R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Koło Łowieckie „Diana” kontra Starosta Bialski
2018-02-06 16:46:00 Artykuł czytany 277 razy


Bialskie Starostwo Powiatowe wypowiedziało umowę dzierżawy obwodu łowieckiego nr 19 Wojskowemu Kołu Łowieckiemu 193 „Diana” ze Stężycy. Starostwo zarzucało myśliwym niedostateczny odstrzał dzików, a także opieszałość w wypłacie odszkodowań rolnikom, których uprawy zniszczyły dzikie zwierzęta. Myśliwi z tego koła uważają, że wypowiedzenie umowy dzierżawy było bezprawne. Przedstawiciele starostwa i koła "Diana" spotkali się w sądzie…


W poniedziałek, 5 lutego odbyła się pierwsza rozprawa.  . Jarosław Łataś, radca prawny reprezentujący Powiat Bialski, powiedział, że spór dotyczy poprzedniego dzierżawcy, czyli Wojskowego Koła Łowieckiego 193 „Diana” ze Stężycy. Myśliwi twierdzą, że mają prawo żądać od starosty wydzierżawienia tego obwodu łowieckiego.

Jak wyjaśnił mecenas Jarosław Łataś decyzja o zmianie dzierżawcy obwodu łowieckiego numer 19. była podyktowana niewywiązywaniem się Koła Łowieckiego „Diana” z zadań zawartych w umowie dzierżawy. Starosta bialski wezwał myśliwych aby spróbowali naprawić ten stan rzeczy, a kiedy  poprawy nie było wypowiedział umowę.  Z końcem marca 2017 r. umowa wygasła. Starosta bialski podpisał umowę z Kołem Łowieckim „Ogar” z Białej Podlaskiej.

Zanim starosta wypowiedział umowę, zwrócił się z prośbą do centrali Polskiego Związku Łowieckiego o wskazanie dowolnego koła łowieckiego poza „Dianą”. Argumentował, że to koło otrzymało negatywną opinię Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski na terenie, której znajduje się obwód łowiecki numer 19.  Negatywną opinię wydała Lubelska Izba Rolnicza, która jest organem opiniodawczych w takich sprawach, co wynika wprost z ustawy "prawo łowieckie". Zmiany dzierżawcy obwodu łowieckiego numer 19. domagali się również sami rolnicy, którzy wielokrotnie zgłaszali problemy staroście bialskiego.

 Koło Łowieckie „Diana” nie jest jedynym, któremu starosta wypowiedział umowę dzierżawy. W ubiegłym roku takie pisma otrzymały w sumie trzy koła. Jedno z nich podjęło natychmiastowe działania w celu naprawienia zaniedbań, co po dwóch miesiącach pozwoliło na podpisanie nowej umowy na dzierżawę obwodu. W drugim przypadku koło z Lublina przyznało się do zaniedbań, myśliwi zobowiązali się do uporządkowania obwodu, co skutkowało podpisaniem z nimi umowy dzierżawy na kolejny okres.

Starosta Bialski Mariusz Filipiuk uważa, że miał prawo wypowiedzieć umowę Kołu Łowieckiemu „Diana”. – Ja reprezentuję Skarb Państwa i miałem wręcz obowiązek stanąć po stronie rolników. Z informacji i materiałów, które wpływały do starostwa, ewidentnie wynikało, że koło niewłaściwie realizowało swoje zadania, stąd umowa została wypowiedziana – wyjaśnił Mariusz Filipiuk.

Ustawodawca niedawno zmienił przepisy, usunięto zapis o pierwszeństwie do dzierżawy, co zdaniem starosty Mariusza Filipiuka, sprawia, że koło „Diana” nie ma żadnych podstaw do jakichkolwiek roszczeń.

Z zarzutami o nieterminowe szacowanie szkód i wypłacanie odszkodowań rolnikom oraz
o zbyt niską redukcję dzików na terenie obwodu numer 19 nie zgadza się Marek Michalik - prezes Wojskowego Koła Łowieckiego numer 193 „Diana” w Stężycy. Jego zdaniem zarzuty są chybione. – Wszystkie szkody zostały oszacowane, a odszkodowania wypłacone. Były drobne poślizgi w wypłatach odszkodowań i szacowaniu, ale odbywało się to zawsze w porozumieniu dwóch stron. Często bywało tak, że rolnik nie miał w danym okresie czasu, czy na nasz wniosek przekładaliśmy szacowanie, co nie miało wpływu na wysokość odszkodowania.– wyjaśnił Marek Michalik.

Zdaniem prezesa koła „Diana” gospodarka łowiecka była prowadzona odpowiednio, o czym mają świadczyć wyniku uzyskiwane przez myśliwych.ICH/Biała Podlaska  [MSz]

wykop
Sponsor galerii zdjęć


Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Biała Podl.

w lewoLuty 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.02

Co łączy Białą Podlaską i Nieśwież?

więcej »
2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.02 18:00

Wernisaż wystawy „Mama, I’m Coming Home” – RZEŹBA

więcej »
3 4

POWIAT BIALSKI, 04.02

Transmisja Eucharystii z Janowa Podlaskiego w TVP Polonia

więcej »
5 6 7 8 9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.02

Bialscy szczypiorniści podejmą ekipę z Ostrowca Świętokrzyskiego

więcej »
11

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.02 17:00

The Best of Sting - koncert dla zakochanych

więcej »
12 13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.02

Szkolenie dla bibliotekarzy i pedagogów

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.02 20:30

Zbliżają się walentynki jazzowe. Wystąpi krakowskie trio

więcej »
14 15 16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.02

Spotkanie dla przedsiębiorczych

więcej »

POWIAT BIALSKI, 16.02

Nocne Czuwanie Młodych: o jedności w Kodniu

więcej »
17 18
19 20 21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02

Luter i rewolucja protestancka - projekcja filmu w Białej Podlaskiej

więcej »
22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.02 17:00

Pielgrzymowanie szlakiem św. Jakuba. Spotkanie w bibliotece

więcej »
23 24 25
26 27 28

Kondolencje

Najnowsze Informacje