R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Rolnicy walczą o odszkodowania
2018-03-16 20:26:29 Artykuł czytany 727 razy


Na terenie powiatu bialskiego wielu rolników boryka się z problemami, które są konsekwencją wystąpienia w tym regionie wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Wiele gospodarstw, które wcześniej były nastawione na produkcję trzody chlewnej, musiało zrezygnować z produkcji. Rolnicy mieli otrzymać odszkodowania, niestety wielu z nich do tej pory nie otrzymało pieniędzy i znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Władze powiatu bialskiego zorganizowały spotkanie, podczas którego dyskutowano o problemach rolników związanych z ASF. Poruszono również sprawę zmian w prawie łowieckim.


Trudna sytuacja rolników w związku z ASF

Sytuacja rolników na terenie powiatu bialskiego, który od 3 lat zmaga się z ASF, jest bardzo trudna. Bardzo wielu z nich zdecydowało się na zaprzestanie produkcji m.in. ze względu na bardzo restrykcyjne zasady bioasekuracji, w tym brak wsparcia w zakupie mat i środków dezynfekcyjnych.  Wielu rolników zdecydowało się na  zaprzestanie produkcji trzody. Świnie hodowane w ich gospodarstwach zostały wybite, rolnicy mieli otrzymać rekompensaty. Niestety do tej pory wielu spośród nich nie otrzymało obiecanych pieniędzy. Rolnicy są zrozpaczeni, bo wielu z nich nie ma środków na spłatę kredytów czy podjęcie innego rodzaju produkcji.

W trudnej sytuacji znaleźli  się m.in. rolnicy z gminy Konstantynów. Jak powiedział nam wójt Romuald Murawski  blisko 80% rolników z terenu gminy, którzy zajmowali się hodowlą trzody chlewnej, pozbyło się jedynego źródła utrzymania. - Duża część z nich nie otrzymała odszkodowań – powiedział Romuald Murawski.

Problemy z ASF na terenie powiatu bialskiego trwają już od ponad trzech lat. Gdy pojawiły się pierwsze przypadki choroby część gminy Konstantynów również została objęta strefą zagrożenia i w pierwszych gospodarstwach nastąpiła utylizacja trzody chlewnej.

Z problemem ASF starają się walczyć władze województwa lubelskiego.  O tym jak władze województwa starają się wspierać rolników oraz co robią w sprawie zwalczania ASF mówi wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk:

POSŁUCHAJ: 


Zmiany w prawie łowieckim

Podczas spotkania w bialskim Starostwie Powiatowym poruszono również temat procesowanych zmian w prawie łowieckim, którymi w ostatnich dniach zajmował się Senat. Na spotkaniu miała być obecna wiceminister  Małgorzata Joanna Golińska z Ministerstwa Środowiska, jednak nie dotarła. Ministerstwo było reprezentowane przez Jakuba Czaplę.

Po zmianach w prawie łowieckim  ma pojawić się zapis, że w przypadku szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta w uprawach rolnych, w szacowaniu szkód będą brać udział przedstawiciele gmin lub sołtysi, a nie tylko myśliwi. – Rolnicy sugerowali, że do tej pory myśliwy był niejako sędzią we własnej sprawie – powiedział Jakub Czapla z Ministerstwa Środowiska. Jeżeli rolnik nie będzie się zgadzał z kwotą odszkodowania zaproponowaną przez myśliwych, wówczas będzie się mógł odwołać do odpowiedniego nadleśniczego, który będzie drugim organem odwoławczym.

ICH/Biała Podlaska  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • czyt
    2018-03-19 13:56:34

    arrow

    Kontakt dobr@poczta.fm - budowa marki podlaskiej żywności: wieprzowiny, zbóż, zakupu pasz. Rolniku, Kolego,, tylko razem mamy szanse decydować o własnym losie. Te spotkania, jak widzisz są akcją przedwyborczą. Proszę o kontakt szefów zorganizowanych już grup hodowców świń.

    Szkody: II instancja to będzie Nadleśniczy - a leśnicy nie należą do kół łowieckich? KOlejny bubel.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Biała Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.12

Szczypiorniści grają w sobotę

więcej »
2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.12

Bialscy siatkarze zagrają przed własną publicznością

więcej »
3 4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.12

Biała Podlaska: Otwarcie lodowiska

więcej »
5 6 7 8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.12

W Multicentrum nauczą drukować w 3D!

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.12

CHARYTATYWNY BIEG MIKOŁAJÓW oraz ŚNIEŻYNEK

więcej »
9
10 11

POWIAT BIALSKI, 11.12

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »
12 13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.12

Bialczanie oddadzą hołd ofiarom stanu wojennego

więcej »
14

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.12

Biblioteka zaprasza na spotkanie z grupą rekonstrukcji historycznej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.12 18:00

X Doroczna Wystawa Fotografii Fotoklubu Podlaskiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.12 21:00

Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »
15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.12

Zagrają bialscy siatkarze

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.12

Pomóżmy Natalce!

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.12

Powtarzany mecz bialskich szczypiornistów

więcej »
16

POWIAT BIALSKI, 16.12

Jarmark Bożonarodzeniowy w Terespolu

więcej »
17

POWIAT BIALSKI, 17.12

Debata społeczna w Wisznicach

więcej »
18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje