R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pielgrzymka na Kresy Wschodnie 2018
2018-07-21 10:25:00 Artykuł czytany 886 razy


W dniach 9 - 12 z Parafii Trójcy Świętej w Żeliszewie Podkościelnym, jak zawsze na początku lipca, odbyła się parafialna pielgrzymka. Z racji przypadającego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy rzezi wołyńskiej wybraliśmy się na dawne Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej, należące dziś terytorialnie do Ukrainy.


Oto relacja z pielgrzymki nadesłana do naszej redakcji:

Około 4-tej nad ranem w poniedziałek, 9 lipca,  choć niewyspani, to w znakomitych humorach, wyruszyliśmy w stronę przejścia granicznego w Hrebennem. Po przejechaniu na teren dzisiejszej Ukrainy, udaliśmy się do Lwowa, na zwiedzanie którego, przeznaczony był pierwszy dzień naszej wyprawy. W międzyczasie Nasz Ksiądz Proboszcz Sławomir Sulej, umilał nam czas barwnymi opowieściami o Lwowie i przypomniał historię związaną z tamtejszymi terenami, niegdyś należącymi do Polski.

We Lwowie uczestniczyliśmy we mszy święte sprawowanej pod przewodnictwem ks. Sławomira w Katedrze Łacińskiej. Po Eucharystii był czas na krótkie zwiedzanie miasta, a następnie przejechaliśmy w okolice Cmentarza Łyczakowskiego. Tam pomodliliśmy się i złożyliśmy znicze przy grobach wielkich Polaków (m. in. Marii Konopnickiej i Władysława Bełzy - autora „Katechizmu Małego Polaka”). Dalej przeszliśmy na Cmentarz Orląt Lwowskich - miejsca pochówku obrońców Lwowa, wśród których znaczną część stanowili uczniowie nie mający jeszcze skończonych 16 lat. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę w intencji Naszej Ojczyzny i wszystkich poległych w Jej obronie, złożyliśmy znicze oraz odśpiewaliśmy Hymn Polski. Niebawem ruszyliśmy w kierunku Dubna (w pobliżu którego mieliśmy mieć nocleg), gdzie przywitał nas miejscowy Ks. Proboszcz Grzegorz Oważany.  Gdy dotarliśmy do hotelu, byliśmy niezwykle zaskoczeni miłym przyjęciem nas przez gospodarzy. To był długi, nieco męczący, ale przede wszystkim bardzo miły i udany dzień.

Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy na mszę świętą do Kościoła w Dubnie, koncelebrowaną przez Naszego Ks. Proboszcza i tamtejszego Proboszcza Ks. Grzegorza Oważanego. Po zakończonej liturgii Ks. Grzegorz, przyznał, że widok tak licznie zgromadzonych wiernych (choć było nas 28, wraz z Ks. Sławomirem) był widokiem dość niecodziennym (cała miejscowa parafia, obszarem kilkukrotnie większa od naszych, liczy około 250 wiernych). Obaj Księża zgodnie przyznali, że Kościół Katolicki na tym terenie jest w znacznej mierze pozostałością po żyjących tu niegdyś Polakach, cząstką polskości na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

Z Dubna wyjechaliśmy zwiedzać okoliczne zamki i twierdze lub ich pozostałości. Na ten dzień zaplanowana była tzw. Złota Podkowa, czyli Olesko, Podhorce, Złoczów. Najpierw zawitaliśmy do Złoczowa - dawnej rezydencji Sobieskich, położonej na wzgórzu w południowej części miasta. Stamtąd udaliśmy się do Podhorców, gdzie zobaczyliśmy, okazały, chociaż nieco zniszczony pałac, z którego tarasów rozpościera się widok na całą okolicę, a także należący do tego zespołu pałacowego kościół, z piękną, choć zaniedbaną fasadą.

Ostatnim tego dnia miejscem przez nas nawiedzonym był zamek w Olesku - miejsce urodzenia króla Jana III Sobieskiego. Przed wieczorem wróciliśmy do hotelu. Tego dnia mieliśmy jeszcze wyjątkowo miłe spotkanie z Ukraińcami, także gośćmi „naszego” hotelu, którzy byli ciekawi naszych wrażeń z ich ojczyzny. Przyjaźnie wymieniliśmy się spostrzeżeniami na temat naszych krajów i relacji naszych narodów, choć i nie zabrakło bolesnych tematów w naszej wspólnej historii, np. rzezi wołyńskiej. Kolejny raz okazuje się, że normalna rozmowa pomiędzy zwykłymi ludźmi, czasami więcej daje niż rozmowy „na wysokim szczeblu”.

Następnego dnia po śniadaniu i Eucharystii znów ruszyliśmy w drogę. Na początku dotarliśmy do Krzemieńca - miasta urodzenia J. Słowackiego, dlatego najpierw udaliśmy się do jego domu rodzinnego - dziś poświęconego mu Muzeum. Nieodłącznym punktem wizyt w Krzemieńcu jest Góra Zamkowa nazywana Górą królowej Bony, zwieńczona ruinami potężnej niegdyś twierdzy. Stamtąd rozpościera się malownicza panorama miasta i okolic. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, wróciliśmy na dół i pojechaliśmy do ostatniej twierdzy, jaką mieliśmy zobaczyć, do Zbaraża. Tam obejrzeliśmy wnętrze zamku, uwiecznionego przez H. Sienkiewicza w „Ogniem i mieczem”. Ostatnim miejscem, do którego przejechaliśmy był Poczajów, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych klasztorów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, tzw. Ławra Poczajowska. Po krótkim pobycie wróciliśmy do hotelu w okolice Dubna, gdzie czekała na nas pożegnalna kolacja - następnego dnia mieliśmy wyruszać w stronę Polski.

W czwartek, 12 lipca, po śniadaniu i mszy świętej, pożegnaliśmy Dubno i ruszyliśmy w kierunku granicy.  Przejechaliśmy jeszcze przez Łuck - historyczną stolicę Wołynia i siedzibę dawnej diecezji łuckiej, gdzie rozstaliśmy się z Ks. Proboszczem Grzegorzem Oważanym, który towarzyszył nam podczas zwiedzania wszystkich zamków i twierdz oraz pomagał jako tłumacz.

Nie był to jednak ostatni punkt naszej pielgrzymki. Tak jak planowaliśmy od początku, zatrzymaliśmy się w jednym z miejsc, gdzie w 1943 roku była wieś, która została zrównana z ziemią podczas rzezi wołyńskiej, a jej mieszkańcy, w przeważającej części Polacy, bestialsko zamordowani, przez nacjonalistów ukraińskich, przy częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej. Wraz z Ks. Sławkiem pomodliliśmy się przy tablicy upamiętniającej ofiary tych tragicznych wydarzeń i zapaliliśmy znicze.  Następnie skierowaliśmy się w stronę przejścia granicznego.

Po przebrnięciu przez  kontrolę graniczną, późnym wieczorem, dotarliśmy do Żeliszewa. Chociaż wracaliśmy z głową pełną wspomnień, to jednak żal było, że te cztery dni minęły tak szybko i trzeba wrócić do codzienności. Jak zawsze składamy serdeczne podziękowania Naszemu Księdzu Proboszczowi Sławomirowi Sulejowi za trud zorganizowania naszej wycieczko-pielgrzymki, dzielenie się z nami swoją wiedzą, niezwykłą serdeczność i życzliwość oraz atmosferę. Czekamy na kolejną wyprawę…


                       
Pielgrzymi z Żeliszewa Podkościelnego
[MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Praca w podlaskim - czy trudno zdobyć zatrudnienie?
2019-03-21 14:22:40 Kategoria:

Mieszkasz w województwie podlaskim? Z pewnością doceniasz więc bogactwo roślinności, fakt, że miasta tego regionu są spokojne i zadbane a samo województwo dynamicznie...

więcej »
foto

Bądź otwarty na pomoc!
2019-03-21 10:59:27 Kategoria:

W dzisiejszym świecie pogoni za szczęściem, pieniędzmi i chęcią posiadania dóbr materialnych coraz częściej jako społeczeństwo doświadczamy zaburzeń psychicznych....

więcej »
foto

Dokąd na wakacje? 5 najpopularniejszych kierunków...
2019-03-20 11:55:21 Kategoria:

Letnie urlopy i wakacyjne wyjazdy zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na ten czas? Jeżeli nie, to koniecznie poznaj nasze podpowiedzi. I po prostu się...

więcej »
foto

Mezze – znacznie więcej niż przystawki...
2019-03-20 11:43:06 Kategoria:

Słowo „mezze” (także „meze” lub „maze”, a w liczbie mnogiej: „mezedes”) pochodzi z języka perskiego i dosłownie oznacza „smak” albo „przekąskę”....

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.03

Spotkanie z Bratankiem Rotmistrza Pileckiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.03 19:00

Wernisaż wystawy „Świat widziany sercem

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.03

Spotkanie duszpasterstwa rodzin w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.03 17:00

Wykład dr Anny Mandreli o rtm. Witoldzie Pileckim

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Plastusiowy pamiętnik i plamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Bieg Tropem Wilczym - utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram - Z wizytą u krewnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 11:30

Wodynie: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 17:00

Trzy kategorie i trzy soprany

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.03 12:00

Diecezja siedlecka: Imieniny Bpa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.03 17:00

„Muzyczne ostatki przy organach Formentelliego”

więcej »
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.03

Występ zespołu artystycznego Seniorynki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Piotra Gajewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

„Puszcza Białowieska. POŁĄCZENIE” - wystawa malarstwa Barbary Bańki

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Dzień Kobiet z Aikido w ARMS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Filmowy Dzień Kobiet w NoveKino Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Rekolekcje wielkopostne harcerzy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03 19:00

Gala operetkowo - musicalowa z okazji Dnia Kobiet już 8 marca na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.03

Dzień Kobiet w Gminie Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03

Marsz dla Niezłomnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 15:30

Koncert „Damą być – wszystko o kobietach” w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Moniuszko”

więcej »
11 12 13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.03

Dzień Otwarty w siedleckiej samochodówce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.03 18:00

Wieczór poezji o mężczyznach i... dla mężczyzn

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Dzień otwarty siedleckiej humanistyki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Piątek z siatkówką

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.03 12:00

Smykofonia na Mazowszu - koncert „W chińskim ogrodzie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

więcej »
18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.03

Wypełnij PIT w „Ekonomiku”

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.03

„Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Środa ze św. Maksymilianem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Dzień Poezji w bibliotece

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03 19:00

Niekompletni na nowo

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Wydział Nauk Ścisłych UPH czeka na wagarowiczów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Debata o siedleckim sporcie na antenie KRP

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.03

Wernisaż wystawy Krzysztofa Rukasza

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.03 18:00

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.03

Wieczór z poezją przy parafii Św. Józefa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03

WIELKOPOSTNE REFLEKSJE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03 11:00

Siedlce: Błogosławieństwo lektorów

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.03

Siedlce: publiczna modlitwa różańcowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.03 19:00

Happysad zagra w Siedlcach

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dzień Krwiodawstwa w „Żółkiewskim"

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dlaczego może nas zainteresować El Greco?

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.03

Siedlce: Dzień otwarty w SP2

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.03 11:00

Wykład Małgorzaty Szumskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Dekanalne Spotkanie Młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Harcerski koncert w Siedlcach

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.03

Dzień Skupienia w Sanktuarium Św. Józefa

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.03

Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje