R E K L A M A



RADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

„Edukacja przez Szachy w Szkole”
2015-03-24 14:31:05 Artykuł czytany 903 razy


Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Oświaty i Kultury oraz Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Rady Miasta, które odbyło się 20 marca, radni jednogłośnie przyjęli wniosek o wprowadzeniu projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” do szkół podstawowych w mieście Radzyń Podlaski.


W spotkaniu oprócz członków obu komisji uczestniczyli m.in. burmistrz Jerzy Rębek, dyrektorzy szkół podstawowych z Miasta i Gminy Radzyń Podlaski oraz zainteresowani nauczyciele. Gośćmi spotkania byli  Krzysztof Góra – Członek Zarządu Polskiego Związku Szachowego, odpowiedzialny za wdrażanie projektu oraz Jolanta Katarzyna Dados, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Kurowie, która realizuje projekt ze swymi uczniami.

Spotkanie poprowadził przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Robert Mazurek. Najpierw zaprezentowane zostały dwa felietony filmowe z serwisów informacyjnych stacji telewizyjnych: jeden poświęcony wdrażaniu projektu w Polsce, drugi w Hiszpanii. Następnie głos zabrali goście.

– Nadrzędnym celem projektu jest poprawa wyników nauczania wszystkich przedmiotów szkolnych, rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny – podkreślał Krzysztof Góra, który zaprezentował cele i założenia projektu. Zachwalał walory gry w szachy, mówił o jej pozytywnym wpływie na wiele aspektów kształcenia i wychowania młodych ludzi. – Szachy kształcą logiczne i analityczne myślenie, kreatywność, umiejętność przewidywania, wyobraźnię przestrzenną, dyscyplinę, systematyczność, koncentrację, rozwijają pamięć i intuicję, cierpliwość i wytrwałość, determinację w dążeniu do celu... – wymieniał.

Te walory znane są od dawna, od dawna mówiło się także o wprowadzeniu szachów do szkół, traktując je jako efektywną formę wspomagania nauczania. W 2012 roku Parlament Europejski przyjął tekst deklaracji wzywającej wszystkie kraje członkowskie do wprowadzenia nauczania szachów w placówkach oświatowych.

W Polsce projekt znalazł wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale wprowadzany jest oddolnie – dzięki zaangażowaniu Polskiego Związku Szachowego, ze znaczącym udziałem samorządów.

Projekt skierowany jest dla uczniów nauczania początkowego (klasy I-III). W szkołach podstawowych, które przystąpią do projektu, należy przeznaczyć co najmniej jedną godzinę tygodniowo przez okres 2 lat (lub dwóch godzin tygodniowo przez rok) w co najmniej jednej klasie. 

Obecnie na 12 tys. szkół podstawowych w Polsce, program jest realizowany w 300 placówkach, w tym w 30 na Lubelszczyźnie.

Zajęcia z szachów prowadzą nauczyciele, którzy odbędą 72-godzinny kurs szachowo-metodyczny. Kończy się on turniejem klasyfikacyjnym, uczestnicy otrzymują certyfikaty.

Jedną ze szkół Lubelszczyzny, gdzie prowadzone są zajęcia szachowe, jest Szkoła Podstawowa w Kurowie. Swymi doświadczeniami podzieliła się nauczycielka nauczania początkowego Jolanta Katarzyna Dados. W wystąpieniu zatytułowanym „Szachy w klasie pierwszej. Z doświadczeń nauczycieli” prelegentka zachęcała nauczycieli do udziału w projekcie. Także tych, co jeszcze tej gry nie opanowali, gdyż ona sama nauczyła się jej po przystąpieniu do projektu. Jolanta Dados mówiła o metodach pracy z dziećmi, wśród których jest wiele form zabawowych. Wskazywała, jak przy okazji nauki szachów można przekazywać wiedzę z różnych dziedzin: historii, geografii, prowadzić zajęcia plastyczne itd. Podkreślała, że zaletą programu jest to, iż nie wprowadza selekcji dzieci, wszystkie uczą się szachów, uspokajała, ze nawet 6-latki dają sobie z tym radę. – Celem projektu nie jest wychowywanie mistrzów, ale wspieranie rozwoju  dzieci w różnych aspektach – intelektualnego, społecznego i emocjonalnego – podsumowała J. Dados.

– W Radzyniu jest zielone światło dla tej inicjatywy – zapewniał przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Robert Mazurek i dodał, że wprawdzie projekt nie ma za zadanie wychowywać mistrzów, ale w Radzyniu dla chętnych będzie możliwość kontynuowania nauki gry w szachy, rozwijania talentów szachowych. Istnieją plany stworzenia sekcji szachowej przy MOSiR. Inicjatorem tej inicjatywy jest Adam Pękała.

Z kolei głos zabrał burmistrz Miasta Radzyń Jerzy Rębek, który od sześciu lat (najpierw jako poseł, obecnie jako burmistrz) obejmuje honorowym patronatem ważną imprezę, jaką jest Szachowy Memoriał Eugeniusza Paśnikowskiego, punkt o rozwoju gry w szachy w Radzyniu umieścił w swym programie wyborczym. – Jestem gorącym zwolennikiem wprowadzenia edukacji przez grę w szachy. Jednak – wbrew temu, co mówią dyrektywy unijne – nie na siłę, ale tylko tam, gdzie będzie zainteresowanie, chęć uczestniczenia w tego typu zajęciach – mówił włodarz miasta. – Nadrzędną wartością jest kształtowanie logicznego myślenia wśród dzieci i młodzieży.

Jerzy Rębek dodał, że na razie Ministerstwo Edukacji nie deklaruje żadnych środków na ten cel, ale jeśli będzie zainteresowanie, znajdą się i środki na ten cel w samorządzie.

Na zakończenie odbyło się głosowanie. Obecni na sali członkowie Komisji Oświaty i Kultury oraz Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej jednogłośnie przyjęli wniosek o objęcie dzieci uczących się w roku szkolnym 2015/2016 w klasach pierwszych projektem „Edukacja przez Szachy w Szkole”.



Większe zdjęcia można zobaczyć tutaj


Anna Wasak
Fot. Karol Niewęgłowski

DJ



wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Suchodolska
tel. 500 105 909
suchodolska@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


Radzyń Podl.

w lewoKwiecień 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje