R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nadleśnictwo Radzyń Podlaski buduje edukacyjny ogród leśny
2017-12-11 08:22:07 Artykuł czytany 260 razy


Na terenie Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, przyległym do ul. Warszawskiej powstaje edukacyjny ogród leśny. Obiekt zostanie oddany do użytku w październiku 2018 roku. - Chcemy, by park żył, służył społeczności – szczególnie dzieciom i młodzieży - dla edukacji i rekreacji – mówi nadleśniczy Krzysztof Hołowiński.


Prace już są zaawansowane, choć nie widać ich z ulicy Warszawskiej, bo teren przyszłego parku od strony północnej przesłania ściana świerków, od wschodniej – kępa 20-letnich dębów. Gdy wejdzie się na teren przyszłego ogrodu, widać wykarczowane i zniwelowane pole, przygotowywane do wiosennych nasadzeń drzew, ale także fantazyjnie wijące się ścieżki – nie tylko wyznaczone, ale i wysypane dwiema warstwami piasku. W centrum placu znajdują się gotowe fundamenty budynku edukacyjnego, obok wyznaczone i przygotowane miejsca na ognisko, a przy bramie głównej - na parking.

By sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało to miejsce w przyszłości, nie trzeba wielkiej wyobraźni – wystarczy popatrzeć na przygotowany projekt. -Chcemy, by powstało tu Nadleśnictwo Radzyń w pigułce – wyjaśnia nadleśniczy Krzysztof Hołowiński, wskazując na planie miejsca, gdzie znajdą się zbiorowiska leśne charakterystyczne dla naszych terenów: grąd, bor sosnowy i las brzozowy. - Nasadzenia drzew będą prowadzone na wiosnę 2018 roku. Trzeba będzie poczekać aż drzewa urosną, stworzą charakterystyczny mikroklimat, a wtedy będzie można nasadzić charakterystyczne dla tych gatunków lasów runo leśne. W miarę wzrostu roślinności będziemy się zastanawiali nad dalszym rozwojem parku. Właściwego charakteru całość nabierze za lat kilkanaście – dodaje K. Hołowiński. Nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski zapowiada, że już od jesieni przyszłego roku będzie otwarty budynek edukacyjny, gdzie znajdą się eksponaty przyrodnicze, dzieci i młodzież będą mogli korzystać z takich elementów parku jak ścieżka sensoryczna, która przez dotyk będzie pozwalała rozpoznać różny grunt, ścieżka zdrowia, drewniany labirynt, skocznie..

- Mamy nadzieję że obiekt będzie żył, że będzie licznie odwiedzany przez przedszkola, szkoły, a także indywidualnych mieszkańców, całe rodziny. Tu będzie można odpocząć, zrelaksować się, jednocześnie zbliżyć się do przyrody, głębiej ją poznać i bardziej pokochać...
Pomysł powstania ogrodu narodził się w 2006 roku, gdy na terenie Nadleśnictwa przy ul. Warszawskiej sadzony był Dąb Papieski. W latach 70 i 80 na gruntach tam położonych istniał ośrodek transportu leśnego i stolarnia. Po ich likwidacji pozostało ok. 1,3 ha atrakcyjnie położonego niezagospodarowanego terenu. Ponad 10 lat temu powstała idea założenia tam edukacyjnego parku leśnego.

Stworzony został projekt, który w 2014 roku zatwierdził Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Lublinie w ramach programu edukacji leśnej Nadleśnictwa Radzyń Podlaski. Trzeba było jeszcze wygospodarować na to pieniądze. Jak wyjaśnia Leszek Bilski – sekretarz Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, odpowiedzialny za inwestycje - w latach 2009-14 Nadleśnictwo zaangażowane było w budowę sieci dróg leśnych. Gdy to zadanie zostało zrealizowane, można było pomyśleć w następnej kolejności o edukacji, rekreacji, estetyce. - Pragniemy mieć swój wkład w życie lokalnej społeczności, szczególnie dzieci i młodzieży. Gdy przekuwaliśmy nasz pomysł w projekt, pragnęliśmy połączyć edukację przyrodniczą z elementami rekreacji, żeby można było na tym obiekcie prowadzić żywe, atrakcyjne lekcje przyrody, ale także by mogły spędzać tu czas całe rodziny – wyjaśnia Krzysztof Hołowiński. Park będzie udostępniany od początku kwietnia do końca października. Jednorazowo przyjmie ok. 60 osób (dwa autokary). Wstęp będzie wolny, choć w określonych godzinach, dostosowanych do potrzeb mieszkańców. Na pewno będzie otwarty w dni powszednie, by mogły korzystać z niego szkoły, przedszkola, a w soboty i niedziele udostępniony będzie dla wszystkich mieszkańców. - Wysondujemy w pierwszym sezonie, jakie będą oczekiwania – zapowiada nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

Poza tym zwraca uwagę, że park powstanie w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a pierwszym sezonem, gdy w pełni zostanie udostępniony, będzie 2019 rok, gdy Lasy Państwowe będą świętować 95 rocznicę powstania. - W ten sposób pragniemy się włączyć w obchody i uczcić te ważne dla naszego kraju rocznice – podkreśla nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski Krzysztof Hołowiński.

Inf. pras.
KB/Radzyń Podlaski [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • mars
    2017-12-11 11:23:31

    arrow

    Pozostaje tylko trzymać kciuki za realizację bo plan wygląda genialnie!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoStyczeń 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3 4 5

RADZYŃ, 05.01 19:00

Noworoczna gala akordeonowa po raz piąty

więcej »
6 7

RADZYŃ, 07.01

W gminie Borki „Razem dla Marcina”

więcej »
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18

RADZYŃ, 18.01

Koncert Noworoczny uczniów PSM w Radzyniu

więcej »
19

RADZYŃ, 19.01

Bezpłatne porady prawne w Komarówce Podlaskiej

więcej »
20 21
22 23 24

RADZYŃ, 24.01

Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat

więcej »
25 26 27 28
29 30 31
foto

Jak w prosty, wygodny i tani sposób transportować meble?
2018-01-17 13:34:30 Kategoria:

Zanim zlecisz transport mebli, musisz pamiętać, że wymaga to specjalnego przygotowania. Meble to z reguły delikatne przedmioty i bardzo łatwo o ich uszkodzenie. Źle...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje