R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nowenna do Błogosławionych Męczenników Podlaskich (AUDIO)
2018-01-22 14:44:00 Artykuł czytany 1990 razy


23 stycznia przypada wspomnienie błogosławionych Męczenników Podlaskich. W Pratulinie od 14 do 22 stycznia codziennie odprawiana jest Nowenna do Bł. Wincentego Lewoniuka i jego Towarzyszy, połączona z Eucharystią. Transmisję Nowenny przeprowadza Katolickie Radio Podlasie.


14 I  - PIERWSZY DZIEŃ NOWENNY


Nasza nowenna rozpoczęła się wołaniem o Ducha Świętego, bowiem przez spotkania przy grobie męczenników podlaskich mają na celu umocnić nas w wierze. Prosiliśmy zatem pierwszego dnia o pogłębienie wiary przez świadectwo, tych którzy dziś po otrzymaniu łaski za wstawiennictwem błogosławionych Unitów dają najlepszy bo żywy dowód tego, że orędują za nami.

Homilia z I Dnia Nowenny dostępna w Archiwum Dźwiękowym Katolickiego Radia Podlasie. Kliknij TUTAJGalerię zdjęć z I Dnia Nowenny znajdziesz TUTAJ


15 I -  DRUGI DZIEŃ NOWENNY

Nadzieja zawieść nie może – z takim motywem przewodnim czciciele i radiosłuchacze stanęli w II dniu nowenny do Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Rozpoczęła się koronką przez przyczynę Unitów Podlaskich a tuż przed samą Eucharystią Biskup Piotr Sawczuk pobłogosławił nowe 10 ornatów z wizerunkami błogosławionych. Eucharystię tego dnia w asyście licznie przybyłych księży z dekanatu janowskiego sprawował Biskup Pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk, a słowo wygłosił Ks. kanonik Krzysztof Czyrka – proboszcz i dziekan dekanatu ryckiego, którzy wraz ze swymi parafianami przybył, by pokłonić się unitom.

Licznie przybyli pielgrzymi po Eucharystii oddali się z nadzieją w ręce i orędownictwo Męczenników Podlaskich, których przyzywali w kolejnym dniu nowennowym polecając swoje intencje i sprawy serca.
Na zakończenie wspólnie w jedności zgromadzeni wyśpiewali Apel zawierzając się na wzór Męczenników Maryi Królowej Podlasia.

Spotkanie zakończyła Agapa zorganizowana przez mieszkańców Łęg, którym jesteśmy wdzięczni za dar dzielenia się z innymi.

Homilia z II Dnia Nowenny dostepna w Archwium Dźwiękowym Katolickiego Radia Podlasie. Kliknij TUTAJGalerię zdjęć z II Dnia Nowenny znajdziesz TUTAJ


16 I  - TRZECI DZIEŃ NOWENNY


W nowennowym odkrywaniu pogłębionej wiary przyszedł czas refleksji nad miłością. I ta prawda i cnota stała się tematem rozważań i modlitwy do błogosławionych Unitów w III dniu nowenny.

Eucharystii przewodniczył dziekan terespolski Ks. kan. Zdzisław Dudek, który przed Mszą świętą poświęcił i przekazał dla sanktuarium dar od parafii w Terespolu w postaci ornatu z wizerunkiem Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Główny celebrans także skierował słowo do zebranych ukazując piękno miłości, tej bez obłudy – w życiu i śmierci tej męczeńskiej Wincentego Lewoniuka i dwunastu towarzyszy, Pratulińskich Unitów. Wskazując na istotny moment z ich męczeńskiego życia wskazał na miłość, która przede wszystkim wypływa z przebaczenia zachęcając do podjęcia tej drogi, która jak Unitów tak i nas może doprowadzić do Boga i Jego szczęśliwości.

Po zakończonej Eucharystii w wierze i nadziei, którą uczestnicy nowenny odkrywali w poprzednie dni zgromadzeni stanęli w modlitwie o czynną miłość, bez obłudy w dążeniu za dobrem.

Homilia z III Dnia Nowenny dostępna w Archiwum Dźwiękowym Katolickiego Radia Podlasie
. Kliknij TUTAJGalerię zdjęć z III Dnia Nowenny znajdziesz TUTAJ


17 I  - CZWARTY DZIEŃ NOWENNY

W nowennowym spotkaniu przy relikwiach błogosławionych obrońców wiary i jedności kościoła gromadzi się kościół – wspólnota serc zebrana przy swoim mistrzu. W łączności ze słuchaczami Katolickiego Radia Podlasie w tych wieczornych chwilach stanowi jedną rodzinę ludzi wiary – czyli Kościół. I to jest znak dziedzictwa, które w świadectwie Błogosławionych z Pratulina przejęliśmy i czynnie go pogłębiamy. Dlatego ten symbol stał się motywem przewodnim w kolejnym spotkaniu z Błogosławionymi. Pod hasłem zaczerpniętym z Ewangelii św. Jana Aby wszyscy stanowili jedno w sanktuarium modlono się o jedność Kościoła, której tak ofiarnie bronili i swoją krwią przypieczętowali Męczennicy Podlascy.
Wyrazem tej jedności stała się Eucharystia, gdzie zgromadzeni księża pod przewodnictwem Prałata Ks. Romana Wiszniewskiego z Radzynia Podlaskiego uobecniali tę tajemnicę wraz z przybyłymi licznie pielgrzymami.

Zawierzając zaś przywiezione intencje i sprawy serca po zakończonej Mszy świętej oddawali w orędownictwo Męczennikom w kolejnym dniu nowennowego pogłębiania wiary.

Homilia z IV Dnia Nowenny dostepna w Archwium Dźwiękowym Katolickiego Radia Podlasie. Kliknij TUTAJGalerię zdjęć z IV Dnia Nowenny znajdziesz
TUTAJ


18 I - PIĄTY DZIEŃ NOWENNY


Darem styczniowych dni dla czcicieli Męczenników jest nowenna – szczególny czas odkrywania drogi do Boga w świadectwie Unitów Podlaskich. Na tej drodze obrazem świętości Unitów staje się modlitwa czyli szczególny dialog Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem. I ona też stała się motywem przewodnim V dnia przygotowania przed liturgicznym wspomnieniem męczeństwa Wincentego Lewoniuka i XII współbraci.

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego przekazania przez parafian z Janowa Podlaskiego i Kornicy dwóch nowych ornatów z wizerunkami błogosławionych jako dar wdzięczności za przeżyte rekolekcje parafialne. Pobłogosławił je Prałat Kolegiaty Janowskiej ks. Stanisław Grabowiecki i proboszcz kornickiej parafii ks. Mirosław Pietrzak. Następnie został uroczyście wniesiony i umieszczony na sarkofagu kamień z fundamentu unickiego kościoła, który 23 stycznia zostanie wmurowany do powstającego domu pielgrzyma w Pratulinie.

Podczas sprawowanej eucharystii w koncelebrze stanęło 10 kapłanów, którzy pod przewodnictwem proboszcza z Kornicy ks. Mirosława Pietrzaka prosili Boga o dar dobrej modlitwy, którą w jasny i obrazowy sposób przybliżył w słowie Prałat Janowskiej Kolegiaty Ks. Stanisław Grabowiecki.
Zachęceni przez kaznodzieję do ufnego zawierzenia się w modlitwie orędownictwu Męczenników po zakończonej Eucharystii zgromadzeni prosili Boga o łaski w kolejnym dniu nowenny.

Homilia z V Dnia Nowenny dostępna w Archiwum Dźwiękowym Katolickiego Radia Podlasie. Kliknij TUTAJGalerię zdjęć z V Dnia Nowenny znajdziesz TUTAJ


19 I - SZÓSTY DZIEŃ NOWENNY


W naszej drodze do świętości za wstawiennictwem męczenników podlaskich uczestnicy nowenny w VI dniu pochylali się nad głębszym znaczeniem życia sakramentami czyli odkrywali moc wiary życia z Bogiem.

Przez koronkę do Męczenników odprawianą o 19.15 uczestnicy modlili się w osobistych intencjach, a o 19.30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Ks. Piotr Wojdat.

Pochylając się zaś nad świadectwem Męczenników z Pratulina w słowie wskazywał na źródła siły jakie daje Kościół w swoich sakramentach – tyle że nie z tradycji, ale wypływające z wiary. Mówił: Potrzeba nam świadków męczeńskiego Podlasia, bo oni w historiach jakie pisało ich życie i męczeństwo pokazują nam głębię wartości życia sakramentalnego. Taka postawa ma nas zachęcić, ma nas doprowadzić do przyjęcia za swoje słów zapisanych w liście do Galatów: Teraz zaś już nie ja żyję lecz żyje we mnie Chrystus. Tak też jest i teraz z Męczennikami. 

Tradycyjnie po zakończonej Mszy świętej uczestnicy na kolanach przyjęli dar modlitwy nowennowej wzywając wstawiennictwa Unitów Podlaskich, a o godz. 21.00 wspólnie w jedności z całym Kościołem wyśpiewali słowa Apelu Jasnogórskiego. Zwieńczeniem spotkania nowennowego był akt ucałowania relikwii, którego dokonał każdy uczestnik.


Homilia z VI Dnia Nowenny dostępna w Archiwum Dźwiękowym Katolickiego Radia Podlasie
. Kliknij  TUTAJGalerię zdjęć z VI Dnia Nowenny znajdziesz
TUTAJ

20I - VII DZIEŃ NOWENNY

Mało liczący się ludzie, mało znacząca miejscowość – Pratulin i mało znaczące już wspólnoty Unickie – co mogły zmienić. Sobą nic – ale swoją wiarą i jednością – wszystko. Świadectwo ich drobnej – małej rzeczy jaką stała się wiara wydało i wydaje błogosławione owoce. Tę tajemnicę wierności w rzeczach małych rozważano w kolejnym spotkaniu z Błogosławionymi. Pod przewodnictwem Ks. kan. Mariana Daniluka dziekana Białej Podlaskiej i proboszcza parafii Narodzenia uczestnicy przeżyli Eucharystię ze słowem o wartości dorastania do rzeczy wielkich przez naszą codzienność. Z niej jak powiedział kaznodzieja Ks. Marian wyrasta zdrowa, żywa i piękna wiara – wiara jaką mieli błogosławieni unici.

Dlatego dowodem wdzięczności za tak piękne świadectwo Męczeńskiego Podlasia stała się ta nowenna, która w sobotni wieczór zgromadziła wiele osób przybyłych do Pratulina z różnych miejscowości naszej diecezji oraz skautów europy hufca garwolińsko – pilawskiego, którzy każdego roku w sobotę
poprzedzającą liturgiczne wspomnienie Męczeństwa Unitów pielgrzymują do swoich patronów. Nowennę tradycyjnie zakończył Apel Jasnogórski i zachęta kustosza do trwania w ufnej modlitwie. Po ucałowaniu relikwii pielgrzymi udali się do sali na słodki poczęstunek.


Homilia z VII Dnia Nowenny dostępna w Archiwum Dźwiękowym Katolickiego Radia Podlasie. Kliknij TUTAJGalerię zdjęć z VII Dnia Nowenny znajdziesz TUTAJ


21 I- ÓSMY DZIEŃ NOWENNY


Przedostatni dzień nowennowy w Pratulinie to krok w stronę Boga przez dar człowieka który uwierzył i jest szczęśliwy. Tym znakiem i symbolem w świadectwie Męczenników z Pratulina jest Matka Najświętsza, która uwierzyła, że spełnią się Słowa powiedziane od Pana. Dlatego VIII dzień nowennowego przygotowania uczestnicy przeżywali w duchu słów: Błogosławiona która uwierzyła… w darze zaś Eucharystii pod przewodnictwem Kustosza Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej Ks. kan. Jacka Owsianki zgromadzeni prosili o prawdziwą pobożność Maryjną.

Homilia z VIII Dnia Nowenny dostępna w Archiwum Dźwiękowym Katolickiego Radia Podlasie. Kliknij TUTAJ
Galerię zdjęć z VIII Dnia Nowenny znajdziesz TUTAJ


Uroczystości odpustowe we wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie  odbędą się 23 stycznia. O godz. 11.30 zaplanowano Koronkę przez przyczynę bł. Męczenników Podlaskich. O 12.00 w sanktuarium rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy, po której odprawiona zostanie Litania do bł. Męczenników Podlaskich, będzie można dokonać osobistego zawierzenia się bł. Męczennikom i ucałować relikwie. O 13.30 nastąpi natomiast wmurowanie kamienia węgielnego w budowanym domu pielgrzyma.

[ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
foto

Dożynki Gminne z warsztatami serowarskimi i...
2018-08-21 11:09:22 Kategoria:

Serdecznie zapraszamy na imprezę plenerową, która odbędzie się 26 sierpnia w Starym Zadybiu w gminie Kłoczew. W ramach imprezy odbędą się Dożynki Gminne oraz...

więcej »
foto

Warszawa: Mieszkania na sprzedaż
2018-08-10 16:16:46 Kategoria:

Warszawa Bielany, Warszawa Śródmieście, Warszawa Białołęka - 3 mieszkania do sprzedania w konkurencyjnych cenach. Szczegółowe informacje poniżej i na stronie:...

więcej »

Biała Podl.

w lewoSierpień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.08

Bialczanie uczczą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »
2 3 4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.08

VII Powiatowy Rajd Rowerowy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.08 13:00

XIX Edycja Biegu Sapiehów w Kodniu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.08 13:00

XIX Bieg Sapiehów w Kodniu

więcej »
5

POWIAT BIALSKI, 05.08

Wisznice: Msza św. połączona z obrzędem pobłogosławienia wyremontowanych organów i koncert

więcej »
6 7 8 9 10

POWIAT BIALSKI, 10.08 16:00

Każdy Równy - Wszyscy Ważni

więcej »
11

KRAJ, 11.08

SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.08

Teatr Uliczny w Terespolu

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.08

Teatr Uliczny w Terespolu

więcej »

KRAJ, 12.08

SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.08

Aukcja Pride of Poland i Dzień Otwarty w Janowie Podlaskim już w niedzielę 12 sierpnia! Koncert plenerowy w wyjątkowej scenerii

więcej »

POWIAT BIALSKI, 12.08 11:00

Tuczna: Wojewódzka Wystawa Koni Zimnokrwistych

więcej »
13

KRAJ, 13.08

SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

więcej »
14

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej

więcej »

KRAJ, 14.08

SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »
16 17

POWIAT BIALSKI, 17.08 16:00

Fabuła przez pryzmat historii

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.08 20:00

Kolejny koncert na Placu Wolności. Tym razem wokalistka z kolorowym zespołem

więcej »
18

POWIAT BIALSKI, 18.08 16:00

Fabuła przez pryzmat historii

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.08 12:30

Z naturą i kulturą w gminie Janów Podlaski

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.08 13:00

Jarmark Sapieżyński

więcej »

POWIAT BIALSKI, 19.08 15:00

III Koncert Piosenki Białoruskiej w Terespolu

więcej »
20 21 22 23 24 25 26

POWIAT BIALSKI, 26.08

Jarmark Rękodzielniczy w Terespolu

więcej »
27 28

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 28.08

Rusza drugi cykl spotkań „Biznes Lubelskie 2018”: sztuka prezentacji receptą na sukces

więcej »
29

WĘGRÓW, 29.08

Debata w Węgrowie

więcej »
30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje