R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Uroczystości w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie
2018-01-23 13:24:43 Artykuł czytany 3209 razy


We wtorek, 23 stycznia Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda przewodniczył uroczystej Eucharystii w sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrowali m. in. Biskup pomocniczy Piotr Sawczuk i bp Jozafat - biskup diecezji grekokatolickiej w Łucku na Ukrainie który przyjechał do Pratulina z kapłanami i grupą diecezjan.


Na początku uroczystości przybyłych powitał kustosz Sanktuarium ks. Jacek Guz, zachęcając do wspólnej modlitwy i powierzenia Męczennikom wszystkich swoich intencji.

Przed liturgią pobłogosławiono ikonę przedstawiającą wielkiego człowieka unii – Biskupa Jozafata Kuncewicza. Ikona - dar księdza biskupa Piotra Sawczuka - zostanie umieszczona w kościółku Martyrium.
Był też czas na uroczyste przekazanie nowych ornatów z haftem przedstawiającym unickie historie. Ornat i dwie dalmatyki do ołtarza przynieśli w imieniu profesorów WSD diecezji siedleckiej - ks. kan. Piotr Paćkowski, rektor seminarium oraz diakoni. Wójt Gminy Rokitno Jacek Szewczuk i przewodniczący Rady Gminy Rokitno przynieśli ornat. Kolejny ornat, który jest darem osoby, która chce pozostać anonimowa - przyniósł wykonawca tychże ornatów. Następnie przekazane szaty liturgiczne pobłogosławił ksiądz biskup Kazimierz Gurda.

Koronka przez przyczynę Męczenników Podlaskich poprzedziła Mszę św.

Rozpoczynając Eucharystię Biskup kazimierz Gurda podkreślił, że przez wstawiennictwo Błogosławionych Męczenników z Pratulina prosimy Boga, aby wszystkich wiernych napełnił łaską wiary.
W homilii mówił o potrzebie modlitwy o jedność chrześcijan, przywołał postać bł. Jozafata Kuncewicza, patrona diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej, podziękował też wszystkim ofiarodawcom, którzy wspierają budowę Domu Pielgrzyma w Pratulinie. Zwrócił uwagę na rolę jaką Męczennicy Uniccy pełnili w diecezji siedleckiej. Jak stwierdził, ofiara świadków wiary nie poszła na marne. - Przynosi owoce nawrócenia, owoce wytrwałości w gorliwym budowaniu Kościoła Chrystusowego. Odwaga Męczenników i wierność Chrystusowi - Jego namiestnikowi na Ziemi stały się przykładem, z którego nasza wspólnota diecezjalna czerpie i z którego się karmi przez prawie 150 lat, a to dużo w naszej 200 - letniej historii - mówił bp Gurda. Zauważył także, że dzisiejsze czasy nie są wcale łatwiejsze od tych, w których żyli Męczennicy Podlascy. Zaznaczył, że wszystko co dobre i trudne, co przynosi cierpienie, jeśli przyjmowane jest ze względu na Boga - czyni przyjmującego sługą Boga. - Nasi Męczennicy w tym się odnaleźli, w utrapieniach, chłostach, pohańbieniu okazali się wiernymi sługami Boga. Dzisiejsze czasy nie są mniej wymagające - podkreślił. - Nasi Błogosławieni Męczennicy oddali swe życie w sposób fizyczny, my oddajemy swe życie w sposób duchowy – mówił. Biskup Gurda zaapelował o czerpanie wzoru wiary od naszych przodków i mężnego głoszenia wiary. Zachęcał również do modlitwy o jedność chrześcijan. i nawiązał do trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. - W minioną niedzielę miała miejsce modlitwa o jedność wyznawców Chrystusa w cerkwi prawosławnej w Siedlcach. Zgromadzili się na niej przedstawiciele wszystkich Kościołów i Wspólnot należących do Polskiej Rady Ekumenicznej. Tu w Pratulinie tę modlitwę przez wstawiennictwo naszych błogosławionych męczenników o jedność wszystkich Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich stale kontynuujemy - powiedział.

POSŁUCHAJ HOMILII

Na zakończenie Eucharystii kanclerz Kurii Biskupiej w Siedlcach ks. kan. Jan Babik przekazał w imieniu Biskupa Siedleckiego, przedstawicielom grekokatolickiej diecezji łuckiej na Ukrainie - relikwie błogosławionych Męczenników Podlaskich.
Z kolei kustosz sanktuarium ks. Jacek Guz podziękował wszystkim za przybycie i pomoc w przygotowaniu spotkań nowennowych. szczególne słowa wdzięczności skierował do ks. bba Kazimierza Gurdy i bpa Piotra Sawczuka a także kapłanów, którzy przewodniczyli nowennie i obecnym na uroczystościach. Słowo „Bóg zapłać” popłynęło do WSD im. Jana Pawła II a także do przedstawicieli władzy państwowej, samorządowej i lokalnej za przychylność i wyrozumiałość. Ksiądz Jacek Guz podziękował także pielgrzymom, czcicielom i słuchaczom Katolickiego Radia Podlasie, którzy włączali się do wspólnej modlitwy. Słowa uznania skierowane zostały także do parafian z Pratulina, do ks. Pawła i mieszkańców poszczególnych wiosek.

Po błogosławieństwie odbyły się modlitwy za przyczyną Męczenników Podlaskich oraz ucałowanie relikwii.Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Po Mszy św. odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod Dom Pielgrzyma w Pratulinie. WIĘCEJ

EŁ/DJ/MJa
fot.: MJa

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • 24 stycznia
  2018-01-24 08:19:08

  arrow

  Czy przez ostatnie kilkadziesiąt lat zmieniła się definicja świętości? Wydaje się, że tak.

  144 lata temu we wsi Pratulin trzynastu unitów poniosło śmierć męczeńską broniąc świątyni przed profanacją i odmawiając przyjęcia prawosławia, które chciano narzucić im siłą. Podobny los spotkał setki unitów na całym południowym Podlasiu.

  Dziś przypada ich wspomnienie liturgiczne. Z tej okazji kilka refleksji z punktu widzenia roku 2018.

  Męczennicy z Podlasia byli prostymi ludźmi, którzy wsławili się niezwykłym męstwem. Nie mieli wykształcenia teologicznego ani filozoficznego ale swoją heroiczną postawą pokazali co znaczy głęboka wiara. Byli wierni do końca i nie ulegli naciskom, dając świadectwo wierności Chrystusowi i jego Kościołowi.

  Dla wielu dzisiejszych katolików, którzy czytają o tych wydarzeniach, postawa unitów wydaje się niezrozumiała. Po 50 latach karmienia się ideologią agresywnego "ekumenizmu", może wydawać się wręcz bezsensowna. Współczesnym katolikom wmówiono, że Kościół Katolicki nie jest Kościołem, który ustanowił Chrystus - jednym, świętym, powszechnym i apostolskim. Że Kościół Chrystusa stanowią wszystkie wierzenia chrześcijańskie i nie ma większego znaczenia, do którego się należy - ważne aby mieć żywą relację z Jezusem. Co więcej, dla współczesnego człowieka różnice między prawosławiem a katolickim wschodnim Kościołem unickim są tak marginalne, że wydają się nie mieć żadnego głębszego znaczenia.

  W tym kontekście trwająca 30 lat katorga tysięcy unitów prześladowanych za wiarę nie miała żadnego sensu. Dla współczesnych może stanowić jedynie symbol patriotycznego oporu wobec rusyfikacji i polityki carskiej. Tymczasem unici bardziej niż rosyjskiego bata bali się utraty wiary. Za przykład mogą tu służyć słowa unitów z Hołubli, do której w 1875 roku przybyły carskie wojska i przez tydzień katowały mieszkańców nakazując im wyrzec się Kościoła. Kozacy po kilka razy dziennie biczowali unitów na mrozie, pytając z każdym uderzeniem, czy przyjmują prawosławie. Najbardziej oporni dostawali dziennie po kilkaset batów. Pomimo tego, rosyjskiemu naczelnikowi odpowiedzieli:

  "Wielmożny Panie Naczelniku! Jezus Chrystus utwierdził swoją wiarę na Piotrze świętym i następcach jego Papieżach, od tej wiary nie odstąpimy a przy tym krzyżu dziś nabraliśmy utwierdzenia znieść wszystko co rozkażesz. Możesz Wielmożny Pan nakazać kozakom obłożyć nas drewnem wokoło tej figury i tak wysoko jak ten krzyż zapalić go, a chętnie przy krzyżu wyzioniemy ducha, lecz odszczepieństwa nie przyjmiemy"

  Znieśli wszystko. W Hołubli śmiercią męczeńską zginęło 6 osób, wszystkich ocalałych mężczyzn wywieziono do Rosji a wieś doszczętnie splądrowano. Od wiary nikt nie odstąpił.

  Dzisiaj, w dobie pomieszania i poplątania pojęć, wierni katolicy są z każdej strony zalewani niekatolicką duchowością i praktykami nie mającymi niczego wspólnego z dwoma tysiącami lat Tradycji Kościoła, głównie protestanckimi. Chłoną je sami na własne życzenie nie rozumiejąc czym jest wiara. Do katolickich świątyń zaprasza się wszelkiej maści heretyków i schizmatyków na wspólne modlitwy i spotkania. Tymczasem jeszcze półtora wieku temu Unici z Pratulina, Hołubli i innych miejscowości własnymi ciałami zasłonili drzwi kościołów, do których próbowano wprowadzić popów. Dziś taka postawa, dla niektórych wysokich rangą katolickich hierarchów, byłaby "grzechem ciężkim" przeciwko "ekumenizmowi".

  Unici z Podlasia, zarówno ci oficjalnie wyniesieni na ołtarze jak i ci, którzy w zapomnieniu oddali swe życie, jako męczennicy poszli prostą drogą do nieba. Współcześni im katolicy, podążając za fałszywymi prorokami, ślepo zmierzają raczej w przeciwnym kierunku.

  Błogosławieni męczennicy z Pratulina - orate pro nobis!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Biała Podl.

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT BIALSKI, 03.02 10:00

Jubileuszowa pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej

więcej »
4 5 6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.02 18:45

Seminarium Odnowy Wiary w Białej Podlaskiej

więcej »
7 8 9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.02

Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim

więcej »
11

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.02

Tydzień ferii z Caritas

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.02

Tydzień ferii z Caritas

więcej »
13 14

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.02 17:00

Spotkanie „Poezja i Malarstwo czyli Akomodacja” w Białej Podlaskiej

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.02

Rekolekcje dla mężczyzn w Kodniu

więcej »
16

POWIAT BIALSKI, 16.02

Rekolekcje dla mężczyzn w Kodniu

więcej »
17
18 19 20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.02 20:30

Koncert Apostolis Anthimos Quartet w Białej Podlaskiej

więcej »
21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02 17:00

Spotkania z archeologią. Tajemnice podlaskich rezydencji

więcej »
22 23 24

POWIAT BIALSKI, 24.02

Koncert Noworoczny w Terespolu

więcej »
25 26 27 28

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 28.02

Biała Podlaska: Bal karnawałowy 2019

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje