R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pomoc dla Grzegorza Łucyka
2020-06-19 15:31:40 Artykuł czytany 228 razy


- Pracowałem w zawodzie stolarz i innych od 16 roku życia. A tu nagle choroba. Moje życie stanęło do góry nogami – opowiada 39-letni Grzegorz Łucyk z Zalesia koło Białej Podlaskiej. Mężczyzna zmaga się z chorobami, które zagrażają jego życiu i zwrócił się w potrzebie o wsparcie do Caritas Diecezji Siedleckiej. Organizacja apeluje o pomoc finansową na jego leczenie i rehabilitację.


Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz fibliomalgia to poważne choroby, prowadzące do niepełnosprawności, kalectwa, a także – w niektórych skrajnych przypadkach – do śmierci osoby chorej. Pierwsza z nich sprawia straszny ból i powoduje sztywnienie stawów. Druga to przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich. To z nimi zmaga się każdego dnia Pan Grzegorz Łucyk. - Bardzo boję się co będzie z moim życiem dalej. Są dni beznadziejne i nie jestem w stanie funkcjonować, czuję się fatalnie. Te choroby mogą doprowadzić do tego, że nie będę mógł podnieść się z łóżka – tłumaczy zalesianin. Jest to nierówna walka, bo mężczyzna nie ma pieniędzy nawet na wizyty lekarskie i konieczne leki, które musi brać na stałe.

Pieniądze, których nie ma


Ból fizyczny wykluczył go z rynku pracy, bo objawy chorób uniemożliwiają mu pracę zarobkową, a o pieniądzach z innych źródeł można na razie zapomnieć. – Chorobę wykryto u mnie w 2016 roku. Od 2017 roku staram się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o rentę. Bezskutecznie. W maju tego roku napisałem prośbę do prezesa ZUS o przyznanie renty specjalnej. Czekam na decyzję – tłumaczy. Pan Grzegorz ma wydaną decyzję o zakwalifikowaniu do stopnia niepełnosprawności w stopniu lekkim. Z pewnością jednak lekko mu nie jest.

Potrzebne wsparcie

Wsparciem dla Pana Łucyka jest jego 37-letnia żona Katarzyna (pracuje na ½ etatu w Niepublicznym Przedszkolu w Zalesiu), córka Paulina (15 lat) i syn Dawid (14 lat). Mieszkają razem w jednorodzinnym domu w Zalesiu koło Białej Podlaskiej. - Brakuje nam pieniędzy na podstawowe potrzeby, leczenie, żywność, rachunki, opał oraz środki do higieny. Jak tłumaczy, do tego roku radzili sobie raz lepiej, raz gorzej, ale teraz, kiedy zachorowała też jego żona, przeszła 6 zabiegów operacyjnych z powodu endometriozy i czeka na operację tarczycy, ich życie nie przypomina sielanki. - Jest mi bardzo ciężko znieść tę myśl o chorobie. Zastanawiałem się, jak będzie wyglądać moje życie. Mam rodzinę, dwoje dzieci na utrzymaniu, na które nie jestem w stanie zarobić. Moje leczenie było najważniejsze i tak właśnie jest do tej pory dla mojej żony, dzieci oraz dla teścia, który stara się pomagać – zwierza się Pan Łucyk.

Ratunkiem są leki i odpowiednia terapia

Rodzina walczy o pomoc dla Pana Grzegorza,  aby nie spełnił się najgorszy scenariusz. Ratunkiem są leki biologiczne i zapewnienie odpowiedniej terapii. Ich koszt jednak, znacznie przekracza możliwości finansowe rodziny. Zakup leków, które mężczyzna na stałe zażywa, bardzo obciąża i tak skromny budżet.

Pomoc w spłacie długów

Niestety, to nie jedyne problemy rodziny. Kłopoty zaczęły się wiele lat wcześniej -  w 2010 roku, kiedy Pani Katarzyna postanowiła pomóc swojemu ojcu w spłacie długów. Kobieta przyjęła na siebie część jego zobowiązań, mając nadzieję, że takie rozwiązanie jednocześnie zapewni pracę dla jej męża. Rzeczywistość okazała się brutalna: osoba, której rodzina zaufała, oszukała Łucyków, którzy teraz muszą walczyć o to, aby nie zostało im odebrane mieszkanie.

Dramatyczna sytuacja finansowa

Rodzina jest w dramatycznej sytuacji finansowej. Dom rodzinny już kilkakrotnie był licytowany. Problemy odbiły się także na zdrowiu zarówno psychicznym jak i fizycznym najbliższych Państwa Łucyków, a więc na ich pomoc nie mogą liczyć. Rodzina ciągle wierzy... Pani Katarzyna dzielnie walczy o to, aby jej mąż stanął na nogi, ma nadzieję, że dzięki wparciu i otwartym sercom beznadziejna sytuacja odmieni się, że życie przyniesie im jeszcze dobre chwile. Są ludzie, którym małżeństwo chce bardzo podziękować: pracownicy GOPS-u w Zalesiu, szczególnie pani Elżbieta Pykacz, pani Barbara Płaza z apteki w Zalesiu i inne osoby prywatne – za wsparcie i życzliwość. - Moim jedynym marzeniem jest to, żebym był zdrowy i mógł pójść do pracy, i żeby moja rodzina była szczęśliwa. Każda pomoc będzie dla nas jak światełko w tunelu do normalnego życia – mówi Pan Grzegorz.


Caritas Diecezji Siedleckiej otworzyła specjalne subkonto, na którym zbierane są środki na leczenie i rehabilitację Grzegorza Łucyka. Każdy, kto zechce wesprzeć mężczyznę, może przekazać 1% podatku (nr KRS 0000223111 z poniższym dopiskiem) lub wpłacić pieniądze na konto:
Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/Siedlce 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260.
z dopiskiem: „45612 – Łucyk Grzegorz”.

(AN)

DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
NASI PARTNERZY
SAS


- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Najbliższe transmisje na antenie KRP
2020-08-12 16:03:05 Kategoria:

Dobiega końca Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę. Zapraszamy naszych słuchaczy do duchowej łączności z pątnikami, którzy w tym roku – inaczej niż zwykle -...

więcej »


foto

Łazienka z wanną wolnostojącą
2020-08-14 14:28:59 Kategoria:

Niektórym po prostu trudno jest sobie wyobrazić łazienkę bez wanny. Klasyczna jest w prostokątnym kształcie, przynajmniej jednym bokiem przylega do ściany. Często...

więcej »
foto

Oszczędzanie a promocje w sklepach: co warto o tym...
2020-08-10 13:23:09 Kategoria:

Wbrew pozorom, zakupy żywności to jedna z głównych dziedzin naszego życia, które mogą stać się źródłem oszczędności. Jak wiadomo, oszczędzanie niejedno ma imię....

więcej »
foto

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS
2020-08-07 12:15:07 Kategoria:

Opieka koordynowana w Przychodni Centrum Pilotaż POZ PLUS to program realizowany w terminie do 30 czerwca 2021 roku.

więcej »

Biała Podl.

w lewoSierpień 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
7

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 07.08

Biała Podlaska: Rozbudowa ul. Warszawskiej i utrudnienia w ruchu

więcej »
8 9

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 09.08

I Diecezjalny Zjazd Apostolatu Margaretka

więcej »
10 11 12 13 14

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sanktuarium Leśniańskim

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08 12:00

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »
16
17 18 19 20 21 22 23

POWIAT BIALSKI, 23.08

19 lipca i 23 sierpnia na Placu Partyzantów w Janowie Podlaskim odbędzie się Pchli Targ

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje