R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Droga do wolności
2019-06-08 07:55:09 Artykuł czytany 85 razy


Gmina Terespol włączyła się w obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w naszym kraju. Powiew wolności.


4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce, pierwsze po II wojnie światowej, częściowo wolne wybory do Sejmu oraz wybory do Senatu. To wydarzenie przyczyniło się do upadku komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. To wydarzenie dało początek zmianom oraz otworzyło samorządy na nowe możliwości.

– Pamiętam doskonale ten moment, wszyscy byliśmy pełni nadziei, bo to było coś nowego. Wtedy wszyscy mieliśmy nadzieję, że wreszcie będzie inaczej, że będziemy mogli zmieniać rzeczywistość. I to co już było można powiedzieć tak znienawidzonym systemem w pewnym sensie, po tym trudnym okresie stanu wojennego, strajków, takiego bałaganu w naszym kraju, wreszcie była nadzieja, że zaczynamy nowy rozdział w historii – wspominał Krzysztof Iwaniuk, Wójt Gminy Terespol.

Należy pamiętać, że to właśnie ten parlament tzw. sejm kontraktowy uchwalił ustawę
o samorządzie terytorialnym. Wówczas wszyscy uczyli się czym jest samorządność. – Wiązaliśmy z tym ogromne nadzieje, że wreszcie będziemy mogli sami o sobie i swoich małych ojczyznach. Myślę, że to jest coś co sprawdziło się chyba najbardziej, bo ustawa o samorządzie terytorialnym uchwalona 8 marca 1990 roku zaowocowała tym, że wzięliśmy ster w swoje ręce i po 30 latach. Jesteśmy zupełnie w inny, miejscu. Dzisiaj nikt nie kwestionuje jaki wniósł samorząd terytorialny, a szczególnie gminny w III RP – wyjaśnił Wójt Krzysztof  Iwaniuk.

Samodzielny samorząd

Te wydarzenia przyczyniły się do odtworzenia wolnej, samodzielnej jednostki samorządu terytorialnego. Wolnej Gminy Terespol. To Naczasów Gierka kiedy tworzono 49 województw, tej samej nocy zrobiono tez miasto-gminy. Wówczas powstał połączony samorząd miasto-gmina Terespol.

– Tak. Pierwszy parlament III RP zapytał nasze rady, gdzie wspólne organy były wtedy dla miasta i gminy Terespol „czy chcecie być razem czy osobno?” i to była ta iskra, która
w konsultacjach pokazała, że dużo więcej niż 80 procent mieszkańców gminy, którzy wzięli udział w referendum opowiedziało się jednogłośnie za przywróceniem starych jednostek. Kiedyś była to gmina Kobylany z siedzibą w Błokowie Dużym. Gdy zaistniała możliwość zmiany, to zaangażowanie mieszkańców i wszystkich sił jakie były, jednoznacznie się wypowiedziały i rząd już kolejny, tym razem pani Suchockiej odtworzył nam gminę Terespol z siedzibą w Kobylanach – podkreślił Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Niezwykła pamiątka.

Pamiątką tych wydarzeń jest pomnik „Wrota Wolności”. „Solidarność to jeden i drugi. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu.”  Św. Jan Paweł II. Pomnik tworzy fragment muru berlińskiego oraz cegła ze stoczni gdańskiej.

– Pomnik rzeczywiście jest symbolem tamtego okresu, bo bardziej dziwnego pomysłu jak podzielone murem miasto na pół to trudno sobie wyobrazić. W tamtym okresie byłe też obserwatorem w Brukseli tych mian, które mają miejsce. Jedna z sesji Parlamentu Europejskiego podkreślała, że Europa powinna się jednoczyć razem z Rosją, USA, bo prawdziwe zagrożenie w perspektywie przyjdzie z Azji. Oczywiście ten scenariusz się nie sprawdził. Natomiast ten fragment muru berlińskiego, który otrzymaliśmy od powiatu Oberhavel, w wyniku naszych kontaktów ze strażakami, jeden z wyjazdów zaowocował tym, że taką pamiątkę dostaliśmy. Dlatego zrobiliśmy niego pomnik Solidarności z resztą pierwszy w województwie lubelskim. Miał przypominać i przestrzegać, żeby nigdy więcej takich rzeczy nie było. Ja wyjątkowo sentymentem to wydarzenie wspominam, bo miałem okazję być tej nocy w Berlinie kiedy berlińczycy burzyli ten mur – wspomina Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Rozwój infrastruktury dzięki funduszom unijnym.

Drugi ważny czas w życiu Polski, a także samorządu to 15 lat w Unii Europejskiej. To przyczyniło się także do rozwoju Gminy Terespol.

– Pomogło bardzo. Na początku wodociąg i kanalizacja bez żadnej praktycznie oczyszczalni dotyczyła jedynie bloków w Małaszewiczach Kolejowych i pegeerowskich w Koroszczynie. W tedy zaczęliśmy się szykować do programu ze strategii, czyli jedna kadencja wodociąg, druga sanitacja,  pierwsze kredyty, uwierzyliśmy już w samorządność. Nauczyliśmy się realizować projekty. Jedną szkołę budowaliśmy, drugą wyposażaliśmy itd. Finał tego był tak, że środki akcesyjne kiedy weszliśmy do UE, bardzo nam pomogły. Już wtedy zakopaliśmy całą  podziemną infrastrukturę komunalną i zaczęliśmy budować drogi. W zasadzie od 15 lat budowaliśmy infrastrukturę drogową i nakłanialiśmy innych do tego. W między czasie została wyremontowana DK-2 i droga wojewódzka z Janowa Podlaskiego do Lebiedziewa, wszystkie drogi powiatowe także zostały wyremontowane. Reasumując nasze rocznice są elementem do refleksji, myślę, że te 30 lat czy 15 lat w UE zmieniło zupełnie krajobraz naszych wsi, miasteczek i miast. To jest zupełni inna Rzeczpospolita i zupełnie inna jest nasza gmina. – podkreślił Wójt Krzysztof Iwaniuk.






ICH/Kobylany

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje