R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Odsłonięcie Pomnika Odzyskania Niepodległości w Kodniu
2018-11-07 14:14:31 Artykuł czytany 108 razy


11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości w Kodniu, zostanie odsłonięty nowy Pomnik Odzyskania Niepodległości. Poprzedni, wybudowany w 1928 r. został zniszczony przez Niemców w czasie wojny. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden element pomnika - tablica pamiątkowa, na której znajduje się lakoniczny napis: „10-lecie niepodległości 11.XI.1928”.


Pomnik Odzyskania Niepodległości został pierwotnie zbudowany w 10 rocznicę odzyskania niepodległości w 1928 roku, lecz został zniszczony przez Niemców w czasie wojny. Do tego PRL-owskie władze postarały się, by pomnik zapomniano.  „Władzy ludowej” bardzo przeszkadzał pomnik chwały oręża polskiego, chwały marszałka Józefa Piłsudskiego. Kamień pochodzący z monumentu użyła do budowy ubikacji przy ośrodku zdrowia. Zachował się najważniejszy element pomnika - tablica pamiątkowa, na której znajduje się lakoniczny napis: „10-lecie niepodległości 11.XI.1928”.

 Idea odbudowy Pomnika Odzyskania Niepodległości przewijała się w dyskusjach mieszkańców, władz gminy i radnych od kilkunastu lat.  Jednak odłożono te plany, aby w 2013 r. godnie uczcić 150  rocznicę wybuchu powstania styczniowego i zaakcentować niezwykle ważne wydarzenie w Kodniu, który zapisał się w historii jako miejscowość, w której powstańcy odnieśli pełne zwycięstwo w noc styczniową 1863 r. 

Właśnie tutaj, 150 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku  mieszkańcy szlacheckiego zaścianka w Tucznej, wsparci grupą kodeńskich mieszczan, zaatakowali koszary wojsk rosyjskich stacjonujących w Kodniu. Na czele powstańców stali pracownicy majątku hrabiego Ludwika Krasińskiego z folwarku w Dobromyślu. Doszło do bitwy, w której zwycięstwo odnieśli powstańcy, była to jedyna wygrana bitwa w całym Królestwie Polskim w pierwszych dniu powstania styczniowego. Zryw nocy styczniowej obudził uczucia patriotyczne nie tylko mieszkańców, co niewątpliwie miało wpływ na odzyskiwanie niepodległości.  Dzięki przelanej krwi, w tym podczas powstania styczniowego, Polska stała się w 1918 r. niepodległa po 123 latach niewoli. Marszałek Piłsudski mówił, że dzięki postawie powstańców styczniowych, dzięki ich wytrwałości i walce, która pozostała w pamięci następnych pokoleń i dała przykład walki, Polska stała się niezawisła i niepodległa.

Towarzystwo Przyjaciół Kodnia w 1999 roku zwróciło się do Rady Gminy, żeby nazwać jedną z nowych ulic – ulicą Powstania Styczniowego.  W 2009 roku z inicjatywy kodeńskiego proboszcza o. Stanisława Wodza OMI odnowiono powstańczą mogiłę na miejscowym cmentarzu. Wreszcie w 2013 roku, w 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w pobliżu miejsca bitwy, niemal w centrum miejscowości ustawiliśmy kamień z  pamiątkową tablicą. Na tablicy wyryte zostały nazwiska 46 zidentyfikowanych mieszkańców Kodnia i okolic, uczestników zwycięskiego ataku, a także tych, którzy brali udział w powstaniu styczniowym lub je wspierali. Wielu z nich zginęło na polach bitew w 1863 i 1864 roku, niektórzy za udział w powstaniu zapłacili więzieniem lub wieloletnią katorgą.

Towarzystwo Przyjaciół Kodnia w roku 2016 zainicjowało patriotyczny projekt "Na Kodeń marsz!". Odbywa się co roku i ma na celu upamiętnienie zwycięskiej bitwy o Kodeń z nocy 22 na 23 stycznia 1863 r.  pierwszym zwycięstwa  powstańców w Królestwie Polskim. Marsz zaczyna się  w lasku zwanym "Borek" (około 4 km od Kodnia), w którym koncentrowali się powstańcy przed atakiem, po drodze uczestnicy składają kwiaty na mogile powstańczej na miejscowym cmentarzu, zakończenie odbywa się przy wspomnianym wyżej kamieniu upamiętniającym uczestników powstania z Kodnia i okolic. Tam składane są kwiaty, po czym następuje apel pamięci i zostają odczytane nazwiska wyryte na pamiątkowej płycie.

Ostatecznie 5 grudnia 2017 r. powołany został Komitet Społeczny Odbudowy Pomnika Odzyskania Niepodległości, a już w 2018 r. powstał nowy obelisk. Projekt pomnika wykonał artysta-rzeźbiarz Robert S. Mitura. Granitowy obelisk zwieńczony jest rzeźbą orła w koronie, trzymającego w szponach buławy marszałkowskie. W dolnej części umieszczona została tablica upamiętniająca Stulecie Odzyskania Niepodległości, natomiast  w pośród otaczających pomnik płyt wmurowana zostanie w specjalnej kasecie stara tablica z 1928 r. Monument stanął w centrum miejscowości, nieopodal Bazyliki św. Anny. 11 listopada nastąpi jego uroczyste odsłonięcie.

Nowy pomnik zajmie miejsce obeliska poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej, który w wyniku ustawy dekomunizacyjnej został usunięty. "Chcemy podkreślić, iż nie jesteśmy przeciwnikami upamiętnienia poległych żołnierzy radzieckich, wszystkim zmarłym i poległym należy się cześć i szacunek, jest to ważny element naszej kultury. Kodeński pomnik żołnierzy Armii Czerwonej nie kryje prochów żołnierzy radzieckich, gdyż zostały ekshumowane. Ponadto Armia Czerwona nie wyzwoliła Kodnia, ponieważ w 1944 roku o miejscowość nie były prowadzone żadne walki.  Jeszcze niedawno, w oczy turystów, pielgrzymów i innych osób licznie przybywających do Kodnia, rzucał się przede wszystkim pomnik wdzięczności żołnierzom Armii Radzieckiej, który jeszcze na początku tego stulecia zwieńczony był czerwoną gwiazdą.  Naszym celem jest godne upamiętnienie odzyskania niepodległości, także w godnym miejscu, czyli w  centrum naszej  miejscowości".

Pomnik stanie się ważnym miejscem patriotycznych manifestacji społeczeństwa Kodnia. Będzie upamiętniał tych, którzy wyzwolili miasto na krótko w noc styczniową 1863 roku i tych, którzy w okolicy  toczyli zacięte walki w 1920. Walki, jakie rozgrywały się w pobliżu Kodnia, miały ogromne znaczenie w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. W 1920 r. bardzo istotnym elementem walki z Armią Czerwoną była obrona linii Bugu. Dzięki temu, że wojsko polskie przez tydzień powstrzymało tu bolszewików, wódz naczelny mógł przygotować grupę manewrową, która z okolic Puław i Dęblina ruszyła do kontrofensywy ratującej naszą niepodległość. W okolicach Kodnia Armię Czerwoną bohatersko powstrzymywał 1 Pułk Strzelców Podhalańskich. O zaciętości tych walk świadczy to, że jednostka przyjęła dzień tych bojów za swoje święto pułkowe.

Fundusze na odbudowe pomnika pochodzą częściowo ze środków własnych Gminy Kodeń i ze sprzedaży cegiełek o wartości 20, 50 i 100 zł, prowadzonej przez członków Komitetu. źródło inf: Towarzystwo Przyjaciół Kodnia [ja]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Prezes Sokołowa: Inwestujemy w młodzież!
2018-11-14 12:04:18 Kategoria:

Grupa Sokołów od lat inwestuje w pracowników poprzez wspieranie różnych form edukacji – od udostępniania platform szkoleniowych, przez finansowanie kursów...

więcej »
foto

Zdrowie prokreacyjne - ważna sprawa. Spotkanie w Białej...
2018-11-06 12:41:18 Kategoria:

Fundacja Świętych Joachima i Anny z Siedlec, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia organizuje spotkania szkoleniowo-warsztatowe propagujące zdrowie prokreacyjne w ramach...

więcej »

Biała Podl.

w lewoListopad 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.11

Kwesta na bialskim cmentarzu

więcej »
2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.11

Kwesta na bialskim cmentarzu

więcej »
3 4
5 6 7 8 9

POWIAT BIALSKI, 09.11

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Rokitno

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 09.11

Biała Podlaska: Prace na ul. Warszawskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 09.11

Nowa ekspozycja w Muzeum Południowego Podlasia

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.11

Setna rocznica odzyskania niepodległości w Gminie Leśna Podlaska

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.11

Kodeń: Nocne Czuwanie Młodych

więcej »

POWIAT BIALSKI, 09.11

Kodeń: Nocne Czuwanie Młodych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 09.11

Promocja książki o siedleckiej diecezji

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.11

Biała Podlaska: Prace na ul. Warszawskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.11

Koncert dla Niepodległej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.11

TERESPOL: OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.11

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Rokitno

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.11

Obchody Święta Niepodległości w gminie Konstantynów

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.11

TERESPOL: OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.11

100 lat Niepodległości. Obchody rocznicowe w gminie Terespol

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.11

Setna rocznica odzyskania niepodległości w Gminie Leśna Podlaska

więcej »

GARWOLIN, 11.11

11 listopada – świętowanie z kulturą

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.11

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Rokitno

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.11 11:00

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948”

więcej »
13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.11

Biała Podlaska: Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

więcej »
14

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 14.11

Biała Podlaska: Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

więcej »
15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.11

Biała Podlaska: Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.11 11:00

„Narodziny światów – fantastyka w literaturze” - eliminacje powiatowe XXII Jesiennego Konkursu Recytatorskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.11 17:00

Podlaskie drogi do Niepodległości i nie tylko

więcej »
16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.11

Biała Podlaska: Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

więcej »

PARCZEW, 16.11 15:00 - 16.11 18:00

Parczew: spotkanie na temat przeciwdziałania przyczynom przestępczości TY TEŻ MOŻESZ ZAPOBIEC

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.11 17:00

W bibliotece o cmentarzu tatarskim

więcej »
17 18
19 20 21 22 23 24 25

POWIAT BIALSKI, 25.11

Przegląd Poezji Śpiewanej w Terespolu

więcej »

ŁUKÓW, 25.11

Niedziela z teatrem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 25.11 12:00

Finał szachowych rozgrywek w Terespolu

więcej »
26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje