R E K L A M A



POWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Prus, Wokulski i Łęcka na Podlasiu
2015-09-08 13:59:53 Artykuł czytany 1390 razy


W sobotę, 5 września, do centrum Mordów przybyli na bryczce goście z XIX wieku. Był wśród nich Bolesław Prus, autor słynnej „Lalki” wraz z głównymi bohaterami swojej powieści: Stanisławem Wokulskim i Izabelą Łęcką. Specjalnie wystylizowane postacie przybyły na Narodowe Czytanie „Lalki”, które tego dnia odbywało się w mieście.


Wybrane fragmenty powieści, opublikowanej po raz pierwszy w formie książkowej 125 lat temu, przeczytali przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po seniorów. Rozdziały „Lalki” po polsku odczytali m. in.: przedstawiciele władz samorządowych (burmistrz Miasta i Gminy Mordy Jan Ługowski wraz z żoną, przewodnicząca Rady Miejskiej w Mordach Ewa Jarocka, radna Barbara Hawryluk), pracownicy Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (prof. Krystyna Wojtczuk, dr Barbara Stelingowska), poeci, pisarze, malarze i dziennikarze (Eugeniusz Kasjanowicz, Adam Końca, Mariola Zaczyńska, Maria Kisielińska), dyrektorzy i pracownicy lokalnych instytucji kultury i szkół, dzieci, uczniowie gimnazjów, liceów oraz studenci. Fragment przeczytał także przybyły autor książki, w którego rolę wcielił się Mirosław Łukowski, sekretarz Miasta i Gminy Mordy. Prof. Elena Koriakowcewa z IFPiLS odczytała fragmenty z przekładów powieści na języki czeski i rosyjski. 

W sobotnie popołudnie na skwer w Mordach przyszło blisko 90 osób w różnym wieku. W trakcie Narodowego Czytania każdy kto przyniósł egzemplarz Prusowskiej powieści, otrzymał pamiątkową pieczęć do książki. Na koniec czytania fragmentów uczestnicy wysłuchali krótkiego wykładu okolicznościowego prof. nzw. dr hab. Violetty Machnickiej, dyrektor IFPiLS, która w bardzo interesujący sposób przedstawiła fakty i ciekawostki dotyczące Prusa i jego słynnej powieści. Ona także poprowadziła całą imprezę.

– To musiała być prof. Machnicka, bo nie znam lepszej osoby. To znakomity pracownik naukowy, który od ponad 20 lat bada twórczość i biografię największego kronikarza XIX-wiecznej Warszawy – zdradza Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor biblioteki publicznej w Mordach, który tego dnia wystąpił jako Wokulski.

W postać Izabeli Łęckiej wcieliła się Agnieszka Piekarska, instruktorka kulturalno-oświatowa z miejscowego ośrodka kultury. Wszystkie trzy postacie spacerowały po miasteczku, odwiedzały sklepy i zapraszały mieszkańców do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu. Bolesław Prus rozdawał dzieciom cukierki. Wszyscy chętnie pozowali do zdjęć. Wokulski z Izabelą bawili się nawet z dziećmi na placu zabaw. Nastąpiło spotkanie dwóch wieków. – XIX wiek do nas zawitał – powiedział jeden z przechodniów.
Złożoność powieści   

„Lalka” jest powieścią realistyczną, społeczną, filozoficzną i psychologiczną.

- To utwór prezentujący wiele niezwykle barwnych postaci, ludzkich losów i postaw. Wnikliwość psychiki Prusa w połączeniu z jego nieprzeciętnym zmysłem obserwacyjnym i poczuciem humoru sprawiły, iż powstało dzieło ponadczasowe, uniwersalne w swych przesłaniach, powodujące, że jego lektura za każdym razem wprowadza myślącego i czującego czytelnika w cudowny, magiczny świat wyobraźni – mówi z pasją prof. Violetta Machnicka. Badaczka nie zapomniała wspomnieć o zmarłym niedawno Jerzym Kamasie, odtwórcy głównej roli w filmie "Lalka"  z 1977 roku w reżyserii Ryszarda Bera.

Narodowe Czytanie po raz czwarty   

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, po raz pierwszy zachęcał rodaków do wspólnego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej pod hasłem „Narodowe Czytanie” w roku 2012. Akcję zainaugurowała gremialna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano utwory Aleksandra Fredry (2013) oraz Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014). Ubiegłoroczne przedsięwzięcie odbyło się w ponad 2 tysiącach miejscowości w całej Polsce. Akcja odbyła się pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. - Ogromnie się cieszę, że po raz czwarty spotykamy się na Narodowym Czytaniu. Chciałbym móc powiedzieć, że to nie jest już tylko zwyczaj, że to już jest taka nasza tradycja. To czytanie, które dziś odbywa się w całej Polsce, jest ważne i piękne, przede wszystkim dlatego, że nas jednoczy – powiedział prezydent Andrzej Duda. Podstawowym celem corocznej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, także na potrzebę dbałości o poprawną polszczyznę. Wydarzenie niewątpliwie służy też integracji społeczeństwa i wzmocnieniu poczucia tożsamości narodowej.

– Nasza biblioteka po raz drugi uczestniczy w akcji Narodowego Czytania. W tym roku zorganizowaliśmy imprezę na skwerku w centrum miasta; pogoda była niepewna i zamierzałem ją przenieść do ośrodka kultury. Nie zrobiłem jednak tego. I cieszę się, bo równo o godzinie 16.00, gdy zaczynaliśmy Narodowe Czytanie, pojawiły się na niebie błękit i pełne słońce – informuje Łukasz A. Wawryniuk.

Całość uroczystości uświetniła przepiękna muzyka skomponowana przez Andrzeja Kurylewicza do filmowej adaptacji powieści.



Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj

Organizatorami Narodowego Czytania "Lalki" w Mordach byli: Burmistrz Miasta i Gminy Mordy, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach, Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach oraz Siedleckie Towarzystwo Naukowe.

VMLW/Mordy

DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.




- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Siedlce

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje