R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Koło Łowieckie „Diana” kontra Starosta Bialski
2018-02-06 16:46:00 Artykuł czytany 631 razy


Bialskie Starostwo Powiatowe wypowiedziało umowę dzierżawy obwodu łowieckiego nr 19 Wojskowemu Kołu Łowieckiemu 193 „Diana” ze Stężycy. Starostwo zarzucało myśliwym niedostateczny odstrzał dzików, a także opieszałość w wypłacie odszkodowań rolnikom, których uprawy zniszczyły dzikie zwierzęta. Myśliwi z tego koła uważają, że wypowiedzenie umowy dzierżawy było bezprawne. Przedstawiciele starostwa i koła "Diana" spotkali się w sądzie…


W poniedziałek, 5 lutego odbyła się pierwsza rozprawa.  . Jarosław Łataś, radca prawny reprezentujący Powiat Bialski, powiedział, że spór dotyczy poprzedniego dzierżawcy, czyli Wojskowego Koła Łowieckiego 193 „Diana” ze Stężycy. Myśliwi twierdzą, że mają prawo żądać od starosty wydzierżawienia tego obwodu łowieckiego.

Jak wyjaśnił mecenas Jarosław Łataś decyzja o zmianie dzierżawcy obwodu łowieckiego numer 19. była podyktowana niewywiązywaniem się Koła Łowieckiego „Diana” z zadań zawartych w umowie dzierżawy. Starosta bialski wezwał myśliwych aby spróbowali naprawić ten stan rzeczy, a kiedy  poprawy nie było wypowiedział umowę.  Z końcem marca 2017 r. umowa wygasła. Starosta bialski podpisał umowę z Kołem Łowieckim „Ogar” z Białej Podlaskiej.

Zanim starosta wypowiedział umowę, zwrócił się z prośbą do centrali Polskiego Związku Łowieckiego o wskazanie dowolnego koła łowieckiego poza „Dianą”. Argumentował, że to koło otrzymało negatywną opinię Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski na terenie, której znajduje się obwód łowiecki numer 19.  Negatywną opinię wydała Lubelska Izba Rolnicza, która jest organem opiniodawczych w takich sprawach, co wynika wprost z ustawy "prawo łowieckie". Zmiany dzierżawcy obwodu łowieckiego numer 19. domagali się również sami rolnicy, którzy wielokrotnie zgłaszali problemy staroście bialskiego.

 Koło Łowieckie „Diana” nie jest jedynym, któremu starosta wypowiedział umowę dzierżawy. W ubiegłym roku takie pisma otrzymały w sumie trzy koła. Jedno z nich podjęło natychmiastowe działania w celu naprawienia zaniedbań, co po dwóch miesiącach pozwoliło na podpisanie nowej umowy na dzierżawę obwodu. W drugim przypadku koło z Lublina przyznało się do zaniedbań, myśliwi zobowiązali się do uporządkowania obwodu, co skutkowało podpisaniem z nimi umowy dzierżawy na kolejny okres.

Starosta Bialski Mariusz Filipiuk uważa, że miał prawo wypowiedzieć umowę Kołu Łowieckiemu „Diana”. – Ja reprezentuję Skarb Państwa i miałem wręcz obowiązek stanąć po stronie rolników. Z informacji i materiałów, które wpływały do starostwa, ewidentnie wynikało, że koło niewłaściwie realizowało swoje zadania, stąd umowa została wypowiedziana – wyjaśnił Mariusz Filipiuk.

Ustawodawca niedawno zmienił przepisy, usunięto zapis o pierwszeństwie do dzierżawy, co zdaniem starosty Mariusza Filipiuka, sprawia, że koło „Diana” nie ma żadnych podstaw do jakichkolwiek roszczeń.

Z zarzutami o nieterminowe szacowanie szkód i wypłacanie odszkodowań rolnikom oraz
o zbyt niską redukcję dzików na terenie obwodu numer 19 nie zgadza się Marek Michalik - prezes Wojskowego Koła Łowieckiego numer 193 „Diana” w Stężycy. Jego zdaniem zarzuty są chybione. – Wszystkie szkody zostały oszacowane, a odszkodowania wypłacone. Były drobne poślizgi w wypłatach odszkodowań i szacowaniu, ale odbywało się to zawsze w porozumieniu dwóch stron. Często bywało tak, że rolnik nie miał w danym okresie czasu, czy na nasz wniosek przekładaliśmy szacowanie, co nie miało wpływu na wysokość odszkodowania.– wyjaśnił Marek Michalik.

Zdaniem prezesa koła „Diana” gospodarka łowiecka była prowadzona odpowiednio, o czym mają świadczyć wyniku uzyskiwane przez myśliwych.ICH/Biała Podlaska  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Rośliny w akwarium – efektowne, zielone mchy
2019-02-14 12:30:48 Kategoria:

Dla akwarystów oraz amatorów podwodnego świata wygląd roślin w akwarium ma ogromne znaczenie. Bogata oferta mchów i wątrobowców obejmuje gatunki przeznaczone do...

więcej »
foto

Jak urządzić salon w stylu eko
2019-02-13 14:36:49 Kategoria:

Każdy, kto kocha naturę, stara się przemycić choć jeden element do swojego mieszkania, który będzie stylistycznie się z nią wiązał. Może to być dekor, drewniana...

więcej »

Biała Podl.

w lewoLuty 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT BIALSKI, 03.02 10:00

Jubileuszowa pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej

więcej »
4 5 6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.02 18:45

Seminarium Odnowy Wiary w Białej Podlaskiej

więcej »
7 8 9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.02

Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim

więcej »
11

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.02

Tydzień ferii z Caritas

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.02

Tydzień ferii z Caritas

więcej »
13 14

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.02 17:00

Spotkanie „Poezja i Malarstwo czyli Akomodacja” w Białej Podlaskiej

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.02

Rekolekcje dla mężczyzn w Kodniu

więcej »
16

POWIAT BIALSKI, 16.02

Rekolekcje dla mężczyzn w Kodniu

więcej »
17
18 19 20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.02 20:30

Koncert Apostolis Anthimos Quartet w Białej Podlaskiej

więcej »
21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02 17:00

Spotkania z archeologią. Tajemnice podlaskich rezydencji

więcej »
22 23 24

POWIAT BIALSKI, 24.02

Koncert Noworoczny w Terespolu

więcej »
25 26 27 28

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 28.02

Biała Podlaska: Bal karnawałowy 2019

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje