WYBORY SAMORZĄDOWE 2018R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pensje pod nóż!
2018-05-18 12:51:19 Artykuł czytany 779 razy


Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie ws. wynagrodzenia pracowników samorządowych. Wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców zostaną obniżone o 20 procent. Zapytaliśmy, co o tym pomyśle sądzą samorządowcy z naszego regionu.


Pomysł obniżenia pensji wójtom, burmistrzom, prezydentom wzbudził dyskusję wśród samorządowców z naszego regionu. Do tej pory kwestią ustalenia wynagrodzenia wójta, burmistrza, prezydenta, starosty zajmowali się radni. Jest to pewnego rodzaju kontrakt zawierany na całą kadencję. Zdarzają się jednak sytuacje w naszym kraju, że radni chcą komuś obniżyć lub podnieść wynagrodzenie.

– To jest rzecz niezrozumiała i zupełnie deprymująca. Jest to ewidentnie element psucia samorządności w Polsce. To jest element, których chyba wszystkich nas zaskoczył – powiedział Krzysztof Iwaniuk, Wójt Gminy Terespol. Nawet za PRLu, pierwszy sekretarz KCPZPR nie obniżał pensji naczelnikom. – A tutaj proszę, centralny organ w samorządzie. Poczułem się trochę jak terenowy organ administracji państwowej, a nie samorząd. I to chyba nie jest w porządku – powiedział Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Wynagrodzenie wójta, burmistrza czy prezydenta ustalają radni. Jak podkreślił Wójt Krzysztof Iwaniuk, jest to pewien kontrakt na całą kadencję. Zdarzają się jednak sytuacje, że radni chcą obniżyć lub podnieść pensję włodarzowi i jest taka możliwość.

  – Ten pomysł można skomentować jednym zdaniem: „Cygan zawinił, kowala powiesili”, ale tak serio sprawa jest bardzo mocno kontrowersyjna, ponieważ sama nazwa mówi gmina samorządowa, powinna się samodzielne rządzić. A tu prezes partii narzuca jakieś ograniczenia. Jakim prawem? – pytał Wójt Wiesław Panasiuk.

Zadań zleconych dla samorządów przybywa, niestety część z nich nie jest finansowana z budżetu państwa i to zaczyna być mocno niepokojące. Praca wójta, burmistrza prezydenta jest oceniana przez radę gminy i mieszkańców. Bycie włodarzem samorządu to ogromna odpowiedzialność również pod względem karnym.

Zdaniem Wójta gminy Piszczac Kamila Kożuchowskiego, pomysł obniżenia pensji wójtom to jedno, ale po raz kolejny ingeruje się w samorząd, który powstał po to, aby było w nim jak najmniej udziału państwa, a jak najwięcej lokalnej samorządności. Na początku każdej kadencji zostaje uchwalone wynagrodzenie wójta, burmistrza, przez radę gminy. – W moim przypadku nie dostałem oczywiście maksymalnych widełek. Zaczęto od takiego średniego poziomu i po dwóch latach radni zdecydowali w moim przypadku o podwyżce, argumentując to dobrze wykonywanymi obowiązkami. Uważam, że ten pomysł jest sprawdzony i powinien pozostać – powiedział Wójt Kamil Kożuchowski.

Przybywa zadań dla samorządów, a bycie wójtem to ogromna odpowiedzialność. Nawet przy tak sprawnie zarządzanym urzędem jak na przykład w Gminie Zalesie, jest to spore wyzwanie. Jak powiedział Wójt Jan Sikora, pomysł obniżenia wynagrodzeń wójtom jest nietrafiony, bo dzisiaj, wynagrodzenia w całej gospodarce są podnoszone, i są dość wysokie. Jeśli weźmie się pod uwagę wynagrodzenie wójta, doda do tego dwukadencyjność, to zdaniem Wójta Jana Sikory nie będzie konkurencji, tylko będzie nacisk na to, aby kogoś wybrać.

Wójtowie nie mają żadnych praw do nagród i premii, a praca nie ma ściśle normowanych godzin. Są takie miesiące, w których nie ma również wolnych weekendów, ponieważ odbywają się spotkania oficjalne. W małej gminie wójt musi również być menagerem
i kreować wieloletnią politykę inwestycyjną.

Bycie wójtem to przede wszystkim obowiązek, a w drugiej kolejności zaszczyt. – Przede wszystkim decyduje tutaj chęć zrobienia czegoś pozytywnego dla ludzi, dla społeczeństwa, których jesteśmy i przedstawicielem i pracujemy też dla tych ludzi – powiedział Wójt Jan Sikora.

ICH/Biała Podlaska

DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • do Wyborcy...
  2018-05-28 17:02:49

  arrow

  A Prezes to coś robi czy też NIC? A wójtowie, burmistrzowie, prezydenci z PiS to też NIC nie robią na tych stanowiskach? Ojoj!

 • Kij
  2018-05-28 11:48:50

  arrow

  To może dokończmy reformę na wzór zachodni. Niech Wójt , burmistrz , prezydent będzie społeczny, natomiast wprowaźmy służbę cywilną w samorządzie gdzie na czele urzędu będzie stał wybrany w konkursie na min. 15 lat dyrektor urzędu z właściwym wykształceniem i stażem , który będzie kierownikiem urzędu i będzie realizował postanowienia wójta i Rady gminy w zagospodarowywaniu7 nadwyżek operacyjnych danego samorządu. W Niemczech są przypadki , że jeden urząd obsługuje np 5 gmin. Burmistrz będzie wtedy takim przewodniczącym rady który ma dwa zadania : pilnować by na sesji nie było jak w sejmie i rozmawiać z wyborcami, bo wyborcy lubią rozmawiać z tymi , których wybierają. I wtedy takich wójtów można wybierać nawet co dwa miesiące , profesjonalna administracja właściwie wynagradzana będzie pracować normalnie , nie w rytmie od wyborów do wyborów.

 • ,...
  2018-05-20 18:28:24

  arrow

  To jest niszczenie samorządu w Polsce. Nikt kto ma wiedzę, doświadczenie, kto ma wizję na wiele lat, rozwoju gminy czy miasta nie wystartuje w wyborach. Bycie wójtem, burmistrzem, prezydentem to ogromna odpowiedzialność, a za źle podjęte decyzje i nie właściwe zarządzanie samorządem można skończyć w więzieniu. Te chore zmiany spowodują, że ucierpią przede wszystkim mieszkańcy. Nie będzie dróg, nie będzie inwestycji, nie będzie dowozu dzieci do szkół. Żeby wybudować kilometr drogi bardzo często trzeba poświecić na to 2-3 lata. Poza tym wójt, burmistrz, prezydent nie może prowadzić działalności gospodarczej, ani być zatrudnionym w żadnej firmie.

 • Wyborca PIS
  2018-05-19 15:05:47

  arrow

  I bardzo dobrze. Powinni obciąć o kolejne 50%. Wówczas będzie uczciwie. Za nicnierobienie nic się nie należy. Dlatego zawsze bede głosował na PIS

 • Kasia
  2018-05-19 13:11:28

  arrow

  Jeśli idą na stanowiska ludzie żeby coś zrobić dla lokalnej społeczności to średnia krajowa jest wystarczająca .
  Jeśli chcą dorobić się niech założą własny biznes.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA
foto

Dlaczego SEIKO…?
2018-10-17 11:18:10 Kategoria:

Nadeszła chwila, by znów widzieć wszystko precyzyjnie. By skupić się na sobie – swoich oczach, wyraźnym widzeniu i świetnym wyglądzie.

więcej »
foto

Nie oceniaj mnie zanim mnie nie poznasz!
2018-10-17 11:05:58 Kategoria:

Nie oceniajmy i nie lękajmy się osób doświadczających zaburzeń psychicznych, wspierajmy i pomóżmy im aktywnie włączyć się w życie społeczne i zawodowe - z takim...

więcej »
foto

Dla seniorów i dla młodych
2018-10-12 08:43:50 Kategoria: Wybierz kategorie

wywiad z łukowskim radnym miejskim Piotrem Płudowskim, kandydującym w wyborach burmistrzowskich.

więcej »

Biała Podl.

w lewoPaźdzernik 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.10

Lekcje bezpieczeństwa dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Białej Podlaskiej!

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.10

Dzień Spirometrii w WSzS

więcej »
5 6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.10

Piesza Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.10

Wypadek pod kinem w ramach akcji profilaktycznej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.10

Biała Podlaska: Motocykliści zakończą sezon

więcej »
7

POWIAT BIALSKI, 07.10

Pratulin: 8. Pielgrzymka Mężczyzn

więcej »

ŁUKÓW, 07.10

Motocykliści wybierają się do Pratulina

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.10

Czyste powietrze w Białej Podlaskiej. Dowiedz się więcej na spotkaniu informacyjnym

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.10

Bialscy tenisiści stołowi zaczynają sezon

więcej »
8 9

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 09.10

KONCERT z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości oraz inauguracji roku akademickiego 2018/2019

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.10 17:00

Pierwsza trójmedialna debata prezydencka w Białej Podlaskiej

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.10

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.10 21:00

Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »
13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.10

Ostatnia edycja Dance with Me w Białej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.10

W sobotę grają bialscy szczypiorniści

więcej »
14
15

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 15.10 11:00

Podlaskie Spotkania Literackie

więcej »
16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.10 13:00

Rusza budowa Bialskiej Onkologii

więcej »
17 18

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.10

Spotkanie z historykiem w miejskiej bibliotece

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.10

Międzynarodowy Dzień Mediacji /zaproszenie/

więcej »
19 20 21
22 23 24 25

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 25.10

Caritas: Osoby z niepełnosprawnością stanęły za kamerą

więcej »
26

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 26.10 09:30

Festiwal Tradycyjnych Zabaw i Gier w Białej Podlaskiej

więcej »
27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje

SONDA