R E K L A M A


Rolnicy

drukuj Prześlij znajomemu zgłoś błąd archiwum Cofnij
util util util
foto

Kwadrans o wsi i rolnictwie z 2 września 2021 r.
2021-09-02 14:13:04 Artykuł czytany 52 razy


Program dla szkół Uczniowie wrócili do szkolnych ław. Część z nich weźmie zapewne udział w Programie dla szkół. Polega on na dostarczaniu uczniom porcji polskich warzyw i owoców oraz mleka i jego przetworów. Uzupełnieniem są działania edukacyjne. Operację realizuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. O programie dla szkół powiedziała Radiu Podlasie Anna Dorota Gut, dyrektor Departamentu Wspierania Konsumpcji KOWR.


Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje unijny "Program dla szkół" jako działanie delegowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od roku szkolnego 2017/2018. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, „program dla szkół” zastąpił programy „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”, których realizacja zakończyła się wraz z rokiem szkolnym 2016/2017.

Anna Dorota Gut podkreśliła, że jest to program o charakterze edukacyjnym, którego głównym celem jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie spożycia owoców, warzyw oraz mleka i produktów mlecznych w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia oraz wiedzy na temat pochodzenia i uprawy produktów, które otrzymują, dzięki działaniom towarzyszącym
o charakterze edukacyjnym. W ramach Programu, dzieci otrzymują kilka razy w tygodniu owoce i warzywa oraz mleko i produkty mleczne, a także uczestniczą w specjalnych zajęciach edukacyjnych realizowanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. W zakres działań podejmowanych w ramach realizacji Programu wchodzi zatem dostawa owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych, a także działania edukacyjne i promocyjne.

Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE oraz środków z budżetu krajowego. Polska jest jednym z największych beneficjentów Programu w UE – pod względem przyznanego budżetu plasuje się na 4. miejscu. Wyższy budżet otrzymywały Francja, Niemcy i Włochy. Podział budżetu na poszczególne działania i komponenty, jak również wysokość stawki pomocy za 1 porcję w komponencie owocowo-warzywnym i mlecznym ustalana jest dla każdego roku szkolnego w stosownym rozporządzeniu Rady Ministrów.

Dyrektor Anna Dorota Gut powiedziała, że w Polsce grupę docelową „Programu dla szkół” stanowią dzieci z klas I–V szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia oraz klas I–II ogólnokształcących szkół baletowych. Zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 sierpnia tego roku dzieciom uczestniczącym w „Programie dla szkół” w roku szkolnym 2021/2022 udostępniane będą bezpłatnie:

- świeże, przygotowane do bezpośredniego spożycia owoce i warzywa,
tj.: jabłka, gruszki, śliwki (w I semestrze), truskawki (w II semestrze), marchewki, rzodkiewki, papryka słodka (w I semestrze), kalarepa, pomidorki, a także soki owocowe;
- mleko i produkty mleczne, tj.: mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne.

Obok dostaw produktów, jednym z głównych elementów „Programu dla szkół” są działania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia, pochodzenia i uprawy owoców i warzyw, produkcji produktów mlecznych oraz przeciwdziałania marnotrawieniu żywności. Poruszana jest również tematyka produktów ekologicznych. Są to m.in. konkursy i festyny tematyczne, warsztaty kulinarne, wspólne spożywanie drugiego śniadania połączone z degustacją owoców, warzyw oraz mleka i jego przetworów, wycieczki do gospodarstw rolnych czy zakładów przetwórczych. Specjalny pakiet materiałów edukacyjnych pt. „Ekipa Chrumasa gotuje” obejmuje zaś filmy edukacyjne oparte na warsztatach kulinarnych, broszurę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców i nauczycieli, a także scenariusze lekcji.

Wspomniane materiały są dostępne  na stronach www.kowr.pl i www.programdlaszkol.org.
Zainteresowanie uczestnictwem w programie dla szkół jest bardzo duże. W roku szkolnym 2020/2021 uczestniczyło w nim:

- w komponencie owocowo-warzywnym – ok. 10,6 tys. szkół podstawowych oraz ok. 1 287 tys. dzieci, które stanowią ok. 75% grupy docelowej dzieci
w całej Polsce,

 - w komponencie mlecznym – ok. 11,6 tys. szkół podstawowych oraz ok. 1 389 tys. dzieci, które stanowią ok. 81% grupy docelowej dzieci w całej Polsce.

Anna Dorota Gut podkreśliła, że program dla szkół był realizowany również w czasie nauki zdalnej. Wypracowano w tym celu specjalne zalecenia aby zapobiec marnowaniu zakontraktowanych produktów. W przypadku zawieszenia stacjonarnych zajęć edukacyjnych w klasach grupy docelowej istniała możliwość udostępniania produktów dla dzieci z klas VI-VIII - w przypadku szkół podstawowych, ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, z klas III-V - w przypadku ogólnokształcących szkół baletowych, oraz oddziałów przedszkolnych - w przypadku szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi.

Dodatkowo dyrektorzy szkół podstawowych, które uczestniczyły w programie, w przypadku zawieszenia zajęć w klasach grupy docelowej, mogli przekazywać owoce i warzywa lub mleko i przetwory mleczne rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, które uczyły się w systemie zdalnym.

Dyrektor Gut zaznaczyła, że w przypadku, gdy dyrektor szkoły odmówił przyjęcia produktów
i realizacji programu, po uzyskaniu stosownego oświadczenia o odmowie przyjęcia produktów, warunkowo dostawcy mieli możliwość bezpłatnego przekazania produktów do organizacji pożytku publicznego, szpitali domów dziecka oraz służb mundurowych.

W czwartek 30 września 2021 r. upływa termin dla szkół podstawowych uczestniczących w „Programie dla szkół” na przekazanie informacji o przeprowadzonych przez szkołę podstawową w ramach „Programu dla szkół” działaniach towarzyszących o charakterze edukacyjnym za rok szkolny 2020/2021.

Zbiory zbóż

W tym roku plony zbóż są zróżnicowane regionalnie i w dużej mierze wyższe na glebach lepszych. Skup zbóż przebiega sprawnie, bez zastojów.

Zgodnie z informacjami z OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (według stanu na 20 sierpnia 2021 r.) na obszarze całego kraju żniwa były bardzo zaawansowane, a w niektórych rejonach zostały już zakończone. Dużym utrudnieniem dla rolników w prowadzeniu prac żniwnych były niestabilne warunki pogodowe z dużą ilością opadów deszczu. Lokalnie w kraju po ulewnych deszczach występują problemy z wjazdem na niektóre działki. Plony zbóż są zróżnicowane regionalnie i w dużej mierze wyższe na glebach lepszych.

O cenach transakcyjnych na rynku zbożowym decydują m.in. takie czynniki jak: podaż ziarna na rynku lokalnym, jakość zbóż, a także koszty transportu. Duże znaczenie w kształtowaniu cen zbóż w Polsce mają także możliwości sprzedaży za granicą i popyt eksportowy. Na ceny uzyskiwane przez krajowych przedsiębiorców na rynku międzynarodowym oddziałują wahania kursu złotego, przede wszystkim w stosunku do euro i dolara amerykańskiego.

Obrót towarowy ziarnem w Polsce jest częścią jednolitego rynku europejskiego.
W związku z tym o cenach zbóż na rynku krajowym decydują nie tylko relacje wynikające z produkcji, podaży i popytu, ale także relacje na innych rynkach, zwłaszcza krajów ościennych.

Rejestr producentów wina

15 lipca 2021 r. upłynął termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonych do wprowadzenia do obrotu, na rok gospodarczy 2021/2022.

Na wniosek producenta i przedsiębiorcy Dyrektor Generalny KOWR dokonuje wpisu do ewidencji, na każdy rok gospodarczy, w którym będzie wyrabiane wino przeznaczone do wprowadzenia do obrotu.

Na dzień 26.08.2021 r. do ewidencji na rok gospodarczy 2021/2022 wpisanych zostało 376 producentów, tj. o 14,28 % więcej w stosunku do roku 2020/2021. Ogólna powierzchnia upraw winorośli w Polsce wynosi ok. 630 ha. Dane te mogą nieznacznie ulec zmianie ze względu na złożone przez wnioskodawców uzupełnienia. POSŁUCHAJ

AI [ja]
wykop
- 101,7fm / 106,0 fm - ONAIR


Zapraszamy na audycje:

foto

O tym się mówi... Poranna rozmowa na antenie KRP
2023-02-09 16:07:30 Kategoria:

Codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 8:12 polecamy "O tym się mówi..." poranną rozmowę w Katolickim Radiu Podlasie. Gośćmi Marcina Jabłkowskiego i Andrzeja...

więcej »


foto

Caritas dla niepełnosprawnych
2023-02-16 14:38:58 Kategoria:

Rozumiejąc potrzeby osób z niepełnosprawnością Caritas Diecezji Drohiczyńskiej od lutego 2010 r. prowadzi Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych...

więcej »
foto

Serwer Dell T330 – nowoczesne rozwiązanie dla małych...
2023-02-16 12:21:10 Kategoria:

Sewer to niezawodne urządzenie powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Przede wszystkim sprzęt cechuje się wysoką wydajnością oraz gwarancją bezpieczeństwa...

więcej »
foto

Na jakie telewizory warto zwrócić uwagę?
2023-02-16 11:25:20 Kategoria:

Choć nie milkną dyskusję, jaki telewizor LED byłby najlepszy, czy może trafniejszym wyborem byłyby telewizory LCD, plazma czy też zaawansowane technologicznie modele....

więcej »
foto

Jak mierzyć postępy działań SEO?
2023-02-15 11:06:39 Kategoria:

SEO, czyli Search Engine Optimization (optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe) jest to zestaw technik stosowanych do zwiększenia widoczności witryny internetowej w...

więcej »
foto

Na co zwrócić uwagę, kupując pościel?
2023-02-14 12:48:01 Kategoria:

Sypialnia jest tą częścią domu, w której szuka się relaksu i spokoju. Wchodząc do niej tuż przed snem, powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i być oazą po nawet...

więcej »
foto

Dlaczego młodzi ludzie coraz częściej inwestują na...
2023-02-14 10:39:26 Kategoria:

Przyjrzymy się, jak wygląda inwestowanie w akcje. Jak przygotowują się do tego młodzi inwestorzy? Czy giełda jest dla każdego?

więcej »
foto

Jak zacząć przygodę z pływaniem?
2023-02-13 10:48:46 Kategoria:

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak nie każda dyscyplina będzie odpowiednia dla wszystkich. Jedni z nas wolą sporty siłowe, inni spokojną...

więcej »

Co, gdzie, kiedy

w lewoMarzec 2024w prawo
Pon Wt Śr Czw Pią So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najnowsze Informacje