REGION

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Dni Otwarte Funduszy Europejskich – świętujemy 15 lat w Unii Europejskiej
2019-05-09 13:06:40 Artykuł czytany 76 razy


Największe wydarzenie związane z Funduszami Europejskimi to Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Zawsze w maju, w całej Polsce otwierają się miejsca, którym pomogły środki unijne. Ten rok jest szczególny, bo obchodzimy jubileusz 15 lat Polski w UE. Jest co świętować, a lista wydarzeń długa. W dniach 10-12 maja br. na całym Mazowszu zaplanowano szereg atrakcji. Przyjdź i zobacz, jak Fundusze Europejskie zmieniły nasz region i całą Polskę.


Już w najbliższy weekend od 10 do 12 mają dostępne będą miejsca dofinansowane ze środków unijnych. Beneficjenci otworzą drzwi swoich projektów, zaoferują zniżki lub darmowe wejścia i pokażą, jak środki europejskie zmieniły ich marzenia w rzeczywistość.

Ciekawą ofertę przygotowały instytucje kultury np. muzea, pałace, skanseny. Miasta i gminy zapraszają na pikniki rodzinne, festiwale muzyczne, a placówki zdrowia na bezpłatne badania i porady lekarskie. Przedsiębiorcy pokażą, jak rozwijają swoje firmy i na co wydali środki z RPO WM.

- 15 lat temu wybraliśmy zachodnią drogę i było warto. Mazowsze na rozwój regionu, otrzymało z unijnej kasy blisko 20 mld zł. Są to środki w ramach trzech perspektyw finansowych, przyznane na realizację programów regionalnych. Fundusze europejskie inwestowane są w szpitale, drogi, transport publiczny, efektywność energetyczną, a także zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstw. To także środki na inicjatywy społeczne, edukacyjne i rozwój rynku pracy. Efekty ponad 11,3 tys. projektów widać niemalże w każdej dziedzinie życia. Bez funduszy unijnych tak szybki rozwój gospodarczy nie byłby możliwy. Oczywiście, jako państwo członkowskie płacimy składki, ale zdecydowanie więcej otrzymujemy. Do tej pory zasililiśmy budżet UE kwotą ponad 52,2 mld euro, natomiast otrzymaliśmy ponad 162,1 mld euro – podkreśla Mariusz Frankowski Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Co, gdzie, kiedy?


Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych aktywnie uczestniczy w DOFE. Zapraszamy na stoisko MJWPU na Krakowskie Przedmieście w Warszawie w sobotę od godz. 10:00.

Mieszkańcy będą mogli porozmawiać z naszymi ekspertami o możliwościach wsparcia w ramach funduszy europejskich, np. jakie nabory wniosków będą ogłaszane jeszcze w tym roku. Będzie również możliwość zagrania w grę o M. W tym roku nowością będzie Kino plenerowe. Lokalizacje kina to:
- Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej;
- Ciechanów, Pl. Jana Pawła II;
- Płock, ul. Piekarska plac przy pomniku Bolesława Krzywoustego;
- Ostrołęka, ul. Gen. Ignacego Prądzyńskiego – scena/plac przy DH „Kupiec”;
- Radom, ul. Stefana Żeromskiego róg ul. Focha, fontanny miejskie;
- Siedlce, Pl. im. gen. Władysława Sikorskiego (róg Piłsudskiego i Kilińskiego).

Parada Schumana 2019

Ważnym punktem w programie Dni Otwartych jest Parada Schumana. W tym roku uczestnicy Parady przejdą ulicami Warszawy pod hasłem „Wybieramy Europę!”, podkreślając swoje poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Zbiórka od godz. 11:00  na Krakowskim Przedmieściu od strony ul. Miodowej.

Wydarzenia na Mazowszu


Ponad 50 inicjatyw z okazji DOFE odbędzie się w mazowieckich miastach, gminach i powiatach. Na przykład Fundacja Pałac w Korczewie zaprasza do zwiedzania Pałacu w Korczewie. Pozyskane środki finansowe z funduszy europejskich pozwoliły odrestaurować kompleks pałacowo-parkowy. Po odbudowaniu z ruin łączników między pałacem a skrzydłami bocznymi znów widoczny jest oryginalny kształt kompleksu. Fasada tylna odżyła, powrócił taras widoczny na starych zdjęciach, a w łączniku wschodnim ponownie mieści się oranżeria. Po zwiedzeniu Pałacu warto iść na spacer po parku, gdzie poza pięknymi widokami i pomnikami przyrody warto zwrócić uwagę na pałacyk letni Syberia, kamień Menhir, kaplicę i studnię św. Jana Nepomucena.

Firma Med& Life Sp. z o.o. na każdy dzień Dni Otwartych przygotowała inną ofertę. Na gości czekać będzie możliwość skorzystania z zabiegów fotoodmładzania, prezentacja różnych form zabiegów polem magnetycznym i energią światła, a także demonstracja zabiegów medycznych mających działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

W Ostrołęce zapowiada się dzień pełen atrakcji  dla młodszych i starszych uczestników, którzy 11 maja wezmą udział wobchodach 15 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, np. gry i zabawy z animatorami dla dzieci, konkursy z zakresu ekologii, gra miejska, pokazy elektrycznego autobusu Miejskiego Zakładu Komunikacji czy fotobudka.

Świętować będzie także Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić Pomnik Mauzoleum żołnierzy poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Dodatkowo doobejrzenia będą wystawy i ekspozycje znajdujące się w budynku muzeum.

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza 12 maja na dzień otwarty pt.: "Polska Różnorodna - Niezwykła codzienność w Muzeum Wsi Radomskiej". Dodatkową atrakcją będzie „Certyfikat sprawności pradziadka”, czyli plenerowe warsztaty muzealne, polegające na obejrzeniu pokazu i próbie wykonania następujących czynności: pozyskiwanie mąki w stępach, formowanie bułek z ciasta drożdżowego, ubijanie masła w maselnicy, pranie w balii na tarze, obróbka lnu, skręcanie sznurka, tkanie na ramkach tkackich.

Zwiedzanie Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, wystawa pt. „Księstwo Mazowieckie 1200-1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza” to propozycja Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Wszystkie wydarzenia na Mazowszu dostępne są na stronie: https://dniotwarte.eu/.
[ja]
wykop

Komentarze

Odśwież obrazek.

Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy obraźliwych lub zawierających wulgaryzmy.


 

foto

Oprocentowanie lokat w bankach - kluczowe informacje w...
2020-06-01 13:54:23 Kategoria:

Cel zakładania lokat oszczędnościowych jest różny, dlatego nie ma jednej najlepszej oferty, która w 100% odpowiadałaby każdemu. Niektóre osoby chcą ochronić swoje...

więcej »
foto

REKRUTACJA DO STO NADAL TRWA!
2020-05-30 07:38:40 Kategoria:

Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Siedlcach istnieje od ponad 25 lat. Założona została w 1991 roku jako pierwsza niepubliczna szkoła na...

więcej »
foto

Idealne firany do salonu nowoczesnego. Jakie wybrać?
2020-05-28 12:40:41 Kategoria:

Firany to niezwykłe ozdoby i praktyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdym domu i mieszkaniu. Pozwalają w prosty sposób odmienić wnętrze i sprawić, że...

więcej »
foto

Projekt „Wsparcie samodzielności społecznej osób z...
2020-05-28 11:15:05 Kategoria:

Czas pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 stanowi duże wyzwanie dla naszego zdrowia psychicznego. Osoby chorujące na różne schorzenia często bywają poddawane stygmatyzacji i...

więcej »
foto

Fotowoltaika dla mieszkańców Białegostoku
2020-05-28 08:40:46 Kategoria:

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w naszym kraju rośnie wprost proporcjonalnie do ilości nowych kanałów dofinansowań o charakterze ogólnopolskim, jak...

więcej »
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

1 czerwca - specjalny program na antenie Katolickiego...
2020-05-29 18:45:00 Kategoria:

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, 1 czerwca o godz. 11.00, w katedrze siedleckiej będą miały miejsce święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego....

więcej »


Co, gdzie, kiedy

w lewoCzerwiec 2020w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1

ŁUKÓW, 01.06

Ł'OK LIVE: spektakl z okazji Dnia Dziecka

więcej »
2

ŁUKÓW, 02.06

Rusza plenerowe kino w łukowskim amfiteatrze

więcej »
3

MIASTO SIEDLCE, 03.06

Spotkanie kapłanów posługujących w Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę

więcej »
4 5

MIASTO SIEDLCE, 05.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »

ŁUKÓW, 05.06

Łuków: różne oblicze piękna

więcej »
6

MIASTO SIEDLCE, 06.06

Moralność Pani Dulskiej - online

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.06

Promenada w Mrozach - koncert plenerowy 6 czerwca

więcej »

MIŃSK MAZ., 06.06

Oscarowa sobota w kinie Mikroklimat

więcej »

ŁUKÓW, 06.06

Dzień Dziecka w Łukowie

więcej »
7
8 9 10 11 12

MIASTO SIEDLCE, 12.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
13

MIASTO SIEDLCE, 13.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
14

MIASTO SIEDLCE, 14.06

Żarciowozy ponownie w Siedlcach

więcej »
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Najnowsze Informacje