R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wójt Gminy Terespol o Funduszu Dróg Samorządowych
2017-07-13 17:28:38 Artykuł czytany 506 razy


Sejm rozpoczął prace nad poselskim projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Pierwsze czytanie odbyło się na zwołanym 12 lipca posiedzeniu Sejmu. Poselski projekt nowej ustawy przewiduje zmianę zasad finansowania dróg zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Propozycją parlamentarzystów jest utworzenie Funduszu Dróg Samorządowych, który ma być organem samorządowym, który będzie zarządzał systemem dofinansowania budowy i modernizacji dróg gminnych, powiatowych oraz mostów na drogach wojewódzkich.


Nie od dziś wiadomo, że infrastruktura drogowa to jedna z najdroższych inwestycji samorządów, z którymi muszą się mierzyć. Każda dodatkowa kwota na drogi lokalne jest bardzo istotna. Z inwestycjami drogowymi gminy radzą sobie albo lepiej, albo gorzej. - Jeżeli chodzi o gminy wiejskie, to w Polsce połowa dróg nie jest utwardzona, więc jeśli pojawia się nowy fundusz drogowy to, to jest wyjście naprzeciw naszym wiecznym postulatom. Zawsze podkreślaliśmy, że należałoby zupełnie inaczej prowadzić finansowanie dróg lokalnych. Dzisiaj absolutny priorytet był dla autostrad, dróg krajowych i dwupasmowych – powiedział Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk.

Oczywiście są to drogi najważniejsze, bo przenoszą 95 procent ruchu. Należy jednak pamiętać, że bez aktywnej polityki gmin, będą zabudowywane drogi wojewódzkie, gminne powiatowe. – Trwa dyskusja na temat planowania przestrzennego  w Polsce, dlatego powinniśmy aktywnie uczestniczyć i osiedlać mieszkańców niekoniecznie przy głównych ciągach komunikacji, bo nie jest to chyba najlepsze miejsce do życia i funkcjonowania – podkreśla Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Projekt nowego funduszu drogowego, który zakłada podwyższenie cen paliwa, jest potrzebny jeżeli faktycznie pieniądze trafią do samorządu. Przychody Funduszu Dróg Samorządowych będą stanowiły głównie wpływ z nowo wprowadzonej opłaty drogowej, której stawka zostanie ustanowiona na poziomie 20 groszy za litr paliwa. Według szacunkowych wyliczeń projektodawców wynika, że nowa opłata drogowa zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa tej kwoty przekazana będzie do FDS, natomiast reszta zasili Krajowy Fundusz Drogowy.

Sprawą dyskusyjną jest fakt, że to ma być fundusz dzielony przez wojewodów. – Tego nie rozumiem. Związek Gmin Wiejskich RP postulował wielokrotnie, żeby to jednak była subwencja drogowa, na każdy kilometr drogi lokalnej. Wtedy mamy stałe pieniądze i możemy planować długofalowo jak te drogi odbudować – tłumaczy Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Dlaczego to jest ważne? Jeżeli gminy lub powiaty, wydają na swoje drogi mniej niż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na bieżące utrzymanie. – To jeżeli nie będzie przeciwdziałania dekapitalizacji tego majątku, pojawi się problem, bo za chwilę te drogi znikną – mówi wójt Krzysztof Iwaniuk.

Na przykład powiat bialski, który posiada ponad 1300 km dróg, w ciągu roku remontuje około 10 km dróg. Za 100 lat już nie będzie dróg powiatowych i za 10 lat nie będzie jeżeli nie pojawi się jakieś dodatkowe źródło zasilania. 

- Warto byłoby się zastanowić, jakie te drogi mają być, bo z tym jest problem. Dotyczy to różnych sytuacji m.in. kryzysowych, przykładem jest choćby ASF. Każdy zarządca drogi musi jechać sam i pilnować mat dezynfekcyjnych, które często są po sąsiedzku, podobnie jest w przypadku letniego i zimowego ich utrzymania - mówił wójt.

Inwestycje drogowe to najdroższe zadanie samorządów i najbardziej oczekiwane przez mieszkańców, dlatego każdy grosz na drogi jest bardzo potrzebny.


ICH/Biała Podlaska

DJ
wykop
Sponsor galerii zdjęć


Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA
foto

Ponton Racing 2018
2018-02-26 15:52:40 Kategoria: Wybierz kategorie

Halo! Nie śpimy! Tylko się budzimy z zimowego snu, bo… Już 23 marca (piątek) w Parku Wodnym Siedlce po raz drugi wystartuje Ponton Racing, czyli wyścigi pontonów...

więcej »

Biała Podl.

w lewoMarzec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.03

Program bialskich uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym

więcej »
2 3

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.03

Barwna organizuje CZYTAJĄCE SOBOTY

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 03.03

Zagrają szczypiorniści

więcej »
4

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 04.03

Program bialskich uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym

więcej »
5 6 7 8 9

POWIAT BIALSKI, 09.03 21:00

Nocne Czuwanie Młodych w Kodniu

więcej »
10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.03

Siatkarze z Białej Podlaskiej zaczynają play - offy

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.03

Barwna organizuje CZYTAJĄCE SOBOTY

więcej »

POWIAT BIALSKI, 10.03 13:00

Dzień Kobiet w Terespolu

więcej »
11

POWIAT BIALSKI, 11.03 17:00

Dzień Kobiet z Olgą Bończyk

więcej »
12 13 14 15 16 17

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.03

W sobotę grają szczypiorniści

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 17.03

Barwna organizuje CZYTAJĄCE SOBOTY

więcej »
18
19 20 21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.03

Szkoła Podstawowa nr 3 organizuje imprezę dla przedszkolaków

więcej »
22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.03

Co to jest Fundusz Inicjatyw Obywatelskich? Odpowiedź poznasz podczas szkolenia

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.03 17:00

Spotkanie z bialskim archeologiem Mieczysławem Bienią

więcej »
23

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.03

Tutaj pracuje rzemieślnik

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 23.03 20:00

EDK w Białej Podlaskiej

więcej »
24 25
26 27 28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje