R E K L A M APARCZEW

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Sploty historii w gminie Milanów
2019-08-06 09:47:30 Artykuł czytany 85 razy


Po raz pierwszy Stowarzyszenie Cichosz wspólnie z Gminą Milanów, Caritas Diecezji Siedleckiej i Przedszkolem Samorządowym w Milanowie włączają się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Nawiązując do hasła przewodniego, zorganizowane zostanie zwiedzanie zespołu dworskiego i folwarcznego, wspólne spacery historyczne po wybranych sołectwach gminy.


Program EDD 2019 w gminie Milanów:
 
8 września - godz. 15.00 - Sołectwa gminy Milanów


Wspólne historyczne spacery po wybranych sołectwach gminy: zaprosimy mieszkańców do poszczególnych sołectw gminy, gdzie spacerując będą zapoznawali się z historycznymi miejscami danej wsi. Na zakończenie, przy świetlicach wiejskich odbędą się ogniska połączone z opowieściami o dawnych dniach.
 
15 września - godz. 15:00 - Pałac Czetwertyńskich w Milanowie


Zwiedzanie pałacu, dawnych obiektów dworskich oraz dobrze zachowanego parku XIX-wiecznego, przeprowadzenie gry terenowej, wspólne ognisko i śpiewy ludowe: zaproponujemy mieszkańcom naszej gminy obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w formie zwiedzania obiektów pałacowych, które stanowią nasze lokalne dziedzictwo. Będzie to duża gratka, gdyż do niedawna mieściło się tam liceum ogólnokształcące i nie było możliwości zwiedzania tego obiektu. Po zamknięciu szkoły obiekt stał niezagospodarowany, obecnie pałac został zakupiony przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Dwoje przebranych animatorów za postacie księżnej i pana Wertejuka będzie oprowadzało zwiedzających po pałacu i zabudowaniach, opowiadając o swoim życiu, działaniach, historii rodziny i historii tego miejsca. Animatorami będą mieszkańcy naszej gminy, którzy aktywnie włączają się we wszelkie uroczystości i posiadają doświadczenie i umiejętności, aby takie działanie efektywnie przeprowadzić. Po zwiedzaniu, na uczestników będzie czekała gra terenowa, którą przygotują pracownicy przedszkola w Milanowie. Będzie ona polegała na odkrywaniu i poznawaniu miejsc i wydarzeń historycznych z naszej gminy. Na zakończenie rozpalimy wspólnie ognisko i będziemy biesiadować śpiewając lokalne ludowe piosenki.
 
16 września - 27 października Sołectwa gminy Milanów

Spotkania w sołectwach z lokalnymi, historycznymi postaciami, połączone z opowieściami o nich, wystawą mobilną o lokalnej historii, wspólnym śpiewaniem i biesiadowaniem oraz konkursem plastycznym dla dzieci: w każdej miejscowości naszej gminy, w świetlicach wiejskich odbędą się wieczorne, klimatyczne spotkania z postaciami księżnej i Pana Wertejuka. Wśród świec, nastrojowej muzyki, uczestnicy będą mogli posłuchać prozy i poezji na temat historii naszych postaci i naszej gminy z okresu wolności. Podczas nich zostanie rozstrzygnięty plastyczny konkurs dla dzieci „Moja mała niepodległa Ojczyzna”. Świetlice zamienimy w sale wystawowe, gdzie będą prezentowane tablice z fotografiami i źródłami historycznymi, dotyczącymi lokalnej historii z okresu wolnej Polski. Na koniec mieszkańcy będą biesiadować przy akompaniamencie harmonisty i wspominać jak to było kiedyś.
 
16 września - 8 listopada - Wieś Cichostów-Kolonia i Rudno

Spotkania w sołectwach z lokalnymi, historycznymi postaciami, połączone z opowieściami o nich, wystawą mobilną o lokalnej historii, wyróżnieniem osób żyjących, które przyczyniły się do rozwoju swoich sołectw, wspólnym śpiewaniem i biesiadowaniem oraz konkursem plastycznym dla dzieci 10.11.2019r. godz. 15.00 Budynek po starej wozowni (sala gimnastyczna po liceum) Uroczyste obchody odzyskania niepodległości zorganizujemy w naszej gminie poprzez przedstawienie teatralne, które odbędzie się w starej wozowni. Tak jak w za czasów księżnej, będziemy musieli wraz z lokalną społecznością zaangażować się w przygotowanie sali gimnastycznej- posprzątać, zrobić dekoracje, ustawić ławki dla widowni. W obchody zaangażują się dzieci z przedszkola z występem tanecznym prezentującym polskie tańce narodowe, dzieci niepełnosprawne z piosenkami patriotycznymi, oraz uczestnicy warsztatów wokalnych i teatralnych, którzy wystawią sztukę na podstawie scenariusza jaki zachował się z czasów, gdy księżna wystawiała sztuki z mieszkańcami gminy. Po występach odbędzie się wręczenie podziękowań za udział w projekcie, poczęstunek dla wszystkich uczestników. Będą to nasze obchody, niezależne od uroczystości organizowanych przez samorząd, w które zaangażujemy się aktywnie jako mieszkańcy gminy.

Inf. pras.

DJ
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Jaki prezent na święta dla mamy wybrać? Podpowiadamy,...
2019-12-03 15:10:24 Kategoria:

Mama to prawdziwa przyjaciółka. Wspiera w trudnych chwilach, doradza w najważniejszych sprawach, no i nikt tak dobrze jak ona nie rozumie, jaką moc ma przytulenie. Z okazji...

więcej »

Parczew

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4 5 6 7

PARCZEW, 07.12

Zaproszenie na uwielbienie do Sanktuarium Królowej Rodzin

więcej »
8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje