R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Radzyń przygotowuje się do zimy
2017-11-16 15:32:34 Artykuł czytany 396 razy


We wtorek, 14 listopada spotkali się członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas posiedzenia dokonano analizy sytuacji w mieście pod kątem przygotowania do nadchodzącej zimy. Zebranie poprowadził przewodniczący zespołu burmistrz Jerzy Rębek. Zagadnienia związane z tematyką posiedzenia referował na wstępie inspektor ds. obrony cywilnej UM Waldemar Blicharz. Problematyka została omówiona w oparciu o rekomendacje, jakie Wojewoda Lubelski przekazał samorządom miejskim i gminnym poprzez starostów.


W toku spotkania podkreślono konieczność szybkiego przekazywania mieszkańcom miasta informacji o możliwości pogorszenia się warunków pogodowych i niekorzystnych zdarzeniach związanych z okresem zimowym. Stosowne komunikaty, ostrzeżenia oraz instrukcje będą zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Miasta. Podjęto decyzję, by w każdym numerze „Biuletynu Informacyjnego Miasta Radzyń” publikować, w jaki sposób można się zalogować do systemu SISMS, przekazującego informacje z życia miasta oraz ostrzeżenia o poważnych zagrożeniach mogących się pojawić w mieście. W biuletynie będzie reklamowana strona internetowa Urzędu Miasta, a zwłaszcza linki przekierowujące na strony z ostrzeżeniami o zagrożeniach dla miasta; zamieszczana będzie też zachęta do odwiedzania strony Urzędu Miasta oraz polubienia funpage’a miasta na Facebooku, gdzie również można znaleźć stosowne ostrzeżenia. Ostrzeganiu i alarmowaniu o zagrożeniach na terenie miasta jak również i całego kraju służy aplikacja RSO, która również będzie promowana w miejskim biuletynie.

Drugim zagadnieniem omawianym w ramach przygotowań do zimy było kontrolowanie warunków bytowych osób objętych pomocą społeczną (niepełnosprawni, osoby niezaradne życiowo i samotne). Wskazano, że za te problemy odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim. - Miasto jest podzielone na 9 rejonów, w których pracuje 9 pracowników socjalnych, którzy reagują na wszelkie sygnały doraźne związane z sytuacjami zagrożenia dla mieszkańców. MOPS posiada również listę osób starszych, niedołężnych, chorych, wymagających stałej opieki, którym zapewnia opiekę na bieżąco, współpracuje także z KP Policji w Radzyniu Podlaskim w zakresie pozyskiwania informacji o osobach mogących potrzebować opieki na co dzień jak i w okresie zimowym – informował kierownik Ośrodka Andrzej Szczęch. Przypomniał, że MOPS prowadzi również schronisko dla osób bezdomnych zlokalizowane przy ulicy Brzostówieckiej 2, które może udzielić pomocy maksymalnie 21 osobom. Schronisko zapewnia noclegi dla tych osób oraz jeden posiłek ciepły w ciągu dnia dla każdej osoby w nim przebywającej. Zalecono również wprowadzenie ścisłej współpracy z klubami Anonimowych Alkoholików w celu pozyskiwania informacji o osobach potrzebujących pomocy (głównie nadużywających alkoholu, narażonych na bezdomność itp.). Kluby AA w razie pozyskania informacji o takich osobach będą je przekazywać do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radzyniu Podlaskim.W okresie utrzymywania się niskich temperatur działania prewencyjne w zakresie patrolowania miejsc przebywania osób zagrożonych zamarznięciem realizować będzie w głównej mierze KP Policji w Radzyniu Podlaskim, w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Kolejne zagadnienie to przekazywanie informacji o lokalnych utrudnieniach na drogach i wyznaczonych objazdach w mieście. Do środków masowego przekazu przekazywać je będzie Naczelnik Wydziału Zarządzania Mieniem Urzędu Miasta. W celu pozyskania pełnej i dokładnej informacji w tym zakresie będzie on współpracował z Prezesem PKS Radzyń Podlaski oraz służbami odpowiedzialnymi za odśnieżanie ( PUK Radzyń Podlaski). Monitorowanie aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej pod kątem występowania intensywnych opadów śniegu, które mogą spowodować nieprzejezdność dróg będzie realizował Inspektor ds. obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta poprzez analizę otrzymywanych z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie ostrzeżeń pogodowych jak również bieżącą obserwację prognoz pogodowych przekazywanych przez media.

- Jeśli chodzi o placówki oświatowe są przygotowane do okresu zimowego właściwie – stwierdzono. Dowóz uprawnionej części dzieci i młodzieży realizowany jest przez PKS Radzyń Podlaski (co roku przewoźnik otrzymuje z Urzędu Miasta pismo przypominające o zapewnieniu odpowiednich warunków przewozu dzieci); część dzieci posiada wykupione przez Urząd Miasta bilety miesięczne (dotyczy to dzieci niepełnosprawnych jak również dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego). Placówki oświatowe zapewniają jeden ciepły posiłek dziennie (w razie sytuacji ekstremalnych będą zapewnione dodatkowe posiłki i ciepłe napoje). Obiekty są zabezpieczone pod względem ogrzewania – nadzór nad realizacją przedmiotowych działań jest w gestii Naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta.
Obowiązek egzekwowania odśnieżania chodników i usuwania śniegu z dachów od właścicieli i zarządców nieruchomości będzie nadzorowany przez inspektora ds. obronnych i bhp Urzędu Miasta. Sytuacja w tym zakresie będzie przez niego monitorowana i w razie zaistnienia potrzeb w tym względzie będą wystosowywane odpowiednie pisma do zarządców, przypominające o przedmiotowym obowiązku i wskazujące zachowanie szczególnej uwagi przy wykonywaniu tych czynności oraz stosowania się do przepisów BHP w tym zakresie). Służby odpowiedzialne za odśnieżanie w razie potrzeby będą odśnieżały wszystkie odcinki chodników (nie tylko te, które są objęte umową na odśnieżanie).

W razie konieczności zakwaterowania osób, które utknęły na terenie miasta z powodu nieprzejezdności dróg istnieje możliwość wykorzystania świetlicy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. Zabezpieczenie logistyczne dla osób potrzebujących pomocy również zapewni PEC (herbata, termosy, jednorazowe kubki itp.). Przedsiębiorstwo jest całodobowo nadzorowane, co ułatwi szybkie działanie w razie zaistnienia tego typu sytuacji kryzysowej. Dokonać przejęcia agregatu prądotwórczego z Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zadeklarowało przekazanie do Urzędu Miasta Radzyń Podlaski nieużywanego, ale sprawnego agregatu prądotwórczego do wykorzystania go jako zastępczego źródła energii dla Urzędu Miasta.

W razie sytuacji ekstremalnych warunków pogodowych stosowne instrukcje dla ludności będą zamieszczane na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz na słupach ogłoszeniowych i tablicach. Możliwa jest też publikacja stosownych artykułów w lokalnej prasie.Informacja prasowa - Waldemar Blicharz - Inspektor ds. Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego

KB/DJ

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.
REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoWrzesień 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

RADZYŃ, 01.09 13:00

Modelarze zmierzą się w Radzyniu

więcej »

RADZYŃ, 01.09 19:00

Ewa Szlachcic, Izabela Trojanowska i Antonina Krzysztoń wystąpią w Radzyniu

więcej »
2

RADZYŃ, 02.09 19:00

Ewa Szlachcic, Izabela Trojanowska i Antonina Krzysztoń wystąpią w Radzyniu

więcej »
3

RADZYŃ, 03.09

Radzyń: Kampania wystartowała

więcej »
4 5 6 7

RADZYŃ, 07.09

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnictwa Branżowego odbędzie się w Radzyniu

więcej »
8

RADZYŃ, 08.09

Ogród Wolności 2018

więcej »

RADZYŃ, 08.09 10:00

W Radzyniu będą czytać „Przedwiośnie”

więcej »

RADZYŃ, 08.09 17:00

Narodowe Czytanie w GOK w Ulanie - Majoracie

więcej »

RADZYŃ, 08.09 17:00

Słynny tenor Bogusław Morka wystąpi w Radzyniu

więcej »
9

RADZYŃ, 09.09

Ogród Wolności 2018

więcej »

RADZYŃ, 09.09

Jacek Dewódzki wystąpi na dożynkach gminy Radzyń Podlaski

więcej »
10 11

RADZYŃ, 11.09

Wójt gminy Borki organizuje szkolenie dla przedsiębiorców

więcej »
12 13 14

RADZYŃ, 14.09 09:00

Bezpłatne badanie słuchu w Kąkolewnicy

więcej »
15

RADZYŃ, 15.09

Festiwal kolorów w Radzyniu zorganizuje Starostwo

więcej »
16

RADZYŃ, 16.09

Dożynki Gminno-Parafialne w Kąkolewnicy

więcej »

RADZYŃ, 16.09 15:00

Radzyń: Zagrają dla Bartka Roli

więcej »
17 18 19 20 21 22

RADZYŃ, 22.09 18:00

Wkrótce kolejna odsłona Dni Karola Lipińskiego

więcej »
23

RADZYŃ, 23.09

Marek Niedźwiecki w Radzyniu

więcej »

RADZYŃ, 23.09 10:00

Radzyński MOSiR zaprasza na 40-kilometrowy rajd rowerowy

więcej »

RADZYŃ, 23.09 17:00

Marek Niedźwiecki opowie w Radzyniu o Australii

więcej »
24 25 26 27 28 29 30

Kondolencje

Najnowsze Informacje