mieszkańców wsi Makoszka i Plebania Wola, gdzie delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd pomordowanym. W spotkaniu udział wzięła Pani Monika Pawłowska – Poseł na Sejm RP. Po oficjalnym powitaniu uczestników spotkania przez Wójta Gminy Dębowa Kłoda Grażynę Lamczyk w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego i własnym głos zabrał Pan Jerzy Szwaj – Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Dalsze uroczystości przeniosły się na teren Lasów Parczewskich. Parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, gminnych, służby mundurowe, duchowieństwo, kombatanci, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, media oraz Mieszkańcy okolicznych miejscowości złożyli kwiaty przy pomniku i  minutą ciszy oddali hołd poległym partyzantom w walce z okupantem.


W imieniu samorządu Powiatu Parczewskiego kwiaty złożyli: Janusz Zieliński – Przewodniczący Rady Powiatu w Parczewie, Ewa Klajda – Skarbnik Powiatu i Anna Ignatowicz – kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Parczewie. U

Oprawę muzyczną uroczystości jak zawsze zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Parczewa pod batutą Pana Jacka Domańskiego. Organizatorami obchodów 76 rocznicy walk partyzanckich w Lasach Parczewskich byli: Wójt Gminy Dębowa Kłoda i Starosta Parczewski.

Inf. pras. Powiat Parczewski
Autor: Anna Ignatowicz
Zdjęcia: Andrzej Teleon
KS

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:



foto

Na co zwrócić uwagę podczas wypożyczania samochodu?
2020-09-18 11:50:38 Kategoria:

Wiele sytuacji w życiu zmusza nas, by wynająć samochód. Powodem może być opłakany stan własnego auta po wypadku lub też po prostu chęć odbycia dalekiej wycieczki bez...

więcej »
foto

Botki do spódnicy - Podpowiadamy jakie wybrać
2020-09-18 11:42:08 Kategoria:

Botki znane są w modzie damskiej od końca XIX wieku. Panie już wtedy nosiły botki na płaskiej podeszwie lub sznurowane, a w kolejnych dekadach obuwie to przeszło...

więcej »
foto

Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków
2020-09-14 14:12:39 Kategoria:

Najbardziej w ostatnim czasie popularne sklepy? Chyba można zaryzykować twierdzenie, że apteki. I o ile oczywiście nie powinno się spłaszczać pojęcia samej apteki do...

więcej »

Parczew

w lewoWrzesień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje