R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Święte znaki w parafii w Wólce Dobryńskiej
2019-03-11 11:30:00 Artykuł czytany 401 razy


W dniach 3 – 10 marca 2019 roku w parafii p.w. św. Stanisława Kostki odbywały się Jubileuszowe Misje Ewangelizacyjne. Punktem kulminacyjnym tygodnia misyjnego było przybycie św. znaków: obrazu Matki Bożej Kodeńskiej oraz relikwii bł. Męczenników Podlaskich. Uroczystościom przewodniczył J.E. ks. bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej.


W sobotę, 9 marca do parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Wólce Dobryńskiej przybyły święte znaki misyjne, kopia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej oraz relikwie bł. Męczenników Podlaskich z Pratulina.  W Wólce Dobryńskiej misje prowadzili ojcowie oblaci OMI o. Jarosław Kędzia oraz o. Marcin Szwarc.

Sobotnim uroczystościom przewodniczył J.E. ks. bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej. Pomimo deszczu i silnego wiatru główne wydarzenie misyjne miało bardzo uroczysty charakter. Parafianie licznie przybyli, aby powitać święte znaki i wziąć udział w Eucharystii.

– Misje ewangelizacyjne to jest przeżycie doświadczenia wiary. Wiary własnej i jednocześnie uczestniczenie w doświadczeniu wiary innych. Być może dokonuje się to w rodzinie, a więc doświadczenie wiary ojca, mamy i doświadczenie wiary dzieci, czy babci i dziadka. Myślę, że to jest takie wspólne doświadczenie wiary i ono jest potrzebne – powiedział ks. bp. Kazimierz Gurda.Historie misji świętych oraz tego, co działo się podczas ostatnich misji w Wólce Dobryńśkiej opisał katecheta Józef Dawidziuk.

Pierwsze misje od powstania parafii miały miejsce w dniach 9-14 listopada 1948 roku, prowadzone były przez kapłanów diecezjalnych. Głównym celem misji było przygotowanie do uroczystego poświęcenia rodzin Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Owocem tych misji było przyjęcie i zawieszenie obrazu Najświętszego Serca Jezusowego przez 176 rodzin. Kolejnym owocem misji było poświęcenie dwa lata później całej parafii Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Kolejne misje odbyły się w dniach 21-29 października 1961 roku. Prowadzili je Ojcowie Redemptoryści z Zamościa. Celem była odnowa życia religijno-moralnego parafian. Owocami tych misji były liczne nawrócenia, spowiedzi generalne i wiele łez wylanych podczas płomiennych kazań.

Trzecie misje odbyły się w sierpniu 1978 roku. Ojcowie Jezuici przez siedem dni głosili kazania, których tematem przewodnim był kult Serca Jezusowego. Owocem misji było odnowienie złożonego 20 lat wcześniej aktu oddania się Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Po siedmiu latach na przełomie września i października 1985 roku odbyły się czwarte misje parafialne prowadzone przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa, a głównym ich motywem było propagowanie Apostolstwa Trzeźwości im. Maksymiliana Kolbe. Na początku września parafia gościła obraz MB Częstochowskiej. Parafianie składali przyrzeczenia abstynenckie i trzeźwościowe. Kaznodzieje w kazaniach dodawali duchowych sił w wytrwaniu w postanowieniach abstynenckich.

Piąte misje w parafii odbyły się w dniach 12-17 września 1993 roku. Celem było przygotowanie wiernych na obchody 60-lecia powstania parafii. Misje prowadzili ojcowie Oblaci OMI o. Kazimierz Kozicki i o. Stanisław Grzybek  z  Kodnia. Misje zakończyły się uroczystymi obchodami jubileuszu 60-lecia parafii, uświetnionymi obecnością ks. bp Jana Mazura.

W 1999 roku w dniach 17-23 maja obyły się 6 misje w dziejach parafii. Były one przygotowaniem do obchodów roku jubileuszowego 2000 lat chrześcijaństwa, a także wizyty w parafii Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej oraz Relikwii i Krzyża Męczenników z Pratulina. Owocem misji był obraz Męczenników z Pratulina, jaki otrzymały rodziny w parafii. Wielkim duchowym wsparciem w budującym się nowym kościele, a poświęconym w 2005 roku, była wizyta Matki Bożej Kodeńskiej, był to też taki duchowy zastrzyk w   oczekiwaniu na kolejne misje.

Po raz siódmy w dniach 3-10 marca odbyły się jubileuszowe misje święte w 200. rocznicę powstania diecezji siedleckiej. Misje głosili o. Marcin Szwarc i o. Jarosław Kędzia ze zgromadzenia Ojców Oblatów z Kodnia. Cały tydzień obfitował w wiele duchowych przeżyć. W niedzielę, 3 marca uroczyście rozpoczęto misje Msza Świętą.

We wtorek odbyła się procesja na cmentarz z różańcem za zmarłych, zakończona apelem misyjnym. Czwartek to dzień spowiedzi misyjnej. Podczas Liturgii popołudniowej odnowiono przyrzeczenia kapłańskie, ks. proboszcz Maciej Głasek w obecności misjonarzy i wiernych dokonał odnowienia swoich przyrzeczeń kapłańskich. Była to chwila wzruszająca.

W piątek misjonarze odwiedzili chorych w domu, a po południu parafianie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, Apelu Podlasia i poświęceniu Krzyża u Państwa Fenickich, na granicy parafii w Małaszewiczach Dużych. Sobota to szczególny dzień w naszej parafii, po godz. 16.00 przybył po raz trzeci Obraz Matki Bożej Kodeńskiej i Relikwie Męczenników z Pratulina. Uroczystego powitania dokonał ks. Biskup Kazimierz Gurda, proboszcz ks. Maciej Głasek oraz parafianie. W uroczystej Liturgii ksiądz biskup zwrócił w homilii uwagę na problemy dzisiejszego świata na ofiary, jakie składają chrześcijanie za swoje przywiązanie do Chrystusa. Wieczorem był Apel Misyjny oraz zapisanie i przyjęcie do szkaplerza kodeńskiego.

Niedziela to ostatni dzień misji. Na uroczystej Mszy kończącej Misje, odnowiono przyrzeczenia małżeńskie. Małżonkowie jak niegdyś przed laty siedzieli obok siebie i wspólnie odnowili przyrzeczenia. Proboszcz uroczyście powierzył parafię w matczyne ręce Maryi i Męczenników z Pratulina. Na pamiątkę Misji ustawiono Krzyż Misyjny ofiarowany przez mieszkańców Dobrynki.

Misje to był bardzo dobry czas na własny rachunek sumienia, pogodzenie się z najbliższymi. Owocem misji jest nowa grupa modlitewna i odmawiająca szkaplerz kodeński, to także wiele modlitw, wzruszeń i łez, to była możliwość bardzo bliskiego spotkania się twarzą w twarz z Matką Podlasia i Męczennikami z Pratulina. Zapewne trzeba będzie jeszcze poczekać jakiś czas na kolejne owoce misyjne.


Józef Dawidziuk
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJICH/Js


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Praca w podlaskim - czy trudno zdobyć zatrudnienie?
2019-03-21 14:22:40 Kategoria:

Mieszkasz w województwie podlaskim? Z pewnością doceniasz więc bogactwo roślinności, fakt, że miasta tego regionu są spokojne i zadbane a samo województwo dynamicznie...

więcej »
foto

Bądź otwarty na pomoc!
2019-03-21 10:59:27 Kategoria:

W dzisiejszym świecie pogoni za szczęściem, pieniędzmi i chęcią posiadania dóbr materialnych coraz częściej jako społeczeństwo doświadczamy zaburzeń psychicznych....

więcej »
foto

Dokąd na wakacje? 5 najpopularniejszych kierunków...
2019-03-20 11:55:21 Kategoria:

Letnie urlopy i wakacyjne wyjazdy zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na ten czas? Jeżeli nie, to koniecznie poznaj nasze podpowiedzi. I po prostu się...

więcej »
foto

Mezze – znacznie więcej niż przystawki...
2019-03-20 11:43:06 Kategoria:

Słowo „mezze” (także „meze” lub „maze”, a w liczbie mnogiej: „mezedes”) pochodzi z języka perskiego i dosłownie oznacza „smak” albo „przekąskę”....

więcej »
foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Wystawa malarstwa Weroniki Raczyńskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Zakochani w muzyce - koncert charytatywny w BCK

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Biała Podlaska: miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03 17:00

Koncert charytatywny „Zakochani w muzyce”

więcej »
2 3
4 5 6 7 8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Wernisaż Marceliny Żurek

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Biała Podlaska: Wystawa fotografii Elżbiety Pyrki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.03

X Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.03 19:00

Spektakl „Jej wysokość Jadzia”

więcej »
9

POWIAT BIALSKI, 09.03

Terespol: Dzień Kobiet na sportowo i kulturalnie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.03 16:00

Dzień Kobiet z Tomaszem Stockingerem

więcej »
10

POWIAT BIALSKI, 10.03 12:00

Rozpoczyna się IX Szachowe Grand Prix Terespola

więcej »
11 12 13 14 15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.03

Zmiana terminu Finału miasta Biała Podlaska w koszykówce dziewcząt

więcej »
16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.03

V Memoriał Kazimierza Rybaka

więcej »
17
18 19 20

POWIAT BIALSKI, 20.03

Monografia Gminy Łomazy

więcej »
21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.03

Kraszewski nie tylko w powieści

więcej »
22 23

POWIAT BIALSKI, 23.03

Zalesie: XI Międzynarodowe Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

więcej »
24

POWIAT BIALSKI, 24.03

VI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Tuczna

więcej »
25 26 27 28 29

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 29.03

Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon Muzeum Południowego Podlasia

więcej »
30 31

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 31.03

Otwarcie wystawy - Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon Muzeum Południowego Podlasia

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje