R E K L A M APOWIAT SIEDLECKI

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Święto plonów w gminie Wiśniew
2019-09-18 13:32:44 Artykuł czytany 384 razy


W niedzielę, 15 września rolnicy z gminy Wiśniew obchodzili święto plonów. Dożynki w tej gminie odbywają się w trzecią niedzielę września, co rok w innej parafii. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym w Radomyśli odprawioną przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Szymoniuka, celebrowaną w intencji rolników.


Po Mszy świętej korowód dożynkowy, prowadzony przez starostów dożynkowych – Annę Oksejuk i Henryka Chromińskiego z Radomyśli oraz Zespoły: „Radość” z Radomyśli i Zespół Ludowy „Wiśniewiacy” im. Zbigniewa Myrchy z Wiśniewa, przemaszerował na plac Szkoły Podstawowej w Radomyśli, gdzie odbyła się cześć oficjalna i artystyczna. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się wprowadzeniem wieńców dożynkowych na plac, a następnie odbyło się  przekazanie przez starostów dożynek Chleba Dożynkowego wójtowi gminy, który następnie poprosił starostów o podzielenie się ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Starostowie dożynek: Pani Anna Oksejuk mieszka w Radomyśli. Jest szczęśliwą żoną i matką. Wychowała dwóch synów, którzy w wolnej chwili pomagają w prowadzeniu gospodarstwa. Wraz z mężem Markiem od 26 lat prowadzi w Radomyśli  13 hektarowe (trzynasto-hektarowe) gospodarstwo rolne, oddziedziczone po rodzicach, które specjalizuje się w hodowli bydła opasowego. Swój czas wolny poświęca na uprawę kwiatów, warzyw i pielęgnowanie ogródka. Od kilku lat, każdego roku bierze udział w konkursie organizowanym przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Gminnej Olimpiadzie Wiedzy o Gospodarstwie Domowym i Przedsiębiorczości. W tegorocznej edycji konkursu Pani Anna zajęła III miejsce i będzie reprezentowała gminę Wiśniew na etapie powiatowym już w październiku.

Pan Henryk Chromiński urodził się w Radomyśli, gdzie mieszka do dziś. Ojciec trzech córek, dziadek dwóch wnuków wraz z żoną Mariolą  od prawie 30 lat prowadzi ponad 7 hektarowe gospodarstwo rolne, specjalizujące się w uprawie zbóż. Przez kilka lat śpiewał w Zespole Wokalnym Radość z Radomyśli. Jego hobby to hodowla ozdobnych gołębi – obecnie w gołębniku ma ich ponad 30 sztuk. Swój czas wolny Pan Henryk poświęca rodzinie, a w szczególności wnukom.

Następnie głos zabrał gospodarz dożynek - Krzysztof Kryszczuk, wójt gminy Wiśniew, który po uroczystym powitaniu gości zwrócił się do zebranych: „Tradycyjny bochen z tegorocznego ziarna, który otrzymujemy dziś od naszych rolników to najwspanialszy symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro. Mimo wielu trudności – a w tym roku szczególnie dokuczyła nam susza, do gminy wpłynęło prawie 500 wniosków – nasi rolnicy swą pracowitością i wytrwałością udowodnili, że stanowią największą wartość i najcenniejsze bogactwo wsi. Dlatego z wielkim szacunkiem i wdzięcznością schylamy dziś głowy przed tymi, którzy swoją pracą sprawiają, że ziemia może rodzić i karmić. Z okazji dzisiejszych gminnych dożynek składam wszystkim rolnikom z terenu gminy wyrazy wdzięczności, szacunku i uznania za trud i wysiłek w pracy na roli oraz za uzyskane plony, a także dążenie do podnoszenia poziomu gospodarowania – zmagając się przeciwnościami natury i kłopotami dnia powszedniego.”

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”, nadawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kapituła w bieżącym roku wytypowała czterech rolników z terenu Gminy Wiśniew. W tym roku odznakę otrzymali: Henryk Bartczak z Łupin, Andrzej Stanisławowski z Lipniaka, Krzysztof Radzikowski ze Śmiar i Zdzisław Ostrowski z Radomyśli. Odznaczenia wręczyli: Izabela Wrona – z siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Elżbieta Wysokińska – Przewodnicząca Rady Gminy Wiśniew  oraz Krzysztof Kryszczuk – wójt gminy Wiśniew.

Na scenie w części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież z Zespołu Oświatowego w Wiśniewie, Szkoły Podstawowej w Radomyśli i w Śmiarach, Zespól Wokalny RADOŚĆ, ZL i LZPiT WIŚNIEWIACY, zespół FOLK LACKI a także Kapela Zbucka ze Zbuczyna.

Nie zabrakło także muzyki tanecznej, a na scenie zaprezentowały się gwiazdy wieczoru – zespół CLUBBERSI oraz zespół DAJ TO GŁOŚNIEJ, ze swoim hitem „Mama ostrzegała”.

Na tegorocznych uroczystościach dożynkowych gminy Wiśniew swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: zaprzyjaźnieni starostowie ze Słowacji: Martin Kollár, Igor Birčák, Jaroslav Golodžej z małżonką, Krzysztof Tchórzewski – Minister Energii, Poseł na Sejm RP, Waldemar Kraska – Senator RP, Izabela Wrona – z siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele duchowieństwa z ks. proboszczem Andrzejem Szymoniukiem, Wojciech Biarda - Radny Rady Powiatu Siedleckiego, Adam Skup – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, Krzysztof Borkowski - Prezes Zakładu Mięsnego Mościbrody – były poseł i senator RP, Dariusz Jasiński – Prezes Zarządu Międzygminnego Banku Spółdzielczego w Zbuczynie, Jacek Rymuza - Dyrektor MBS w Zbuczynie oddział w Wiśniewie, Jacek Grabiński – Wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział Siedlce, Michał Dziedzic Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Siedlce, dyrektorzy Szkół z terenu Gminy Wiśniew Beata Wiszniewska, Urszula Sosnówka i Katarzyna Wielgórska oraz Emilia Protasiuk i Paulina Izdebska – Przedstawicielki Prezydium Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew.

Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs: na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja w składzie: Beata Izdebska – przewodnicząca, Bożena Wyrębek – sekretarz oraz członkowie Małgorzata Dymecka, Martin Kollár, Igor Birčák, Jaroslav Golodžej i Antonina Golodžejova po obejrzeniu dziesięciu prac przyznała wyróżnienia i wyłoniła zwycięzców:

•     I miejsce – Sołectwo Helenów,
•     II miejsce – KGW Borki-Kosiorki-Mościbrody,
•     III miejsce – KGW Radomyśl

Wyróżnienie otrzymały wieńce przygotowane przez sołectwa: Wiśniew, Łupiny, Daćbogi - Pluty, Januszówka, Śmiary, Zabłocie oraz Stare Okniny. Autorzy wszystkich prac otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Młodzieżowa Rada Gminy Wiśniew powołała również „Komisję Serca”, która przyznała wyróżnienie sołectwu Śmiary.

Na placu, gdzie odbywały się uroczystości mogliśmy spotkać radnych Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew z puszkami, do których zbierali pieniądze na leczenie koleżanki z Sokołowa Podlaskiego - Uli Tokarskiej. 21-letnia Urszula Tokarska walczy z chłoniakiem śródpiersia. Po niemal rocznym leczeniu chirurdzy w Polsce nie mogą już pomóc. Szansą dla niej jest metoda immunoterapii CAR-T Cell, dostępna tylko za granicą. Koszt tej terapii sięga 2 mln zł.

W trakcie święta rolników nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, tj.: wesołe miasteczko, stragany z zabawkami i łakociami. Na placu Szkoły Podstawowej w Radomyśli rozdawana była pyszna grochówka przygotowana przez Zakład Karny w Siedlcach.

O godzinie 21.00 uczestnicy gminnego święta plonów mieli okazję podziwiać pokaz sztucznych. Uroczystości zakończyły się dyskoteką pod gwiazdami, prowadzoną przez zespół POWER BEAT.Większe zdjęcia można zobaczyć tutajInf./foto: Wisniew.pl


MJa/DJ
wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Adam Białczak
tel. 500 187 558
a.bialczak@radiopodlasie.pl
|
|
|
Monika Jabłkowska
tel. 512 111 737
jablkowska.m@radiopodlasie.pl
|
|
|
Andrzej Ilczuk
tel. 502 173 757
andrzej.ilczuk@radiopodlasie.pl
|
|
|
Kamil Skorupski
tel. 504 838 118
skorupski@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
NASI PARTNERZY
Mostostal Siedlce
foto

Monitoring i alarm – skuteczny dozorca w domu
2020-01-22 14:55:31 Kategoria:

Rozwój technologii nie tylko ułatwia życie, ale też poprawia nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się systemy alarmowe i monitoringu, a...

więcej »
foto

Narzędzia ręczne do domu. Jak je wybierać mądrze?
2020-01-22 14:50:25 Kategoria:

Jest mnóstwo przedmiotów, bez których ciężko wyobrazić sobie komfortowe mieszanie w domu. Takimi przedmiotami są miedzy innymi narzędzia ręczne. To przydatne...

więcej »
foto

Krótka historia rumieńców
2020-01-22 13:38:24 Kategoria:

Skąd w ogóle koncept, żeby się rumienić? Czy twarz bez charakterystycznej plamy koloru wygląda źle? Okazuje się, że na pomysł dodania sobie w ten sposób powabu...

więcej »

Siedlce

w lewoStyczeń 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

MIASTO SIEDLCE, 01.01

Noworoczne rugby

więcej »
2 3 4

MIASTO SIEDLCE, 04.01 19:00

Kolędy zabrzmią w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus

więcej »
5

POWIAT SIEDLECKI, 05.01

III Charytatywny Marszobieg Grupy Biegaczy Skórzec Biega

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 05.01 12:00

Koncert Kolęd w Starym Opolu /ZAPOWIEDŹ/

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 05.01 16:00

Koncert kolęd w katedrze

więcej »
6

DROHICZYN, 06.01 11:00

Charytatywne jasełka w parafii w Łysowie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 06.01 11:45

Największe jasełka w Siedlcach już 6 stycznia

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 06.01 14:15

Orszak Trzech Króli w Białkach /ZAPOWIEDŹ/

więcej »
7 8

MIASTO SIEDLCE, 08.01

Wystawa grafiki „Czego oczy nie widzą”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01 11:00

Koncerty żeglarskie na cały rok

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01 11:00

Zmarła siostra służka Teodozja Budziszewska

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 08.01 14:00

Koncerty żeglarskie na cały rok

więcej »
9

MIASTO SIEDLCE, 09.01

Święto Patronów i benefis o. Leona Knabita

więcej »
10

MIASTO SIEDLCE, 10.01 10:00

Szła Kolęda 2020 - przesłuchania konkursowe

więcej »
11

MIASTO SIEDLCE, 11.01

Staręga wystartuje w Dreźnie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01

KPS zagra z ZAKSĄ

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 11.01 17:00

Noworoczne spotkanie środowisk prawniczych

więcej »
12

MIASTO SIEDLCE, 12.01

Charytatywny Koncert Kolęd w siedleckiej katedrze

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01

Staręga wystartuje w Dreźnie

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 12.01 11:00

Srebrny jubileusz siedleckich kolekcjonerów

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 12.01 17:00

Skórzec: Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy

więcej »
13 14

MIASTO SIEDLCE, 14.01 19:00

Niekompletni kolędowo

więcej »
15

MIASTO SIEDLCE, 15.01

Siedlce: Koncert Pokoleń w SP2

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.01 10:00

Festiwal Kolęd i Pastorałek „Moje Betlejem”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 15.01 17:00

Kolędowanie w Pałacu Ogińskich, czyli noworoczne wspólne śpiewanie

więcej »
16

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Nove Kino Siedlce: Filmowe Rekolekcje już 14 stycznia

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01

Kolędnicy Misyjni dzieciom w Amazonii...

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 16.01 18:00

Otwarcie wystawy fotografii Wojciecha Sternaka „Granice Percepcji”

więcej »
17

MIASTO SIEDLCE, 17.01 18:00

Koncert finałowy konkursu SZŁA KOLĘDA 2020

więcej »
18

MIASTO SIEDLCE, 18.01

Ósemka zagra z AZS LSW

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 18.01 08:00

W Siedlcach w wybrane soboty w roku można oddać krew

więcej »
19

POWIAT SIEDLECKI, 19.01

Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Wiśniew

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 19.01 16:30

Wodynie: świąteczne śpiewanie w GOK-u

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01 17:00

Najpiękniejsze kolędy w wykonaniu Zespołu Wokalnego Art Styl

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 19.01 19:00

Koncert jubileuszowy chóru i scholi przy parafii p.w. Bożego Ciała w Siedlcach

więcej »
20 21

MIASTO SIEDLCE, 21.01

Czynsze w STBS pod dyskusję

więcej »
22

MIASTO SIEDLCE, 22.01 11:00

Kabaret „Wióry Lecą” w Siedlcach

więcej »
23

MIASTO SIEDLCE, 23.01

Spotkania z muzyką. Małe Filharmonie

więcej »
24

MIASTO SIEDLCE, 24.01

Msza św. z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała

więcej »
25

MIASTO SIEDLCE, 25.01

Siedlce: Koncert Świąteczno-Noworoczny i zbiórka na rzecz Kacpra Boruty

więcej »

MIŃSK MAZ., 25.01 10:00

Mrozy: Otwarte Warsztaty Chóralne

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 25.01 12:00

Koncert charytatywny dla Kacperka

więcej »
26

POWIAT SIEDLECKI, 26.01

Skórzec: Koncert Kolęd i Pastorałek

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.01

Bal charytatywny na rzecz Lenki Jażdżewskiej

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.01

Siedlce: pokutny marsz różańcowy

więcej »

POWIAT SIEDLECKI, 26.01 11:00

XI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „Kolędnicze Serce Polskie”

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 26.01 17:00

Koncert z cyklu „Niedzielny Salon Muzyczny” - Rafał Grząka Trio

więcej »
27 28

MIASTO SIEDLCE, 28.01

Konferencja dla księży

więcej »

MIASTO SIEDLCE, 28.01 18:00

Śpiewanie w Karnawale

więcej »
29

MIASTO SIEDLCE, 29.01 19:00

Szukajmy Stajenki - najpiękniejsze kolędy Jacka Kaczmarskiego

więcej »
30

MIASTO SIEDLCE, 30.01 17:00

Koncerty Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ, Alternatywnego Teatru Tańca LUZ, Akademii Tańca LUZ ART

więcej »
31

MIASTO SIEDLCE, 31.01 17:00

Koncerty Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ, Alternatywnego Teatru Tańca LUZ, Akademii Tańca LUZ ART

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje