R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

PERN: nowe zbiorniki w bazach w Emilianowie i Małaszewiczach
2021-01-19 18:09:44 Artykuł czytany 202 razy


PERN oddał do eksploatacji trzy nowe zbiorniki w bazach w Emilianowie i Małaszewiczach. Będą one przeznaczone do magazynowania zapasów interwencyjnych, a także do obrotu paliwami. W bazie w Małaszewiczach do eksploatacji trafił zbiornik o pojemności 32 tysięcy metrów sześciennych, w Emilianowie dwa zbiorniki po 10 tysięcy metrów sześciennych. Razem daje to pojemność ponad 50 tysięcy metrów sześciennych.


To dobra wiadomość dla Klientów PERN bo w ostatnich latach dzięki radykalnemu ograniczeniu szarej strefy istotnie wzrosło zapotrzebowanie na magazynowanie paliw. W bazie Małaszewiczach do eksploatacji trafił zbiornik o pojemności 32 tys. m3, a w Emilianowie dwa zbiorniki po 10 tys. m3.  Nowe zbiorniki zostaną przeznaczone do obrotu paliwami, a także do magazynowania zapasów interwencyjnych. Wykonawcą prac w obu lokalizacjach jest konsorcjum: Naftoremont-Naftobudowa Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo AGAT S.A.

- Działania rządu Prawa i Sprawiedliwości doprowadziły do radykalnego ograniczenia szarej strefy w handlu paliwami. Legalny handel wymaga zwiększenia pojemności magazynów. PERN buduje kolejne zbiorniki i oddaje je w przewidywanych terminach. W ostatnich latach już 220tys m3 nowych pojemności zostało udostępnionych klientom. Ukończone budowy w Emilianowie i Małaszewiczach to fragment dużego planu inwestycyjnego. Bazy paliwowe i rurociągi PERN są najważniejszym elementem w polskim systemie logistyki paliwowej, zapewniającym bezpieczeństwo dostaw paliw  – podkreślił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Pojemność magazynowa bazy w Emilianowie wzrośnie do 143,5 tys. m3

Baza nr 5 w Emilianowie działa od 1962 roku, obecnie składa się z 30 zbiorników, w których magazynowane są: benzyna bezołowiowa, olej napędowy, opałowy, biokomponenty oraz dodatki uszlachetniające. Dzięki rozbudowie bazy o kolejne 2 zbiorniki, całkowita pojemność magazynowa zwiększyła się o 20 tys. m3 do 143,5 tys. m3.

Park zbiornikowy posiada własną bocznicę kolejową połączoną z linią kolejową Radzymin – Tłuszcz. Kolejowy terminal rozładunkowy paliw umożliwia jednoczesny rozładunek aż 30 cystern kolejowych.

Małaszewicze z pojemnością większą o 32 tys. m3

Baza nr 22 w Małaszewiczach składa się z 21 zbiorników paliwowych. Produkty, które są w nich przechowywane to: benzyna bezołowiowa, olej napędowy i opałowy. Rozbudowa bazy o kolejny zbiornik na olej napędowy, pozwoli na zwiększenie całkowitej pojemności magazynowej o 32 tys. m3, do 116,5 tys. m3.

- Zbiorniki w Emilianowie i Małaszewiczach to element II etapu rozbudowy baz paliw, który należy do programu Megainwestycji PERN. Pierwszy etap obejmował wybudowanie 4 zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m³, drugi etap, to 9 nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³, również w bazach w Koluszkach i Boronowie, gdzie inwestycje już są ukończone, a także w Rejowcu i Dębogórzu. Obecnie jesteśmy na etapie projektowania etapu trzeciego – podkreślił Igor Wasilewski, prezes PERN. – Warto zaznaczyć, że obie inwestycje wykonało polskie konsorcjum Naftoremont-Naftobudowa i Przedsiębiorstwo AGAT. Nasze inwestycje to nie tylko odpowiedź na zapotrzebowanie rynku ale także realne wsparcie dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców – dodał Igor Wasilewski.

- Realizacja tej strategicznej dla polskiego rynku paliw mega inwestycji PERN to bardzo ważny projekt w Grupie Kapitałowej Polimex Mostostal. Dzięki zoptymalizowaniu naszej pracy, licząc od dnia przekazania placu budowy, projekt w Małaszewiczach trwał tylko 56 tygodni. Do budowy zbiorników zużyliśmy: 900 ton stali, 90 ton stali zbrojeniowej oraz 950 m3 betonu. W szczycie pracowało tu aż 110 osób. Dzięki rozbudowie baz paliwowych PERN wzmocniliśmy kompetencje zbiornikowe Naftoremont-Naftobudowa Sp. z o. o. W ciągu ostatnich trzech lat, jako Konsorcjum naszej spółki i partnera firmę AGAT S.A. zbudowaliśmy dla PERN 12 zbiorników na paliwa płynne, o łącznej pojemności 557 000 m3. Kończymy jeszcze budowę zbiorników 5 zbiorników w Terminalu Naftowym w Gdańsku - 3 zbiorników po 100 tys.m³ pojemności każdy i 2 zbiorników o pojemności po 45 tys.m³. Cieszy na fakt, że mamy swój udział w unowocześnianiu i rozbudowie infrastruktury energetycznej Polski. – dodał Krzysztof Figat Prezes Polimex Mostostal S.A.

Najwyższe standardy ochrony środowiska

Nowe zbiorniki są wykonane z blachy stalowej, mają bryłę w kształcie walca o osi pionowej z dachami stałymi w kształcie kopuł. Każdy zbiornik został posadowiony na oddzielnym żelbetowym fundamencie pierścieniowym, stanowiącym oparcie dla płaszcza stalowego zewnętrznego (osłony zbiornika) i wewnętrznego (zbiornika właściwego). Na fundamencie wykonano warstwę z mieszanki mineralno-asfaltowej piaskowo-żwirowej.

W celu zabezpieczenia przed ewentualnymi wyciekami, każdy zbiornik jest otoczony ścianą osłonową, znajdującą się w odległości 2 m od płaszcza, oraz wyposażony w monitorowane podwójne dno. Dno zbiornika jest podzielone na trzy sekcje. W każdej sekcji zastosowano czujniki podciśnieniowe do wykrywania potencjalnych wycieków.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed wyciekami jest również znajdująca się pod fundamentami, jak i całymi zbiornikami geomembrana. W skład systemu zabezpieczeń wchodzi również monitoring szczelności płaszcza zbiornika, kontrolujący stężenie par węglowodorów w przestrzeni między płaszczowej. Wszystkie informacje dotyczące szczelności zbiornika przekazywane są na bieżąco do sterowni głównej. System zabezpieczeń środowiska naturalnego zamyka układ kanalizacji deszczowo-przemysłowej z możliwością odprowadzenia ścieków zawierających substancje ropopochodne.

źródło: www.polimex-mostostal.pl/IAR


DW
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl
|
|
|
Beata Malczuk
tel.
b.malczuk@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Radiowe Rekolekcje Wielkopostne
2021-03-03 11:53:20 Kategoria:

Katolickie Radio Podlasie zaprasza do słuchania rekolekcji wielkopostnych. Rozważania rekolekcyjne będą emitowane od poniedziałku, 8 marca do niedzieli, 14 marca....

więcej »


foto

Jak prowadzić firmę z domu?
2021-03-04 08:20:52 Kategoria:

W ostatnich latach coraz popularniejsze jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej w domu. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają mnóstwo...

więcej »
foto

Jakie materace do łóżka powinny wybrać pary?
2021-03-04 08:11:50 Kategoria:

Z pozoru decyzja o zakupie materaca jest łatwa. Ale gdy zaczniesz zgłębiać temat, okazuje się, idealny materac dla par to wcale nie ten, o którym do tej pory myślałeś....

więcej »
foto

Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób...
2021-03-03 14:50:04 Kategoria:

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej prowadzi w Sokołowie Podlaskim Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych, zwany w skrócie DOWON. Jego historia sięga...

więcej »
foto

Prawdy i mity dotyczące prania – sprawdź, czy wiesz o...
2021-03-01 07:57:49 Kategoria:

Usłyszałeś już tak wiele „dobry rad” dotyczących prania, że sam nie wiesz, którym z nich wierzyć? Zobacz, jak rozprawiliśmy się z najczęściej krążącymi mitami...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMarzec 2021w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8

POWIAT BIALSKI, 08.03

Janów Podlaski: Koncert online z okazji Dnia Kobiet

więcej »
9

POWIAT BIALSKI, 09.03

Komunikat o śmierci i pogrzebie

więcej »
10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje