R E K L A M A



RADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Z PADWY DO TUROWA
2017-03-28 12:24:25 Artykuł czytany 1902 razy


26 marca w kościele parafialnym w Turowie zostały zainstalowane relikwie św. Antoniego Padewskiego, patrona parafii. Do świątyni wnieśli je oo franciszkanie konwentualni OFMConv, w asyście turowskich harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Uroczystość wpisuje się w obchodzony w tym roku jubileusz 80-lecia erygowania parafii.


- Na ten dzień czekały pokolenia naszych pradziadków, dziadków i ojców, którzy od wieków modlili się w kaplicy św. Antoniego w lesie. Od dziś pozostanie on  z nami na zawsze, choć i wcześniej był  dobrym orędownikiem w naszych sercach i umysłach. Ale człowiek jest tylko człowiekiem i potrzebuje szczególnego znaku . Ten szczególny znak – relikwie św. Antoniego – wprowadziliśmy dzisiaj  do naszej świątyni – mówił  ks. Jerzy Cąkała, proboszcz parafii w Turowie. Relikwie wniósł uroczyście do świątyni franciszkański kleryk  Bartosz Bogucki OFMCov z pobliskiej Żakowoli, w asyście oo franciszkanów z Siedlec i Lublina, turowskich harcerzy z ZHR a także tłumu wiernych – czciciel świętego Antoniego. Zostały umieszczone w bocznym ołtarzu, pod obrazem świętego.  Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył o. Stanisław Siergiej z parafii św. M. Kolbego w Siedlcach. Była ona zwieńczeniem wielkopostnych rekolekcji, przygotowujących do uroczystości, które poprowadził ks. Sławomir Szypulski, duszpasterz akademicki z Białej Podlaskiej.

Na zakończenie Mszy św. ks. Jacek Wojda , historyk Kościoła odczytał certyfikat, przekazany przez oo. franciszkanów z Padwy wraz z relikwiami św. Antoniego, potwierdzający ich autentyczność. Są to relikwie I stopnia – fragment kości świętego. Następnie wierni  uczestniczyli w nabożeństwie ku czci św. Antoniego. Zakończyło je błogosławieństwo  relikwiarzem. Była  także możliwość ucałowania relikwii świętego a zebrani otrzymali pamiątkowy obrazek  z wizerunkiem relikwiarza oraz modlitwą do św.  Antoniego Padewskiego. Na ten moment czekali cierpliwie w długiej kolejce, która przekroczyła wejście do świątyni.
Żeby kiedyś powstało sanktuarium…

– Myśl o sprowadzeniu relikwii zrodziła się podczas ubiegłorocznej pielgrzymki parafialnej do Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy – wspomina ks. J. Cąkała.  W listopadzie ubiegłego roku parafia wystosowała prośbę do oo franciszkanów OFMConv w Padwie, zaopiniowaną przez bp. Kazimierza Gurdę, opisującą m.in. lokalny kult św. Antoniego. Parafianie podjęli też modlitwy w intencji sprowadzenia relikwii. Wszystko potoczyło się błyskawicznie; już 23 stycznia proboszcz otrzymał informację, ze relikwie patrona zostały parafii przydzielone. 24 lutego, podczas uroczystej Mszy św w bazylice w Padwie, franciszkanie przekazali na ręce ks proboszcza, któremu towarzyszył o. Krzysztof Paszkiewicz  oraz  ks. Andrzej Zozula, relikwie świętego. Przepiękny relikwiarz  ofiarowali rodzice dzieci, przystępujących w tym roku do I Komunii św. – Jako podziękowanie za dar relikwii przekazaliśmy na ręce o. Sylwestra Bartoszewskiego OFMConv, opiekuna pielgrzymów z Polski, ornat z wizerunkiem św. Stanisława. On bowiem  patronuje polskiej kaplicy w padewskim sanktuarium – podkreśla ks. J. Cąkała. – Chciałbym życzyć, aby to miejsce było tym, w którym św. Antonii będzie się dobrze czuł. A jeśli taka będzie wola Pana Boga, jeśli takie będą dekrety biskupów, by tutaj powstało kiedyś sanktuarium – mówił o. R. Kwiatkowski OFMConv na zakończenie homilii. Podkreślił także, iż niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie św. Antonii postawił stopę. – Znana jest  Radecznica - „Lubelska Częstochowa” -  gdzie sanktuarium mają oo. bernardyni. Znane też są łódzkie Łagiewniki, gdzie św. Antonii  rozmawiał ze zdunem. Zaś trzecie miejsce, o który ja słyszałem, to Turów, to las i kapliczka w lesie, gdzie św. Antonii siedział, przysłuchiwał się miejscowemu chłopu  i zadawał mu pytania, o czym mówią relację z tamtych lat – zwracał uwagę.    18 kwietnia w kościele w Turowie rozpocznie się nowenna przed liturgicznym wspomnieniem św. Antoniego. Po nabożeństwie wierni będą mieli możliwość ucałowania relikwii.

Kult św. Antoniego w Turowie

Kult św. Antoniego  wiąże się z - przekazywaną drogą ustną - opowieścią o jego objawieniu miejscowemu chłopu w turowskim lesie. Na znak tego spotkania na pniu drzewa, na którym siedzieli, odcisnął on swoją stopę i obiecał opiekować się okolicą. Chłop, chcąc upamiętnić spotkanie, zbudował wraz z przyjaciółmi drewnianą kapliczkę.  Pod jej ołtarzem znalazł się pień z odciskiem pozostawionym przez św. Antoniego. Leśna kapliczka  z przełomu XVIII i XIX w. wpisana jest do rejestru zabytków.  - Do tego miejsca pielgrzymowali licznie nie tylko mieszkańcy Turowa, ale też okolicznych wiosek. Za przyczyną św. Antoniego doznawali licznych łask, m.in. uzdrowień. Tak jest do dziś - podkreśla proboszcz ks. Jerzy Cąkała.

W 1908 r. mieszkańcy Turowa wybudowali drugą kaplicę, murowaną, w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym znalazł się obraz przedstawiający św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus na jednym ręku, w drugim zaś trzymającego lilię. 26 listopada 1910 r. biskup lubelski Franciszek Jaczewski, administrator diecezji podlaskiej, wydał dekret zezwalający na sprawowanie tu nabożeństw i sakramentów świętych. Ustalony też został termin odpustu ku czci św. Antoniego: od początku jest to pierwsza niedziela czerwca. Jednakże bp Jaczewski nakazał wiernym, by w największe święta uczestniczyli w liturgii w kościele parafialnym w Radzyniu Podlaskim.

Mając na względzie cześć oddawaną św. Antoniemu,  20 grudnia 1936 r. bp Henryk Przeździecki erygował w Turowie filię duszpasterską pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego,  przyłączając  ją do dekanatu radzyńskiego. Pierwszym jej administratorem i zarazem  budowniczym kościoła został  ks. Eugeniusz Petrykowski, który spoczywa na miejscowym cmentarzu.  Kościół z czerwonej cegły, w tzw. stylu włoskim  powstał dzięki fundacji hrabiego Artura Potockiego i jego żony Marii. Uroczystość wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego odbyła się 29 czerwca 1937r przy ołtarzu polowym, w miejscu przyszłego prezbiterium. Sama budowa przebiegła niezwykle szybko i  sprawnie, tak że w niespełna pół roku  świątynia była gotowa. 12 grudnia 1937r ks. infułat Tadeusz Osiński, proboszcz i dziekan radzyński dokonał poświęcenia nowo wybudowanej świątyni i odprawił w niej pierwszą Mszę św. Konsekracji kościoła dokonał 19 lipca 1970r bp. Jan Mazur. Dziś parafia liczy 1100 wiernych. Druga uroczystość odpustowa obchodzona jest tu 13 czerwca, w liturgiczne wspomnienie św. Antoniego Padewskiego.  Uroczystości jubileuszowe 80.lecia erygowania parafii, z udziałem bp. Kazimierza Grudy, odbędą się 5 listopada.




Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj




Zdjęcia z Sanktuarium Św. Antoniego w Padwie – archiwum ks. Jerzego Cąkały
Zdjęcia  z wprowadzenia relikwii: Michał Kłopotek   


Tekst: MaKo, parafia Turów   [MSz]



wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • parafiani
    2017-03-29 20:12:20

    arrow

    Słowo relikwia pochodzi od łacińskiego słowa „resztki, szczątki”. Obecnie relikwie dzielą się na trzy kategorie:

    Relikwie pierwszej klasy: fragmenty ciała świętego, błogosławionego. Kości, tkanki, włosy, krew.
    Relikwie drugiej klasy: przedmioty, albo fragmenty przedmiotów, które były używane, czy noszone przez świętego za jego życia.
    Relikwie trzeciej klasy: przedmioty, którymi dotknięto relikwii pierwszej klasy. Najczęściej są to fragmenty płótna.

    Sobór Watykański Drugi wspomina o relikwiach w Konstytucji o Liturgii Świętej: „Zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym i ma w poważaniu ich autentyczne relikwie oraz wizerunki” (111).

    Katechizm Kościoła Katolickiego mówi: „Poza liturgią sakramentów i sakramentaliów katecheza powinna brać pod uwagę formy pobożności wiernych i religijności ludowej. Zmysł religijny ludu chrześcijańskiego zawsze znajdował wyraz w różnorodnych formach pobożności, które otaczały życie sakramentalne Kościoła. Są to: cześć oddawana relikwiom, nawiedzanie sanktuariów, pielgrzymki, procesje, droga krzyżowa, tańce religijne, różaniec, medaliki, etc” (1674).

  • Duszpasterz
    2017-03-28 20:36:18

    arrow

    1. Relikwiom (np.: fragmentom kości ludzkich) nie należy się kult tak jak Bogu, a więc nie klęka się przed nimi jak przed Najświętszym Sakramaentem Najświętszemu Sakramentowi;
    2. Nie błogosławi się relikwiami (np.: fragmentami kości ludzkich) tak jak Najświętszym Sakramentem, bo to sa jednak tylko kości ...

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Radzyń Podl.

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje