R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

W dziękczynieniu za 250 lat Parafii Żeliszew - Jubileuszowa Pielgrzymka do Włoch
2019-10-02 11:50:41 Artykuł czytany 353 razy


Parafia w Żeliszewie obchodzi 250-lecie swojego istnienia. Z tej okazji odbyła się Jubileuszowa Pielgrzymka do Włoch.


Oto relacja nadesłana do naszej redakcji:

21 września nadszedł długo wyczekiwany czas - Jubileuszowa pielgrzymka do Włoch z okazji 250-lecia Parafii Żeliszew. Humoru uczestnikom nie zepsuła nawet pora wyjazdu, około 0.30. W doskonałych nastrojach parafianie pod opieką ks. Proboszcza Sławomira Suleja wyruszyli z Żeliszewa, niedługo później zabierając resztę pielgrzymów z Siedlec, skąd już w pełnym składzie ruszyli w stronę Czech, a następnie Austrii, by w godzinach wieczornych, 21 września dotrzeć wreszcie do włoskiego miasta Tarvisio, w Alpach Wschodnich.

Pierwszy dzień we Włoszech zaczął się bardzo wcześnie. Po śniadaniu pielgrzymi wyruszyli do Padwy, gdzie nawiedzili m. in. Bazylikę św. Antoniego z grobem i  relikwiami tego Świętego, a także przeszli uliczkami Starego Miasta. Dalej pielgrzymka udała się do Asyżu. W ramach zwiedzania miasta, grupa zawitała do bazyliki św. Franciszka i św. Klary. Tam też uczestniczono we mszy św. celebrowanej w jednej z kaplic, przez ks. Proboszcza S. Suleja. W Asyżu nawiedzono również klasztor i bazylikę Santa Maria degli Angeli (Najświętszej Marii Panny od Aniołów).

Poniedziałek przeznaczony był na poznanie najważniejszych miejsc Rzymu - „Wiecznego Miasta” położonego na siedmiu wzgórzach. Najpierw pielgrzymka zeszła na Plac del Popolo, gdzie znajduje się kościół tytularny kard. S. Dziwisza, skąd spacerując  uliczkami Starego Miasta udała się na Plac Hiszpański ze słynnymi Schodami o tej samej nazwie, a dalej pod monumentalną Fontannę di Trevi. Po krótkiej przerwie grupa przeszła wzdłuż Forum Romanum - dawnego rynku, najważniejszego i najstarszego placu starożytnego Rzymu, pod symbol Rzymu, czyli Koloseum, będącego świadkiem męczeństwa pierwszych chrześcijan. Tego dnia pielgrzymi nawiedzili jeszcze bazylikę św. Jana na Laterania, będącej Katedrą Rzymu i pierwszym kościołem chrześcijańskim na świecie. Tu odprawiona została msza święta, później uczestnicy przeszli do kościoła ze Świętymi Schodami (Scala Sancta), po których zgodnie z tradycją miał przejść Jezus Chrystus na sąd do Poncjusza Piłata (przewiezione do Rzymu z Jerozolimy).

Kolejnego dnia pielgrzymi pod opieką przewodników udali się do Watykanu, do Bazyliki św. Piotra, arcydzieła architektury, w której znajdują się działa m.in. Michała Anioła i Berniniego.  Dużym przeżyciem dla wszystkich oprócz zwiedzania była możliwość modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II oraz uczestnictwo w Eucharystii sprawowanej w jednej z kaplic Bazyliki (przez ks. Proboszcza Sławomira Suleja). Po zakończeniu zwiedzania Bazyliki, grupa udała się jeszcze na rzymski Plac Navona i do Panteonu - najlepiej zachowanej budowli starorzymskiej w kształcie rotundy. Następnie uczestnicy nawiedzili Bazylikę św. Pawła za Murami. Przed wieczorem pielgrzymka dotarła jeszcze na wzgórze Monte Cassino, miejsca walk wojsk alianckich z niemieckimi podczas II wojny światowej, gdzie znajduje się opactwo benedyktyńskie. Tu też, na cmentarzu żołnierzy polskich poległych w 1944 r. odmówiono modlitwę w intencji naszej Ojczyzny i jej obrońców.

W środę najważniejszym wydarzeniem był udział w Audiencji Generalnej z Ojcem Świętym na Placu św. Piotra i Jego błogosławieństwo, po której grupa ruszyła w stronę Loreto, zatrzymując się po drodze na krótko nad Adriatykiem. W Loreto pielgrzymi nawiedzili sanktuarium Bazyliki Domku  Świętego, który wg tradycji jest częścią domu Maryi z Nazaretu (wewnątrz znajduje się rzeźba przedstawiająca Madonnę z Loreto) i uczestniczyli we mszy świętej.

Szósty dzień wyjazdu zaplanowano na zwiedzanie Wenecji - miasta położonego nad kanałami. Uczestnicy odbyli spacer wąskimi uliczkami miasta, aż do Ponte Rialto - najstarszego malowniczo przerzuconego mostu nad Canale Grande, a następnie do Placu i bazyliki św. Marka, świątyni patrona Miasta, gdzie ks. Proboszcz odprawił mszę świętą. Później pielgrzymi mogli podziwiać pałac Dożów Weneckich - arcydzieło weneckiego gotyku, skąd członkowie wyprawy przeszli do przystani, z której wyruszyli tramwajem wodnym w drogę powrotną na parking, a stamtąd ponownie do Tarvisio w Aplach.

W piątek, 27 września pielgrzymka ruszyła w drogę powrotną do Polski, po drodze zatrzymując się jeszcze w Wiedniu na Kahlenbergu w polskim kościele pw. Św. Józefa, skąd w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski ruszał na zwycięską odsiecz Wiednia w walce z Turkami. Po Eucharystii, krótkiej opowieści tamtejszego proboszcza o tym miejscu, grupa udała się prosto do Polski.

Uczestnikom pielgrzymki na pewno na długo zapadną w pamięć wrażania i przeżycia po wizycie w Italii, zwłaszcza, że przecież była to pielgrzymka upamiętniająca 250 lat Parafii Żeliszew. Na pewno po tej wizycie nasuwa się jeden wniosek, Włochy to niezwykle piękny i różnorodny kraj. Obok pięknych zabytków - świadków historii, pamiętających jeszcze czasy starożytności, zachwycających kościołów i architektury, urokliwych uliczek, można podziwiać różnorodne krajobrazy, co widać już w trakcie drogi. Najpierw piękne, malownicze góry- Alpy, Apeniny, winnice, gaje oliwne, później równiny z polami uprawnymi, za chwilę błękitna laguna morza.  Kraj jakże różny od Naszego - inny klimat, bardziej przyjazny, inna roślinność, momentami dla nas niemalże tropikalna, uśmiechnięci ludzie, czas jakby inaczej - wolniej, płynący... To z pewnością był niezapomniany czas, pełen niezwykłych przeżyć, i z pewnością, większość, jeśli będzie miała taką możliwość wróci do niezwykłej Italii…

Uczestnicy serdecznie dziękują Ks. Proboszczowi Sławomirowi Sulejowi, pomysłodawcy tej pielgrzymki, za jej zorganizowanie, za wytrwałość, ciepło i wszelką opiekę podczas niej, a Przewodnikom za podzielenie się wiedzą i zaciekawienie Włochami.
Większe zdjęcia można zobaczyć tutajInfo/Zdj.: Uczestnicy Pielgrzymki

DW

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce

foto

Dieta z dowozem do domu w Białymstoku – jak ją...
2019-10-11 15:15:27 Kategoria:

Być może zastanawiacie się nad zamówieniem diety z dowozem do domu. Nie macie czasu bądź masz najzwyczajniej w świecie macie już dość stania godzinami przy garnkach....

więcej »
foto

Wysyłka paczki z Anglii do Polski - którego kuriera...
2019-10-09 14:41:20 Kategoria:

Wielu Polaków znalazło swoje miejsce do życia na Wyspach i zdecydowało się zamieszkać tam na stałe. Coraz większa grupa rodaków mieszkająca w Anglii wymusiła...

więcej »

Siedlce

w lewoPaźdzernik 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Jubileuszowy benefis Eugeniusza Kasjanowicza w warszawskim Domu Literatury

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10

Obraz MB Różańcowej w parafii św. Jana Pała II w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 01.10 17:15

Obraz MB Różańcowej w parafii Jana Pawła II w Siedlcach

więcej »
2 3

MIASTO SIEDLCE, 03.10

Spektakl „Dzieci Powstania ’44” Alternatywnego Teatru Tańca LUZ

więcej »
4

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.10 19:00

Noc Bibliotek z Jędrzejem Majką

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.10

Zwierzątkowo. Koncert z cyklu „Smykofonia na Mazowszu”

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.10

Pracownia Rysunku i Malarstwa SUTW. Otwarcie dorocznej wystawy

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.10 11:00

Inauguracja roku akademickiego SUTW z Arturem Barcisiem i Cezarym Żakiem

więcej »
10

POWIAT SIEDLECKI, 10.10

Inauguracja Roku Akademickiego w WSD

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.10

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych w Siedlcach

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 10.10 19:00

Czwartek kapłański w WSD

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.10 13:30

Pierwsze mLegitymacje studenckie w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.10

Sobota z rugby

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.10

KPS powalczy z zespołem z Lublina

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.10

Dzień Papieski w Siedlcach

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 13.10 17:00

Moniuszko kameralnie - koncert Eweliny Sielskiej-Badurek i Emilii Sitarz

więcej »
14

POWIAT SIEDLECKI, 14.10 15:30

Dzień Edukacji Narodowej w Gminie Wodynie

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.10

Siedlce: Konferencja na temat zatrudnienia

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.10

Jubileusz o. Leona Knabita w WSD w Nowym Opolu

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.10 12:00

Rusza UTW w Zbuczynie

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.10

Dzień Papieski i III Piesza Pielgrzymka Szkolna z siedlecką „Kolejówką”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 18:00

Wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Hinz-Wójcickiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 17.10 18:00

Otwarcie wystawy fotografii Jerzego Chaberka

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.10 18:30

Polska i Ukraina takie same hołubce wycina

więcej »
19

POWIAT SIEDLECKI, 19.10 18:00

Biesiadnie w Mordach

więcej »
20

MIASTO SIEDLCE, 20.10 17:00

Bułat Okudżawa – najpiękniejsze pieśni i ballady

więcej »
21 22 23 24

MIASTO SIEDLCE, 24.10

Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 24.10

Wojskowi włączą syreny alarmowe

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.10

Nowe obiekty sportowe i plac zabaw przy SP2

więcej »
26 27
28 29 30

MIASTO SIEDLCE, 30.10

Polskie DNA – wolność tańcem malowana

więcej »
31

Kondolencje

Najnowsze Informacje