R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Spotkanie noworoczne samorządowców, polityków, przedsiębiorców i przyjaciół KRP
2019-01-08 17:54:17 Artykuł czytany 4843 razy


8 stycznia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym k/Siedlec pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe samorządowców, przedsiębiorców i przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie.


Jak co roku na początku stycznia, Katolickie Radio Podlasie spotkało się ze swoimi przyjaciółmi i współpracownikami w gościnnych murach Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu Nowym. Był czas na podziękowania i życzenia, podzielenie się pomysłami na przyszłość, ogłoszenie laureatów plebiscytu „Top Regionu”, a także chwilę refleksji.

Samorządowcy, przedstawiciele instytucji państwowych, ludzie kultury, przedsiębiorcy. Przez ponad ćwierćwiecze działalności Katolickiego Radia Podlasie grono osób i organizacji, z którymi współpracuje opisując życie regionu, bardzo się rozrosło. We wtorkowe popołudnie w auli seminarium trzeba było dostawiać krzesła, by pomieścić przybyłych gości. Ci, co nie mogli przyjechać – przysłali życzenia listownie. Dostaliśmy je m.in. od premiera Mateusza Morawieckiego i sekretarza stanu w kancelarii Prezydenta RP, Adama Kwiatkowskiego.

Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, ks. Andrzej Sochal przypomniał pokrótce najważniejsze wydarzenia, w których nasza rozgłośnia uczestniczyła w ubiegłym roku: zakończenie synodu i obchody 200-lecia diecezji siedleckiej, odkrywanie i promocja potencjału ukrytego w kołach gospodyń wiejskich, wreszcie wybory do samorządów lokalnych. W rozpoczynającym się roku również sporo będzie się działo. W 20. rocznicę przypomnimy wizytę w Siedlcach papieża Jana Pawła II. Będziemy też tworzyć Siedlecki Instytut Mediów Katolickich, dodając do Katolickiego Radia Podlasie i portalu podlasie24.pl wydawnictwo diecezjalne i telewizję internetową. Jak zwykle będziemy się też angażować w przedsięwzięcia umacniające lokalne społeczności – m.in. w turniej kół gospodyń wiejskich diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej.

Dlaczego trzeba się angażować w życie lokalne i rozbudowywać katolickie media? O tym opowiedział w swoim wykładzie znany publicysta i pisarz, Grzegorz Górny. Opisał, na czym polega wydana chrześcijaństwu wojna kulturowa. Skoro wdrażanie komunizmu przez totalitarne państwo skończyło się porażką, a ZSRR rozleciał się po kilkudziesięciu latach, teraz próbuje się wyeliminować religię z kultury, wdrożyć jako powszechnie obowiązujące wzorce zachowań wyprane z moralności, zastąpić debatę polegającą na racjonalnej wymianie poglądów sterowaniem emocjami wielkich zbiorowości. Kościół zdaje się tę walkę przegrywać – przynajmniej w Europie i Ameryce Północnej. Ale nie można ulegać determinizmowi, bo podobnie jak nie sprawdziły się teorie, że po kapitalizmie nieuniknionym etapem rozwoju ludzkości jest komunizm, tak nie jest powiedziane, że musi nim być powszechna laicyzacja. Pokazuje to przykład Afryki i Azji – dlatego i my naszą pracą i postawą możemy powstrzymywać postępy antykultury.

Ważną częścią spotkania było ogłoszenie najważniejszych wydarzeń sportowych i kulturalnych oraz inwestycji roku i sportowca roku 2018. W tych właśnie kategoriach wyróżniamy osoby i instytucje wskazane przez naszych słuchaczy i internautów w plebiscycie „Top Regionu”. Listę laureatów prezentujemy osobno, tutaj warto przypomnieć tylko, że plebiscyt był organizowany przez portal podlasie24.pl już po raz siódmy.

Nasi goście mieli okazję wesprzeć dwa przedsięwzięcia natury dobroczynnej. Pierwszym była sprzedaż ciepłych zimowych czapek i szalików, wydzierganych i podarowanych przez naszych słuchaczy. Dochód z tego przedsięwzięcia idzie na wsparcie uzdolnionej muzycznie i sportowo młodzieży ze świetlicy Caritas. Były też tomiki poezji dr Pawła Grabowskiego – twórcy działającego na Podlasiu Hospicjum Proroka Eliasza. Dr Grabowski pojawia się na naszej antenie, o swoim przedsięwzięciu opowiadał też osobiście na spotkaniu w Nowym Opolu.

Końcową – co nie znaczy, że mniej ważną – częścią spotkania była Ewangelia o Narodzeniu Pańskim, dzielenie się opłatkiem oraz życzenia od biskupa siedleckiego. Nawiązując do wcześniejszej prelekcji, biskup Kazimierz Gurda powiedział, że to od nas zależy, czy przyjmiemy Boga, uczynimy Go fundamentem naszego życia i będziemy tworzyć kulturę naszych społeczności w oparciu o Jego naukę. Podziękował wszystkim, którzy wsparli zeszłoroczne obchody 200-lecia diecezji, zwycięzcom niedawnych wyborów życzył owocnej współpracy z Kościołem dla wspólnego dobra i życzył, byśmy wszyscy byli wspaniałymi ludźmi, dbającymi o prawdę, dobro i piękno. 

Atmosferę kolędowania zapewniły Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej oraz zespół MARYSIEŃKI  Koła Gospodyń Wiejskich ze Szpaków Starych.

List od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, skierowany do uczestników spotkania, odczytała wicemarszałek Maria Koc.


List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytała prowadząca spotkanie Monika Sadowska, Szefowa Anteny Katolickiego Radia Podlasie.Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ

Podczas spotkania zostały także wręczone statuetki TOP REGIONU przyznawane w kategorii INWESTYCJA ROKU, WYDARZENIE KULTURALNE, SPORTOWIEC i WYDARZENIE SPORTOWE ROKU minionego roku. WIĘCEJAB/ DJ

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • do ???
  2019-01-11 17:23:59

  arrow

  Załóż okulary. Burmistrz Łosic w imieniu wszystkich samorządowców składał życzenia. To wyróżnienie dla Niego i Łosic.

 • ja
  2019-01-09 10:20:44

  arrow

  cis, ale ubaw nie :(

 • z białej
  2019-01-09 08:04:34

  arrow

  Dobra zmiana ludzie wnioski poskładali i co dalej zostali zrobieni w balona....

 • a gdzie panowie Tchórzewscy
  2019-01-09 07:45:52

  arrow

  starosta, minister?
  Przed wyborami nie ominęli najmniejszej nawet okazji do pokazywania się publicznie, do manifestowania wiary - a teraz co - już nie trzeba?
  W ubiegłym roku minister szedl w orszaku Trzech Króli niemal pod ręke z biskupem - a w tym absencja.
  Pogniewali się na Siedlce?

 • Lubelak
  2019-01-08 22:16:20

  arrow

  Wspierałem, wspieram i będę wspierał KRP! takich rozgłośni potrzeba w każdej diecezji!!!

 • ???
  2019-01-08 21:03:09

  arrow

  Burmistrz z Łosic w korytarzu?
  Oj nieładnie.

 • cis
  2019-01-08 20:00:40

  arrow

  @Ciastek993: Podobno nie skonsultowali z UE, która powiedziała, że na piece węglowe nawet nowe kasy nie da. Teraz kminią skąd znaleźć pieniądze...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
foto

Praca w podlaskim - czy trudno zdobyć zatrudnienie?
2019-03-21 14:22:40 Kategoria:

Mieszkasz w województwie podlaskim? Z pewnością doceniasz więc bogactwo roślinności, fakt, że miasta tego regionu są spokojne i zadbane a samo województwo dynamicznie...

więcej »
foto

Bądź otwarty na pomoc!
2019-03-21 10:59:27 Kategoria:

W dzisiejszym świecie pogoni za szczęściem, pieniędzmi i chęcią posiadania dóbr materialnych coraz częściej jako społeczeństwo doświadczamy zaburzeń psychicznych....

więcej »
foto

Dokąd na wakacje? 5 najpopularniejszych kierunków...
2019-03-20 11:55:21 Kategoria:

Letnie urlopy i wakacyjne wyjazdy zbliżają się do nas wielkimi krokami. Czy masz już plany na ten czas? Jeżeli nie, to koniecznie poznaj nasze podpowiedzi. I po prostu się...

więcej »
foto

Mezze – znacznie więcej niż przystawki...
2019-03-20 11:43:06 Kategoria:

Słowo „mezze” (także „meze” lub „maze”, a w liczbie mnogiej: „mezedes”) pochodzi z języka perskiego i dosłownie oznacza „smak” albo „przekąskę”....

więcej »
foto

Siedlce: Żłobek JAŚ I MAŁGOSIA zaprasza na Dzień...
2019-03-18 12:16:01 Kategoria:

Już w najbliższą sobotę, 23 marca rodzice maluchów będą mogli zobaczyć jak działa żłobek "Jaś i Małgosia" w Siedlcach. To doskonała okazja, aby zapoznać się z...

więcej »

Siedlce

w lewoMarzec 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.03

Spotkanie z Bratankiem Rotmistrza Pileckiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.03 19:00

Wernisaż wystawy „Świat widziany sercem

więcej »
2

MIASTO SIEDLCE, 02.03

Spotkanie duszpasterstwa rodzin w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 02.03 17:00

Wykład dr Anny Mandreli o rtm. Witoldzie Pileckim

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Plastusiowy pamiętnik i plamy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03

Bieg Tropem Wilczym - utrudnienia w ruchu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.03 11:00

Spotkanie Grupy Twórczej Fotogram - Z wizytą u krewnych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 11:30

Wodynie: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 03.03 17:00

Trzy kategorie i trzy soprany

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.03 12:00

Diecezja siedlecka: Imieniny Bpa Kazimierza Gurdy

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.03 17:00

„Muzyczne ostatki przy organach Formentelliego”

więcej »
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.03

Występ zespołu artystycznego Seniorynki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

Otwarcie wystawy malarstwa Piotra Gajewskiego

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 07.03 18:00

„Puszcza Białowieska. POŁĄCZENIE” - wystawa malarstwa Barbary Bańki

więcej »
8

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Dzień Kobiet z Aikido w ARMS

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03

Filmowy Dzień Kobiet w NoveKino Siedlce

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 08.03

Rekolekcje wielkopostne harcerzy

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.03 19:00

Gala operetkowo - musicalowa z okazji Dnia Kobiet już 8 marca na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce!

więcej »
9 10

POWIAT SIEDLECKI, 10.03

Dzień Kobiet w Gminie Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03

Marsz dla Niezłomnych

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 15:30

Koncert „Damą być – wszystko o kobietach” w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Seniorynki”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.03 17:00

Niedzielny Salon Muzyczny - koncert „Moniuszko”

więcej »
11 12 13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.03

Dzień Otwarty w siedleckiej samochodówce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 14.03 18:00

Wieczór poezji o mężczyznach i... dla mężczyzn

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Dzień otwarty siedleckiej humanistyki

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.03

Piątek z siatkówką

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.03

Trwa nabór na jedyne w Polsce warsztaty i audycje Uniwersytetu Codarts!

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.03 12:00

Smykofonia na Mazowszu - koncert „W chińskim ogrodzie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.03 18:00

Swing Club na Mazowszu - koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej

więcej »
18 19

MIASTO SIEDLCE, 19.03

Wypełnij PIT w „Ekonomiku”

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.03

„Siedlce, Podlasie i Anioły 2019”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Środa ze św. Maksymilianem

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03

Dzień Poezji w bibliotece

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 20.03 19:00

Niekompletni na nowo

więcej »
21

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Wydział Nauk Ścisłych UPH czeka na wagarowiczów

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 21.03

Debata o siedleckim sporcie na antenie KRP

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.03

Wernisaż wystawy Krzysztofa Rukasza

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 22.03 18:00

Msza św. z modlitwą o uzdrowienie

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.03

Wieczór z poezją przy parafii Św. Józefa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03

WIELKOPOSTNE REFLEKSJE

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 23.03 11:00

Siedlce: Błogosławieństwo lektorów

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.03

Siedlce: publiczna modlitwa różańcowa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.03 19:00

Happysad zagra w Siedlcach

więcej »
25 26

MIASTO SIEDLCE, 26.03

Dlaczego może nas zainteresować El Greco?

więcej »
27

MIASTO SIEDLCE, 27.03

Siedlce: Dzień otwarty w SP2

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 27.03 11:00

Wykład Małgorzaty Szumskiej dla słuchaczy SUTW

więcej »
28 29

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Dekanalne Spotkanie Młodzieży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 29.03 18:00

Harcerski koncert w Siedlcach

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.03

Dzień Skupienia w Sanktuarium Św. Józefa

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.03

Pokutny Marsz Różańcowy ulicami Siedlec

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje