R E K L A M A


POWIAT BIALSKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Wójt Iwaniuk: Wspólnoty gruntowe testem na demokrację lokalną
2017-09-25 07:11:31 Artykuł czytany 429 razy


W polskim prawie cywilnym, nieruchomość stanowiąca przedmiot współwłasności o pewnych szczególnych cechach, której istotą jest uprawnienie do korzystania ze wspólnego gruntu nosi nazwę wspólnoty gruntowej. Z tym trudnym tematem mierzą się obecnie władze Gminy Terespol.


Wspólnoty gruntowe powstały jeszcze w XIX wieku na terenach zaboru rosyjskiego i austriackiego, których konsekwencją było zniesienie pańszczyzny. Jak wyjaśnia Magdalena Szymańska-Chmiel, radca prawny z Urzędu Gminy Terespol, charakteryzują się one nietypową metodą wykorzystywania nieruchomości rolnych, leśnych lub wodnych, wskazanych i uregulowanych w ustawie z 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. - Funkcjonowanie wspólnot gruntowych reguluje również wewnętrzny akt prawny, jakim jest statut – wyjaśniła Magdalena Szymańska-Chmiel.

Na terenie Gminy Terespol funkcjonuje 10 wspólnot gruntowych, które mają uregulowany stan prawny. Jak wyjaśniła Magdalena Szymańska-Chmiel, oznacza to, że każda z tych wspólnot ma wydane decyzje dotyczące ustalenia wykazu uprawnionych do udziału wraz z wielkością udziałów we wspólnocie. Są też ustalone decyzje dotyczące obszaru jaki każda z tych wspólnot posiada. - Są w większości powybierane zarządy, w większości powprowadzano zmiany statutu – dodaje Magdalena Szymańska-Chmiel.

Władze Gminy Terespol starają się pomoc wszystkim wspólnotom w przygotowaniu dokumentów dotyczących uchwał czy zmian w statucie. Niestety 6 wspólnot jeszcze nie posiada uregulowanego stanu prawnego.

Organem nadzorującym wspólnoty gruntowe jest wójt. Jak wyjaśnia Krzysztof Iwaniuk, rola wójta jest w zasadzie ograniczona - Mamy nadzór, ale nie możemy robić za zarządy wspólnot poszczególnych czynności, które do nich należą – podkreśla Wójt Gminy Terespol.

Od stycznia 2016 roku funkcjonuje znowelizowana ustawa o wspólnotach gruntowych, która wprowadziła kilka zmian. Jakich? – Nowelizacja daje szanse wspólnotom gruntowym, które powstały jeszcze za carskich czasów możliwość przekształcenia we współwłasność gruntów. Wtedy jest to bardziej podobne na wzór spółki kapitałowej. I wówczas sposób zarządzania zależy od wielkości udziałów – wyjaśnił Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Jeżeli niezależnie od wielkości udziałów ma się 1 głos, a zainteresowanie udziałowców jest niewielkie, to sytuacja staje się skomplikowana i trudna. Szczególnie jeśli kilka osób decyduje za kilkadziesiąt lub ponad sto.

– Wieloletnie zaniedbania powodują, że dzisiaj szczególnie w takiej gminie jak nasza, która jest mało rolniczą gminą, zainteresowanie wspólnym użytkowaniem gruntów jest mocno ograniczone. Nie ma tego wspólnego wypasania krów itd. To wszystko działało jeszcze na początku lat 90’ tych. – powiedział Wójt Krzysztof Iwaniuk.

W przypadku kiedy udziałowcy nie zrobią porządku ze wspólnotami sytuacja będzie się pogarszała z roku na rok, ponieważ część członków wypadnie z przyczyn naturalnych, co spowoduje podział na spadkobierców, którzy mogą być nie do ustalenia. W ciągu kilku czy kilkunastu lat może to doprowadzić do potrzeby kolejnej zmiany przepisów, żeby móc do pozbierać.

Bycie członkiem wspólnoty gruntowej to nie tylko obowiązki, ale także korzyści. – Gdyby było jasne, że na cele gospodarcze czy społeczne wspólnoty chciałyby przeznaczać pieniądze, szczególnie na takie rzeczy, na które nie może przeznaczać gmina, to ze wszech miar to popieramy. Tylko, żeby to były racjonalne wydatki i służyły dla dobra ogółu mieszkańców – powiedział Wójt Krzysztof Iwaniuk.

Wspólnoty gruntowe są testem na demokrację i samorządność poszczególnych wsi. - Apeluję, żeby potraktować to poważnie i wyprowadzić na prostą, bo będzie coraz gorzej. A szkoda by było, żeby zaprzepaścić często spory majątek – powiedział Wójt Krzysztof Iwaniuk.

W Gminie Terespol najmniejsze miejscowości, gdzie nie było tradycji nie podjęły decyzji
i prawdopodobnie tam grunty przejdą na rzecz skarbu państwa Zdaniem Wójta Krzysztofa Iwaniuka, nieuregulowanie tych spraw w przyszłości sprawi, że tak się stanie ze wszystkimi wspólnotami. – To stanie się mienie albo państwowe, albo może samorządowe, bo różne pomysły były przed nowelizacją tej ustawy – wyjaśnił Krzysztof Iwaniuk.

ICH/Biała Podlaska

wykop
Sponsor galerii zdjęć


Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Izabela Chajkaluk
tel. 500 106 004
biala@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Biała Podl.

w lewoLuty 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 01.02

Co łączy Białą Podlaską i Nieśwież?

więcej »
2

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 02.02 18:00

Wernisaż wystawy „Mama, I’m Coming Home” – RZEŹBA

więcej »
3 4

POWIAT BIALSKI, 04.02

Transmisja Eucharystii z Janowa Podlaskiego w TVP Polonia

więcej »
5 6 7 8 9 10

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 10.02

Bialscy szczypiorniści podejmą ekipę z Ostrowca Świętokrzyskiego

więcej »
11

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 11.02 17:00

The Best of Sting - koncert dla zakochanych

więcej »
12 13

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.02

Szkolenie dla bibliotekarzy i pedagogów

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 13.02 20:30

Zbliżają się walentynki jazzowe. Wystąpi krakowskie trio

więcej »
14 15 16

POWIAT BIALSKI, 16.02

Nocne Czuwanie Młodych: o jedności w Kodniu

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 16.02

Spotkanie dla przedsiębiorczych

więcej »
17 18
19 20 21

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 21.02

Luter i rewolucja protestancka - projekcja filmu w Białej Podlaskiej

więcej »
22

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 22.02 17:00

Pielgrzymowanie szlakiem św. Jakuba. Spotkanie w bibliotece

więcej »
23 24

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.02

W sobotę grają bialscy siatkarze

więcej »

MIASTO BIAŁA PODLASKA, 24.02

Zagrają szczypiorniści

więcej »
25
26

POWIAT BIALSKI, 26.02

Utrudnienia w ruchu na drogowym przejściu granicznym w Sławatyczach

więcej »
27

POWIAT BIALSKI, 27.02

Utrudnienia w ruchu na drogowym przejściu granicznym w Sławatyczach

więcej »
28

Kondolencje

Najnowsze Informacje