R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Powiat radzyński: trochę taniej niż w regionie, ale będą podwyżki /RAPORT O CENACH ODBIORU ŚMIECI/
2019-11-20 09:19:34 Artykuł czytany 122 razy


Ceny za odbiór odpadów w powiecie radzyńskim są jednymi z niższych w regionie. Utrzymują się na korzystnym poziomie pomimo tegorocznych podwyżek. Zakład Zagospodarowania Odpadów w Adamkach, który obsługuje wszystkie gminy podniósł w tym roku stawki. Na zmianę cennika wpłynęły pożary wysypisk, wzrost cen za prąd czy trudności z rozbudową wysypiska. Kolejne podwyżki już niebawem. Do końca roku samorządy będą uchwalać nowe stawki.


Miasto Radzyń Podlaski:
Po majowych podwyżkach koszt odbioru odpadów segregowanych to 12 złotych od jednej osoby. W przypadku odpadów niesegregowanych- 24 złote. To najwyższe koszty w całym powiecie- zbliżone do dużo większych miast w regionie, jak Siedlce czy Mińsk Mazowiecki. Odbiorem śmieci zajmuje się radzyński PUK. Przewiduje się, że opłaty trochę wzrosną od przyszłego roku, na razie brak jednak konkretnych wyliczeń podanych do wiadomości publicznej.

Od września wprowadzono obowiązek segregowania odpadów komunalnych w domach jednorodzinnych. Właściciele domów jednorodzinnych oraz zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych deklarujący zbieranie odpadów niesegregowanych, mają obowiązek dokonać zmiany w deklaracjach na odbiór odpadów segregowanych. Niedopełnienie obowiązku wymaganej segregacji odpadów komunalnych będzie skutkowało wszczęciem postępowania i naliczeniem podwyższonej opłaty za odpady niesegregowane od osoby zamieszkałej, a właściciel nieruchomości na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, będzie podlegał karze grzywny.

Gmina Radzyń Podlaski:
Tu za śmieci płaci się w oparciu o liczbę mieszkańców w danej nieruchomości. Stawki nie wzrosły od kilku lat. Prawdopodobnie wzrosną już niebawem. W programie najbliższej, piątkowej sesji 22 listopada radni będą uchwalać nowy cennik.

w przypadku oddawania odpadów segregowanych:
•    za 1 osobę zamieszkującą na nieruchomości 10 zł,
•    za 2 osoby zamieszkujące na nieruchomości 15zł,
•    za 3 osoby zamieszkujące na nieruchomości 20 zł,
•    za 4 osoby zamieszkujące na nieruchomości 24 zł,
•    za 5 osób zamieszkujących na nieruchomości 27 zł,
•    za 6 osób zamieszkujących na nieruchomości 29 zł,
•    za 7 osób zamieszkujących na nieruchomości 30 zł,
•    za każdą osobę powyżej 7, opłata wynosi 30 zł + 1 zł za każdą kolejną osobę zamieszkującą na nieruchomości .

w przypadku oddawania odpadów zmieszanych:
•    za 1 osobę na nieruchomości 17,50 zł,
•    za 2 osoby zamieszkujące na nieruchomości 26,25 zł,
•    za 3 osoby zamieszkujące na nieruchomości 35 zł,
•    za 4 osoby zamieszkujące na nieruchomości 42 zł,
•    za 5 osób zamieszkujących na nieruchomości 47,25 zł,
•    za 6 osób zamieszkujących na nieruchomości 50,75 zł,
•    za 7 osób zamieszkujących na nieruchomości 52,50 zł,
•    za każdą osobę powyżej 7, opłata wynosi 52,50 zł + 1,75 zł za każdą kolejną osobę zamieszkującą na nieruchomości .

Gmina Borki:
Samorząd objął podobną strategię co gmina Radzyń. W domach od 1 do 4 mieszkańców za odbiór odpadów segregowanych płaci się 9 złotych, gdy liczba mieszkańców wzrasta do 5-6, stawka maleje o złotówkę. 7 złotych od osoby płacą mieszkańcy gminy w rodzinach powyżej 7 osób. Stawka za odpady zmieszane jest regulowana podobnie, i zaczyna się od 19 złotych. Na terenie Gminy Borki funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych,  w miejscowości Stara Wieś. Punkt obsługiwany jest przez PUK Radzyń Podlaski i czynny jest w każdą środę w godzinach 9-17. Z terenu Gminy Borki od kilku lat odpady komunalne od właścicieli nieruchomości odbiera miejska spółka PUK z Radzynia. Odpady trafiają do ZZOK Adamki.

Komarówka Podlaska:
Miesięcznie, w przypadku gdy mieszkańcy zadeklarują segregację śmieci, płacą 6 zł w domach zamieszkanych przez jedną osobę, 11 złotych w przypadku dwóch osób, 16 złotych, gdy rodzina liczy od trzech do czterech osób i 22 zł powyżej pięciu mieszkańców. Podobny system funkcjonuje przy odpadach zmieszanych- 12 zł/jedna osoba, 22zł/dwie osoby, 30zł/trzy, cztery osoby, 40 zł/pięć i więcej osób.

Czemierniki
Gmina ustaliła stawki podobnie, jak sąsiednie samorządy. W nieruchomości na której zamieszkuje od 1 do 4 mieszkańców koszt wynosi 8 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. W przypadku nieruchomości na której zamieszkuje od 5 do 6 mieszkańców, miesięcznie trzeba płacić 7 zł od osoby. W nieruchomości na której zamieszkuje 7 i więcej mieszkańców, gmina ustaliła opłatę w wysokości 6 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. Jak zwykle, niższe stawki płacą ci, którzy segregują śmieci. Mieszkańcy oddający odpady zmieszane, muszą zapłacić sporo więcej. W nieruchomości na której zamieszkuje od 1 do 4 mieszkańców stawkę ustalono na 22 zł miesięcznie od mieszkańca. W nieruchomości na której zamieszkuje od 5 do 6 mieszkańców cennik opiewa na 21 zł od osoby, a powyżej 7- 20 zł od mieszkańca.

Kąkolewnica
W Kąkolewnicy ceny wzrosły w połowie tego roku. Pod koniec maja radni uchwalili nowy cennik, który opiewa na 8 zł od osoby za śmieci segregowane, i 18 zł za śmieci zmieszane.

Wohyń
- odpady segregowane - 9 zł od osoby
- odpady niesegregowane – 18 zł od osoby

Ulan- Majorat
- odpady segregowane - 7 zł od osoby
- odpady niesegregowane – 17 zł od osoby

Odpady odbiera Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej z Wojcieszkowa.W większości gmin powiatu radzyńskiego usługi odbioru odpadów komunalnych świadczy PUK z Radzynia. Firma obsługuje gm. miejską Radzyń Podlaski, gm. wiejską Radzyń Podlaski, gm. Borki, gm. Kock, gm. Kąkolewnica i gm. Czemierniki.W pozostałych gminach odpady odbierane są od dwóch do pięciu razy w miesiącu, w zależności od rodzaju śmieci.
Oprac KB  [MSz]

wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4

RADZYŃ, 04.12

O prawach pacjenta w Radzyniu Podlaskim

więcej »
5

RADZYŃ, 05.12 17:00

W Radzyniu będą dyskutować o smogu

więcej »
6

RADZYŃ, 06.12 18:00

Koncert z okazji 20-lecia Lubelskiej Federacji Bardów

więcej »
7

RADZYŃ, 07.12

W sobotę przyjdź na Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy, gdzie swoje wyroby zaprezentuje blisko 70. wystawców z całej Polski!

więcej »
8

RADZYŃ, 08.12 10:00

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Wohyniu

więcej »
9 10 11 12

RADZYŃ, 12.12 18:00

Motocyklem przez Indie

więcej »
13 14

RADZYŃ, 14.12

Podczas Spotkania u Hrabiego będą promować „Kozirynek”

więcej »
15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
foto

Jaki prezent na święta dla mamy wybrać? Podpowiadamy,...
2019-12-03 15:10:24 Kategoria:

Mama to prawdziwa przyjaciółka. Wspiera w trudnych chwilach, doradza w najważniejszych sprawach, no i nikt tak dobrze jak ona nie rozumie, jaką moc ma przytulenie. Z okazji...

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje