R E K L A M ARADZYŃ

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Włoskie staże uczniów z Miętnego
2019-12-04 08:36:35 Artykuł czytany 76 razy


80 uczniów i 10 opiekunów miętneńskiego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem brało udział w projekcie „Włoskie staże uczniów z Miętnego” realizowanego w ramach programu: „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. 29 listopada podsumowano projekt.


Głównymi celami projektu było umożliwienie uczestnikom zdobycia nowych, poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych i językowych, podwyższenie kompetencji osobistych, podwyższenie aspiracji zawodowych i osobistych, poznanie kultury i zwyczajów kraju goszczącego, nawiązanie kontaktów, nabycie nowych umiejętności informacyjnych i komunikacyjnych, rozwijanie międzynarodowego wymiaru edukacji i szkoleń.

W projekcie wzięło udział 80 uczniów i 10 opiekunów. Uczniowie, którzy skorzystali z projektu, kształcą się w Zespole Szkół w Miętnem w następujących kierunkach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik spedytor, technik handlowiec, technik hotelarstwa, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik pojazdów samochodowych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Z Miętnego do Spoleto


Uczestnicy projektu wyjeżdżali od marca do kwietnia (2 grupy) i od września do października (3
grupy) do Włoch, do miejscowości Spoleto, leżącej w regionie Umbrii, w prowincji Perugia.
Podczas pobytu młodzież odbywała praktyki w lokalnych zakładach pracy, gdzie miała okazję poznać specyfikę swoich zawodów.

Stażyści w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pogłębili wiedzę na temat
warunków przechowywania żywności; wyposażenia zakładów gastronomicznych; metod i systemów zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej żywności oraz zasad racjonalnego żywienia. Doskonali umiejętności doboru metod i technik do wykonania określonych potraw i napojów; planowali etapy sporządzania potraw i napojów lub półproduktów; oceny organoleptycznej potraw i napojów oraz zastosowania działań korygujących w razie gdy ocena jest negatywna, a także zastosowania przyjętych zasad porcjowania, dekoracji (aranżacji) potraw lub napojów.

Adepci w zawodzie technik hotelarstwa pogłębili wiedzę na temat zakresu uprawnień oraz
odpowiedzialności na stanowisku pracy; organizacji pracy w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie; znaczenia bazy danych gości hotelowych dla funkcjonowania obiektu. Doskonalili umiejętności planowania i realizacji usług w recepcji, w tym rezerwacji usług hotelarskich, obsługi gości przyjeżdżających i wyjeżdżających; utrzymania czystości i porządku na terenie obiektu, przygotowania i serwowania śniadań.

Praktykanci w zawodzie technik handlowiec rozszerzyli swoją wiedzę w zakresie zasad
profesjonalnej obsługi klienta; zasad rozmieszczenia towarów w magazynie i w sali sprzedażowej;
terminologii towaroznawstwa; form sprzedaży; zasad kontroli ilościowej i jakościowej towarów oraz zasad inwentaryzacji. Udoskonalili umiejętności w zakresie przygotowania miejsca pracy;
posługiwania się sprzętem wykorzystywanym w jednostce organizacyjnej; właściwego posługiwania się pojęciami z obszaru funkcjonowania gospodarki rynkowej; kompleksowej obsługi klienta.

Stażyści w zawodzie technik spedytor pogłębili wiedzę na temat rodzajów ładunków
transportowych; zasad transportu ładunków niebezpiecznych i ponadnormatywnych; rodzajów
jednostek ładunkowych; oznaczenia ładunku i środka transportu. Podwyższyli umiejętności w
zakresie doboru środków transportu i opakowania odpowiedniego do rodzaju ładunku; doboru
sposobu zabezpieczenia ładunku; stosowania systemów monitorowania i rejestrowania środków
transportu i ładunków.

Uczący się zawodu technik pojazdów samochodowych rozszerzyli wiedzę dotyczącą zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka oraz mienia i środowiska występujących podczas wykonywania prac związanych z obsługą i naprawą pojazdów samochodowych oraz zasad gospodarki częściami zamiennymi i materiałami eksploatacyjnymi pojazdów samochodowych. Udoskonalili też umiejętności wykorzystania informacji zawartych w dokumentacji technologicznej przy wykonywaniu obsługi i naprawy pojazdów samochodowych; doboru części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych na podstawie dokumentacji technicznej; doboru narzędzi, przyrządów i urządzeń do wykonania: diagnostyki, demontażu uszkodzonych elementów oraz obsługi i naprawy pojazdów samochodowych.

Uczestnicy projektu uczący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
rozszerzyli wiedzę dotyczącą doboru narzędzi i specjalistycznych przyrządów do planowanego
zakresu naprawy różnych silników i układów napędowych pojazdów rolniczych; stanu części,
zespołów i podzespołów maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych. Udoskonalili umiejętności obsługi i naprawy pojazdów rolniczych; montażu, wymiany lub naprawy uszkodzonych części, zespołów i
podzespołów maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych; demontażu pojazdów rolniczych i podzespołów.

Uczestnicy uczący się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
zapoznali się z pracą firm pozyskujących energię słoneczną, wiatrową czy z biomasy, dowiedzieli się, jak dbać o stan środowiska, jak wykorzystać przepisy ułatwiające pozyskiwanie energii odnawialnej, mieli okazję poznać technologię produkcji urządzeń służących do wytwarzania energii odnawialnej.

W czasie wolnym uczniowie zwiedzali Rzym, wędrowali ścieżkami świętego Franciszka do Asyżu,
podziwiali urokliwą okolicę Spoleto. Przed wyjazdem uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do odbycia stażu: kurs języka włoskiego, spotkanie z policją dotyczące pobytu za granicą, możliwych problemów i sposobów radzenia sobie z nimi, wykłady dotyczące kultury i historii Włoch, historii Unii Europejskiej oraz programu Erasmus+.

Udział w stażu był dla jego uczestników okazją do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, a przy
okazji wspaniałą przygodą.

Projekt realizowany był ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+ w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego. Dofinansowanie projektu z UE wyniosło: 642 819, 65 zł.
Większe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ


inf.pras.
WJ/Garwolin [ja]


wykop
Nasi reporterzy są do państwa dyspozycji:

Karolina Bogudał
tel. 500 105 909
radzyn@radiopodlasie.pl
|
|
|
Sławomir Karczewski
tel. 500 106 003
miedzyrzec@radiopodlasie.pl

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

REKLAMA

Radzyń Podl.

w lewoGrudzień 2019w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1
2 3 4

RADZYŃ, 04.12

O prawach pacjenta w Radzyniu Podlaskim

więcej »
5

RADZYŃ, 05.12 17:00

W Radzyniu będą dyskutować o smogu

więcej »
6

RADZYŃ, 06.12 18:00

Koncert z okazji 20-lecia Lubelskiej Federacji Bardów

więcej »
7

RADZYŃ, 07.12

W sobotę przyjdź na Radzyński Kiermasz Bożonarodzeniowy, gdzie swoje wyroby zaprezentuje blisko 70. wystawców z całej Polski!

więcej »
8

RADZYŃ, 08.12 10:00

Kiermasz Bożonarodzeniowy w Wohyniu

więcej »
9 10 11 12

RADZYŃ, 12.12 18:00

Motocyklem przez Indie

więcej »
13 14

RADZYŃ, 14.12

Podczas Spotkania u Hrabiego będą promować „Kozirynek”

więcej »
15

RADZYŃ, 15.12

Dzień Skupienia dla Przedsiębiorców

więcej »
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
foto

Ranking najlepszych tabletek na trądzik
2019-12-13 09:18:47 Kategoria:

Wybór odpowiednich tabletek na trądzik nie należy do łatwych spraw. Trądzik jest chorobą skóry, którą niestety nie jest wcale tak łatwo wyleczyć. Większość ludzi...

więcej »
foto

Biżuteria na prezent. Co kupić dla mamy, żony,...
2019-12-10 08:07:35 Kategoria:

Powszechnie uważa się, że biżuteria jest zawsze sprawdzonym i polecanym pomysłem na prezent dla kobiety. To prawda – pod warunkiem, że wiemy, jaki styl ona posiada, co...

więcej »
foto

Dlaczego lepiej wynajmować niż kupować mieszkanie?
2019-12-10 07:57:47 Kategoria:

Rynek nieruchomości stale się rozwija. Praktycznie na każdym kroku spotykamy nowe inwestycje. Rozbudowane osiedla z wysokimi blokami, pasmo domów szeregowych, biurowce itp....

więcej »

Kondolencje

Najnowsze Informacje