W ramach ćwiczeń taktycznych żołnierze doskonalili swoje umiejętności w zakresie, m.in.: pokonywania terenu w sposób niezauważony z wykorzystaniem technik maskowania, obserwacji, zasad nawiązywania i prowadzenia łączności. Ciekawym elementem ćwiczeń była przeprawa przez rzekę z wykorzystaniem technik linowych, a także bytowanie w terenie lesistym, zakładanie bazy i wystawienie posterunków. Zajęcia taktyczne scalają wszystkie zagadnienia szkolenia podstawowego żołnierza TSW i są jednym z ważniejszych elementów w całym systemie szkoleniowym Terytorialsów.
Na zakończenie wspólnych ćwiczeń, w niedzielę 17 czerwca br., w byłej leśniczówce „Gościniec”, na skraju Lasów Parczewskich odbyły się uroczystości upamiętniające 74 rocznicę pobytu i walk 27 WDP AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Przy pomniku-tablicy upamiętniającej szlak bojowy 27 WDP AK licznie zgromadzili się weterani, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, organizacje proobronne oraz młodzież. W intencji żołnierzy AK, WIN, NSZ i BCH została odprawiona Msza święta. W programie uroczystości był, m.in. bieg pokoleń, spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną, ognisko i wspomnienia uczestników.
Przypomnijmy, 21 Batalion Lekkiej Piechoty w Lublinie wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i liczy ok. 500 żołnierzy. Rejonem odpowiedzialności obejmuje powiaty lubelski i lubartowski. Dowódcą batalionu jest ppłk. Artur Chapski. Do zadań Terytorialsów z Lublina, zgodnie z ideą obrony terytorialnej, należy obrona i wsparcie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu innych zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe.
***
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.







kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ [ja]