R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Razem działają od lat...
2018-11-09 18:21:53 Artykuł czytany 151 razy


W powiecie bialskim jest dwóch włodarzy, którzy współpracują od 1990 roku: Krzysztof Iwaniuk - wójt gminy Terespol i Jan Sikora - wójt gminy Zalesie. O współpracy, rozwoju samorządności w ich gminach oraz o planach na przyszłość opowiedzieli w wywiadzie dla Radia Podlasie.


Izabela Chajkaluk: Jak kształtowały się Państwa relacje przez 28 lat istnienia samorządności w Polsce?

Jan Sikora: Relacje między sąsiadami, były zawsze dobre. Bo obaj rozumiemy to, że tylko dobra współpraca jest kluczem do sukcesu. Problemy na ogół w jednej i drugiej gminie są bardzo podobne i jest wiele takich sytuacji, że poszukując rozwiązania dla jednej i dla drugiej gminy równocześnie, można to łatwiej osiągnąć.

Krzysztof Iwaniuk: 
Potwierdzam w pełni, że z jednej strony troszeczkę konkurujemy, bo to normalne, że każdy chciałby dla swoich mieszkańców zrobić więcej. Ale z drugiej strony współpracując zawsze możemy więcej i tutaj nie mam najmniejszych wątpliwości. Ze wszystkimi sąsiadami chcemy żyć normalnie, ale rzeczywiście z gminą Zalesie chyba najwięcej nam się udało zrobić. Mamy wspólną aglomerację ściekową, czyli woda płynie do niektórych miejscowości w gminie Zalesie. Ścieki też wracają. Mamy wspólną szkołę, wspólną parafię i śmieci. Spółka EKO-BUG też obsługuje gminę Zalesie. Mamy jeszcze uzgodnionych parę spraw na przyszłość, które myślę, że również będziemy wspólnie realizować.

ICH: Dobra współpraca miedzy samorządami to szansa na poprawę jakości życia mieszkańców. Jakie zadania udało się wspólnie zrealizować?

J.S. Z punktu widzenia gminy Zalesie, najważniejszą sprawą było podłączenie do wodociągu, który funkcjonuje w gminie sąsiedniej, a także podłączenie do kanalizacji. Jestem bardzo wdzięczny. Dziękuję w imieniu moim i mieszkańców. Gdyby gmina Terespol nie wyraziła zgodny na podłączenie części naszej gminy, to nie uzyskalibyśmy pieniędzy unijnych i na pewno do dzisiaj ta kanalizacja nie byłaby wykonana. Oprócz tego jest jeszcze kilka innych spraw, np.  ochrona przeciwpożarowa. Tutaj zawsze była bardzo dobra współpraca. Jeśli jest taka potrzeba, jednostki z jednej czy drugiej gminy funkcjonują tak jakby to był jeden wspólny organizm gospodarczy.

K.I. Mieszkamy na wschodzie Polski, praktycznie w najbiedniejszym regionie UE i najbiedniejszym powiecie w ramach tego regionu. Więc tym bardziej powinniśmy się trzymać razem. Zrównoważony czy odpowiedzialny rozwój ciągle jest fikcją. Cieszę, że kolega Jan Sikora jest w Związku Gmin Wiejskich RP i wspiera nasze działania na arenie ogólnopolskiej. Trzeba bardziej wyrównywać szanse wszystkich, którzy mają inny start, bo są „daleko od szosy” lub z innych powodów. Myślę, że nasze działania w pewnym sensie pomagają, ponieważ nie mamy szlabanów na granicach gmin. Sporo mieszkańców gminy Zalesie pracuje też w naszej gminie, być może nasi w Zalesiu. Myślę, że z punktu widzenia mieszkańca nie ma znaczenia, że to jest osobna jednostka administracyjna, chociaż każdy ma swoje podwórko. Cieszę się, że na przyszłość jestem wsparty w tej inicjatywie, która miałaby stworzyć nowy region. Bug - ta granica, którą przez te 25 lat tak jakby przespaliśmy dla relacji polsko-bialoruskich, jest szansą dla naszej gminy, dla miasta Terespol, ale też i dla gminy Zalesie. Więc myślę, że warto jeszcze by było wykorzystać swoje doświadczenie i umiejętności do tego, żeby jeszcze lepiej się żyło mieszkańcom zarówno gminy Zalesie jak i gminy Terespol.

ICH: Gmina Terespol i Gmina Zalesie współtworzą cześć mikroregionu terespolskiego.
A współpraca obydwu samorządów jest szansą na przyciągnięcie kolejnych inwestorów.


J.S. Tak, jest to wielka szansa, bo na terenie obydwu gmin są tzw. szerokie tory rosyjskie.
W związku z tym są firmy, które wykorzystują tę sytuację do spedycji, do wymiany towarów między Europą Wschodnią, a Unią Europejską. W sensie gospodarczym to tam już całkowicie nie widać podziałów. Jest to jeden mikroregion gospodarczy.

K.I. Tak, to prawda. Suchy port w Małaszewiczach, który jest mocno zaniedbany, dzisiaj nabrał nowego znaczenia dzięki temu, że ten nowy Szlak Jedwabny jest widoczny z Pekinu. Brest-Małaszewicze tak jak to podkreślali na ostatnich targach w Pekinie, na które byłem zaproszony przez polską ambasadę. I to jest nasza szansa, jedna na 1000 lat. Małaszewicze zaczynają się od Kobylan, to jest ok. 200 km torów na 300 ha i to się kończy właśnie w gminie Zalesie. Ten port przekracza granice gminy i na tych dwóch gminach dzisiaj ciąży jak gdyby rozwój tego mikroregionu terespolskiego. Bo jeżeli tu się nie uda
i przy przyszłej autostradzie A2, gdzie też terminal jest na granicy, mówię o terminalu
w Koroszczynie. Terminal jest już w gminie, ale węzeł Dobryń, ostatni węzeł autostrady A2 będzie w gminie Zalesie. To jeszcze daje nam nową szansę, że w tym rejonie w dłuższej perspektywie pojawią się nowi inwestorzy, którzy będą szansą na pójście do przodu naszych stron.

ICH: Stabilność władz samorządu oraz wieloletnia strategia rozwoju, to szansa by jak najlepiej służyć mieszkańcom.

J.S. Ważne są procedury prawne, ważne jest prawo, które jest bardziej lub mniej przyjazne inwestorom, ale w każdym procesie inwestycyjnym zawsze uczestniczą ludzie. Jeśli to są ludzie kompetentni, których też znamy to wtedy na pewno jest łatwiej. Inwestorzy są lepiej obsłużeni, wiedzą z kim rozmawiać, wiedzą czego się spodziewać. Dzisiaj nie da się funkcjonować nie mając dostatecznej wiedzy ekonomicznej i administracyjnej.

K.I.
To nie jest ten czas kiedy wszyscy uczyliśmy się samorządu i wszystko co było nie zabronione prawem, było dozwolone. Dzisiaj jeżeli nie znamy konkretnego przepisu prawnego, nie możemy podjąć żadnej decyzji, a to już wymaga przy naszej „biegunce legislacyjnej” jaką mamy dzisiaj, dużej wiedzy i umiejętności. Tym bardziej, że nasze urzędy są niewielkie. Nie ma tego komfortu co w dużych miastach czy organach centralnych, gdzie jedna osoba albo i cały zespół osób pilnuje jednej ustawy. U nas jest kilka osób merytorycznych odliczając księgowość, gdzie nie wiadomo którego dnia jakim zagadnieniem będziemy musieli się zajmować.

Z Wójtem Krzysztofem Iwaniukiem i Wójtem Janem Sikorą, rozmawiała Izabela Chajkaluk.

ICH/Kobylany [ja]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
foto

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument...
2019-05-23 16:44:12 Kategoria:

Lato zbliża się wielkimi krokami. Część z nas tegoroczny urlop spędzi poza granicami naszego kraju. Planując taki wyjazd warto jednak pamiętać, że zagraniczna...

więcej »
foto

Zwiedzanie Lublina wynajętym samochodem - poznaj nasze...
2019-05-22 13:03:35 Kategoria:

Lublin jest coraz popularniejszą destynacją wśród podróżujących po całym kraju. Stolica Lubelszczyzny ma swój wyjątkowy klimat, który kusi zarówno do dłuższych...

więcej »
foto

Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów
2019-05-19 00:01:00 Kategoria:

W związku z Międzynarodowym Dniem Mycia Samochodów warto przyjrzeć się swojemu pojazdowi i poświęcić mu trochę czasu. Czyste auto ma znaczący wpływ na bezpieczną...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMaj 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT BIALSKI, 03.05

3 maja w Janowie Podlaskim

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.05 11:30

Biała Podlaska: uroczystości majowe

więcej »
4

POWIAT BIALSKI, 04.05 16:30

Piknik Majowy w Gminie Terespol

więcej »
5

POWIAT BIALSKI, 05.05

Turniej Szachowy w Terespolu

więcej »
6 7

POWIAT BIALSKI, 07.05

Spotkanie ks. Marka Dziewieckiego z bialskimi przedsiębiorcami

więcej »
8

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 08.05

Biała Podlaska pamięta o żołnierzach włoskich

więcej »
9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy „Moim obiektywem”

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.05

Biała Podlaska: spotkanie z Tadeuszem Chwałczykiem

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.05 21:00

Kodeń: Nocne Czuwanie Młodych

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.05 09:30

Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej w Wisznicach

więcej »

POWIAT BIALSKI, 11.05 12:00

Połoski: Modlitwy o cud zdrowia dla chorych

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.05 18:00

Biała Podlaska: Wernisaż wystawy malarskiej Krzysztofa Bojarczuka

więcej »
12

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 10:00

Biała Podlaska: Miejskie Obchody Święta 34. Pułku Piechoty

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 12.05 18:00

Biała Podlaska: XIII Koncerty Wielkanocne

więcej »
13 14 15 16

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.05 17:00

Spotkanie z Romanem Laszukiem

więcej »
17

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.05 20:00

Klasyczny Piątek - Cykliczne Spotkanie Bialskich Klasyków Nocą

więcej »
18

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 11:30

„Nie sam na SM – ćwiczymy razem!” - warsztaty rehabilitacyjne dla osób z SM i ich bliskich

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 18.05 17:00

Noc Muzeów w Białej Podlaskiej

więcej »

POWIAT BIALSKI, 18.05 18:00

Noc Muzeów w Romanowie

więcej »
19

POWIAT BIALSKI, 19.05

Festiwal Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05

XI Bialskopodlaskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 11:00

Wystawa i Pokaz Maszyn Rolniczych MASTER /zapowiedź/

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 19.05 18:00

Poznańskie Słowiki wystąpią w Białej Podlaskiej

więcej »
20

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 20.05 - 31.05

Biała Podlaska: Będzie dodatkowa rekrutacja do przedszkoli samorządowych i oddziałów przedszkolnych

więcej »
21 22 23

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.05

Spotkanie autorskie z Darią Galant

więcej »
24

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.05 11:00

Biała Podlaska: Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem

więcej »
25 26

POWIAT BIALSKI, 26.05

III Motocyklowa Pielgrzymka Kobiet do Pratulina

więcej »

POWIAT BIALSKI, 26.05

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zaprasza na IV Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet do Pratulina

więcej »
27 28

POWIAT BIALSKI, 28.05 10:00

IV Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas

więcej »
29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje