R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Pielgrzymka na Kresy Wschodnie 2018
2018-07-21 10:25:00 Artykuł czytany 881 razy


W dniach 9 - 12 z Parafii Trójcy Świętej w Żeliszewie Podkościelnym, jak zawsze na początku lipca, odbyła się parafialna pielgrzymka. Z racji przypadającego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy rzezi wołyńskiej wybraliśmy się na dawne Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej, należące dziś terytorialnie do Ukrainy.


Oto relacja z pielgrzymki nadesłana do naszej redakcji:

Około 4-tej nad ranem w poniedziałek, 9 lipca,  choć niewyspani, to w znakomitych humorach, wyruszyliśmy w stronę przejścia granicznego w Hrebennem. Po przejechaniu na teren dzisiejszej Ukrainy, udaliśmy się do Lwowa, na zwiedzanie którego, przeznaczony był pierwszy dzień naszej wyprawy. W międzyczasie Nasz Ksiądz Proboszcz Sławomir Sulej, umilał nam czas barwnymi opowieściami o Lwowie i przypomniał historię związaną z tamtejszymi terenami, niegdyś należącymi do Polski.

We Lwowie uczestniczyliśmy we mszy święte sprawowanej pod przewodnictwem ks. Sławomira w Katedrze Łacińskiej. Po Eucharystii był czas na krótkie zwiedzanie miasta, a następnie przejechaliśmy w okolice Cmentarza Łyczakowskiego. Tam pomodliliśmy się i złożyliśmy znicze przy grobach wielkich Polaków (m. in. Marii Konopnickiej i Władysława Bełzy - autora „Katechizmu Małego Polaka”). Dalej przeszliśmy na Cmentarz Orląt Lwowskich - miejsca pochówku obrońców Lwowa, wśród których znaczną część stanowili uczniowie nie mający jeszcze skończonych 16 lat. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę w intencji Naszej Ojczyzny i wszystkich poległych w Jej obronie, złożyliśmy znicze oraz odśpiewaliśmy Hymn Polski. Niebawem ruszyliśmy w kierunku Dubna (w pobliżu którego mieliśmy mieć nocleg), gdzie przywitał nas miejscowy Ks. Proboszcz Grzegorz Oważany.  Gdy dotarliśmy do hotelu, byliśmy niezwykle zaskoczeni miłym przyjęciem nas przez gospodarzy. To był długi, nieco męczący, ale przede wszystkim bardzo miły i udany dzień.

Drugiego dnia po śniadaniu pojechaliśmy na mszę świętą do Kościoła w Dubnie, koncelebrowaną przez Naszego Ks. Proboszcza i tamtejszego Proboszcza Ks. Grzegorza Oważanego. Po zakończonej liturgii Ks. Grzegorz, przyznał, że widok tak licznie zgromadzonych wiernych (choć było nas 28, wraz z Ks. Sławomirem) był widokiem dość niecodziennym (cała miejscowa parafia, obszarem kilkukrotnie większa od naszych, liczy około 250 wiernych). Obaj Księża zgodnie przyznali, że Kościół Katolicki na tym terenie jest w znacznej mierze pozostałością po żyjących tu niegdyś Polakach, cząstką polskości na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

Z Dubna wyjechaliśmy zwiedzać okoliczne zamki i twierdze lub ich pozostałości. Na ten dzień zaplanowana była tzw. Złota Podkowa, czyli Olesko, Podhorce, Złoczów. Najpierw zawitaliśmy do Złoczowa - dawnej rezydencji Sobieskich, położonej na wzgórzu w południowej części miasta. Stamtąd udaliśmy się do Podhorców, gdzie zobaczyliśmy, okazały, chociaż nieco zniszczony pałac, z którego tarasów rozpościera się widok na całą okolicę, a także należący do tego zespołu pałacowego kościół, z piękną, choć zaniedbaną fasadą.

Ostatnim tego dnia miejscem przez nas nawiedzonym był zamek w Olesku - miejsce urodzenia króla Jana III Sobieskiego. Przed wieczorem wróciliśmy do hotelu. Tego dnia mieliśmy jeszcze wyjątkowo miłe spotkanie z Ukraińcami, także gośćmi „naszego” hotelu, którzy byli ciekawi naszych wrażeń z ich ojczyzny. Przyjaźnie wymieniliśmy się spostrzeżeniami na temat naszych krajów i relacji naszych narodów, choć i nie zabrakło bolesnych tematów w naszej wspólnej historii, np. rzezi wołyńskiej. Kolejny raz okazuje się, że normalna rozmowa pomiędzy zwykłymi ludźmi, czasami więcej daje niż rozmowy „na wysokim szczeblu”.

Następnego dnia po śniadaniu i Eucharystii znów ruszyliśmy w drogę. Na początku dotarliśmy do Krzemieńca - miasta urodzenia J. Słowackiego, dlatego najpierw udaliśmy się do jego domu rodzinnego - dziś poświęconego mu Muzeum. Nieodłącznym punktem wizyt w Krzemieńcu jest Góra Zamkowa nazywana Górą królowej Bony, zwieńczona ruinami potężnej niegdyś twierdzy. Stamtąd rozpościera się malownicza panorama miasta i okolic. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, wróciliśmy na dół i pojechaliśmy do ostatniej twierdzy, jaką mieliśmy zobaczyć, do Zbaraża. Tam obejrzeliśmy wnętrze zamku, uwiecznionego przez H. Sienkiewicza w „Ogniem i mieczem”. Ostatnim miejscem, do którego przejechaliśmy był Poczajów, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych klasztorów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, tzw. Ławra Poczajowska. Po krótkim pobycie wróciliśmy do hotelu w okolice Dubna, gdzie czekała na nas pożegnalna kolacja - następnego dnia mieliśmy wyruszać w stronę Polski.

W czwartek, 12 lipca, po śniadaniu i mszy świętej, pożegnaliśmy Dubno i ruszyliśmy w kierunku granicy.  Przejechaliśmy jeszcze przez Łuck - historyczną stolicę Wołynia i siedzibę dawnej diecezji łuckiej, gdzie rozstaliśmy się z Ks. Proboszczem Grzegorzem Oważanym, który towarzyszył nam podczas zwiedzania wszystkich zamków i twierdz oraz pomagał jako tłumacz.

Nie był to jednak ostatni punkt naszej pielgrzymki. Tak jak planowaliśmy od początku, zatrzymaliśmy się w jednym z miejsc, gdzie w 1943 roku była wieś, która została zrównana z ziemią podczas rzezi wołyńskiej, a jej mieszkańcy, w przeważającej części Polacy, bestialsko zamordowani, przez nacjonalistów ukraińskich, przy częstym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej. Wraz z Ks. Sławkiem pomodliliśmy się przy tablicy upamiętniającej ofiary tych tragicznych wydarzeń i zapaliliśmy znicze.  Następnie skierowaliśmy się w stronę przejścia granicznego.

Po przebrnięciu przez  kontrolę graniczną, późnym wieczorem, dotarliśmy do Żeliszewa. Chociaż wracaliśmy z głową pełną wspomnień, to jednak żal było, że te cztery dni minęły tak szybko i trzeba wrócić do codzienności. Jak zawsze składamy serdeczne podziękowania Naszemu Księdzu Proboszczowi Sławomirowi Sulejowi za trud zorganizowania naszej wycieczko-pielgrzymki, dzielenie się z nami swoją wiedzą, niezwykłą serdeczność i życzliwość oraz atmosferę. Czekamy na kolejną wyprawę…


                       
Pielgrzymi z Żeliszewa Podkościelnego
[MSz]
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
SPONSOR GALERII
Zakład Pogrzebowy HADES - Zbuczyn
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Siedlce

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Siedlce: Weekend z siłaczami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Pogoń zagra ostatni raz w tym roku

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.12

Siatkarki Ósemki podejmą Spartę Warszawa

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.12

Targi Rękodzieła Artystycznego w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12

Siedleckie koszykarki zagrają z Energą Toruń

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12

Siedlce: Weekend z siłaczami

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 11:00

Spotkanie autorskie Marka Maliszewskiego i Adama Palucha

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 12:00

Gwiazdka Mikołaja, czyli Mikołaj dla wszystkich

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 17:00

Spotkanie z Leszkiem Żebrowskim

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.12 18:00

Siedlce: Koncert Mariusza Adamczaka & STELLAIRE

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.12

Co nam zagraża w cyberprzestrzeni?/AKTUALIZACJA

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.12

Siedlce: Akcja Honorowego Krwiodawstwa służb mundurowych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12

„Stanisław Pigoń – bp Ignacy Świrski” – wykład w MBP

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.12 17:00

„Stanisław Pigoń - bp Ignacy Świrski. Wilno - Siedlce - akademickie przyjaźnie”

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.12

Oskar i Pani Róża ponownie na scenie CKiS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12

KPS zagra z wiceliderem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 11:00

Wykład Jędrzeja Majki dla słuchaczy SUTW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.12 14:00

Wykład Jędrzeja Majki dla słuchaczy SUTW

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.12

Siedlce: Disco Lodowisko

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.12 18:00

Wieczór poetycki Pauliny Filimon

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Siedlce: 151. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Siatkarze zagrają dla Gabrysi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Koncert na zakończenie jubileuszu diecezji siedleckiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Katedra siedlecka: Uroczyste zakończenie Jubileuszu 200-lecia Diecezji

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.12

Pobiegną dla Gabrysi

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Mikołajkowy Charytatywny Turniej Halowej Piłki Nożnej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Mikołajki w kinie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.12

Żegnaj jesieni, witaj zimo! – koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »
10 11

MIASTO SIEDLCE, 11.12 18:00

Zimowo-świąteczny koncert Studia Piosenki Singers i Zespołu Wokalnego Sweet Angels

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.12 11:00

Piosenki Bułata Okudżawy - koncert Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego dla słuchaczy SUTW

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.12

38 spotkanie VITOexTrEAM z Andrzejem Mellerem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.12

Nasza klasa w PRL-u II - spektakl Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Gala zakończenia VII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.12

Gitariada 2018

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.12

Koszykarki PGE MKK zmierzą się z beniaminkiem z Gdańska

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.12

SKK kontra Czarni Słupsk

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.12

Spotkanie informacyjne dotyczące ŚDM w Panamie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.12

Mikołajkowy Turniej Siatkarskich Trójek

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.12 11:00

Dzień Skupienia osób życia konsekrowanego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.12 15:00

Moto - Wigilia w Siedlcach

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.12

ADWENTOWE REKOLEKCJE AKADEMICKIE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.12

Koncert w MOK: Piosenka poetycka klasycznie i świątecznie

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.12

Wiśniew: Jarmark Bożonarodzeniowy

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.12

XIV Krzeski Bieg Niepodległości

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.12

ADWENTOWE REKOLEKCJE AKADEMICKIE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.12 19:00

„Polskie DNA – wolność tańcem malowana” - interdyscyplinarne widowisko taneczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.12

ADWENTOWE REKOLEKCJE AKADEMICKIE

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.12 19:00

Koncert kolęd w wykonaniu zespołu Niekompletni

więcej »
20

ŁUKÓW, 20.12 16:00

Spotkania w Łukowie i Starych Okninach w sprawie modernizacji DK-63

więcej »
21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje