R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Odsłonięcie Pomnika Odzyskania Niepodległości w Kodniu
2018-11-07 14:14:31 Artykuł czytany 132 razy


11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości w Kodniu, zostanie odsłonięty nowy Pomnik Odzyskania Niepodległości. Poprzedni, wybudowany w 1928 r. został zniszczony przez Niemców w czasie wojny. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden element pomnika - tablica pamiątkowa, na której znajduje się lakoniczny napis: „10-lecie niepodległości 11.XI.1928”.


Pomnik Odzyskania Niepodległości został pierwotnie zbudowany w 10 rocznicę odzyskania niepodległości w 1928 roku, lecz został zniszczony przez Niemców w czasie wojny. Do tego PRL-owskie władze postarały się, by pomnik zapomniano.  „Władzy ludowej” bardzo przeszkadzał pomnik chwały oręża polskiego, chwały marszałka Józefa Piłsudskiego. Kamień pochodzący z monumentu użyła do budowy ubikacji przy ośrodku zdrowia. Zachował się najważniejszy element pomnika - tablica pamiątkowa, na której znajduje się lakoniczny napis: „10-lecie niepodległości 11.XI.1928”.

 Idea odbudowy Pomnika Odzyskania Niepodległości przewijała się w dyskusjach mieszkańców, władz gminy i radnych od kilkunastu lat.  Jednak odłożono te plany, aby w 2013 r. godnie uczcić 150  rocznicę wybuchu powstania styczniowego i zaakcentować niezwykle ważne wydarzenie w Kodniu, który zapisał się w historii jako miejscowość, w której powstańcy odnieśli pełne zwycięstwo w noc styczniową 1863 r. 

Właśnie tutaj, 150 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku  mieszkańcy szlacheckiego zaścianka w Tucznej, wsparci grupą kodeńskich mieszczan, zaatakowali koszary wojsk rosyjskich stacjonujących w Kodniu. Na czele powstańców stali pracownicy majątku hrabiego Ludwika Krasińskiego z folwarku w Dobromyślu. Doszło do bitwy, w której zwycięstwo odnieśli powstańcy, była to jedyna wygrana bitwa w całym Królestwie Polskim w pierwszych dniu powstania styczniowego. Zryw nocy styczniowej obudził uczucia patriotyczne nie tylko mieszkańców, co niewątpliwie miało wpływ na odzyskiwanie niepodległości.  Dzięki przelanej krwi, w tym podczas powstania styczniowego, Polska stała się w 1918 r. niepodległa po 123 latach niewoli. Marszałek Piłsudski mówił, że dzięki postawie powstańców styczniowych, dzięki ich wytrwałości i walce, która pozostała w pamięci następnych pokoleń i dała przykład walki, Polska stała się niezawisła i niepodległa.

Towarzystwo Przyjaciół Kodnia w 1999 roku zwróciło się do Rady Gminy, żeby nazwać jedną z nowych ulic – ulicą Powstania Styczniowego.  W 2009 roku z inicjatywy kodeńskiego proboszcza o. Stanisława Wodza OMI odnowiono powstańczą mogiłę na miejscowym cmentarzu. Wreszcie w 2013 roku, w 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w pobliżu miejsca bitwy, niemal w centrum miejscowości ustawiliśmy kamień z  pamiątkową tablicą. Na tablicy wyryte zostały nazwiska 46 zidentyfikowanych mieszkańców Kodnia i okolic, uczestników zwycięskiego ataku, a także tych, którzy brali udział w powstaniu styczniowym lub je wspierali. Wielu z nich zginęło na polach bitew w 1863 i 1864 roku, niektórzy za udział w powstaniu zapłacili więzieniem lub wieloletnią katorgą.

Towarzystwo Przyjaciół Kodnia w roku 2016 zainicjowało patriotyczny projekt "Na Kodeń marsz!". Odbywa się co roku i ma na celu upamiętnienie zwycięskiej bitwy o Kodeń z nocy 22 na 23 stycznia 1863 r.  pierwszym zwycięstwa  powstańców w Królestwie Polskim. Marsz zaczyna się  w lasku zwanym "Borek" (około 4 km od Kodnia), w którym koncentrowali się powstańcy przed atakiem, po drodze uczestnicy składają kwiaty na mogile powstańczej na miejscowym cmentarzu, zakończenie odbywa się przy wspomnianym wyżej kamieniu upamiętniającym uczestników powstania z Kodnia i okolic. Tam składane są kwiaty, po czym następuje apel pamięci i zostają odczytane nazwiska wyryte na pamiątkowej płycie.

Ostatecznie 5 grudnia 2017 r. powołany został Komitet Społeczny Odbudowy Pomnika Odzyskania Niepodległości, a już w 2018 r. powstał nowy obelisk. Projekt pomnika wykonał artysta-rzeźbiarz Robert S. Mitura. Granitowy obelisk zwieńczony jest rzeźbą orła w koronie, trzymającego w szponach buławy marszałkowskie. W dolnej części umieszczona została tablica upamiętniająca Stulecie Odzyskania Niepodległości, natomiast  w pośród otaczających pomnik płyt wmurowana zostanie w specjalnej kasecie stara tablica z 1928 r. Monument stanął w centrum miejscowości, nieopodal Bazyliki św. Anny. 11 listopada nastąpi jego uroczyste odsłonięcie.

Nowy pomnik zajmie miejsce obeliska poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej, który w wyniku ustawy dekomunizacyjnej został usunięty. "Chcemy podkreślić, iż nie jesteśmy przeciwnikami upamiętnienia poległych żołnierzy radzieckich, wszystkim zmarłym i poległym należy się cześć i szacunek, jest to ważny element naszej kultury. Kodeński pomnik żołnierzy Armii Czerwonej nie kryje prochów żołnierzy radzieckich, gdyż zostały ekshumowane. Ponadto Armia Czerwona nie wyzwoliła Kodnia, ponieważ w 1944 roku o miejscowość nie były prowadzone żadne walki.  Jeszcze niedawno, w oczy turystów, pielgrzymów i innych osób licznie przybywających do Kodnia, rzucał się przede wszystkim pomnik wdzięczności żołnierzom Armii Radzieckiej, który jeszcze na początku tego stulecia zwieńczony był czerwoną gwiazdą.  Naszym celem jest godne upamiętnienie odzyskania niepodległości, także w godnym miejscu, czyli w  centrum naszej  miejscowości".

Pomnik stanie się ważnym miejscem patriotycznych manifestacji społeczeństwa Kodnia. Będzie upamiętniał tych, którzy wyzwolili miasto na krótko w noc styczniową 1863 roku i tych, którzy w okolicy  toczyli zacięte walki w 1920. Walki, jakie rozgrywały się w pobliżu Kodnia, miały ogromne znaczenie w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. W 1920 r. bardzo istotnym elementem walki z Armią Czerwoną była obrona linii Bugu. Dzięki temu, że wojsko polskie przez tydzień powstrzymało tu bolszewików, wódz naczelny mógł przygotować grupę manewrową, która z okolic Puław i Dęblina ruszyła do kontrofensywy ratującej naszą niepodległość. W okolicach Kodnia Armię Czerwoną bohatersko powstrzymywał 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. O zaciętości tych walk świadczy to, że jednostka przyjęła dzień tych bojów za swoje święto pułkowe.

Fundusze na odbudowe pomnika pochodzą częściowo ze środków własnych Gminy Kodeń i ze sprzedaży cegiełek o wartości 20, 50 i 100 zł, prowadzonej przez członków Komitetu. źródło inf: Towarzystwo Przyjaciół Kodnia [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Praca w podlaskim - czy trudno zdobyć zatrudnienie?
2019-03-21 14:22:40 Kategoria:

Mieszkasz w województwie podlaskim? Z pewnością doceniasz więc bogactwo roślinności, fakt, że miasta tego regionu są spokojne i zadbane a samo województwo dynamicznie...

więcej »
foto

Bądź otwarty na pomoc!
2019-03-21 10:59:27 Kategoria:

W dzisiejszym świecie pogoni za szczęściem, pieniędzmi i chęcią posiadania dóbr materialnych coraz częściej jako społeczeństwo doświadczamy zaburzeń psychicznych....

więcej »
foto

Dokąd na wakacje? 5 najpopularniejszych kierunków...
2019-03-20 11:55:21 Kategoria:

Letnie urlopy i wakacyjne wyjazdy zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na ten czas? Jeżeli nie, to koniecznie poznaj nasze podpowiedzi. I po prostu się...

więcej »
foto

Mezze – znacznie więcej niż przystawki...
2019-03-20 11:43:06 Kategoria:

Słowo „mezze” (także „meze” lub „maze”, a w liczbie mnogiej: „mezedes”) pochodzi z języka perskiego i dosłownie oznacza „smak” albo „przekąskę”....

więcej »
foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Wystawa malarstwa Weroniki Raczyńskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Zakochani w muzyce - koncert charytatywny w BCK

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Biała Podlaska: miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03 17:00

Koncert charytatywny „Zakochani w muzyce”

więcej »
2 3
4 5 6 7 8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Wernisaż Marceliny Żurek

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.03

Biała Podlaska: Wystawa fotografii Elżbiety Pyrki

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.03

X Sejmik Kobiet Powiatu Bialskiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 08.03 19:00

Spektakl „Jej wysokość Jadzia”

więcej »
9

POWIAT BIALSKI, 09.03

Terespol: Dzień Kobiet na sportowo i kulturalnie

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.03 16:00

Dzień Kobiet z Tomaszem Stockingerem

więcej »
10

POWIAT BIALSKI, 10.03 12:00

Rozpoczyna się IX Szachowe Grand Prix Terespola

więcej »
11 12 13 14 15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.03

Zmiana terminu Finału miasta Biała Podlaska w koszykówce dziewcząt

więcej »
16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.03

V Memoriał Kazimierza Rybaka

więcej »
17
18 19 20

POWIAT BIALSKI, 20.03

Monografia Gminy Łomazy

więcej »
21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.03

Kraszewski nie tylko w powieści

więcej »
22 23

POWIAT BIALSKI, 23.03

Zalesie: XI Międzynarodowe Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

więcej »
24

POWIAT BIALSKI, 24.03

VI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Tuczna

więcej »
25 26 27 28 29

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 29.03

Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon Muzeum Południowego Podlasia

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 29.03 17:00

Biała Podlaska: Koncert inaugurujący obchody 70-lecia Zespołu Szkół Muzycznych

więcej »
30 31

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 31.03

Otwarcie wystawy - Skarby nieznane. Niezwykły świat ikon Muzeum Południowego Podlasia

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje