R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dyskusja o wynagradzaniu pracowników samorządowych
2018-06-25 14:06:33 Artykuł czytany 433 razy


Pensja dla burmistrza w zależności od jakości jego pracy, czy maksymalnie wysoka? Pięcioro radnych Rady Miasta Radzyń Podlaski jest przeciwnych zmianom w wynagrodzeniu samorządowców. - To niepotrzebna ingerencja rządu - mówią. Według nowego rozporządzenia, od 1 lipca pensje burmistrzów, prezydentów miast, wójtów i starostów mają się zmienić - w większości na niższe.


O 720 zł obniży się miesięczna pensja burmistrza Radzynia Podlaskiego, Jerzego Rębka od 1 lipca. Podczas sesji, która odbyła się 21 czerwca, dziewięciu radnych głosowało za, pięcioro przeciw. Wcześniej burmistrz zarabiał 11 340 zł. Od przyszłego miesiąca -  10 620 zł. 20% - procentowa obniżka dotyczy stawki zasadniczej - z 6 tys. na 4,8 tys. Głosy radnych były podzielone. Głosujący przeciw podnosili w dyskusji, że nie godzą się na ingerencję państwa w samorządy. Pojawił się też argument, że pobory burmistrza powinny być ustalane przez radę na podstawie ich oceny jego pracy.

- Mowa o zniżce o 20%,  a robi się wszystko, żeby zniżka była jak najmniejsza. Tych odgórnych zniżek wcale nie powinno być. To nasza społeczność powinna mieć przywilej oceniania, czy burmistrz rozwija miasto i należy mu się podwyżka, czy miasto jest w stagnacji i jest uprawiana totalna propaganda - i wtedy należy mu się obniżka - powiedział radny Jakub Jakubowski.

Radny Krzysztof Stradczuk jest podobnego zdania. Jak podkreślił, samorząd jest niezależny od nadrzędnej władzy o decydowaniu o własnych sprawach, a uchwała to wyraźna ingerencja rządu w sprawy samorządu. Zapowiedział głosowanie przeciw. Z kolei radna Bożena Lecyk pytała, dlaczego wypłata burmistrza zmniejszy się niecałe 7% zamiast 20%. Chodzi tu o całkowitą pensję z wliczonymi dodatkami.  - Jestem przeciwko manipulacji ze strony rządu w kierunku pracy samorządu- powiedziała radna. - Dlaczego obniżka nie jest większa? Dokonania naszego burmistrza są takie, a nie inne - dopytywała.

Z kolei według radnego Jacka Piekutowskiego burmistrz musi zarabiać dużo. - Może powinniśmy płacić burmistrzowi z jakimś rocznym opóźnieniem za jego zasługi?- skomentował dyskusję radnych.

- Burmistrz ma określane pobory, gdy rozpoczyna pracę, i to wynagrodzenie musi być solidne, po to by nie wyciągał łap po nieswoje. Powinien dobrze zarabiać, żeby pracować uczciwie, nie mieć ciągot do innych rzeczy. Możemy się targować, podejmiemy niezgodną z prawem uchwałę i nam ją cofną. Ja się osobiście również nie zgadzam z tym, by ktokolwiek ingerował w sprawy samorządu. Nie podoba mi się to, ale jeśli jej nie podejmiemy, to i tak do nas wróci jak bumerang - dodał radny Jacek Piekutowski.

Jak uzasadniał przewodniczący radzyńskiej rady, Adam Adamski, gdyby była możliwość na jeszcze mniejsze ograniczenie pensji burmistrza, to rada by z niej skorzystała. A najlepiej- nie zmieniała jej wysokości do końca kadencji. Zaznaczył też, że wspomniane 20% obniżki dotyczy pensji zasadniczej. Radny Jakub Jakubowski pytał zaś, czy zdaniem przewodniczącego pomysł zmniejszania o tyle pensji był propagandowy.

W rozporządzeniu Rady Ministrów nie ma informacji o urzędowym zmniejszaniu burmistrzom pensji o 20% ani całkowicie, ani w części zasadniczej. Są za to określone nowe stawki w tzw. widełkach, dotyczące pracowników samorządowych. W przypadku burmistrzów zależą one od wielkości miasta. I tak, w miastach liczących od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców wynagrodzenie zasadnicze ma wynosić od 3600 zł do 4800 zł. To obniżka z poprzednich 6000 zł.

Ile miesięcznie będzie teraz zarabiał burmistrz Jerzy Rębek?

1.    Wynagrodzenie zasadnicze- 4800 zł, czyli 20% poprzedniego
2.    Dodatek za wieloletnią pracę- 960 zł
3.    Dodatek funkcyjny- 2100 zł
4.    Dodatek specjalny- 2760 zł

Łącznie - 10 620 zł

Wcześniej burmistrz zarabiał 11 340 zł. Wynagrodzenie zasadnicze było wyższe, wynosiło 6 tys. zł. Dodatek za wieloletnią pracę wynosił 1200 zł. Dodatek funkcyjny- 1800 zł, a specjalny 2340 zł.

Nowe pensje mają obowiązywać od 1 lipca. Rozporządzenie zostało przyjęte w maju. Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych. Określa maksymalne i minimalne pensje samorządowców, w zależności od wielkości jednostki administracyjnej. Ogranicza też wysokość dodatków i nagród.

KB/DJ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

RADZYŃ, 04.12

Uczniowie radzyńskiej Szkoły Muzycznej zagrają dla Niepodległej

więcej »

RADZYŃ, 04.12 17:00

Radzyń: Opowiedzą o pielgrzymce do Santiago De Compostela

więcej »
5 6 7

RADZYŃ, 07.12

Lubelska Federacja Bardów w Radzyniu

więcej »
8

RADZYŃ, 08.12

Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy

więcej »
9
10 11

RADZYŃ, 11.12

Karol Lipiński - MAESTRO DEI MAESTRI - wyjątkowy koncert i wystawa w WBP

więcej »
12 13 14 15 16

RADZYŃ, 16.12 13:00

„Zauważ drugiego człowieka” w Ulanie-Majoracie

więcej »
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje