R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Gmina Terespol: ożywiona dyskusja podczas Komisji Wspólnej
2017-10-10 16:13:55 Artykuł czytany 524 razy


Podczas wrześniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego kilka kwestii wywołało ożywioną dyskusję. Omawiano m.in. projekt ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji PKP, nowelizację ustawy o podatku VAT oraz problemy samorządów ze wspólnotami gruntowymi.


Niepokój wśród samorządowców wzbudził projekt ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji PKP. Celem projektu jest m.in. ułatwienie funkcjonowania kolei oraz przyśpieszenie realizacji projektów inwestycyjnych, np. budowy tuneli.

– Wzbudził on niepokój samorządowców co do gruntów, które zostały z mocy prawa skomunalizowane na rzecz samorządu, a były wcześniej w gestii PKP. Jeśli rzeczywiście nastąpi weryfikacja gruntów, które teoretycznie były przekazane gminom, a teraz się okazuje, że nie do końca mogły być przekazanie, to sytuacja robi się niepokojąca – wyjaśnił wójt Krzysztof Iwaniuk, członek KWRiST.

Krzysztof Iwaniuk dodał, że PKP jest ogromnym przedsiębiorstwem, a samorządy są tam często bardzo malutkimi petentami, dlatego nie są traktowane na równych zasadach. - Jak widać tego typu przedsiębiorstwo może uzyskać więcej od rządu, parlamentu np. zwolnienie z podatku od gruntu. Wskutek czego tego typu przedsiębiorstwa nie są zainteresowane optymalizacją posiadanego majątku - chcą mieć go jak najwięcej, bo to nic nie kosztuje – podkreślił Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Nowelizacja wzbudza jeszcze inne niepokoje. Grunty są potrzebne np.: na mieszkania plus, czy na inne inwestycje. Grunty te skarb państwa mógłby przejąć, ale niekonieczne te, które zostały oddane samorządom. – Bo to we współpracy z samorządami na zasadach partnerskich powinno być robione. Z kolei nowelizacja tejże ustawy nie zachęca do tego, żeby tereny, które są zupełnie zbędne dla kolei, gdzie już nie ma torów, bo są rozebrane, a są często wykorzystywane jako drogi, jako elementy komunikacji i można byłoby je zagospodarować bardzo łatwo, bo są to gotowe nasypy. To w tym momencie przy braku podatku raczej kolej nie będzie zainteresowana je oddawać – wyjaśnił Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Pojawia się jeszcze jedno zagrożenie - będzie można przekazywać grunty i nie będzie potrzebna na to zgoda drugiej strony. Takie przypadki już miały miejsce. Chodzi o sytuacje, kiedy można było jednostronnie przekazać grunty na rzecz gminy, bez jej zgody, a później okazywało się, że te grunty są zadłużone do tego stopnia, że dług wielokrotnie przekracza ich wartość. – Dlatego też zgłosiliśmy swoje uwagi i podkreślaliśmy, że chcemy być tutaj partnerami i wypracowywać na zasadzie konsensusu pewne rzeczy, które są wspólnym przedsięwzięciem – podsumował wójt Krzysztof Iwaniuk.

Drugim zagadnieniem, który wywołał ożywioną dyskusję podczas posiedzenia komisji, była nowelizacja ustawy o podatku VAT.  W opinii wójta Iwaniuka ta nowelizacja traktuje samorząd jak firmę, która może upaść i nie rozliczyć się z fiskusem. Strona samorządowa uważa, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zbyt duży nacisk położyło na uszczelnianie systemu podatkowego. Nowelizacja zakłada kilka zmian, z którymi będą musiały zmierzyć się samorządy. – Musielibyśmy pieniądze, które potencjalnie mogą się należeć z tytułu rozliczenia z VATu przy jakichkolwiek inwestycjach, wpłacać na specjalne konto, zamrażać je, aż do czasu jej zakończenia i rozliczenia. Gmina raczej nie jest firmą, która może zniknąć, rozlicza się solidnie z fiskusem, co najlepiej było widać po ZUSie – wyjaśnił wójt Krzysztof Iwaniuk.

Nowelizacja potraktowała Fakturowanie Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) niepoważnie, dlatego strona samorządowa zwróciła uwagę na to, że gmina wywiązuje się z obowiązku płacenia VATu. Pojawia się pytanie czy samorządy powinny w ogóle płacić VAT? – To jest taki trochę haracz na rzecz budżetu państwa. Rozumiem sytuację, gdzie u nas jest coraz więcej tych wydatków sztywnych. 70 procent dochodów państwa to jest właśnie z VATu, czyli de facto z konsumpcji i inwestycji. – wyjaśnił wójt Krzysztof Iwaniuk.

Paradoks polega na tym, że państwo pomaga w budowie np. drogi, przedszkola czy szkoły, a później te 23 procent zabiera. – Przykładem mogą być np.: orliki gdzie 1/3 dawało państwo, 1/3 samorząd województwa i 1/3 samorząd, ale i tak 23 procent z całości trafiało do budżetu państwa – wyjaśnił Krzysztof Iwaniuk.

Dlatego strona samorządowa zwróciła uwagę na to, że samorządy nie znikają i nie powinny mieć blokowanych pieniędzy, ponieważ rozliczą się na pewno. Tym bardziej, że są ostatnim elementem w łańcuchu zależności, w którym VAT obciąża każdą inwestycję.

Trzecią omawianą kwestią były wspólnoty gruntowe, które wywołały burzliwą dyskusję, są one problemem we wszystkich JST. Same wspólnoty jak i prawo do nich pochodzą z czasów dawno minionych. Dzisiaj sytuacja jest inna i problemy też są inne. Pierwszym z nich są mieszkańcy, którzy w zapomnieli o wspólnotach i nie chcą się w to angażować. To sprawia, że praktycznie nie ma zarządów i jakichkolwiek działań w tym zakresie. – To prawo jest                   o tyle dziwne, że tam niezależnie od wielkości udziałów, każdy ma jeden głos i przy tak nikłym zainteresowaniu (tych osób przychodzi śladowa ilość) nie są w stanie wybrać zarządu i chętnych, którzy by się tym zajęli – wyjaśnił Wójt Krzysztof Iwaniuk

Druga grupa problemów pojawiła się wraz z pieniędzmi. Są sytuacje, w których kilka osób decyduje za kilkadziesiąt osób i podejmuje decyzję o wydatkach, zupełnie nie biorąc pod uwagę tego, co na dany temat myślą mieszkańcy. – Mimo, że gmina stała się sporym udziałowcem w tych wspólnotach, to przedstawiciel gminy jest przegłosowywany. Wskutek czego te pieniądze są niewłaściwie wydatkowane i nie przynoszą korzyści samym udziałowcom – powiedział wójt Krzysztof  Iwaniuk.

Trzecią grupę problemów stanowi opieszałość starostów, którzy nie chcą wydawać opini
o aktualnych członkach, bo sprawy są sprzed wielu lat, są to sprawy spadkowe nieuregulowane. Niektórzy prawnicy bez tych decyzji twierdzą, że jest to poważna wada prawna tej ustawy. Starostowie zgłaszali też problem z pojawieniem się różnych zarządów we wspólnotach. Tym samym nie wiadomo, które spotkanie jest ważniejsze, i które inicjatywy oddolne honorować.

Problemów pojawiło się wiele, nowelizacja tej ustawy nie poprawiła sytuacji, a jeszcze bardziej ją skomplikowała. – Chyba już czas na nowe refleksje i nowe rozwiązania prawne – podkreślił Wójt Krzysztof Iwaniuk.

ICH/Biała Podlaska/Js

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
foto

Wielkie otwarcie marketu budowlanego ANIBA w Węgrowie
2018-06-18 07:58:26 Kategoria:

23 czerwca w Węgrowie odbędzie się wielkie otwarcie marketu budowlanego ANIBA. Wydarzeniu będą towarzyszyć konkursy i atrakcje dla dzieci. Będzie można również wygrać...

więcej »
foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2018-06-18 07:23:30 Kategoria:

Dyrekcja Obiektu Gródek nad Bugiem ma zaszczyt zaprosić na wydarzenie pn. NOC ŚWIĘTOJAŃSKA. Uroczystość odbędzie się 24 czerwca w godz. 11.00 – 24.00 na terenie...

więcej »
foto

Oferty pracy w firmie VITO POLSKA
2018-06-11 12:15:00 Kategoria:

Firma Vito Polska, lider stolarki otworowej zatrudni monterów, szklarzy i okuwaczy. Praca od zaraz. Szukamy pracowników, współpracowników, osób prowadzących własną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoCzerwiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.06

Wizyta Pary Prezydenckiej w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.06

Od piątku Dni Białej Podlaskiej. Sprawdź wszystkie atrakcje!

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.06 12:00

Margaret i Krzysztof Cugowski na Dniach Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.06 12:30

Dzień Dziecka w Janowie Podlaskim

więcej »
2

POWIAT BIALSKI, 02.06

Terespol: Diecezjalny Dzień Odnowy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.06

Od piątku Dni Białej Podlaskiej. Sprawdź wszystkie atrakcje!

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.06 19:00

Margaret i Krzysztof Cugowski na Dniach Białej Podlaskiej

więcej »
3

POWIAT BIALSKI, 03.06 12:00

Parafia neounicka w Kostomłotach przygotowuje się do odpustu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.06 15:00

Dzień Dziecka w Terespolu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.06 16:00

Margaret i Krzysztof Cugowski na Dniach Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 03.06 17:00

Piękni i Młodzi na festynie rodzinnym w Kobylanach

więcej »
4 5 6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.06

Wiara w biznesie

więcej »
7

200 lat Diec. Siedleckiej, 07.06 11:00

Jubileusz Diecezji Siedleckiej /PROGRAM UROCZYSTOŚCI/

więcej »

POWIAT BIALSKI, 07.06 20:00

Koncert - Spragnieni Boga i Niepodległości - transmisja na żywo

więcej »
8

200 lat Diec. Siedleckiej, 08.06

Jubileusz Diecezji Siedleckiej /PROGRAM UROCZYSTOŚCI/

więcej »
9

POWIAT BIALSKI, 09.06 10:30

Kodeń: Spotkanie modlitewne osób urodzonych w 1962 i 1963 roku

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.06

KONCERT JUBILEUSZOWY W BIAŁEJ PODLASKIEJ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.06

XXIII Międzynarodowy Plener Fotograficzny „Podlaski Przełom Bugu 2018”

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.06

Sportowe igrzyska w Zalesiu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.06

Gminny Dzień Dziecka

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.06

VII Rodzinny Piknik Biegowy w Białej Podlaskiej

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.06

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia przez wstawiennictwo Sługi Bożego Bp. Ignacego Świrskiego

więcej »
12 13 14

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.06

Mija 20 lat istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej!

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.06

Bialska Kolejka Wąskotorowa – spotkanie regionalne z dr. Rafałem Dmowskim

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.06 16:00

Jerycho Młodych w Pratulinie

więcej »
16

POWIAT BIALSKI, 16.06

XIII Międzynarodowy Bieg Przyjaźni

więcej »
17

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.06

Tydzień dla Jezusa w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 17.06

Festyn w Strzyńcu

więcej »
18

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.06

Premiera musicalu „Dziesięć życzeń”

więcej »
19 20 21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.06 18:00

Biała Podlaska: Spotkanie z Elżbietą Pyrką

więcej »
22 23

POWIAT BIALSKI, 23.06

Wycieczka Rowerowa do Brześcia: W poszukiwaniu Wspólnej Historii

więcej »

POWIAT BIALSKI, 23.06

Mundurowy Zlot Motocyklowy

więcej »
24

POWIAT BIALSKI, 24.06

Mundurowy Zlot Motocyklowy

więcej »

POWIAT BIALSKI, 24.06

Wycieczka Rowerowa do Brześcia: W poszukiwaniu Wspólnej Historii

więcej »
25 26 27 28 29 30

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 30.06 14:30

II Bialski Bieg - Szpilki na trasie

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje