R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pratulin: Kardynał Nycz poświęcił Dom Pielgrzyma
2019-01-23 20:39:14 Artykuł czytany 4513 razy


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się uroczystości związane ze wspomnieniem Błogosławionych Męczenników Podlaskich i poświęceniem Domu Pielgrzyma Diecezji Siedleckiej. Uroczystościom przewodniczyli kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup siedlecki Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk.


Uroczystości rozpoczęła Msza Święta sprawowana w pratulińskim sanktuarium. W homilii metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że przed współczesnym Kościołem stoi wiele wyzwań. Wymienił wśród nich konieczność pogłębiania naszej wiary. Hierarcha nawiązał również do przeżywanego tego dnia wspomnienia błogosławionych Męczenników Podlaskich i trwającego tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. Kardynał Nyczy przypomniał, że Wincenty Lewoniuk i jego towarzysze w tych trudnych czasach oddali życie za jedność Kościoła. Podkreślił, że postawa Męczenników Podlaskich może być także w dzisiejszych czasach wzorem dla współczesnych wierzących. Wskazał na potrzebę jedności, która buduje stabilność wiary i zachęcił do włączania się w różne wspólnoty parafialne i pozaparafialne. Wyraził także nadzieję, że wybudowany w Pratulinie Dom Pielgrzyma będzie miejscem budowania wspólnoty.

W podobnym tonie wypowiadał się również biskup Kazimierz Gurda. Ordynariusz siedlecki zaznaczył, że Dom Pielgrzyma będzie stwarzał okazję do zastanowienia się nad etapem w jakim znajduje się nasza wiara.Głos zabrał również gospodarz parafii, kustosz sanktuarium ks. kanonik Jacek Guz. Podkreślił radość z popularności jaką cieszą się błogosławieni Męczennicy Podlascy i  możliwości rozszerzania ich kultu dzięki domowi pielgrzyma. W sanktuarium bowiem regularnie odbywają się spotkania modlitewne o wymiarze diecezjalnym gromadzące licznych wiernych, nie tylko z diecezji siedleckiej, ale również pielgrzymów z innych stron Polski i z zagranicy.  Brakowało bazy lokalowej dla pielgrzymów, pojawiła się więc inicjatywa wybudowania Domu Pielgrzyma w Pratulinie, który miałby stać się miejscem spotkań modlitewnych i formacyjnych. Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium”, za zgodą biskupa siedleckiego, podjęło pierwsze działania w celu opracowania projektu budowlanego przyszłego Domu Pielgrzyma, zaznaczył podczas uroczystości prezes tego Stowarzyszenia ks. prałat Bernard Błoński. Ważnym motywem tych działań była możliwość pozyskania środków finansowych z Fundacji Jana i Dory Fedoruk. Zarząd Fedoruk Trust zgodził się na taką propozycję diecezji i przekazał na konto Caritas Diecezji Siedleckiej sumę 1 mln funtów brytyjskich. Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zaakceptował przygotowany projekt budowlany i przystąpiono do budowy Domu Pielgrzyma w Pratulinie. Poświecenia placu budowy dokonał Ksiądz Biskup 6 czerwca 2016 r., a 23 stycznia 2018 r. uroczyście wmurował kamień węgielny. Dla uzupełnienia potrzebnej sumy na zrealizowanie budowy, wpływały także ofiary od diecezjan, w ramach zakupu przez nich cegiełek na budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie. Wkład finansowy w wyposażenie obiektu wniosła również Fundacja Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowo-Duszpasterskie „ARKA”.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajOficjalnie dom rekolekcyjny dla pielgrzymów będzie udostępniony po Świętach Wielkanocnych. Dyrektorem Domu został ks. Dariusz Radywaniuk.


MJa/ Pratulin

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • a
    2019-01-24 10:35:37

    arrow

    Proszę napiszcie coś więcej co to za grupa motocyklowa była, skąd byli? itp..

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Biała Podl.

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT BIALSKI, 03.02 10:00

Jubileuszowa pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej

więcej »
4 5 6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.02 18:45

Seminarium Odnowy Wiary w Białej Podlaskiej

więcej »
7 8 9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.02

Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim

więcej »
11

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.02

Tydzień ferii z Caritas

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.02

Tydzień ferii z Caritas

więcej »
13 14

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.02 17:00

Spotkanie „Poezja i Malarstwo czyli Akomodacja” w Białej Podlaskiej

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.02

Rekolekcje dla mężczyzn w Kodniu

więcej »
16

POWIAT BIALSKI, 16.02

Rekolekcje dla mężczyzn w Kodniu

więcej »
17
18 19 20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.02 20:30

Koncert Apostolis Anthimos Quartet w Białej Podlaskiej

więcej »
21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02 17:00

Spotkania z archeologią. Tajemnice podlaskich rezydencji

więcej »
22 23 24

POWIAT BIALSKI, 24.02

Koncert Noworoczny w Terespolu

więcej »
25 26 27 28

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 28.02

Biała Podlaska: Bal karnawałowy 2019

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje