R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Senioralny zespół doradczo - inicjatywny w Radzyniu Podlaskim
2017-08-22 16:15:48 Artykuł czytany 393 razy


W Radzyniu Podlaskim powstaje senioralny zespół doradczo-inicjatywny. Będą wspierać powstawanie Dziennego Domu Pobytu Seniorów w Pałacu Potockich.


Radzyńscy seniorzy będą doradzać władzom miasta. 18 sierpnia odbyło się spotkanie   informacyjno- organizacyjne w sprawie powołania zespołu senioralnego o charakterze doradczym i inicjatywnym. Ustalono, że zespół zostanie powołany na sierpniowej sesji Rady Miasta.

Na zebranie przybyli przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji seniorów oraz samorządu miejskiego: Marian Samociuk - Prezes Zarządu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Radzyniu Podlaskim, Dariusz Gałan - Rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku Filia w Radzyniu Podlaskim, Stanisława Popławska - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Kormoran”, Teresa Szczepaniuk - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klub Seniora „Radzyńskie Wrzosy”, Maria Ligęza - Kierownik Zespołu Wokalnego „Radzyniacy” oraz Mieczysław Zając - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Radzyń Podlaski, a także Radni Miasta Radzyń Podlaski: Jacek Piekutowski, Włodzimierz Sieromski i Krzysztof Wołowik.

W listopadzie 2016 roku Rada Miasta podjęła uchwałę, przyjmującą Program współpracy Miasta Radzyń Podlaski z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, o których mowa w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W rozdziale VI, punkcie 5 przyjętego Programu jest mowa o możliwości tworzenia „wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli właściwych organów Miasta”, jakimi są Rada Miasta czy stałe komisje problemowe, działające przy RM.

Jakie zadania stałyby przed zespołem? Przede wszystkim opracowanie polityki senioralnej. Dariusz Gałan zwrócił uwagę, że generalnie Europa się starzeje. – Obecnie osoby powyżej 60. roku życia stanowią 25% populacji kontynentu, w Radzyniu seniorzy stanowią 1/3 mieszkańców miasta, stąd zespół w pierwszym rzędzie powinien się pochylić nad stworzeniem długofalowego, spójnego programu dla radzyńskich seniorów, który następnie należałoby uszczegółowić – proponował rektor radzyńskiego UTW . - Od demografii nie uciekniemy, seniorów będzie coraz więcej, przez stworzenie odpowiednich form działalności i współpracy z Miastem można sprawić, że kilkaset osób znajdzie dla siebie miejsce wśród innych ludzi, będzie aktywnych społecznie, kulturalnie, nie będzie skazanych na samotność.

Kolejnym zadaniem zespołu byłoby opiniowanie projektów uchwał i innych aktów prawnych Miasta, z tym że opinie te nie miałyby mocy wiążącej, ale ukazywałyby różne aspekty danego zagadnienia.
Ważnym aspektem działalności zespołu byłby bezpośredni przekaz informacji o działaniach Miasta skierowanych do środowiska seniorów.

Za priorytet uznano utworzenie Domu Dziennego Pobytu Seniorów. Przy okazji zastanawiano się nad formami finansowania placówki. Teresa Szczepaniuk pytała, czy praca z seniorami opierałaby się, podobnie jak w jej Stowarzyszeniu „Radzyńskie Wrzosy”, na działalności społecznej. Dyskutanci doszli do wniosku, że DDPS będzie dużym przedsięwzięciem, potrzebni będą instruktorzy, opiekunowie, których systematycznej pracy nie będzie można oprzeć wyłącznie na wolontariacie. Jako miejsce funkcjonowania Domu Dziennego Pobytu Seniorów burmistrz Jerzy Rębek wskazał Pałac Potockich. W opracowanym właśnie planie zagospodarowania obiektu przez naukowców z Politechniki Lubelskiej pod kierownictwem prof. Jana Wrany oraz dr Michała Kapczyńskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dla seniorów została przeznaczona część powierzchni w korpusie głównym, na parterze we wschodniej części; przewidziano również windę, która pomoże seniorom korzystać w pełni z całego obiektu.Inf.pras.
Więcej: radzyn-podl.pl

wykop
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zgodnie z orzeczeniem NSA, redakcja portalu podlasie24.pl, zastrzega sobie prawo udostępnienia IP użytkownika sieci, na żądanie osoby pokrzywdzonej.
REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoLuty 2018w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2

RADZYŃ, 02.02

Wystawa malarstwa Jerzego Omelczuka w Radzyniu Podlaskim

więcej »
3

RADZYŃ, 03.02

Ulan- Majorat: Bal charytatywny dla walczącego z rakiem Andrzeja

więcej »
4

RADZYŃ, 04.02

W Woli Osowińskiej karnawał jak w XVII wieku

więcej »
5 6 7 8 9 10

RADZYŃ, 10.02

Ogólnopolski turniej karate w Kąkolewnicy

więcej »
11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22

RADZYŃ, 22.02

Podróżnik Marek Fiedler odwiedzi Radzyń

więcej »
23

RADZYŃ, 23.02

Podróżnik Marek Fiedler odwiedzi Radzyń

więcej »

RADZYŃ, 23.02

Wystawa malarstwa Iwony Ostrowskiej w Radzyńskim Ośrodku Kultury

więcej »
24 25
26 27

RADZYŃ, 27.02

Rzecznik Praw Obywatelskich spotka się z mieszkańcami Radzynia

więcej »
28

Kondolencje

Najnowsze Informacje