R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Nadleśnictwo Radzyń Podlaski buduje edukacyjny ogród leśny
2017-12-11 08:22:07 Artykuł czytany 648 razy


Na terenie Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, przyległym do ul. Warszawskiej powstaje edukacyjny ogród leśny. Obiekt zostanie oddany do użytku w październiku 2018 roku. - Chcemy, by park żył, służył społeczności – szczególnie dzieciom i młodzieży - dla edukacji i rekreacji – mówi nadleśniczy Krzysztof Hołowiński.


Prace już są zaawansowane, choć nie widać ich z ulicy Warszawskiej, bo teren przyszłego parku od strony północnej przesłania ściana świerków, od wschodniej – kępa 20-letnich dębów. Gdy wejdzie się na teren przyszłego ogrodu, widać wykarczowane i zniwelowane pole, przygotowywane do wiosennych nasadzeń drzew, ale także fantazyjnie wijące się ścieżki – nie tylko wyznaczone, ale i wysypane dwiema warstwami piasku. W centrum placu znajdują się gotowe fundamenty budynku edukacyjnego, obok wyznaczone i przygotowane miejsca na ognisko, a przy bramie głównej - na parking.

By sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało to miejsce w przyszłości, nie trzeba wielkiej wyobraźni – wystarczy popatrzeć na przygotowany projekt. -Chcemy, by powstało tu Nadleśnictwo Radzyń w pigułce – wyjaśnia nadleśniczy Krzysztof Hołowiński, wskazując na planie miejsca, gdzie znajdą się zbiorowiska leśne charakterystyczne dla naszych terenów: grąd, bor sosnowy i las brzozowy. - Nasadzenia drzew będą prowadzone na wiosnę 2018 roku. Trzeba będzie poczekać aż drzewa urosną, stworzą charakterystyczny mikroklimat, a wtedy będzie można nasadzić charakterystyczne dla tych gatunków lasów runo leśne. W miarę wzrostu roślinności będziemy się zastanawiali nad dalszym rozwojem parku. Właściwego charakteru całość nabierze za lat kilkanaście – dodaje K. Hołowiński. Nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski zapowiada, że już od jesieni przyszłego roku będzie otwarty budynek edukacyjny, gdzie znajdą się eksponaty przyrodnicze, dzieci i młodzież będą mogli korzystać z takich elementów parku jak ścieżka sensoryczna, która przez dotyk będzie pozwalała rozpoznać różny grunt, ścieżka zdrowia, drewniany labirynt, skocznie..

- Mamy nadzieję że obiekt będzie żył, że będzie licznie odwiedzany przez przedszkola, szkoły, a także indywidualnych mieszkańców, całe rodziny. Tu będzie można odpocząć, zrelaksować się, jednocześnie zbliżyć się do przyrody, głębiej ją poznać i bardziej pokochać...
Pomysł powstania ogrodu narodził się w 2006 roku, gdy na terenie Nadleśnictwa przy ul. Warszawskiej sadzony był Dąb Papieski. W latach 70 i 80 na gruntach tam położonych istniał ośrodek transportu leśnego i stolarnia. Po ich likwidacji pozostało ok. 1,3 ha atrakcyjnie położonego niezagospodarowanego terenu. Ponad 10 lat temu powstała idea założenia tam edukacyjnego parku leśnego.

Stworzony został projekt, który w 2014 roku zatwierdził Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Lublinie w ramach programu edukacji leśnej Nadleśnictwa Radzyń Podlaski. Trzeba było jeszcze wygospodarować na to pieniądze. Jak wyjaśnia Leszek Bilski – sekretarz Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, odpowiedzialny za inwestycje - w latach 2009-14 Nadleśnictwo zaangażowane było w budowę sieci dróg leśnych. Gdy to zadanie zostało zrealizowane, można było pomyśleć w następnej kolejności o edukacji, rekreacji, estetyce. - Pragniemy mieć swój wkład w życie lokalnej społeczności, szczególnie dzieci i młodzieży. Gdy przekuwaliśmy nasz pomysł w projekt, pragnęliśmy połączyć edukację przyrodniczą z elementami rekreacji, żeby można było na tym obiekcie prowadzić żywe, atrakcyjne lekcje przyrody, ale także by mogły spędzać tu czas całe rodziny – wyjaśnia Krzysztof Hołowiński. Park będzie udostępniany od początku kwietnia do końca października. Jednorazowo przyjmie ok. 60 osób (dwa autokary). Wstęp będzie wolny, choć w określonych godzinach, dostosowanych do potrzeb mieszkańców. Na pewno będzie otwarty w dni powszednie, by mogły korzystać z niego szkoły, przedszkola, a w soboty i niedziele udostępniony będzie dla wszystkich mieszkańców. - Wysondujemy w pierwszym sezonie, jakie będą oczekiwania – zapowiada nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

Poza tym zwraca uwagę, że park powstanie w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a pierwszym sezonem, gdy w pełni zostanie udostępniony, będzie 2019 rok, gdy Lasy Państwowe będą świętować 95 rocznicę powstania. - W ten sposób pragniemy się włączyć w obchody i uczcić te ważne dla naszego kraju rocznice – podkreśla nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski Krzysztof Hołowiński.

Inf. pras.
KB/Radzyń Podlaski [ja]
wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

  • mars
    2017-12-11 11:23:31

    arrow

    Pozostaje tylko trzymać kciuki za realizację bo plan wygląda genialnie!

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoGrudzień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2
3 4

RADZYŃ, 04.12

Uczniowie radzyńskiej Szkoły Muzycznej zagrają dla Niepodległej

więcej »

RADZYŃ, 04.12 17:00

Radzyń: Opowiedzą o pielgrzymce do Santiago De Compostela

więcej »
5 6 7

RADZYŃ, 07.12

Lubelska Federacja Bardów w Radzyniu

więcej »
8

RADZYŃ, 08.12

Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy

więcej »
9
10 11

RADZYŃ, 11.12

Karol Lipiński - MAESTRO DEI MAESTRI - wyjątkowy koncert i wystawa w WBP

więcej »
12 13 14 15 16

RADZYŃ, 16.12

Radzyń: Zbierają fundusze na dostosowanie budynku do potrzeb niepełnosprawnych

więcej »

RADZYŃ, 16.12 13:00

„Zauważ drugiego człowieka” w Ulanie-Majoracie

więcej »
17 18 19 20 21 22 23

RADZYŃ, 23.12 16:00

Komarówka: Pielgrzymi spotkają się przy opłatku

więcej »
24 25 26 27 28 29 30
31
foto

Rejestracja Kół Gospodyń Wiejskich
2018-12-11 07:14:54 Kategoria:

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Siedlcach, podobnie jak inne jednostki Agencji, rozpoczęło rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich....

więcej »
foto

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w...
2018-12-11 07:04:47 Kategoria:

Medyczne Szkoły Policealne im. Zbigniewa Religi w Siedlcach ogłaszają nabór na kierunki: ASYSTENTKA/ HIGIENISTKA STOMATOLOGICZNA, TECHNIK USŁUG KOSMETYCZNYCH w systemie...

więcej »
foto

Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem
2018-12-10 14:30:44 Kategoria:

Osoby z zaburzeniami psychicznymi doświadczają wielu trudności z powodu swojego stanu zdrowia. Trudności spowodowane wykluczeniem i brakiem empatii wobec tych osób jeszcze...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje