R E K L A M A



RADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Czy żółta strefa ASF obejmie Gminę Radzyń?
2017-06-29 17:32:47 Artykuł czytany 2048 razy


Tego obawiają się producenci mięsa wieprzowego. Nie bezpodstawnie. Lekarze weterynarii otrzymali informację o planowanym rozszerzeniu żółtej strefy. Hipotetyczny plan zakłada, że objęłaby cały powiat parczewski, radzyński bez gmin Borki i Czemierniki i część powiatu łukowskiego. Nie ma na razie konkretów dotyczących daty poszerzenia, sama mapa zagrożenia również może się zmienić - żółta strefa może objąć większy lub mniejszy niż wspomniany wcześniej obszar. Za to rolnicy już się boją.


ASF postępuje w głąb kraju i każde działanie, na każdym szczeblu jest potrzebne do  ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby - mówi Wiesław Dudek, producent mięsa wieprzowego w gminie Radzyń Podlaski. - My chroniąc swoje interesy, ale i interesy naszej społeczności też próbujemy włączać się do tego tematu, zgłaszając własne pomysły, dostosowując się do pewnych zasad walki z ASF, by próbować wspólnie z odpowiednimi służbami zatrzymać problem. A zapowiadane poszerzenie żółtej strefy przed nami- dodaje.

Żółta strefa ostrzegawcza to obostrzenia dla hodowców


W żółtej strefie obowiązują pewne ograniczenia- mówi zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Radzyniu Podlaskim Alina Smyk. - Przy uboju na użytek własny na 24 h przed ubojem takiej sztuki należy ją zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii, tutaj prowadzimy rejestr takich zgłoszeń, trzeba zgłosić do lekarza miejscowego, który jest wyznaczony przez PLW do badania takiego mięsa. Miejscowy lekarz robi badanie przedubojowe i po uboju w kierunku włośni. Takie są obowiązki właściciela w żółtej strefie. Po ubiciu świni należy ją w przeciągu 24h wyrejestrować. Przy sprzedaży świń z żółtej strefy, podobnie jak w innych, stosowane są świadectwa zdrowia. Po takie świadectwo należy zgłaszać się do wyznaczonych lekarzy - wyjaśnia Alina Smyk.

Najważniejsza jest bioasekuracja

To jest podstawa, czyli możliwe ogrodzenie gospodarstw, nie wpuszczanie osób postronnych, zabezpieczenie się matami przed wejściem do chlewni, zmiana odzieży, skuteczne stosowanie środków dezynfekcyjnych- mówi dalej Alina Smyk. - Nie na zasadzie "polejemy ten środek i przez dwa tygodnie on zdąży wyschnąć bądź zmyje go deszcz". Trzeba tego po prostu pilnować- przekonuje.

Obostrzenia nie są dla nas problemem, bo my, szczególnie więksi hodowcy, i tak spełniamy te rygory już od dawna, chroniąc swój własny interes i dostosowując się do pewnych zasad- mówi Wiesław Dudek. - Dla nas gorsza jest świadomość, że fala ASF postępuje.

Podczas sesji Rady Gminy producenci zwrócili się do wójta o zorganizowanie spotkania z ekspertami, gdzie będą mogli podizelić się swoimi pomysłami na ochronęprzed afrykańskim pomorem świń.
-  Takie spotkanie ma zostać zorganizowane w ciagu tygodnia - mówi wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek.- Chcielibyśmy te pomysły przedstawić i skonsultować z osobami, które są kompetentne i za to odpowiedzialne, przede wszystkim są to lekarze weterynarii na różnych szczeblach. Chcemy też prosić o pomoc wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka. Na planowane spotkanie zostaną zaproszeni także przedstawiciele kół łowieckich - dodaje.

Pomysł hodowców? Rygorystyczne przestrzeganie zasad

Problemem są hodowcy, którzy nie stosują się do zasad ostrożności. - Każdy mówi, że mamy wolność i możemy robić co chcemy, ale pod warunkiem, że nie krzywdzimy innych- mówi Wiesław Dudek. -Pomysły producentów są cały czas takie same, to jest jak abecadło hodowcy- bardzo mało spektakularne. Dotyczą bioasekuracji i podstawowych zasad, o których mało kto chce słuchać, a wszyscy wymagają cudu. Ale my możemy chronić wyłącznie własne gospodarstwo. Ostatnio jechałem trasą z Białej Podlaskiej w stronę Warszawy i widziałem świnki biegające z gospodarstwa do zagajnika i wracające z powrotem. Ktoś, kto ma tylko pięć świnek, może je hodować bez problemu, ale musi podlegać w warunkach zagrożenia tym samym obostrzeniom co inni.

A z przestrzeganiem zasad bioasekuracji jest kłopot. Powiatowy Lekarz Weterynarii przeprowadził perlustracje, czyli kontrole w każdym z gospodarstw w objętych żółtą strefą gminach- Komarówce Podlaskiej i Kąkolewnicy. W części przypadków skończyło się to wykazaniem nieprawidłowości i zaleceniami zmian.

- Tak jak wszędzie, są osoby które przejmują się mniej lub bardziej, zaniedbujące z niewiedzy lub niechęci - mówi Alina Smyk.- Moim zdaniem informacja dotycząca ASF i środków ostrożności była bardzo dobrze dostępna.  Tu nie chodzi o chronienie miejscowych hodowli, a o całą Polskę.



KB/Radzyń Podlaski

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • mały rolnik
    2017-06-29 17:55:15

    arrow

    Ile kosztuje bioasekuracja dla jednego gospodarstwa na miesiąc ?
    Nie strzelamy do dzików to może współfinansujmy bioasekurację bo mały rolnik nie podoła finansowo.

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Radzyń Podl.

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje