R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Tybetańska podróż życia Dariusza Czerniaka
2018-05-23 17:16:58 Artykuł czytany 348 razy


16 maja w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury gościł Dariusz Czerniak, który zaprezentował wystawę zdjęć oraz zrelacjonował swoją wyprawę do Tybetu. Prelekcji towarzyszyło „slajdowisko” – pokaz multimedialny z tradycyjną muzyką tybetańską w tle.


Podróżnik przyznał, że sam się „wprosił” do Radzynia. Kilkanaście lat temu przejeżdżał przez nasze miasto i zobaczył wspaniały pałac, o którym wcześniej nic nie wiedział, a chciał poznać jego historię. Niedawno się dowiedział ponadto, że Radzyń jest miejscem spotkań z podróżnikami. Skorzystał z okazji, gdy podróżował między Białymstokiem a Sandomierzem i zaproponował zorganizowanie spotkania na temat swojej podróży do Tybetu.

– Jesteśmy już tak rozpoznawalni, że często otrzymuję propozycje od podróżników. Jest to bonusowa odsłona „Spotkań” – między zaplanowanymi, ponumerowanymi – i tym razem ze względu na spontaniczność bez tabliczki – mówił gospodarz spotkania Robert Mazurek.

Dariusz Czerniak na co dzień jest konstruktorem maszyn i wykładowcą na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jego pasją są podróże, które najczęściej odbywa z żoną Grażyną. Od 40 lat związany jest z turystycznym środowiskiem akademickim Gliwic. W przeszłości wspinał się w Tatrach, Alpach i w Himalajach. Na Pomorzu Zachodnim przepłynął kajakiem 120 rzek. Natomiast wśród dalekich kierunków podróży znalazły się Indie, Nepal, Chiny i Tybet.

Tytuł spotkania brzmiał: „Tybet. Wokół Świętej Góry Kajlas”. Wyprawę do Tybetu traktuje jako podróż życia i wyjątkowo odbył ją bez żony – choć nie samotnie, bo była to wyprawa grupowa oraz zorganizowana w sposób niezwykle skrupulatny.

Podróżnik rozpoczął od prezentacji geograficznej wyżyny określanej jako Dach Świata – liczącej ok. 2,5 mln km² i wznoszącej się średnio na wysokość 4000–5000 m n.p.m., a więc najwyżej położonej na Ziemi. Następnie opowiedział, jak przemierzał koleją, busem oraz pieszo ponad pięć tysięcy kilometrów przez niezwykły, barwny i tajemniczy kraj.

Kolej tybetańska została otwarta w 2006 r. – jest najwyżej na świecie położoną drogą żelazną, stąd podróżuje się nią prawie jak samolotem: wagony są zamknięte hermetycznie, wyposażone w aparaty tlenowe. Ma nawet swój hymn pod wymownym tytułem „Droga do nieba”. Podróż do stolicy Tybetu Lhasy trwa 44 godziny i jak wynikało z fotografii – nie wszyscy mają w wagonach miejsca siedzące. Kolej biegnie przez obszar wiecznej zmarzliny, na której latem robi się bagno. Dlatego Chińczycy zbudowali 200-kilometrową estakadę, której słupy wbite są 20 m w głąb ziemi.

Kolej dowiozła podróżników do stolicy Tybetu Lhasy. Po skolonizowaniu Tybetu przez Chińczyków (w 1949 r. został podbity i wcielony do Chińskiej Republiki Ludowej) Tybetańczycy stanowią 10% ludności stolicy. Są widoczni – po stroju, skupieniu i modlitwie. O Tybetańczykach podróżnik mówił bardzo ciepło: – Nie są zainteresowani dobrami ziemskimi, pieniądz nie ma dla nich wartości, skupieni są na życiu wewnętrznym; nie wyciągają też pieniędzy od turystów. Wielu z nich idąc ulicą w jednej ręce trzyma młynek w drugiej „male” – przedmioty służące do modlitwy. Kochają muzykę, która jest wszechobecna – jeśli jej nie słychać na ulicy – przechodnie nucą sobie pod nosem. Wiele obiektów jest obwieszonych proporczykami o pięciu kolorach symbolizujących 5 żywiołów, w wielu miejscach znajdują się wręcz sterty kamieni modlitewnych – z wykutym i pokolorowanym tekstem. Podróżnik opisywał wygląd sklepów, gdzie pełno biżuterii charakterystycznej dla Tybetu z turkusów i korali oraz kwarcu, młynków modlitewnych, talizmanów; mówił o potrawach, budowlach, wśród których znajdują się nieliczne ocalałe świątynie i klasztory buddyjskie.

Zgrzytem w barwnym obrazie miasta są wszechobecne patrole Ludowej Policji Zbrojnej. Czego nie dostrzegą policjanci – uchwycą tysiące (w całych Chinach – setki milionów) kamer monitorujących każdy krok mieszkańców. Monitoring zamontowany był też w autobusie, którym turyści przebyli 1350 km dzielących stolicę od celu wyprawy – góry Kajlas. Co w tym dziwnego? – kamery śledziły nie tylko drogę przed pojazdem, ale też to, co dzieje się wewnątrz, zachowania pasażerów i obrazy przekazywały do Urzędu Bezpieczeństwa. 

Po podróży okazało się zresztą, że kierowca też był... policjantem. Na trasie znajdowało się 15 punktów kontrolnych, które mogli przekraczać w określonej, wyznaczonej wcześniej godzinie – stąd częste postoje, które wykorzystywali na spotkania z ludnością, fotografowanie tybetańskiej fauny i flory. Dariusz Czerniak sporo miejsca poświęcił jakom, które umożliwiają ludziom egzystencję w niezwykle surowym klimacie: są zwierzętami jucznymi i pociągowymi, dostarczają pożywienia – mięsa, mleka, ale także wełny i skór na odzież, kości na narzędzia, odchodów na opał...

Po dotarciu do celu podróży uczestnicy grupy podjęli trud pieszego obejścia góry, co zajmuje 3 dni. Kajlas ma kształt piramidy, wypływają z niej 4 rzeki. Traktowana jest jako święta góra, jej obchodzenie przez wiernych traktowane jest jako oczyszczenie z grzechów.

Na odbycie podróży wokół świętej dla Tybetańczyków góry Kajlas pozwolenie otrzymuje rocznie ok. 8 tys. osób, w tym jest tylko ok. 200 dla przedstawicieli innych państw świata. Dlatego Dariusz Czerniak uważa swą wyprawę za wyjątkową.

Na pamiątkę pobytu w Radzyniu gość spotkania rozdał słuchaczom serduszka, jakie przekazywał napotkanym Tybetańczykom w dowód wdzięczności za udzieloną pomoc i gościnę, w rewanżu otrzymał od organizatora pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” potwierdzony certyfikatem nr 38. 

Na spotkanie zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, a także organizatorzy: Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, Radzyński Ośrodek Kultury oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim. Sponsorami wydarzenia były: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad wydarzeniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”.

Anna Wasak


DJ
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoCzerwiec 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.06 16:00

Trwa nabór zgłoszeń do baśniowego pokazu mody w Radzyniu Podlaskim

więcej »
2 3

RADZYŃ, 03.06 15:00

Wkrótce podsumowanie konkursu „Podróż moich marzeń”

więcej »
4 5

RADZYŃ, 05.06 10:00

Sesja absolutoryjna Rady Gminy Ulan-Majorat

więcej »
6

RADZYŃ, 06.06

Radzynianie powalczą o puchar

więcej »
7

RADZYŃ, 07.06

W Radzyniu powstaje dziecięcy zespół ludowy

więcej »

RADZYŃ, 07.06 18:00

W Radzyniu upamiętnią zamordowanego przez UB sierżanta

więcej »

RADZYŃ, 07.06 19:00

Radzyń w rytmie Michaela Jacksona

więcej »
8

RADZYŃ, 08.06

Zwiedzaj Radzyń z dokumentem w dłoni

więcej »

RADZYŃ, 08.06 19:00

Podróż w przeszłość podczas III Radzyńskiej Nocy Bibliotek

więcej »
9

RADZYŃ, 09.06

X Spotkania z Tradycją i Pieśnią Weselną w Krasewie

więcej »

RADZYŃ, 09.06

I Międzynarodowe Konfrontacje Taneczne w Radzyniu z charytatywnym akcentem

więcej »

RADZYŃ, 09.06 21:00

Podróż w przeszłość podczas III Radzyńskiej Nocy Bibliotek

więcej »
10

RADZYŃ, 10.06

Program obchodów 550-lecia Radzynia Podlaskiego

więcej »

RADZYŃ, 10.06 15:00

Spektakl dla dzieci „Warkocz królowej Wisełki” w Radzyńskim Ośrodku Kultury

więcej »
11

RADZYŃ, 11.06

Program obchodów 550-lecia Radzynia Podlaskiego

więcej »

RADZYŃ, 11.06

Anna Wasak napisała książkę o Radzyniu

więcej »

RADZYŃ, 11.06 18:00

Wkrótce promocja albumu o Radzyniu

więcej »
12

RADZYŃ, 12.06

Program obchodów 550-lecia Radzynia Podlaskiego

więcej »
13

RADZYŃ, 13.06

Program obchodów 550-lecia Radzynia Podlaskiego

więcej »
14

RADZYŃ, 14.06

Program obchodów 550-lecia Radzynia Podlaskiego

więcej »
15

RADZYŃ, 15.06

ZSP w Radzyniu gospodarzem Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

więcej »

RADZYŃ, 15.06

Program obchodów 550-lecia Radzynia Podlaskiego

więcej »
16

RADZYŃ, 16.06

Ostatni mecz w sezonie i pożegnanie z trenerem

więcej »

RADZYŃ, 16.06

Program obchodów 550-lecia Radzynia Podlaskiego

więcej »

RADZYŃ, 16.06

ZSP w Radzyniu gospodarzem Zjazdu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

więcej »
17

RADZYŃ, 17.06

Program obchodów 550-lecia Radzynia Podlaskiego

więcej »
18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.06 18:30

Rekolekcje Małżeńskie z o. Knozem

więcej »
23 24

RADZYŃ, 24.06

Piknik rodzinny - Naturalnie zdrowi!

więcej »

RADZYŃ, 24.06 16:00

Piękni Prozaiczni - Mariusza Bobera

więcej »

RADZYŃ, 24.06 17:00

Radzyń: Pokażą „Historię zapisaną w kamieniu”

więcej »
25 26 27 28 29 30

RADZYŃ, 30.06

Wohyńskie „Roweraki” zapraszają na rajd

więcej »
foto

Wielkie otwarcie marketu budowlanego ANIBA w Węgrowie
2018-06-18 07:58:26 Kategoria:

23 czerwca w Węgrowie odbędzie się wielkie otwarcie marketu budowlanego ANIBA. Wydarzeniu będą towarzyszyć konkursy i atrakcje dla dzieci. Będzie można również wygrać...

więcej »
foto

Noc Świętojańska w Gródku nad Bugiem
2018-06-18 07:23:30 Kategoria:

Dyrekcja Obiektu Gródek nad Bugiem ma zaszczyt zaprosić na wydarzenie pn. NOC ŚWIĘTOJAŃSKA. Uroczystość odbędzie się 24 czerwca w godz. 11.00 – 24.00 na terenie...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje