R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Razem działają od lat...
2018-11-09 18:21:53 Artykuł czytany 152 razy


W powiecie bialskim jest dwóch włodarzy, którzy współpracują od 1990 roku: Krzysztof Iwaniuk - wójt gminy Terespol i Jan Sikora - wójt gminy Zalesie. O współpracy, rozwoju samorządności w ich gminach oraz o planach na przyszłość opowiedzieli w wywiadzie dla Radia Podlasie.


Izabela Chajkaluk: Jak kształtowały się Państwa relacje przez 28 lat istnienia samorządności w Polsce?

Jan Sikora: Relacje między sąsiadami, były zawsze dobre. Bo obaj rozumiemy to, że tylko dobra współpraca jest kluczem do sukcesu. Problemy na ogół w jednej i drugiej gminie są bardzo podobne i jest wiele takich sytuacji, że poszukując rozwiązania dla jednej i dla drugiej gminy równocześnie, można to łatwiej osiągnąć.

Krzysztof Iwaniuk: 
Potwierdzam w pełni, że z jednej strony troszeczkę konkurujemy, bo to normalne, że każdy chciałby dla swoich mieszkańców zrobić więcej. Ale z drugiej strony współpracując zawsze możemy więcej i tutaj nie mam najmniejszych wątpliwości. Ze wszystkimi sąsiadami chcemy żyć normalnie, ale rzeczywiście z gminą Zalesie chyba najwięcej nam się udało zrobić. Mamy wspólną aglomerację ściekową, czyli woda płynie do niektórych miejscowości w gminie Zalesie. Ścieki też wracają. Mamy wspólną szkołę, wspólną parafię i śmieci. Spółka EKO-BUG też obsługuje gminę Zalesie. Mamy jeszcze uzgodnionych parę spraw na przyszłość, które myślę, że również będziemy wspólnie realizować.

ICH: Dobra współpraca miedzy samorządami to szansa na poprawę jakości życia mieszkańców. Jakie zadania udało się wspólnie zrealizować?

J.S. Z punktu widzenia gminy Zalesie, najważniejszą sprawą było podłączenie do wodociągu, który funkcjonuje w gminie sąsiedniej, a także podłączenie do kanalizacji. Jestem bardzo wdzięczny. Dziękuję w imieniu moim i mieszkańców. Gdyby gmina Terespol nie wyraziła zgodny na podłączenie części naszej gminy, to nie uzyskalibyśmy pieniędzy unijnych i na pewno do dzisiaj ta kanalizacja nie byłaby wykonana. Oprócz tego jest jeszcze kilka innych spraw, np.  ochrona przeciwpożarowa. Tutaj zawsze była bardzo dobra współpraca. Jeśli jest taka potrzeba, jednostki z jednej czy drugiej gminy funkcjonują tak jakby to był jeden wspólny organizm gospodarczy.

K.I. Mieszkamy na wschodzie Polski, praktycznie w najbiedniejszym regionie UE i najbiedniejszym powiecie w ramach tego regionu. Więc tym bardziej powinniśmy się trzymać razem. Zrównoważony czy odpowiedzialny rozwój ciągle jest fikcją. Cieszę, że kolega Jan Sikora jest w Związku Gmin Wiejskich RP i wspiera nasze działania na arenie ogólnopolskiej. Trzeba bardziej wyrównywać szanse wszystkich, którzy mają inny start, bo są „daleko od szosy” lub z innych powodów. Myślę, że nasze działania w pewnym sensie pomagają, ponieważ nie mamy szlabanów na granicach gmin. Sporo mieszkańców gminy Zalesie pracuje też w naszej gminie, być może nasi w Zalesiu. Myślę, że z punktu widzenia mieszkańca nie ma znaczenia, że to jest osobna jednostka administracyjna, chociaż każdy ma swoje podwórko. Cieszę się, że na przyszłość jestem wsparty w tej inicjatywie, która miałaby stworzyć nowy region. Bug - ta granica, którą przez te 25 lat tak jakby przespaliśmy dla relacji polsko-bialoruskich, jest szansą dla naszej gminy, dla miasta Terespol, ale też i dla gminy Zalesie. Więc myślę, że warto jeszcze by było wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności do tego, żeby jeszcze lepiej się żyło mieszkańcom zarówno gminy Zalesie jak i gminy Terespol.

ICH: Gmina Terespol i Gmina Zalesie współtworzą cześć mikroregionu terespolskiego.
A współpraca obydwu samorządów jest szansą na przyciągnięcie kolejnych inwestorów.


J.S. Tak, jest to wielka szansa, bo na terenie obydwu gmin są tzw. szerokie tory rosyjskie.
W związku z tym są firmy, które wykorzystują tę sytuację do spedycji, do wymiany towarów między Europą Wschodnią, a Unią Europejską. W sensie gospodarczym to tam już całkowicie nie widać podziałów. Jest to jeden mikroregion gospodarczy.

K.I. Tak, to prawda. Suchy port w Małaszewiczach, który jest mocno zaniedbany, dzisiaj nabrał nowego znaczenia dzięki temu, że ten nowy Szlak Jedwabny jest widoczny z Pekinu. Brest-Małaszewicze tak jak to podkreślali na ostatnich targach w Pekinie, na które byłem zaproszony przez polską ambasadę. I to jest nasza szansa, jedna na 1000 lat. Małaszewicze zaczynają się od Kobylan, to jest ok. 200 km torów na 300 ha i to się kończy właśnie w gminie Zalesie. Ten port przekracza granice gminy i na tych dwóch gminach dzisiaj ciąży jak gdyby rozwój tego mikroregionu terespolskiego. Bo jeżeli tu się nie uda
i przy przyszłej autostradzie A2, gdzie też terminal jest na granicy, mówię o terminalu
w Koroszczynie. Terminal jest już w gminie, ale węzeł Dobryń, ostatni węzeł autostrady A2 będzie w gminie Zalesie. To jeszcze daje nam nową szansę, że w tym rejonie w dłuższej perspektywie pojawią się nowi inwestorzy, którzy będą szansą na pójście do przodu naszych stron.

ICH: Stabilność władz samorządu oraz wieloletnia strategia rozwoju, to szansa by jak najlepiej służyć mieszkańcom.

J.S. Ważne są procedury prawne, ważne jest prawo, które jest bardziej lub mniej przyjazne inwestorom, ale w każdym procesie inwestycyjnym zawsze uczestniczą ludzie. Jeśli to są ludzie kompetentni, których też znamy to wtedy na pewno jest łatwiej. Inwestorzy są lepiej obsłużeni, wiedzą z kim rozmawiać, wiedzą czego się spodziewać. Dzisiaj nie da się funkcjonować nie mając dostatecznej wiedzy ekonomicznej i administracyjnej.

K.I.
To nie jest ten czas kiedy wszyscy uczyliśmy się samorządu i wszystko co było nie zabronione prawem, było dozwolone. Dzisiaj jeżeli nie znamy konkretnego przepisu prawnego, nie możemy podjąć żadnej decyzji, a to już wymaga przy naszej „biegunce legislacyjnej” jaką mamy dzisiaj, dużej wiedzy i umiejętności. Tym bardziej, że nasze urzędy są niewielkie. Nie ma tego komfortu co w dużych miastach czy organach centralnych, gdzie jedna osoba albo i cały zespół osób pilnuje jednej ustawy. U nas jest kilka osób merytorycznych odliczając księgowość, gdzie nie wiadomo którego dnia jakim zagadnieniem będziemy musieli się zajmować.

Z Wójtem Krzysztofem Iwaniukiem i Wójtem Janem Sikorą, rozmawiała Izabela Chajkaluk.

ICH/Kobylany [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Ciekawa lektura na wakacje? Dowiedz się, jak tanio...
2019-08-20 11:57:27 Kategoria:

Lato to czas błogiego relaksu i odpoczynku. Najchętniej spędzamy wówczas czas na świeżym powietrzu – w tym celu nie trzeba nawet wyjeżdżać z Podlasia. Leżak czy koc...

więcej »
foto

Bajkowa Wyspa - przedszkole i żłobek w Pruszynie-Pieńkach
2019-07-01 07:26:27 Kategoria:

W Pruszynie-Pieńkach powstaje Bajkowa Wyspa - najwspanialsze przedszkole i żłobek. Bajkowa wyspa to niepowtarzalne miejsce na żłobkowo przedszkolnej mapie Siedlec i...

więcej »

Biała Podl.

w lewoSierpień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.08

Rajd rowerowy z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

POWIAT BIALSKI, 01.08 16:30

Terespol pamięta! - 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.08 17:00

Biała Podlaska: obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

więcej »
2 3

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.08

Bezpłatna mammografia w Białej Podlaskiej

więcej »
4

POWIAT BIALSKI, 04.08

Dni Wisznic 2019 z Lady Pank i Zenkiem Martyniukiem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 04.08

Wojewódzka Wystawa Koni Zimnkorwistych

więcej »
5

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 05.08

Biała Podlaska: Kino Letnie w Parku Radziwiłłowskim

więcej »
6

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 06.08

Biała Podlaska: Kino Letnie w Parku Radziwiłłowskim

więcej »
7 8 9

POWIAT BIALSKI, 09.08 11:00

Dzień Sportu w Rossoszu

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.08 11:00

KsięgoZbiór w Białej Podlaskiej

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.08

Wkrótce wieczór uwielbienia w Wisznicach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.08 14:00

Jarmark Rękodzielniczy w Terespolu

więcej »
12

POWIAT BIALSKI, 12.08

Przed nami - Sprawni Poprzez Sport 2019

więcej »
13 14

POWIAT BIALSKI, 14.08 12:00

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 14.08 17:00

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej

więcej »
15

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Leśnej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 15.08

Uroczystości odpustowe w Kodniu

więcej »
16 17 18

POWIAT BIALSKI, 18.08

Jarmark Sapieżyński w Kodniu - zapowiedź

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.08 11:00

I Bialskopodlaskie Święto Miodu

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.08 11:30

Dożynki gminno - parafialne w Leśnej Podlaskiej

więcej »
19 20 21 22

POWIAT BIALSKI, 22.08 18:00

Połoski: Inauguracja modlitw do Św. Rity z Cascii

więcej »
23

POWIAT BIALSKI, 23.08 18:30

Pratulińska Szkoła Wiary

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.08 09:00

Letnie Rekolekcje z ks. Rafałem Jarosiewiczem w Siedlcach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 24.08 15:00

Międzynarodowa Biesiada Nadbużańska /zapowiedź/

więcej »
25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje