R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Duże zmiany na terenie gminy Zbuczyn
2020-09-22 10:35:35 Artykuł czytany 2108 razy


W Zbuczynie k. Siedlec właśnie trwają: termomodernizacja budynku szkoły podstawowej oraz remont drogi powiatowej. Planowane są kolejne remonty gminnych dróg, budowa nowego przedszkola i rozbudowa oczyszczalni ścieków… Jakie jeszcze zmiany czekają mieszkańców największej gminy w powiecie siedleckim? Z Tomaszem Hapunowiczem, wójtem gminy Zbuczyn rozmawia Monika Radomyska.


Rok 2020 jest bardzo znaczący dla gminy Zbuczyn, ponieważ drugi raz z rzędu rekordowa kwota pieniędzy, blisko 12 mln zł, została przeznaczona na inwestycje.

Monika Radomyska:
Która inwestycja jest najbardziej kosztowna w tym roku budżetowym?

Wójt Tomasz Hapunowicz:
Największą z inwestycji jest kompleksowa termomodernizacja trzech obiektów oświatowych w miejscowościach Zbuczyn, Borki Wyrki oraz Czuryły. Zadanie to łączy się z wymianą instalacji centralnego ogrzewania oraz oświetlenia na energooszczędne.

Na tę inwestycję pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków zewnętrznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz ze środków rządowych z Ministerstwa Sportu na część związaną z termomodernizacją sali gimnastycznej w wysokości 50% tego zadania. Jest to największe przedsięwzięcie jakie dotychczas gmina Zbuczyn realizowała, bo kwota na umowie wynosi blisko 6 mln 200 tys. zł.

Ta inwestycja łączy się ze zmianą ogrzewania na gazowe nie tylko w budynku szkolnym w Zbuczynie, ale również w przedszkolu, urzędzie gminy oraz ośrodku pomocy społecznej. Wszystko zależy od tego jak szybko Polska Spółka Gazowa dokończy i odda do użytkowania stację RNG.


Taka stacja powstaje przy oczyszczalni ścieków w Zbuczynie. Z niej poprowadzona została już sieć kanalizacyjna do obiektów gminnych. Chcielibyśmy uruchomić ogrzewanie gazowe już na najbliższy sezon grzewczy.MR: Poza modernizacją budynków, jakie inne inwestycje mają znaczenie dla gminy Zbuczyn?


TH: Kolejną ważną częścią działań gminnych są remonty drogowe. W tym roku gmina Zbuczyn realizuje trzy duże zadania związane z kompleksową przebudową dróg gminnych. Na pierwsze z nich udało nam się uzyskać środki rządowe w wysokości 80% dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Polega ono na kompleksowej przebudowie drogi gminnej w miejscowości Cielemęc.


Wiąże się to z odwodnieniem, budową chodników przy instytucjach, jednostkach użyteczności publicznej. Łączna wartość inwestycji to blisko 2,5 mln zł.

Następną inwestycją dofinansowaną z Funduszu Dróg Samorządowych jest kompleksowa przebudowa ulicy Długiej i drogi na tzw. Siepietniku w miejscowości Dziewule. Na to zadanie gmina Zbuczyn otrzymała 70% dofinansowania i łączna wartość w załączniku inwestycyjnym wynosi 2 mln 100 tys. zł. Kolejnym zadaniem, na które pozyskaliśmy dofinansowanie jest przebudowa drogi gminnej w miejscowości Borki Wyrki, a konkretnie w sołectwie Świercze. To inwestycja o wysokości ponad 910 tys. zł, na którą otrzymano 70% (630 tys. zł) dofinansowania od Wojewody Mazowieckiego.

Oczywiście oprócz inwestycji, które realizujemy na drogach gminnych, wspieramy przedsięwzięcia prowadzone przez samorząd powiatowy na drogach powiatowych. W tym roku Rada Gminy podjęła stosowną uchwałę o wsparciu czterech takich inwestycji.Wśród nich znalazł się remont ulicy Klonowej w Zbuczynie, polegający na wykonaniu nowej nakładki asfaltowej oraz ciągu pieszo-rowerowego do końca Zbuczyna w kierunku Choi.
Zakończono już remonty w miejscowościach Krzesk Królowa-Niwa oraz Rzążew, które polegały na położeniu nowej nakładki asfaltowej. W tej chwili gmina oczekuje na wykonanie remontu blisko 1,5 km drogi od drogi krajowej nr 2 w kierunku miejscowości Tęczki.

Kolejną inwestycją, która ma szansę na realizację jeszcze w tym roku, jest remont drogi powiatowej w miejscowości Choja. Gmina otrzymała prośbę od starosty siedleckiego o wsparcie wkładem finansowym w wysokości 20%. Jest to droga, która od wielu lat oczekiwała na swój remont.

MR: Jakie jeszcze duże inwestycje czekają mieszkańców gminy Zbuczyn?

TH: Już w tym roku rozpoczęliśmy procedurę związaną z wykonaniem projektu budowlanego przedszkola gminnego w miejscowości Zbuczyn. Koncepcja tego budynku jest taka, że powstanie on jako kolejny pawilon dobudowany do istniejących obiektów oświatowych szkoły podstawowej w Zbuczynie. Chcielibyśmy tę inwestycję w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat wykonać. Mamy nadzieję na pozyskanie środków zewnętrznych właśnie na tę inwestycję.

Kolejną inwestycją, która niewątpliwie nas czeka jest rozbudowa oczyszczalni ścieków w Zbuczynie. Jest to konieczne ze względu na intensywną rozbudowę miejscowości. Mamy już pozwolenia na budowę w związku z wykonaniem kolejnych odcinków sieci kanalizacyjnej. Teraz przyglądamy się jak pozyskać środki zewnętrzne, na tę inwestycję. Niestety nie ma żadnych naborów związanych właśnie z kanalizacją w tzw. aglomeracjach, bo jest to aglomeracja ściekowa Zbuczyn.

 Do końca września mamy możliwość złożenia wniosku na dofinansowanie inwestycji, które będą realizowane w samorządach w ramach pomocy covidowej z tzw. środków rządowych. Jednocześnie realizujemy projekty związane z rozbudową sieci kanalizacyjnej we wschodniej części gminy w miejscowości Krzesk Majątek. Tam kilka lat temu wybudowaliśmy od zera oczyszczalnię ścieków i etapami rozbudowujemy sieć kanalizacyjną. Tam udało nam się pozyskać blisko 900 tys. zł na kolejny etap rozbudowy sieci kanalizacyjnej.

MR: Dziękuję za rozmowę.

Monika Radomyska/EŁ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

 • No
  2020-09-22 21:36:37

  arrow

  Gdzie mój post redakcjo?

 • Jeszczeo
  2020-09-22 21:17:56

  arrow

  Panie Wòjcie,proszę nie zapominać o największej miejscowości poza Zbuczynem czyli Dziewulach, a która jest bardzo zasłużona i lokalna,potrzeby to gaz,rondo w centrum,więcej chodników,ścieżki rowerowe... .

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

Jesienna... płyta Stanisławy Celińskiej w Radio Podlasie
2020-10-06 11:22:16 Kategoria:

W tym tygodniu na antenie Radia Podlasie prezentowana jest niezwykła, bardzo osobista płyta Stanisławy Celińskiej - "Jesienna..."

więcej »


foto

Buty snowboardowe dla początkujących - Poradnik
2020-10-19 09:24:37 Kategoria:

Snowboard to sport praktycznie dla każdego, przyciągający każdej zimy coraz więcej osób. Wielu z nas chce spróbować jazdy na jednej desce dla odmiany od nart, inni...

więcej »
foto

Jedne z największych transakcji wszechczasów
2020-10-16 08:03:40 Kategoria:

Większość z nas jest po prostu zadowolona z ciągłego zysku, jaki zapewnia handel akcjami i/lub walutami. Istnieją jednak osoby, którym udało się dokonać naprawdę...

więcej »
foto

Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać?
2020-10-15 14:35:36 Kategoria:

Słuchawki bezprzewodowe stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród osób uprawiających sport. Kable mogą tylko przeszkadzać podczas biegania czy innego...

więcej »
foto

Bliżej Unii Europejskiej. Cykl audycji na antenie KRP
2020-10-14 13:21:06 Kategoria:

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zaprasza na cykl audycji poświęconych Unii Europejskiej. Dowiemy się w nich o bieżących sprawach poruszanych w...

więcej »
foto

Catering dietetyczny. Czym kierować się przy wyborze?
2020-10-14 11:20:12 Kategoria:

Zdrowe odżywianie staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna dla naszego samopoczucia i kondycji organizmu jest właściwie...

więcej »

Siedlce

w lewoPaźdzernik 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3

POWIAT SIEDLECKI, 03.10

Zlot Food Trucków w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.10

Finał II ligi DMP w sobotę

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 03.10 10:00

Spotkanie formacyjne członków instytutów świeckich

więcej »
4

POWIAT SIEDLECKI, 04.10

Zlot Food Trucków w Skórcu

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Mecz charytatywny Kacpi dla Marysi

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

NOWE SZATY KRÓLA na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 04.10

Koncert: Św. Jan Paweł II – Przesłanie i Inspiracje

więcej »
5

MIASTO SIEDLCE, 05.10

Zgrupowanie kadry w Siedlcach, dwóch pogonistów z powołaniami

więcej »
6 7

MIASTO SIEDLCE, 07.10 11:00

„10 sekretów Marilyn Monroe” – koncert Soni Bohosiewicz

więcej »
8

POWIAT SIEDLECKI, 08.10

Opowiadanie „Sprawiedliwie” Władysława Stanisława Reymonta wybrzmi w DPT Reymontówka w Chlewiskach

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.10

Siedlecka Fala Bluesa

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 09.10 18:00

Wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Olchawy

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.10

Siedlecki klimat na czytanie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 10.10

Siedlce: zakończenie sezonu motocyklowego

więcej »
11
12 13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.10 11:00

SUTW - spotkanie z Krzysztofem Zanussim

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.10

„Gładząc wodę” - wernisaż wystawy fotografii Jacka Michalaka

więcej »
16

POWIAT SIEDLECKI, 16.10 16:00

I Skupisko Lektorskie - czyli znajdź czas dla Boga

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 16.10 16:30

#wiktoria 1920 na Ziemi Włodawskiej

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.10

Transmisja z meczu Pogoń Siedlce – Olimpia Grudziądz

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.10

Koncert Kwartetu Smyczkowego Aleksandria

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.10 19:00

Jesienne spotkania z muzyką organową – on line

więcej »
19

MIASTO SIEDLCE, 19.10 19:00

Spektakl „Homesick | Sick Home”

więcej »
20 21

MIASTO SIEDLCE, 21.10 11:00

Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia – wykład Anny Romaniuk

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.10 19:00

Niekompletni nie tylko jesiennie

więcej »
23 24

POWIAT SIEDLECKI, 24.10

Warsztaty biblijne

więcej »
25
26 27

MIASTO SIEDLCE, 27.10

NoveKino Siedlce: Filmowe rekolekcje

więcej »
28 29 30 31

Kondolencje

Najnowsze Informacje