R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nowe wyzwania przed samorządem lokalnym i regionalnym
2020-02-19 17:13:08 Artykuł czytany 115 razy


Wójt gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk został przedstawicielem władz lokalnych i regionalnych Europejskiego Komitetu Regionów.


Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich liczącym 350 członków. Dzięki tej instytucji regiony i miasta mogą formalnie wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez UE, zapewniając uwzględnienie stanowiska i potrzeb władz lokalnych i regionalnych.

Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów w ramach procesu stanowienia prawa w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych, na przykład w kwestiach opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia, polityki społecznej, spójności gospodarczej i społecznej, transportu, energii i zmian klimatu. Jeżeli tego nie zrobią, Komitet Regionów może wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. Po otrzymaniu przez Komitet Regionów wniosku ustawodawczego przygotowuje i przyjmuje on opinię, a następnie przedkłada ją odpowiednim instytucjom UE. Komitet Regionów wydaje również opinie z własnej inicjatywy.

Polska delegacja liczy 21 członków i tyle samo zastępców. Związek Gmin Wiejskich RP ma dwóch reprezentantów: przewodniczącego Wójta Krzysztofa Iwaniuka oraz Dariusza Strugałę, burmistrza miasta i gminy Jaraczewo (woj. wielkopolskie). Szefem delegacji krajowej KR został Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

– Politycy europejscy bardzo sobie cenią doświadczenia nasze jako władz lokalnych w tym, żeby pewne programy były coraz bardziej kierowane właśnie do środowisk lokalnych, regionów, do władz lokalnych – wyjaśnił Krzysztof Iwaniuk.

Jak zaznaczył Krzysztof Iwaniuk, przed samorządami lokalnymi i regionalnymi stoją nowe wyzwania, do których muszą się przygotować, a są związane m.in. z „zieloną energią”, transformacją energetyczną, walką ze smogiem. – W tym momencie one muszą dotyczyć wszystkich szczebli i władz krajowych i regionalnych i lokalnych, bo tylko wtedy ma to szansę powodzenia i to jest wyzwanie na wiele, wiele lat, bo to są bardzo drogie przedsięwzięcia – powiedział przewodniczący ZGW RP.

Podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Regionów, odbyła się również dyskusja z udziałem komisarza Komisji Europejskiej. Tematem debaty była przyszłość UE. – To spore wyzwanie. Z drugiej strony też utwierdzające, że pewne zjawiska, które w Polsce są zauważalne po 30 latach samorządności, również w innych krajach są istotne. Głównie chodzi tu o obszary wiejskie, które gdzieś zostają w tyle, bardziej zrównoważony rozwój i nowe wyzwania dotyczące samego podejścia do obszarów wiejskich, które nie tylko się kojarzą z rolnictwem, ale jest to miejsce gdzie ludzie coraz częściej świadomie wybierają jako miejsce do życia – wyjaśnił Krzysztof Iwaniuk.

Ważnym elementem jest to, że Komitet Regionów zachęca do uczestniczenia w polityce UE na wszystkich poziomach począwszy od władz regionalnych i lokalnych po indywidualnych obywateli. Władze regionalne i lokalne, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, eksperci i naukowcy mogą uczestniczyć w przeprowadzanych online ankietach, konsultacjach i wydarzeniach. Dlaczego to jest istotne? Wyjaśnia Wójt Krzysztof Iwaniuk.
ICH/Kobylany

DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Najbliższe transmisje na antenie KRP
2020-08-12 16:03:05 Kategoria:

Dobiega końca Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Zapraszamy naszych słuchaczy do duchowej łączności z pątnikami, którzy w tym roku – inaczej niż zwykle -...

więcej »


foto

Oszczędzanie a promocje w sklepach: co warto o tym...
2020-08-10 13:23:09 Kategoria:

Wbrew pozorom, zakupy żywności to jedna z głównych dziedzin naszego życia, które mogą stać się źródłem oszczędności. Jak wiadomo, oszczędzanie niejedno ma imię....

więcej »
foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »
foto

Wsparcie samodzielności społecznej osób z zaburzeniami...
2020-08-07 09:39:15 Kategoria:

Publikujemy kolejny materiał filmowy promujący dobry wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w społeczeństwie w ramach projektu pn. „Wsparcie samodzielności...

więcej »
foto

Poznaj korzyści kształcenia w Siedleckim Medyku
2020-08-06 11:39:51 Kategoria:

Siedlecki Medyk to niekwestionowany lider w kształceniu kadry medycznej i społecznej, a od kilku lat również w branży kosmetycznej. W 2020 roku otrzymał status laureata w...

więcej »
foto

Siedlecka Klinika Ekspresów zaprasza klientów i...
2020-08-05 07:42:11 Kategoria:

W 2019 r. sprzedało się w Polsce prawie 500 tys. ekspresów, a kawę w ziarnach kupuje już 30 proc. gospodarstw domowych. Rynek kawowy w naszym kraju rozwija się bardzo...

więcej »

Biała Podl.

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
8 9
10 11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08 12:00

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »
16
17 18 19 20 21 22 23

POWIAT BIALSKI, 23.08

19 lipca i 23 sierpnia na Placu Partyzantów w Janowie Podlaskim odbędzie się Pchli Targ

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje