R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Droga do wolności
2019-06-08 07:55:09 Artykuł czytany 55 razy


Gmina Terespol włączyła się w obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w naszym kraju. Powiew wolności.


4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce, pierwsze po II wojnie światowej, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz wybory do Senatu. To wydarzenie przyczyniło się do upadku komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. To wydarzenie dało początek zmianom oraz otworzyło samorządy na nowe możliwości.

– Pamiętam doskonale ten moment, wszyscy byliśmy pełni nadziei, bo to było coś nowego. Wtedy wszyscy mieliśmy nadzieję, że wreszcie będzie inaczej, że będziemy mogli zmieniać rzeczywistość. I to co już było można powiedzieć tak znienawidzonym systemem w pewnym sensie, po tym trudnym okresie stanu wojennego, strajków, takiego bałaganu w naszym kraju, wreszcie była nadzieja, że zaczynamy nowy rozdział w historii – wspominał Krzysztof Iwaniuk, Wójt Gminy Terespol.

Należy pamiętać, że to właśnie ten parlament tzw. sejm kontraktowy uchwalił ustawę
o samorządzie terytorialnym. Wówczas wszyscy uczyli się czym jest samorządność. – Wiązaliśmy z tym ogromne nadzieje, że wreszcie będziemy mogli sami o sobie i swoich małych ojczyznach. Myślę, że to jest coś co sprawdziło się chyba najbardziej, bo ustawa o samorządzie terytorialnym uchwalona 8 marca 1990 roku zaowocowała tym, że wzięliśmy ster w swoje ręce i po 30 latach. Jesteśmy zupełnie w inny, miejscu. Dzisiaj nikt nie kwestionuje jaki wniósł samorząd terytorialny, a szczególnie gminny w III RP – wyjaśnił Wójt Krzysztof  Iwaniuk.

Samodzielny samorząd

Te wydarzenia przyczyniły się do odtworzenia wolnej, samodzielnej jednostki samorządu terytorialnego. Wolnej Gminy Terespol. To Naczasów Gierka kiedy tworzono 49 województw, tej samej nocy zrobiono tez miasto-gminy. Wówczas powstał połączony samorząd miasto-gmina Terespol.

– Tak. Pierwszy parlament III RP zapytał nasze rady, gdzie wspólne organy były wtedy dla miasta i gminy Terespol „czy chcecie być razem czy osobno?” i to była ta iskra, która
w konsultacjach pokazała, że dużo więcej niż 80 procent mieszkańców gminy, którzy wzięli udział w referendum opowiedziało się jednogłośnie za przywróceniem starych jednostek. Kiedyś była to gmina Kobylany z siedzibą w Błokowie Dużym. Gdy zaistniała możliwość zmiany, to zaangażowanie mieszkańców i wszystkich sił jakie były, jednoznacznie się wypowiedziały i rząd już kolejny, tym razem pani Suchockiej odtworzył nam gminę Terespol z siedzibą w Kobylanach – podkreślił Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Niezwykła pamiątka.

Pamiątką tych wydarzeń jest pomnik „Wrota Wolności”. „Solidarność to jeden i drugi. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu.”  Św. Jan Paweł II. Pomnik tworzy fragment muru berlińskiego oraz cegła ze stoczni gdańskiej.

– Pomnik rzeczywiście jest symbolem tamtego okresu, bo bardziej dziwnego pomysłu jak podzielone murem miasto na pół to trudno sobie wyobrazić. W tamtym okresie byłe też obserwatorem w Brukseli tych mian, które mają miejsce. Jedna z sesji Parlamentu Europejskiego podkreślała, że Europa powinna się jednoczyć razem z Rosją, USA, bo prawdziwe zagrożenie w perspektywie przyjdzie z Azji. Oczywiście ten scenariusz się nie sprawdził. Natomiast ten fragment muru berlińskiego, który otrzymaliśmy od powiatu Oberhavel, w wyniku naszych kontaktów ze strażakami, jeden z wyjazdów zaowocował tym, że taką pamiątkę dostaliśmy. Dlatego zrobiliśmy niego pomnik Solidarności z resztą pierwszy w województwie lubelskim. Miał przypominać i przestrzegać, żeby nigdy więcej takich rzeczy nie było. Ja wyjątkowo sentymentem to wydarzenie wspominam, bo miałem okazję być tej nocy w Berlinie kiedy berlińczycy burzyli ten mur – wspomina Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Rozwój infrastruktury dzięki funduszom unijnym.

Drugi ważny czas w życiu Polski, a także samorządu to 15 lat w Unii Europejskiej. To przyczyniło się także do rozwoju Gminy Terespol.

– Pomogło bardzo. Na początku wodociąg i kanalizacja bez żadnej praktycznie oczyszczalni dotyczyła jedynie bloków w Małaszewiczach Kolejowych i pegeerowskich w Koroszczynie. W tedy zaczęliśmy się szykować do programu ze strategii, czyli jedna kadencja wodociąg, druga sanitacja,  pierwsze kredyty, uwierzyliśmy już w samorządność. Nauczyliśmy się realizować projekty. Jedną szkołę budowaliśmy, drugą wyposażaliśmy itd. Finał tego był tak, że środki akcesyjne kiedy weszliśmy do UE, bardzo nam pomogły. Już wtedy zakopaliśmy całą  podziemną infrastrukturę komunalną i zaczęliśmy budować drogi. W zasadzie od 15 lat budowaliśmy infrastrukturę drogową i nakłanialiśmy innych do tego. W między czasie została wyremontowana DK-2 i droga wojewódzka z Janowa Podlaskiego do Lebiedziewa, wszystkie drogi powiatowe także zostały wyremontowane. Reasumując nasze rocznice są elementem do refleksji, myślę, że te 30 lat czy 15 lat w UE zmieniło zupełnie krajobraz naszych wsi, miasteczek i miast. To jest zupełni inna Rzeczpospolita i zupełnie inna jest nasza gmina. – podkreślił Wójt Krzysztof Iwaniuk.


ICH/Kobylany

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


Biała Podl.

w lewoWrzesień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

POWIAT BIALSKI, 01.09

XXI Dożynki Powiatowe w Wilczynie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.09

Pobiegniemy, popłyniemy, dojedziemy do celu przy wsparciu gwiazd sportu… aby pomóc!

więcej »
2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.09 11:00

Czas na powrót do szkoły

więcej »
3

POWIAT BIALSKI, 03.09 18:00

Zalesie: Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.09

Wystawa malarstwa Joanny Błońskiej w Galerii Teatralnej CKiS

więcej »
5 6 7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.09 14:00

Narodowe Czytanie w Białej Podlaskiej

więcej »
8

POWIAT BIALSKI, 08.09

Dożynki w Szóstce

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09 14:30

Stowarzyszenie OSP Jedna Dubica zaprasza na piknik historyczny

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.09 18:00

Gmina Terespol upamiętni 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

więcej »
9 10 11 12 13 14

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.09 12:00

I Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.09 12:00

Europejski Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podl.

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.09 15:00

Święto Pieczonego Ziemniaka

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.09

Letni Festiwal Biegów „WROTA WOLNOŚCI”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

OGÓLNOPOLSKI RAJD ROWEROWY GRAND PRIX AMATORÓW NA SZOSIE – WIELKI FINAŁ W JANOWIE PODLASKIM

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

XXI Turniej Piłki Nożnej III Memoriał Józefa Tymoszuka

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.09

Biała Niedziela w Łomazach

więcej »
16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.09 17:00

Otwarcie wystawy „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”

więcej »
17 18 19 20 21

POWIAT BIALSKI, 21.09 11:15

W Kodniu będą modlić się za kapłanów

więcej »
22
23

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.09

Biała Podlaska: Zaproszenie na spektakl

więcej »
24 25 26 27

POWIAT BIALSKI, 27.09

Jubileusz szkoły w Zalesiu

więcej »
28 29
30

Kondolencje

Najnowsze Informacje